• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Bulova

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki


Marka DOXA działa nieprzerwanie od 1889, kiedy to jej założyciel 21-letni wtedy Georges Ducommun otworzył swój zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim kantonie Neuchatel. Szczegółowa historia marki jest opisana na naszym portalu, teraz przeniesiemy się od razu do lat 50.  XX wieku, kiedy szefem firmy Doxa został wnuk założyciela firmy Ulysse Nardin, Jacues Nardin, który aktywnie poszukiwał dla siebie i marki u której sterów stanął jakiegoś wyjątkowego miejsca na rynku, jakiejś niszy. Około 1960 roku z pomocą przyszedł mu wybitny odkrywca, filmowiec, naukowiec i badacz podmorskich głębin oraz wszelkich form życia, które zamieszkiwały morza i oceany świata – słynny Jacques-Yves Cousteau, człowiek legenda.

Wtedy to można powiedzieć, narodził się najbardziej kultowy model marki Doxa.

Jacues Cousteau był jednym ze współtwórców aqua-lungu, firmy istniejącej do dziś, która  zaopatruje miłośników nurkowania w różne najwyższej jakości akcesoria, a w latach 60. XX wieku wprowadzała innowacje ułatwiające rozwój nurkowania rekreacyjnego. Wspomniana na wstępie historia oraz opisane poniżej dzieje rozwoju zegarków do nurkowania tworzonych przez markę Doxa są istotne w kontekście tegorocznej nowości, którą zaprezentujemy.   

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Kamień milowy w historii marki

Tak więc lata 60. oraz decyzja o poszerzeniu kolekcji zegarków o modele przeznaczone do nurkowania, które wtedy wypełniały właśnie swego rodzaju niszę rynkową, stanowi bez wątpienia kamień milowy w historii marki DOXA.

W 1964 roku w zakładach Doxa został utworzony specjalny zespół składający się z zawodowych nurków oraz doświadczonych zegarmistrzów, któremu zostało powierzone opracowanie i stworzenie nowych modeli czasomierzy przeznaczonych do nurkowania. Wzięto pod uwagę potrzeby zarówno nurków zawodowych jak i szybko tworzącej się grupy nurków rekreacyjnych. Poszczególne etapy oraz efekty pracy zespołu konsultowane były także z członkami U.S. Diving Association. Cel był jasno określony: stworzyć nowy model zegarka, który będzie przystępny cenowo, a równocześnie ma być niezawodny, komfortowy, bardzo czytelny i łatwy w użyciu, jako element stanowiący wyposażenie każdego nurka.

Testowano różne kolory tarcz oraz odpowiadający im stopień czytelności pod wodą: próbowano między innymi kolorów żółtego, pomarańczowego, turkusowego i czerwonego. Tarcza w kolorze pomarańczowym okazała się być najbardziej czytelna podczas testów wykonywanych na głębokości 30 metrów zanurzenia, tym samym stało się oczywiste, iż pomarańczowy zostanie wybrany, jako kolor tarcz w zegarkach DOXA przeznaczonych do nurkowania. Dlatego właśnie kolor ten jest bezbłędnie kojarzony z tą marką do dziś.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Nie tylko kolor tarczy był innowacyjny, ale także jej wygląd. Indeksy oraz wskazówki wypełnione zostały bardzo dużą ilością masy trytowej o właściwościach luminescencyjnych, dzięki czemu tarcza zyskała dodatkowo na czytelności, co poprawiało możliwości jego praktycznego zastosowania. Dodatkowo, powiększona została wskazówka minutowa, której rozmiar przykuwa uwagę i „rzuca się w oczy” już przy pierwszym spojrzeniu na zegarek. Powód jest prosty: nurek przebywając pod wodą z reguły mierzy czas w minutach, a nie w godzinach, dlatego też duża wskazówka godzinowa mogłaby wprowadzać użytkownika w błąd.

Na koniec należy wspomnieć jeszcze o istotnym i bardzo przydatnym elemencie w jaki wyposażony miał być nowy model zegarka przygotowywany przez zespół Doxa – obrotowa luneta, która nie dość, iż miała być obracana w dwie strony, to wyposażona została także w tabelę używaną przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych: US Navy Air Dive Table.

Luneta wyposażona w tego typu informacje jest niezwykle praktyczna, gdyż pomaga nurkowi określić maksymalny przedział czasu, jaki może on bezpiecznie spędzić pod wodą oraz czas konieczny do dekompresji, jaką należy wykonać przed wynurzeniem się.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Dodając do tego jeszcze stalową kopertę oraz stalową bransoletę, która posiadała zatrzaskową klamrę z nowatorskim rozwiązaniem umożliwiającym jej skracanie i wydłużanie bez konieczności usuwania ogniw, i sumując wszystkie przedstawione powyżej rozwiązania, otrzymujemy zegarek, który zapisał się na stałe w historii zegarmistrzostwa.

Kultowa linia zegarków Doxa SUB – kiedyś i dziś

Doxa zaprezentowała opisywany model SUB 300T w roku 1967.

I tak doszliśmy do nazwy kultowej linii zegarków nurkowych marki Doxa, która rodziła się od początku lat 60. XX wieku, a ujrzała światło dzienne właśnie w 1967 roku. Zastosowanie w nazwie modelu liczby „300” nie jest przypadkowe, gdyż odpowiada maksymalnej głębokości, do jakiej zegarek zachowuje wszelkie cechy wodoszczelności i wytrzymuje ciśnienie wody.

Litera „T” odpowiadała za użycie fluorescencyjnej masy zawierającej tryt, jako wypełnienie indeksów i wskazówek. Zegarek odniósł duży sukces i zdobył pełne zaufanie nurków. Idąc za ciosem przedsiębiorstwo zdecydowało się na poszerzenie oferty zegarków do nurkowania o nowe modele, m.in. Searambler ze srebrną tarczą, Sharkhunter z czarną oraz Divingstar z żółtą.

Modele te w niemal niezmienionej postaci są w ofercie do dziś, tyle że linia SUB funkcjonuje w ramach marki Doxa w formie jakby wydzielonej submarki, oddzielonej od głównej oferty.

Rok 2021 – „pomarańczomania” stanowiła jedynie początek…

Aktualna kolekcja Doxa SUB 300 składa się z modeli w następujących wariantach kolorystycznych: pomarańczowy Proffesional, srebrzysty Searambler, czarny Sharkhunter, ciemnoniebieski Caribbean, żółty Divingstar i turkusowy Aquamarine.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

W ramach ciągłego rozwoju, eksperymentów i zastosowania innowacyjnych materiałów zaprezentowana została właśnie kolekcja zegarków SUB w zupełnie nowych kopertach. Nowych oczywiście nie pod względem rozpoznawalnego i kultowego kształtu, ale w zakresie materiału z jakiego je wykonano. Chodzi o włókno węglowe.

Kute włókno węglowe, czyli techniczny, nowoczesny materiał o wielu zaletach i świetnym wyglądzie, wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla zegarków Doxa SUB.  

W szortach lub w kombinezonie do nurkowania, nowe kolorowe zegarki z serii Sub 300 Carbon COSC faktycznie sprawdzą się doskonale. Dodatkowo, poza kolorowymi tarczami, szwajcarska marka oferuje również gumowe paski nie tylko w kolorze czarnym, ale także i w kolorach pasujących do tarczy. Dostępne jest 6 kolorów dających 10 wersji - turkusowy, żółty, granatowy, szary, czarny, no i oczywiście najsłynniejszy „DOXA Orange Professional”.

Wszystkie nowe modele mają oficjalny certyfikat: COSC (Official Swiss Control Center for Chronometers) co zapewnia ponadprzeciętną precyzję chodu.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Pasek, podobno bardzo wygodny w użytkowaniu, niezależnie od wersji wyposażony jest w składane zapięcie z czarną powłoką PVD i logo marki wraz z charakterystyczną rybką Doxy.  Oczywiście zaimplementowana jest możliwość szybkiego przedłużenia na piankę nurkową.

Dzięki kutemu włóknu węglowemu DOXA wykorzystuje nowoczesny, zaawansowany technologicznie materiał, który w godny sposób kontynuuje dziedzictwo SUB 300 po ponad 50 latach, które minęły od jego premiery. W ten sposób firma pokazuje, że mimo zachowania stylu i rewolucyjnych ówcześnie rozwiązań, kolekcja SUS stale się rozwija.

Koperta z tytanu i włókna węglowego

Koperta z włókna węglowego, która jest wyjątkowo lekka w porównaniu ze stalowymi odpowiednikami, nadaje SUB 300 nieco miejski wygląd, w którym niuanse czerni i antracytu przeplatają się z opalizującym efektem, który zmienia się w zależności od padającego światła. To efekt widocznej struktury zastosowanego materiału, dzięki czemu zegarek wygląda jeszcze bardziej nowocześnie, nadal będąc rozpoznawalny na nadgarstku z daleka, od pierwszej chwili.

Zegarki z serii Doxa SUB 300 Carbon COSC w najnowszym wydaniu 2021 zachowują wszystkie swoje właściwości techniczne, które składają się na tożsamość tego znanego modelu.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Koperta ma 42,5 mm średnicy i specyficzny kształt, co zapewnia doskonałe ułożenie się nawet na szczuplejszych nadgarstkach. Jej grubość to 13,4 mm a wysokość od ucha do ucha 45 mm. Ten ostatni wymiar to dowód na to, że nie będzie żadnego problemu z dopasowaniem zegarka do szczuplejszych, węższych przegubów.

Pod warstwą włókna węglowego jest jeszcze wewnętrzna obudowa. Model SUB 300 Carbon COSC ma tę wewnętrzną obudowę wykonaną z tytanu, która odpowiada za odporność na ciśnienie wody. Oczywiście jest też zakręcana koronka, co razem umożliwia osiągnięcie wspomnianej wcześniej klasy wodoszczelności do poziomu 30 ATM, czyli 300 metrów.

Tarczę chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, które jest wypukłe i przypomina dawniej stosowane plastikowe szkła. Wszystkie oznaczenia ważne dla nurkowania są pokryte powłoką Super-LumiNova®, która zapewnia doskonałą czytelność pod wodą i przy słabym oświetleniu. Indeksy są równie dobrze widoczne, jak podwójna skala czasu nurkowania w minutach i głębokość w metrach dla wynurzania bez przystanków dekompresyjnych na opatentowanej, jednokierunkowej obrotowej lunecie.

Doxa SUB 300 Carbon COSC 2021 – dostępność i cena

Sercem zegarka jest precyzyjny, szwajcarski mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. To sprawdzony mechanizm ETA 2824 w wersji certyfikowanej COSC.

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Doxa SUB 300 Carbon COSC – kolory są od dawna w DNA marki

Mechanizm łożyskowany jest na 25 kamieniach, jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę (4 Hz), a przy pełnym naciągu sprężyny napędowej oferuje on 38 godzin rezerwy chodu. Zegarek ma podstawową funkcję wskazania bieżącego czasu za pomocą trzech wskazówek, oraz dodatkową funkcję w postaci wskazań daty.

Nowe zegarki z serii SUB 300 Carbon COSC przygotowane na 2021 rok to sportowe modele z legendarnej już kolekcji marki DOXA. To model mający wszelkie atrybuty do zastosowania go zgodnego z przeznaczeniem, ale też doskonały kompan do codziennego użytkowania, szczególnie w prezentowanej najnowszej odsłonie z kopertą wykonaną z włókna węglowego.

Cena Doxa SUB 300 Carbon COSC to około 17 000 złotych, zegarki są dostępne w Polsce.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Doxa SUB znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: DOXA SUB.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

MeisterSinger Bell Hora – „dzwonek”...
MeisterSinger Bell Hora – „dzwonek”...
17.05.2021
Roamer R-Line Classic – eleganckie ...
Roamer R-Line Classic – eleganckie ...
19.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco