Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie uwagi naszych Czytelników na piękne, stare czasomierze, które stanowią przecież wspaniałą część historii zegarmistrzostwa.
Ku temu ma służyć m. in. konkurs na Zegarek Vintage roku 2016, który odbywał się każdego miesiące w minionym roku. Grudzień był ostatnim miesiącem w którym z nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostało 10 modeli, które weszły do Top 10, oraz wybrany został zwycięzca.
W grudniu - głosami członków Grupy – konkurs wygrał budzik szwajcarskiej marki Angelus, którego szczęśliwym właścicielem jest Pan Bogusław Kocerba.
Zanim jednak przejdziemy do opisu oraz zdjęć „zwycięzcy”, poznajmy pozostałe, wyjątkowe egzemplarze, które także zyskały uznanie:
10. Honda VTX – Moskwa (11 głosów)
9. Na tym miejscu ex aequo:
Dominika Żydecka – kieszonkowa Omega (12 głosów)
Jakub Zieliński – Pierce Triple Chronographe (12 głosów)
8. Marcin Lewandowski – Poljot Chronographe (13 głosów)
7. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Sławicki – Omega Chronograph, Cal. 27 ( 14 głosów)
Kamil Strugalski – LCD Beltime ( 14 głosów)
6. Maciej Kopyto – Certina C-Tronic Chronolympic (15 głosów)
5. Tomasz Zamiara Breitling Superocean 2015 ( 17 głosów)
4. Leszek Celiński – Blancpain ( 18 głosów)
3. Tomasz Wohner – JLC Memovox E877 ( 19 głosów)
2. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Kowalczyk – Hanhart Kaliber 41 ( 22 głosy)
Łukasz Gondi – Omega Mark 4.5 Cal. 1045 ( 22 głosy)
Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został budzik:
1. ANGELUS – Bogusław Kocerba ( 25 głosów)
Markę Angelus oraz jej historię przedstawia właściciel budzika:
ANGELUS (Anioł Pański)
W 1891 roku, bracia Albert i Gustaw Stolz zakładają w szwajcarskim Le Locle firmę zajmującą się produkcją zegarków. W 1902 roku zegarki marki Angelus zdobywają złoty medal na Międzynarodowej wystawie w Paryżu, sukces firmy pozwala na zatrudnienie piętnastu wykwalifikowanych rzemieślników.
Dwa lata później (1904 r.) bracia decydują się na produkcję własnych mechanizmów w rezultacie czego w następnym roku (1905) na Międzynarodowej Wystawie w Liege (Belgia) zdobywają złoty medal.
Zegarki Angelus wyposażone we własne mechanizmy odnoszą kolejne sukcesy, w 1906 r. firma zostaje wyróżniona Grand Diplome d'Honneaur w Mediolanie.
W 1913 roku powstaje pierwsza reklama manufaktury, w kolejnym roku (1914) Grand Prix na wystawie w Bernie.
W kolejnych latach prowadzone są intensywne prace nad nowymi mechanizmami, w rezultacie czego powstaje pierwszy model wyposażony w komplikację konstrukcji w formie chronografu z monopusherem, cal. 13 i 14. Rok 1926 przynosi kolejny złoty medal, tym razem na Międzynarodowej wystawie w Filadelfii (USA).
Mechanizmy Angelus otrzymują trzy certyfikaty za najdokładniejsze parametry chodu (1929 r.).
Kolejny rok i kolejny sukces, Angelus rozpoczyna sprzedaż zegarków z najmniejszym mechanizmem ośmiodniowym ( 32 x 21 mm.), dokładność mechanizmu +/- 1 min. na tydzień!. Mechanizm ten posiada potencjalną energię na 10 dni pracy, cal. 10,5 do dnia dzisiejszego pozostaje najmniejszym mechanizmem na świecie z ośmiodniową rezerwą pracy.
W 1933 roku pojawia się reklama dla zegarka z funkcją stopera, a w 1935 r. Angelus rozpoczyna produkcję zegarków z chronografem działających na zasadzie dwóch popychaczy, cal. 13 i 15.
Rok 1936, powstaje najmniejszy na świecie mechanizm z ośmiodniową rezerwą, jest to cal. SF240, stosowany z zegarkach z budzikiem jak i bez tej funkcji.
Stworzenie mechanizmu SF240, skłania do produkcji kompaktowych zegarów stołowych i podróżnych, wyposażonych w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, termometr i barometr. W 1940 roku, Angelus zostaje wybrany przez Węgierskie Siły Powietrzne, jako dostawca zegarków ze stoperem.
Z okazji 50-tej rocznicy powstania (1941 r.) firma przenosi produkcję do nowej fabryki na Rue Piageta w Le Locle, liczba zatrudnionych osiąga 90 osób, z tej też okazji powstaje mini zegar o nazwie „Naveo”.
Rok 1942, firma wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie seryjny model wyposażony w mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu z funkcją kalendarza.
Następne lata przynoszą kolejne innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w świecie zegarów, w 1944 roku powstaje wodoodporny zegarek sportowy z kopertą o średnicy 40 mm. Bardzo dużej jak na ówczesne czasy, w kolejnym roku (1945) powstaje zaawansowany zegar podróżny „Sixome”, wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, barometr, termometr, higrometr i kompas.
Zegarek w formie rzeźby samolotu „Planete Avion” pojawia się w roku 1946.
Rok 1947, powstaje budzik „Folioluxe” jak również „Kamaluxe” zegarek wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, pełny kalendarz, dodatkowo jest wyposażony w graficzny wskaźnik faz księżyca.
To właśnie ten budzik został wyróżniony w konkursie „Zegarek Miesiąca” przez członków grupy Stare Zegarki / Vintage Watches, w grudniu 2016 roku.
W roku 1948 powstaje nowy mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu, SF250 z kalendarzem, wskaźnikiem faz księżyca, trzydziestominutowym wskaźnikiem stopera.
Wchodząc w lata 50 -e XX wieku, Angelus produkuje nowe zegarki wyposażone w własne automatyczne mechanizmy, wyposażone w datownik (1954 r.).
Zapewne niewielu użytkowników zegarków marki Panerai wie, że mechanizm Angelus SF240 został wybrany przez Panerai w roku 1955, do nowej linii zegarków stworzonych dla włoskiej marynarki. W następnym roku powstał pierwszy na świecie zegarek wyposażony w funkcję alarmu, ze strefą czasową dla różnych miast jak też funkcją 24 -ro godzinną, zegarek „Datalarm”.
Natomiast w roku 1958, powstaje pierwszy w historii automatyki, wodoodporny repeater o nazwie „Tinkler”, w 1956 roku zbudowano zegar stołowy z obustronna tarczą, gdzie mechanizm został ukryty w podstawie zegara.
1960 rok, powstaje model z funkcją stopera - chronograf medyczny, monopusher, służący do pomiaru tętna i ilości oddechów.
Lata siedemdziesiąte, dynamiczny rozwój elektronicznych zegarków kwarcowych, Angelus wspólnie z Dubois Depraz buduje pięciominutowy repeater, po czym zaprzestaje produkcji.
W 2011 roku, Angelus zostaje wykupiony przez La Joux-Perret S. A. powstaje Angelus Turbillon, jednak marka nie odnosi większego sukcesu.
Lata świetności firmy, pozostawiły nam niewiele wspaniałych zegarków, dlatego te, które przetrwały do dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów, między innymi do takich należy zaprezentowany budzik.
Bogusław Kocerba
* informacje oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony marki Angelus
Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Był to ostatni konkurs w 2016 roku, teraz - pośród czasomierzy, które zwyciężyły w danym miesiącu - wybrany zostanie ten jedyny: Zegarek vintage roku 2016.
Zapraszamy wszystkich miłośników starych czasomierzy do odwiedzania i dołączenia do grupy Stare Zegarki / Vintage Watches oraz odwiedzania kategorii Zegarki vintage na naszym portalu, która należy do działu Zegarkowy świat.
Redakcja Zegarki i Pasja
19:43 06.01.2017Zegarki vintage
Zegarek Vintage grudzień 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!

REKLAMA

Franciszek Czapek – zegarmistrz urodzony w Czechach
Franciszek Czapek to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego zegarmistrzostwa, ale wielu osobom może się wydawać, że wiedza o jego istnieniu w zegarmistrzowskiej bran ...

VICTORINOX - historia scyzoryków i zegarków marki Victorinox
Tytułem wstępu: historia marki Victorinox nie jest powiązana ściśle z zegarmistrzostwem. Mimo, iż jej genezy należy doszukiwać się, podobnie zresztą jak w przypadku wielu ...

Doxa - historia marki od 1889 roku
1889 - początki marki DOXA Powstanie przedsiębiorstwa DOXA datowane jest na rok 1889, kiedy to 21-letni Georges Ducommun otworzył zakład zegarmistrzowski w szwajcarskim k ...

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Green. Elegancja w odcieniach zieleni
Szwajcarska marka Frederique Constant po raz kolejny udowadnia, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze. Nowy model Classic Tourbillon Manufacture z tarczą w zielonej ...

Timex Giorgio Galli S2Ti Swiss Made. Limitowana edycja, jako ostatni rozdział serii S
Giorgio Galli to wybitna postać, z imponującą karierą w świecie zegarków trwającą ponad 30 lat. Jego wiedza i pasja do zegarmistrzostwa skłoniły go do współpracy z renomo ...

Perrelet Turbine Ice Blue Carbon i Titanium. Turbiny w “lodowatych” kolorach
Innowacja, konsekwencja w kreowaniu nowych modeli zegarków i precyzja - to zaledwie kilka określeń oddających wypracowaną przez lata renomę marki Perrelet. Oczywiście nal ...

Oris x LFP Limited Edition. Zegarki, piłka nożna i pomoc dzieciom? Oczywiście!
W dużej mierze na podstawie tego, co w różnych swoich materiałach deklaruje sama firma Oris, powtarzaliśmy ostatnio, że ta szwajcarska marka z Holstein stara się oferować ...

Interview with Marc Aellen, CEO of Certina: playing padel, industry trends, digitalization and the future
We met with Mr. Marc Aellen, CEO of the Certina brand, in Warsaw on April, during the event organized by Certina Poland Team to present the latest watch collection for 20 ...

G. Gerlach – polska marka zegarków z historią i techniką w tle (AuroChronos 2025)
W świecie zegarków, zdominowanym przez szwajcarskie manufaktury, polska marka G. Gerlach wyróżnia się, jako wyjątkowy przykład patriotyzmu, kreatywności i dbałości o rodz ...

Jakub Przygoński nowym ambasadorem zegarków marki Edifice!
Marka Edifice w swoim zegarkowym języku projektowym, ma bardzo mocno zakorzenione powiązania ze sportami motorowymi. Nie dziwi więc kierunek najnowszej kampanii japońskie ...

Alpina Heritage Tropic-Proof Handwinding. Zaskakująca i (nie)doceniona premiera 2025
Podczas, gdy wiele zegarków zaprezentowanych na tegorocznych targach Watches & Wonders 2025 w Genewie zdawało się niemal krzyczeć o uwagę - latającym tourbillonem, mister ...

Ergonomia i harmonia. Rado Anatom z ceramicznymi bransoletami High-Tech
Zegarki Rado nie pozostawiają nikogo obojętnym. Ta szwajcarska marka od dekad stosuje w procesie produkcji różne materiały, ale jest szczególnie doświadczonym specjalistą ...