• Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy


Squale to zegarkowa firma działająca w Szwajcarii z korzeniami sięgającymi 1946 roku, choć sama marka pojawiła się dopiero w 1959 roku. Później marka ta trafiła pod zarząd rodziny z Włoch, która wcześniej była dystrybutorem zegarków tej firmy, a dziś nadal - jako rodzinne przedsiębiorstwo produkujące w Szwajcarii, oferuje niemal legendarne zegarki nurkowe.

Firma ta znana jest z produkcji czasomierzy nie tylko pod własnym logo, ale także ze współpracy z wieloma cenionymi firmami zegarmistrzowskimi dla których Squale dostarczała koperty czy inne kluczowe elementy niezbędne do produkcji zegarków. W dziedzinie diverów to ekspert z tradycjami, co dziś skutkuje, w pozytywnym znaczeniu oczywiście, bardzo ciekawą ofertą modeli opartą stylistycznie na zegarkach archiwalnych.

Kluczowym wśród dzisiejszej kolekcji Squale jest model 1521, oparty na słynnej kopercie nazywanej Von Büren od nazwiska założyciela marki i twórcy pierwszych zegarków Squale.
 
Klasyczne zegarki nurkowe

Modele z serii Squale 1521 to klasyczne zegarki nurkowe, ale zaprojektowane tak, by nadać im możliwie najbardziej elegancką formę. Model ten istnieje na rynku już ponad 40 lat.

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Uważany jest za jeden z najważniejszych zegarków nurkowych lat 70-tych i zarazem szablon dla idealnego zegarka nurkowego o ponadprzeciętnej wygodzie użytkowania.

Projekt tego zegarka został wykonany osobiście przez Charlesa von Bürena, a głównym priorytetem było stworzenie eleganckiego, ale solidnego zegarka, który mógłby sprostać wysokim oczekiwaniom profesjonalnych nurków. Brak niepotrzebnych ozdobników, funkcjonalność w każdym detalu, a jednocześnie codzienny towarzysz.  

Każdy z zegarków Squale 1521 jest doskonałym przykładem formy zgodnej z filozofią podporządkowania wszystkiego do funkcji dla jakiej został stworzony produkt. Ale właśnie to spowodowało, że jest on także bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Szczegóły, takie jak kształt obudowy, który chroni wpuszczoną lekko koronkę na godzinie 4., łatwa w operowaniu jednokierunkowa luneta ze skalą nurkową, wodoszczelność, oraz dopasowanie do nadgarstka podporządkowano funkcjonalności i możliwościom.

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Squale 1521 jest bardzo wygodny w użytkowaniu, co mogę osobiście potwierdzić.

Wprawdzie nie jest to mały zegarek, ponieważ koperta ma średnicę 42 mm, ale smukła linia boczna i mocno zagięte ku dołowi uszy tworzą przestrzeń na spodzie zegarka, która dokładnie otula wręcz nadgarstek, dopasowując się do niego jak mało która. To wzorcowe ukształtowanie pod tym względem. To właśnie dlatego można w nim zobaczyć sporo elegancji uzyskanej mimochodem, bo znów - pomimo grubości 12,5 mm, niewielkiej jak na divera, ale znaczącej - wydaje się być jeszcze bardziej płaski i dopasowany, przez co nie rzuca się w oczy i nie ma żadnego kłopotu z wsunięciem go nawet pod mankiet koszuli.

Wodoszczelność do 500 metrów

A przecież cały czas piszę o zegarku, który jest wodoszczelny do 500 metrów.

Koperta, przy całym jej technicznym stylu, jest perfekcyjnie wykonana.

Oglądałem kilka modeli tej marki, w tym te reprezentujące linię 1521, i wszystkie, niezależnie od tego, że były w całości polerowane, miały wyraźnie zaznaczone, ostre linie krawędzi a gładkość polerowanych płaszczyzn była bez zarzutu. Podobnie jak użytkowy aspekt, czyli obracanie lunety czy zakręcanie koronki. Wszystko na najwyższym poziomie, jakiego oczekujemy od firmy, która zasłynęła między innymi z doskonałych kopert właśnie.

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Podwyższony poziom elegancji

W prezentowanym modelu Squale 1521 Onda Leather ten wspomniany poziom elegancji jest jeszcze podwyższony, gdyż jest to wersja ponadprzeciętnie stonowana, wobec innych modeli w ofercie. W nurkowych zegarkach stawiamy na czytelność, stąd zazwyczaj mocna luminescencja, wyraziste wskazówki, podkreślenie wskazań jaskrawymi kolorami czy wysoki kontrast osiągany bardzo ciemnymi tarczami lub wyrazistymi kolorami.

Tutaj jest nieco inaczej.

Przy zachowaniu wszelkich zasad związanych z parametrami technicznymi na wysokim pułapie, wygląd zegarka i jego elementy są bardziej stonowane. Władka lunety jest stalowa, w naturalnym kolorze. Jej powierzchnia jest matowa poprzez gruboziarnistą strukturę jaką jej nadano. Nurkowa skala minutowa to wystające, polerowane indeksy minutowe i tak samo przygotowane oznaczenia cyframi arabskimi co 5. To srebrzysto-szara, spokojna kompozycja, która jest uzupełniona równie subtelną zegarkową twarzą.

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Tarcza ma niezbyt jaskrawy, pastelowy, niebieski kolor. Jej powierzchnia jest pokryta wzorem w postaci odciśniętych fal. Indeksy godzinowe są nakładane, polerowane i mają wielopłaszczyznowy kształt z paskami masy luminescencyjnej. Są duże, dobrze je widać w dzień i pewnie bez kłopotów w ciemności, ale to nie są typowe oznaczenia nurkowe.

Również wskazówki są szerokie i doskonale widoczne, ale biała masa luminescencyjna i polerowane powierzchnie metalowe dają poczucie pewnej elegancji. Na godzinie 3. mamy datownik ze wskazaniem dni miesiąca. Pod godziną 12. nadrukowano nazwę firmy, a nad 6. nazwę modelu, czyli Onda i drobnym druczkiem 50 atmos. Charakterystycznego rekina z logo firmy zobaczymy tylko po odwróceniu zegarka na drugą stronę - na pełnym wkręcanym deku zegarka. Na tarczy jest prostota kompozycji, podkreślająca sportową elegancję.

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Squale 1521 Onda 50 Atmos Leather – klasyczny zegarek nurkowy

Model Squale 1521 Onda Leather oferowany jest na wykonanym ze skóry pasku w stylu vintage w kolorze brązowym, zapinanym na klasyczną klamrę z pinem.

Mechanizm na jaki się zdecydowano to tak zwany „pewniak”. Producent podaje, że może to być albo Eta 2824 lub jej odpowiednik Sellita SW 200-1, czyli doskonale znane, szwajcarskie mechanizmy z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej.

Squale 1521 Onda Leather – dostępność i cena

Prezentowany zegarek oferowany jest wraz ze składanym i zapinanym na zatrzask etui podróżnym umieszczonym w schludnym kartonowym pudełku. Wszystko w kolorze niebieskim.

Cena Squale 1521 Onda Leather to 4 499 złotych, zegarki są już dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Squale znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: SQUALE.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Girard Perregaux Casquette x Bamfor...
Girard Perregaux Casquette x Bamfor...
27.07.2021
Maurice Lacroix Aikon Master Grand ...
Maurice Lacroix Aikon Master Grand ...
29.07.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco