Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie uwagi naszych Czytelników na piękne, stare czasomierze, które stanowią przecież wspaniałą część historii zegarmistrzostwa.
Ku temu ma służyć m. in. konkurs na Zegarek Vintage roku 2016, który odbywał się każdego miesiące w minionym roku. Grudzień był ostatnim miesiącem w którym z nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostało 10 modeli, które weszły do Top 10, oraz wybrany został zwycięzca.
W grudniu - głosami członków Grupy – konkurs wygrał budzik szwajcarskiej marki Angelus, którego szczęśliwym właścicielem jest Pan Bogusław Kocerba.
Zanim jednak przejdziemy do opisu oraz zdjęć „zwycięzcy”, poznajmy pozostałe, wyjątkowe egzemplarze, które także zyskały uznanie:
10. Honda VTX – Moskwa (11 głosów)
9. Na tym miejscu ex aequo:
Dominika Żydecka – kieszonkowa Omega (12 głosów)
Jakub Zieliński – Pierce Triple Chronographe (12 głosów)
8. Marcin Lewandowski – Poljot Chronographe (13 głosów)
7. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Sławicki – Omega Chronograph, Cal. 27 ( 14 głosów)
Kamil Strugalski – LCD Beltime ( 14 głosów)
6. Maciej Kopyto – Certina C-Tronic Chronolympic (15 głosów)
5. Tomasz Zamiara Breitling Superocean 2015 ( 17 głosów)
4. Leszek Celiński – Blancpain ( 18 głosów)
3. Tomasz Wohner – JLC Memovox E877 ( 19 głosów)
2. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Kowalczyk – Hanhart Kaliber 41 ( 22 głosy)
Łukasz Gondi – Omega Mark 4.5 Cal. 1045 ( 22 głosy)
Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został budzik:
1. ANGELUS – Bogusław Kocerba ( 25 głosów)
Markę Angelus oraz jej historię przedstawia właściciel budzika:
ANGELUS (Anioł Pański)
W 1891 roku, bracia Albert i Gustaw Stolz zakładają w szwajcarskim Le Locle firmę zajmującą się produkcją zegarków. W 1902 roku zegarki marki Angelus zdobywają złoty medal na Międzynarodowej wystawie w Paryżu, sukces firmy pozwala na zatrudnienie piętnastu wykwalifikowanych rzemieślników.
Dwa lata później (1904 r.) bracia decydują się na produkcję własnych mechanizmów w rezultacie czego w następnym roku (1905) na Międzynarodowej Wystawie w Liege (Belgia) zdobywają złoty medal.
Zegarki Angelus wyposażone we własne mechanizmy odnoszą kolejne sukcesy, w 1906 r. firma zostaje wyróżniona Grand Diplome d'Honneaur w Mediolanie.
W 1913 roku powstaje pierwsza reklama manufaktury, w kolejnym roku (1914) Grand Prix na wystawie w Bernie.
W kolejnych latach prowadzone są intensywne prace nad nowymi mechanizmami, w rezultacie czego powstaje pierwszy model wyposażony w komplikację konstrukcji w formie chronografu z monopusherem, cal. 13 i 14. Rok 1926 przynosi kolejny złoty medal, tym razem na Międzynarodowej wystawie w Filadelfii (USA).
Mechanizmy Angelus otrzymują trzy certyfikaty za najdokładniejsze parametry chodu (1929 r.).
Kolejny rok i kolejny sukces, Angelus rozpoczyna sprzedaż zegarków z najmniejszym mechanizmem ośmiodniowym ( 32 x 21 mm.), dokładność mechanizmu +/- 1 min. na tydzień!. Mechanizm ten posiada potencjalną energię na 10 dni pracy, cal. 10,5 do dnia dzisiejszego pozostaje najmniejszym mechanizmem na świecie z ośmiodniową rezerwą pracy.
W 1933 roku pojawia się reklama dla zegarka z funkcją stopera, a w 1935 r. Angelus rozpoczyna produkcję zegarków z chronografem działających na zasadzie dwóch popychaczy, cal. 13 i 15.
Rok 1936, powstaje najmniejszy na świecie mechanizm z ośmiodniową rezerwą, jest to cal. SF240, stosowany z zegarkach z budzikiem jak i bez tej funkcji.
Stworzenie mechanizmu SF240, skłania do produkcji kompaktowych zegarów stołowych i podróżnych, wyposażonych w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, termometr i barometr. W 1940 roku, Angelus zostaje wybrany przez Węgierskie Siły Powietrzne, jako dostawca zegarków ze stoperem.
Z okazji 50-tej rocznicy powstania (1941 r.) firma przenosi produkcję do nowej fabryki na Rue Piageta w Le Locle, liczba zatrudnionych osiąga 90 osób, z tej też okazji powstaje mini zegar o nazwie „Naveo”.
Rok 1942, firma wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie seryjny model wyposażony w mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu z funkcją kalendarza.
Następne lata przynoszą kolejne innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w świecie zegarów, w 1944 roku powstaje wodoodporny zegarek sportowy z kopertą o średnicy 40 mm. Bardzo dużej jak na ówczesne czasy, w kolejnym roku (1945) powstaje zaawansowany zegar podróżny „Sixome”, wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, barometr, termometr, higrometr i kompas.
Zegarek w formie rzeźby samolotu „Planete Avion” pojawia się w roku 1946.
Rok 1947, powstaje budzik „Folioluxe” jak również „Kamaluxe” zegarek wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, pełny kalendarz, dodatkowo jest wyposażony w graficzny wskaźnik faz księżyca.
To właśnie ten budzik został wyróżniony w konkursie „Zegarek Miesiąca” przez członków grupy Stare Zegarki / Vintage Watches, w grudniu 2016 roku.
W roku 1948 powstaje nowy mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu, SF250 z kalendarzem, wskaźnikiem faz księżyca, trzydziestominutowym wskaźnikiem stopera.
Wchodząc w lata 50 -e XX wieku, Angelus produkuje nowe zegarki wyposażone w własne automatyczne mechanizmy, wyposażone w datownik (1954 r.).
Zapewne niewielu użytkowników zegarków marki Panerai wie, że mechanizm Angelus SF240 został wybrany przez Panerai w roku 1955, do nowej linii zegarków stworzonych dla włoskiej marynarki. W następnym roku powstał pierwszy na świecie zegarek wyposażony w funkcję alarmu, ze strefą czasową dla różnych miast jak też funkcją 24 -ro godzinną, zegarek „Datalarm”.
Natomiast w roku 1958, powstaje pierwszy w historii automatyki, wodoodporny repeater o nazwie „Tinkler”, w 1956 roku zbudowano zegar stołowy z obustronna tarczą, gdzie mechanizm został ukryty w podstawie zegara.
1960 rok, powstaje model z funkcją stopera - chronograf medyczny, monopusher, służący do pomiaru tętna i ilości oddechów.
Lata siedemdziesiąte, dynamiczny rozwój elektronicznych zegarków kwarcowych, Angelus wspólnie z Dubois Depraz buduje pięciominutowy repeater, po czym zaprzestaje produkcji.
W 2011 roku, Angelus zostaje wykupiony przez La Joux-Perret S. A. powstaje Angelus Turbillon, jednak marka nie odnosi większego sukcesu.
Lata świetności firmy, pozostawiły nam niewiele wspaniałych zegarków, dlatego te, które przetrwały do dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów, między innymi do takich należy zaprezentowany budzik.
Bogusław Kocerba
* informacje oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony marki Angelus
Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Był to ostatni konkurs w 2016 roku, teraz - pośród czasomierzy, które zwyciężyły w danym miesiącu - wybrany zostanie ten jedyny: Zegarek vintage roku 2016.
Zapraszamy wszystkich miłośników starych czasomierzy do odwiedzania i dołączenia do grupy Stare Zegarki / Vintage Watches oraz odwiedzania kategorii Zegarki vintage na naszym portalu, która należy do działu Zegarkowy świat.
Redakcja Zegarki i Pasja
19:43 06.01.2017Zegarki vintage
Zegarek Vintage grudzień 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!
Powrót do kategorii

REKLAMA

Sinn - nadgarstek dwu zegarkowy
Apple Watch jest obecnie pewnie jednym z najbardziej pożądanych smart zegarków na rynku. Nic więc dziwnego, że urządzenie to wywołuje zainteresowanie także osób z grona „ ...

II wydanie książki „Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”
Polscy miłośnicy czasomierzy nie mogą narzekać na zakres oferty zegarków dostępnych na naszym rodzimym rynku – marek zegarkowych z każdego przedziału cenowego jest bardzo ...

Zegarek o godzinie 0.00 Przeskok kalendarza
Od naszych na co dzień używanych zegarków, tak mechanicznych jak i elektronicznych, oczekujemy precyzyjnego działanie każdego z ich elementów. Dość naturalnego i przypadk ...

Junghans Meister Fein Automatic – klasyczne i funkcjonalne zegarki
Junghans to znany i ceniony niemiecki producent zegarków, na naszym rynku coraz bardziej lubiany, który w branży zegarmistrzowskiej działa od 160 lat. Zegarki Junghans są ...

Cyberpunk T-2077 by Błonie – zegarek przyszłości z tokenem NFT
Na rynku zegarków coraz częściej możemy obserwować nawiązania do różnych elementów branży rozrywkowej. Tworzone są limitowane edycje związane z muzyką, filmami, a także c ...

Frederique Constant Runabout Chronograph Automatic – dwie nowe wersje 2021
Linia zegarków Runabout jest jedną z bardziej charakterystycznych kolekcji w ofercie marki Frederique Constant. Jej wyjątkowość polega na tym, że począwszy od 2009 roku c ...

Zielona tarcza i opatentowany wieczny kalendarz, czyli De Bethune DB25 Perpetual Calendar
Szwajcarska manufaktura De Bethune nie jest tak popularna jak marki zrzeszone w wielkich koncernach pochodzące z tego kojarzonego z zegarmistrzostwem kraju. Można ją uzna ...

Magazyn Zegarki i Pasja NR 16 – już dostępny! Lipiec – Wrzesień 2021
Magazyn Zegarki i Pasja NR 16 - pobierz We wstępie do poprzedniego, 15-go wydania magazynu Zegarki i Pasja przypadającego na 2. kwartał tego roku pisaliśmy, iż ambitnym c ...

Nowość 2022: Certina DS Chronograph Automatic 1968
Po bardzo udanej premierze modelu DS-2 Powermatic 80, który dumnie zdobi okładkę ostatniego wydania naszego magazynu Zegarki i Pasja NR 18, marka Certina postanowiła “wsk ...

2021 - Monokrystaliczny oscylator 40 Hz
Marka Frederique Constant wprowadza do konstrukcji mechanizmu oscylator wykonany z monokryształu krzemu. Element ten drga z częstotliwością 40 Hz (288 000 wahnięć na godz ...

Czas w motoryzacyjnym świecie przyszłości. QLOCKTWO dla BMW iX
Dopóki słynna „nerka” BMW nie przybrała rozmiarów wrót przeciętnej stodoły, ta samochodowa marka była moją ulubioną. Przetrwałem nawet Chrisa Bangle. Dziś po prostu cenię ...

Nowość 2022: Frederique Constant Vintage Rally Healey Chronograph Automatic
W 2022 roku szwajcarska marka Frederique Constant świętuje 70. rocznicę powstania swojego wieloletniego partnera motoryzacyjnego, brytyjskiej firmy Austin-Healey. Z tej o ...