• Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021


Powrót do kategorii

Salony W. Kruk, jeden z największych w Polsce sprzedawców biżuterii i zegarków, w 2020 roku osiągnęły zysk netto w wysokości 15,8 mln zł - co oznacza spadek aż o 51 proc. wobec roku 2019. Grupa kapitałowa VRG, do której należy W. Kruk, miała stratę netto na poziomie 48,1 mln złotych.

Grupa VRG to jeden z największych w Polsce detalicznych sprzedawców odzieży, biżuterii oraz zegarków. Do grupy należą takie marki jak Vistula, Bytom, Lambert, Wólczanka, Deni Cler oraz W. Kruk.

Przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej VRG w 2020 roku wyniosły 853,7 mln zł i były o 215 mln zł (czyli 20 proc.) niższe od przychodów osiągniętych w roku 2019, kiedy wyniosły 1,06 miliarda złotych.

W roku 2020 grupa zanotowała stratę netto w wysokości 48,1 mln zł, rok wcześniej VRG miała zysk netto w wys. 63,9 mln zł.

Zegarki i biżuteria przyniosły zysk

Salony W.Kruk posiadają w swojej ofercie zegarki takich marek jak Rolex (jako jedyny dystrybutor tej marki w Polsce), Cartier, Jaeger-LeCoultre, Hublot, Panerai, Chopard, Breitling, Girard-Perregaux, Omega, Tudor, Tag Heuer, Longines, Rado, Frédérique Constant, Tissot, Certina, Doxa, Gucci, Swatch i wielu innych. Pod koniec roku 2020 do oferty włączona została marka Patek Philippe.

Grupa zapewnia, że wartość sprzedaży zegarków systematycznie wzrasta.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Oprócz zegarków W.Kruk sprzedaje także biżuterię. W ofercie znajdują się m.in. diamenty stworzone przez człowieka w warunkach laboratoryjnych. Grupa zapewnia, że posiadają one parametry identyczne jak diamenty wydobywane metodami tradycyjnymi i klasyfikowane są według tych samych parametrów, z wykorzystaniem tych samych standardów eksperckiej oceny.

W czwartym kwartale 2020 roku sprzedaż zegarków była odpowiedzialna za 37 proc. przychodów W.Kruk, w czwartym kwartale 2019 roku udział ten wynosił 30 procent.

Na koniec 2020 roku w całej Polsce były 143 salony W.Kruk, o 4 więcej niż na koniec 2019 r.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Przychody w 2020 roku w segmencie jubilerskim wyniosły 352,3 mln zł i były niższe od wyników segmentu zanotowanych w 2019 roku o 23,6 mln zł, czyli 6 proc.

Zysk netto segmentu jubilerskiego w 2020 roku wyniósł 15,8 mln zł w stosunku do 32,2 mln zł zysku netto w 2019 roku, co oznacza spadek zysku o 51 proc.

- Pomimo ograniczeń w budżecie marketingowym, marka zaznaczyła na rynku swoją 180-rocznicę istnienia, wprowadzając jubileuszową kolekcję biżuterii „Blask”. W czwartym kwartale oferta W.Kruk wzbogaciła się o nową markę zegarków ekskluzywnych - tłumaczy Andrzej Jaworski, prezes grupy VRG.

Strata w segmencie odzieżowym

Spadek zysku był więc bardzo duży, ale i tak sytuacja segmentu jubilerskiego była znacznie lepsza niż segmentu odzieżowego, do którego należą marki Vistula, Bytom, Wólczanka, Lambert i Deni Cler.

Przychody ze sprzedaży segmentu odzieżowego w 2020 roku wyniosły 501,4 mln zł i były o 190,9 mln zł (czyli o 28 procent) niższe od przychodów osiągniętych za okres 2019 roku, kiedy były na poziomie 692,3 mln zł.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Grupa w ramach segmentu odzieżowego wykazała w 2020 r. stratę netto na poziomie 64,0 mln zł w stosunku do 31,8 mln zł zysku netto w 2019 roku.

Mniej salonów sprzedaży

Na koniec 2020 roku sieć sprzedaży detalicznej grupy VRG liczyła 570 salonów w 106 miastach w całej Polsce. W stosunku do 2019 roku powierzchnia sprzedaży sieci detalicznej grupy zmniejszyła się do 53 tys. m2 czyli o 2,4 proc. Co ciekawe, spadek powierzchni w segmencie odzieżowym wyniósł 3,9 proc. natomiast w segmencie jubilerskim powierzchnia zwiększyła się o ok. 3,6 proc.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

- W całym roku z większą stanowczością podeszliśmy do optymalizacji sieci handlowej, odchodząc od strategii systematycznego zwiększania powierzchni sprzedażowej, na której działa Grupa. Nie wahaliśmy się zamykać salonów o niskiej rentowności. Grupa korzystała z wakacji czynszowych gwarantowanych w ramach pierwszej rządowej tarczy antykryzysowej i podejmowała negocjacje czynszów za wszystkie kolejne okresy administracyjnego lockdownu sieci - informuje Andrzej Jaworski.

Jak zaznacza, potencjalne nowe lokalizacje salonów stacjonarnych dobierane są obecnie ostrożnie, na podstawie pogłębionych analiz rentowności.

- W segmencie jubilerskim stawiamy na zrównoważony rozwój sieci salonów, w oparciu zarówno o lokalizacje własne, jak i franczyzowe. W markach odzieżowych skupiamy się na rozwoju punktów franczyzowych, które niosą niższe ryzyko kosztowe dla grupy - wyjaśnia Andrzej Jaworski.

Spośród funkcjonujących salonów grupa jest właścicielem tylko dwóch lokalizacji. Z pozostałych lokalizacji grupa korzysta na podstawie średnio i długoterminowych umów najmu zawieranych na okres zasadniczo 5 lat, niewielka część umów zawarta jest na czas nieokreślony.

Większość z lokali znajduje się w wielkopowierzchniowych centrach handlowych.

Pandemia psuje wyniki

Na sytuację grupy VRG w 2020 roku duży wpływ miała pandemia Covid-19.

- Wiosną 2020 roku mieliśmy do czynienia z pierwszym w historii lockdownem naszych sklepów stacjonarnych. Był to czas kiedy grupa prowadziła sprzedaż wyłącznie online. Po otwarciu sklepów w drugim kwartale obserwowaliśmy stopniową odbudowę popytu w kanale offline, który jednak nie powrócił do poziomu z roku 2019. Niezależnie od ponownego otwarcia sklepów stacjonarnych, notowaliśmy zadowalający ruch w naszych sklepach internetowych - informuje Andrzej Jaworski.

Jak wyjaśnia, trzeci kwartał 2020 roku był jedynym, w którym, dzięki daleko idącemu odmrożeniu gospodarki, grupa mogła realizować sprzedaż jednocześnie w Internecie i salonach.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Od początku października 2020, wraz ze wzrostem liczby zachorowań na Covid-19 i ogłoszeniem w całej Polsce strefy czerwonej (o najwyższym stopniu obostrzeń epidemicznych), popyt i ruch klientów w salonach uległ ograniczeniu, aż do ogłoszenia administracyjnego zamknięcia sklepów w dużych obiektach handlowych w dniach od 7 do 27 listopada.

Z kolejnym takim lockdownem grupa miała do czynienia w ważnym dla handlu okresie, od 27 grudnia, co uniemożliwiło grupie pozyskanie ruchu w kanale offline w okresie największych poświątecznych wyprzedaży.

Przejście do internetu

Ograniczenia pandemiczne w handlu stacjonarnym owocowały dynamicznym wzrostem sprzedaży w kanale online. W 2020 r. sprzedaż sklepów internetowych grupy VRG wyniosła 207 mln zł, co stanowi wzrost o 43 procent rok do roku.

W przychodach grupy za 2020 rok kanał internetowy stanowił już 24,3 proc. (w porównaniu z 13,6 proc. rok wcześniej). Podobnie, jak w latach ubiegłych, liderem sprzedaży internetowej wśród wszystkich marek grupy była Wólczanka, której sprzedaż online wzrosła o 22 procent. Udział kanału internetowego w przychodach marki wyniósł 56,4 proc.

- W ciągu roku wprowadziliśmy wiele innowacji operacyjnych i sukcesywnie doskonaliliśmy procesy logistyczne, aby coraz sprawniej obsługiwać zamówienia klientów e-commerce. Inwestowaliśmy w infrastrukturę sklepów internetowych, m.in. nowe silniki i aplikacje sprzedażowe, aby przygotować grupę na dalszy wzrost ruchu w tym kanale. Zmiany te będą pozytywnie wpływać na proces sprzedaży w przyszłości. Utrzymanie dobrej dynamiki sprzedaży w e-commerce to jeden z celów strategicznych zarządu na 2021 rok - podkreśla Andrzej Jaworski.

W drugiej połowie 2021 roku będzie lepiej

- Grupa kapitałowa VRG wychodzi z pandemii w bezpiecznej sytuacji finansowej, bardziej elastyczna w reagowaniu na gwałtowne zmiany otoczenia rynkowego i gotowa do wykorzystania posiadanego potencjału do dalszego rozwoju - zaznacza Andrzej Jaworski.

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Salony W.Kruk i grupa VRG – wyniki za 2020 rok i perspektywy 2021

Zapewnia, że Covid-19 przyspieszył wiele zmian w grupie, przyczyniając się do jej większej stabilności w długim terminie.

- Wierzymy w dynamiczne odbicie polskiej gospodarki wraz z ograniczeniem efektu Covid-19. Liczymy, że powrót do normalnej działalności będzie możliwy w drugiej połowie 2021 roku. Będziemy przygotowani, żeby być beneficjentami tego wzrostu. Ambicją zarządu jest znaczące poprawienie w perspektywie 2021 wyniku finansowego względem roku 2020, a następnie powrót grupy kapitałowej na stałą ścieżkę długoterminowego wzrostu, wzorem lat poprzedzających kryzys spowodowany pandemią Covid-19 - mówi Andrzej Jaworski.

W realizacji tych celów ma pomóc nowa strategia krupy VRG, nad którą zarząd prowadzi obecnie zaawansowane prace.

Jacek Ciepiela


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 17

MAGAZYN ZIP NR 17 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Grupa Kering – wyniki 2020 i oczeki...
Grupa Kering – wyniki 2020 i oczeki...
14.04.2021
Kod PKD 47.77.Z – branża jubilerska...
Kod PKD 47.77.Z – branża jubilerska...
24.04.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco