• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Omega

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue


W czasie, gdy szwajcarska firma zegarmistrzowska założona przez Georges-Lucien Eberharda rozpoczynała działalność, czyli w 1887 roku, miasto La Chaux-de-Fonds już osiągnęło światową sławę jako miejsce rozkwitu zegarmistrzostwa w Szwajcarii. Zabytkowy budynek w stylu barokowym wzniesiony przez założyciela marki skupiał pod jednym dachem warsztaty zegarmistrzowskie i dom rodzinny. Budynek był i nadal jest znany pośród mieszkańców jako „La Maison de L'Aigle”, ze względu na wizerunek orła górującego na szczycie kopuły dachowej wieżyczki.

Dzisiaj firma Eberhard & Co. powraca do miasta, z którego się wywodzi.

La Maison de L'Aigle

To swego rodzaju powrót do korzeni, zarówno do miejsca powstania firmy Eberhard jak i miejsca powstania tradycji produkcyjnej całej branży, która umożliwiła przekształcenie niegdyś małych wiosek w miejsca, będące sercem przemysłu zegarmistrzowskiego cenionego przecież dziś na całym świecie, a Szwajcarię uczyniło znaną właśnie z produkcji zegarków.

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Powrót marki Eberhard & Co. do budynku La Maison de L'Aigle, który był dumą zarówno założyciela jak i miasta, a dziś jest częścią miejskiego dziedzictwa wytwórczego La Chaux-de-Fonds wpisanego na listę UNESCO, przywrócenie świetności dawnemu budynkowi siedziby, odrestaurowaniem rzeźby orła to nie tylko zmiana miejsca siedziby firmy, ale i symboliczne rozpoczęcie nowego rozdziału w jej działalności.

Kolejny element tego nowego początku, a w zasadzie nowego rozdziału w dziejach marki Eberhard & Co., to nowy mechanizm EB kaliber 140, z ręcznym naciągiem sprężyny napędowej, posiadający unikalną architekturę. Jest to mechanizm opracowany przez firmę z zamiarem wykorzystania w szczególności do bardzo rozwijającej się ostatnio części oferty zegarmistrzowskiej, czyli zegarków w stylu vintage.

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Według zapewnień producenta, nawet najmniejszemu elementowi poświęcono szczególną uwagę na etapie projektowania i wytworzenia, w tym również pod względem estetyki związanej ze stroną wizualną mechanizmu.

Nowy mechanizm EB kaliber 140, oczywiście wyprodukowany w Szwajcarii, reprezentuje pierwszy duży krok na nowym etapie technicznego rozwoju marki, łącząc w duchu filozofii Eberhard & Co wymiar historyczny z dążeniem do ciągłych innowacji.

Zegarki Eberhard wielu miłośnikom zegarmistrzostwa kojarzą się w szczególności z zegarkami sportowymi ze stoperem, w tym ze charakterystycznym układem małych tarcz w jednym rzędzie na dolnej połowie cyferblatu. Ale oczywiście to nie wszystko. Prezentowany poniżej zegarek, wyposażony we wspomniany wyżej nowy mechanizm, to model elegancki i klasyczny, odnoszący się właśnie do historii zegarmistrzostwa i stylistyki zegarków vintage.

Nowy mechanizm EB kaliber 140 firmy Eberhard & Co

Mowa o modelu Eberhard 1887 Remontage Manuel.

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Wspomniany, nowy mechanizm EB możemy podziwiać przez przykręcany czterema śrubkami, przeszklony szafirowym szkłem dekiel, od którego nietypowo zacznę opis zegarka. Stalowy pierścień dekla jest polerowany na wysoki połysk. Wygrawerowano na nim nazwę firmy i modelu, oraz numer referencyjny. Dekiel jest zlicowany z kołnierzem jaki tworzy również polerowany spód koperty. Przez przeszklenie doskonale widać łukowaty, ale dość szeroki półmostek koła balansowego i dużą płytę osłaniającą niemal całą pozostałą część spodu mechanizmu. Widać tylko wycięcie na koło balansowe o dużej średnicy.

Powierzchnie przyozdobione są okrężnie poprowadzonymi pasami genewskimi na których dodatkowo pięknie prezentują się rubinowe kamienie łożyskujące, niewielkie koła naciągu ze szlifem słonecznym i barwione na niebiesko śrubki. Wszelkie wygrawerowane napisy mają wypełnienie złocistym lakierem a widoczny spód płyty głównej jest misternie pokryty ozdobnym perełkowaniem. Powierzchnie są rodowane. Łożyskowanie elementów ruchomych mechanizmu odbywa się na 18 kamieniach, a balans pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć  na godzinę, zapewniając przy pełnym naciągu sprężyny 40 godzin rezerwy chodu.

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Model ten, zgodnie z jego charakterem odnoszącym się do zegarków vintage, jest wizualnie  definiowany przez miękkie linie, obłości, ale i ostre krawędzie na styku obróbki przez polerowanie i szczotkowanie.

Stalowa koperta o średnicy 41,80 mm jest okrągła i łagodnie wyprowadzono z niej uszy. Od góry wieńczy ją wąska i polerowana luneta okalająca szkło szafirowe pod którym widać piękną tarczę w kolorze niebieskim. Grubość całości to niecałe 10 mm, dokładnie 9,60 mm. Na godzinie 3.00 jest dość płaska koronka o wyszukanym kształcie.  

Niebieski oficjalnym kolorem firmy Eberhard & Co

Niebieski jest oficjalnym kolorem firmy Eberhard & Co i jest również kolorem, który wybrano dla tarczy nowego zegarka w ofercie, który dołączy do dwóch modeli z jasnymi tarczami.

Ma ona ciekawą strukturę w stylu „Clous de Paris”, czyli gwoździ paryskich, z indeksami w postaci cyfr rzymskich oznaczających godziny parzyste i drobnych indeksów w postaci trójwymiarowych rombów jako godziny nieparzyste.  

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Okienko datownika widoczne na godzinie 6.00 ma kształt trapezu z zaokrąglonymi rogami. Czas odczytujemy za pomocą eleganckich, polerowanych wskazówek w stylu dauphine, o dwóch płaszczyznach. Logo marki, będące integralną częścią historycznego dziedzictwa manufaktury Eberhard & Co, jest udokumentowane w archiwum marki jako to, które stosowane było w pierwszych latach XX wieku, i zawiera także miasto siedziby. Po drugiej stronie jest nazwa modelu 1887, będąca jednocześnie rokiem założenia firmy. Na krawędzi zamyka niejako projekt tarczy nadrukowana skala minutowa w stylu torowiska.

Zegarek otrzymujemy na pasku ze skóry aligatora w dopasowanej do tarczy niebieskiej barwie. Model 1887 Remontage Manuel jest zegarkiem nowoczesnym, ale mającym bardzo mocne odniesienie to dawnej stylistyki.

Klasyczne zdobienia, nakładane rzymskie indeksy i ponadczasowy, tradycyjny kształt koperty pozwalają cieszyć się nim niemal przy każdej okazji. Zaletą jest nowy, własny mechanizm EB z naciągiem ręcznym, nieprzesadzone wymiary koperty i marka, która nie jest póki co spotykana bardzo często, a jednocześnie ceniona i mająca bogatą historię i chlubne tradycje.  

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue

Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue – dostępność i cena

W 2019 roku marka Eberhard & Co umocniła związek ze swoją prestiżową przeszłością, ponownie ustanawiając swoją siedzibę w zabytkowym barokowym budynku „La Maison de l'Aigle”. Co istotne, w tym samym budynku zainaugurowano muzeum Eberhard & Co., dzięki czemu każdy z entuzjastów zegarmistrzostwa może podziwiać dzieła mikromechaniki prezentujące ponad 130 lat historii marki.

Opisywany, trzeci zegarek z kolekcji 1887 uzupełnia tę ofertę. Modele z kolekcji 1877 są dostępne w oficjalnej sprzedaży w Polsce. Cena katalogowa zegarka Eberhard & Co 1887 Remontage Manuel Blue to około 15 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Eberhard & Co znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: Eberhard & Co.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Orient Star Layered Skeleton – zega...
Orient Star Layered Skeleton – zega...
29.04.2021
G-SHOCK GMW-B5000RD-4ER - “wisienka...
G-SHOCK GMW-B5000RD-4ER - “wisienka...
05.05.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco