Jakiś czas temu pisaliśmy o rozpoczęciu współpracy pomiędzy portalem Zegarki i Pasja oraz grupą Stare Zegarki / Vintage Watches. Głównym celem współpracy jest zwrócenie uwagi naszych Czytelników na piękne, stare czasomierze, które stanowią przecież wspaniałą część historii zegarmistrzostwa.
Ku temu ma służyć m. in. konkurs na Zegarek Vintage roku 2016, który odbywał się każdego miesiące w minionym roku. Grudzień był ostatnim miesiącem w którym z nadesłanych zgłoszeń wyłonionych zostało 10 modeli, które weszły do Top 10, oraz wybrany został zwycięzca.
W grudniu - głosami członków Grupy – konkurs wygrał budzik szwajcarskiej marki Angelus, którego szczęśliwym właścicielem jest Pan Bogusław Kocerba.
Zanim jednak przejdziemy do opisu oraz zdjęć „zwycięzcy”, poznajmy pozostałe, wyjątkowe egzemplarze, które także zyskały uznanie:
10. Honda VTX – Moskwa (11 głosów)
9. Na tym miejscu ex aequo:
Dominika Żydecka – kieszonkowa Omega (12 głosów)
Jakub Zieliński – Pierce Triple Chronographe (12 głosów)
8. Marcin Lewandowski – Poljot Chronographe (13 głosów)
7. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Sławicki – Omega Chronograph, Cal. 27 ( 14 głosów)
Kamil Strugalski – LCD Beltime ( 14 głosów)
6. Maciej Kopyto – Certina C-Tronic Chronolympic (15 głosów)
5. Tomasz Zamiara Breitling Superocean 2015 ( 17 głosów)
4. Leszek Celiński – Blancpain ( 18 głosów)
3. Tomasz Wohner – JLC Memovox E877 ( 19 głosów)
2. Na tym miejscu ex aequo:
Michał Kowalczyk – Hanhart Kaliber 41 ( 22 głosy)
Łukasz Gondi – Omega Mark 4.5 Cal. 1045 ( 22 głosy)
Niekwestionowanym zwycięzcą konkursu został budzik:
1. ANGELUS – Bogusław Kocerba ( 25 głosów)
Markę Angelus oraz jej historię przedstawia właściciel budzika:
ANGELUS (Anioł Pański)
W 1891 roku, bracia Albert i Gustaw Stolz zakładają w szwajcarskim Le Locle firmę zajmującą się produkcją zegarków. W 1902 roku zegarki marki Angelus zdobywają złoty medal na Międzynarodowej wystawie w Paryżu, sukces firmy pozwala na zatrudnienie piętnastu wykwalifikowanych rzemieślników.
Dwa lata później (1904 r.) bracia decydują się na produkcję własnych mechanizmów w rezultacie czego w następnym roku (1905) na Międzynarodowej Wystawie w Liege (Belgia) zdobywają złoty medal.
Zegarki Angelus wyposażone we własne mechanizmy odnoszą kolejne sukcesy, w 1906 r. firma zostaje wyróżniona Grand Diplome d'Honneaur w Mediolanie.
W 1913 roku powstaje pierwsza reklama manufaktury, w kolejnym roku (1914) Grand Prix na wystawie w Bernie.
W kolejnych latach prowadzone są intensywne prace nad nowymi mechanizmami, w rezultacie czego powstaje pierwszy model wyposażony w komplikację konstrukcji w formie chronografu z monopusherem, cal. 13 i 14. Rok 1926 przynosi kolejny złoty medal, tym razem na Międzynarodowej wystawie w Filadelfii (USA).
Mechanizmy Angelus otrzymują trzy certyfikaty za najdokładniejsze parametry chodu (1929 r.).
Kolejny rok i kolejny sukces, Angelus rozpoczyna sprzedaż zegarków z najmniejszym mechanizmem ośmiodniowym ( 32 x 21 mm.), dokładność mechanizmu +/- 1 min. na tydzień!. Mechanizm ten posiada potencjalną energię na 10 dni pracy, cal. 10,5 do dnia dzisiejszego pozostaje najmniejszym mechanizmem na świecie z ośmiodniową rezerwą pracy.
W 1933 roku pojawia się reklama dla zegarka z funkcją stopera, a w 1935 r. Angelus rozpoczyna produkcję zegarków z chronografem działających na zasadzie dwóch popychaczy, cal. 13 i 15.
Rok 1936, powstaje najmniejszy na świecie mechanizm z ośmiodniową rezerwą, jest to cal. SF240, stosowany z zegarkach z budzikiem jak i bez tej funkcji.
Stworzenie mechanizmu SF240, skłania do produkcji kompaktowych zegarów stołowych i podróżnych, wyposażonych w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, termometr i barometr. W 1940 roku, Angelus zostaje wybrany przez Węgierskie Siły Powietrzne, jako dostawca zegarków ze stoperem.
Z okazji 50-tej rocznicy powstania (1941 r.) firma przenosi produkcję do nowej fabryki na Rue Piageta w Le Locle, liczba zatrudnionych osiąga 90 osób, z tej też okazji powstaje mini zegar o nazwie „Naveo”.
Rok 1942, firma wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie seryjny model wyposażony w mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu z funkcją kalendarza.
Następne lata przynoszą kolejne innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w świecie zegarów, w 1944 roku powstaje wodoodporny zegarek sportowy z kopertą o średnicy 40 mm. Bardzo dużej jak na ówczesne czasy, w kolejnym roku (1945) powstaje zaawansowany zegar podróżny „Sixome”, wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, barometr, termometr, higrometr i kompas.
Zegarek w formie rzeźby samolotu „Planete Avion” pojawia się w roku 1946.
Rok 1947, powstaje budzik „Folioluxe” jak również „Kamaluxe” zegarek wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, pełny kalendarz, dodatkowo jest wyposażony w graficzny wskaźnik faz księżyca.
To właśnie ten budzik został wyróżniony w konkursie „Zegarek Miesiąca” przez członków grupy Stare Zegarki / Vintage Watches, w grudniu 2016 roku.
W roku 1948 powstaje nowy mechanizm z komplikacją konstrukcji w postaci chronografu, SF250 z kalendarzem, wskaźnikiem faz księżyca, trzydziestominutowym wskaźnikiem stopera.
Wchodząc w lata 50 -e XX wieku, Angelus produkuje nowe zegarki wyposażone w własne automatyczne mechanizmy, wyposażone w datownik (1954 r.).
Zapewne niewielu użytkowników zegarków marki Panerai wie, że mechanizm Angelus SF240 został wybrany przez Panerai w roku 1955, do nowej linii zegarków stworzonych dla włoskiej marynarki. W następnym roku powstał pierwszy na świecie zegarek wyposażony w funkcję alarmu, ze strefą czasową dla różnych miast jak też funkcją 24 -ro godzinną, zegarek „Datalarm”.
Natomiast w roku 1958, powstaje pierwszy w historii automatyki, wodoodporny repeater o nazwie „Tinkler”, w 1956 roku zbudowano zegar stołowy z obustronna tarczą, gdzie mechanizm został ukryty w podstawie zegara.
1960 rok, powstaje model z funkcją stopera - chronograf medyczny, monopusher, służący do pomiaru tętna i ilości oddechów.
Lata siedemdziesiąte, dynamiczny rozwój elektronicznych zegarków kwarcowych, Angelus wspólnie z Dubois Depraz buduje pięciominutowy repeater, po czym zaprzestaje produkcji.
W 2011 roku, Angelus zostaje wykupiony przez La Joux-Perret S. A. powstaje Angelus Turbillon, jednak marka nie odnosi większego sukcesu.
Lata świetności firmy, pozostawiły nam niewiele wspaniałych zegarków, dlatego te, które przetrwały do dziś są poszukiwane przez kolekcjonerów, między innymi do takich należy zaprezentowany budzik.
Bogusław Kocerba
* informacje oraz zdjęcia pochodzą z oficjalnej strony marki Angelus
Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Był to ostatni konkurs w 2016 roku, teraz - pośród czasomierzy, które zwyciężyły w danym miesiącu - wybrany zostanie ten jedyny: Zegarek vintage roku 2016.
Zapraszamy wszystkich miłośników starych czasomierzy do odwiedzania i dołączenia do grupy Stare Zegarki / Vintage Watches oraz odwiedzania kategorii Zegarki vintage na naszym portalu, która należy do działu Zegarkowy świat.
Redakcja Zegarki i Pasja
19:43 06.01.2017Zegarki vintage
Zegarek Vintage grudzień 2016 wybrany - poznajcie finalistów i zwycięzcę!

Rezerwa chodu w zegarach i zegarkach. Innowacyjne rozwiązanie polskiego zegarmistrza - Karola Romana
Wskazanie rezerwy chodu jest niekwestionowaną cechą pozytywną każdego mechanizmu zegarowego, gdyż znacznie zwiększa ono funkcjonalność posiadających je zegarów i zegarków ...

Nauka zegarmistrzostwa w Europie i na Świecie
null ...

Poradnik: Szkło w zegarku. Jak rozpoznać rodzaj szkła w zegarku?
Prawdopodobnie każdy z nas – użytkowników zegarków, bez problemu powie jaki rodzaj szkła posiada jego zegarek, lub zegarki. Więcej problemu może sprawić udowodnienie popr ...

Wywiad: Hubert Hurkacz o swojej karierze, celach na przyszłość i zegarkach
Maciej Kopyto: na wstępie chciałem Ci bardzo podziękować, że znalazłeś czas i zgodziłeś się odpowiedzieć na kilka naszych pytań. Obserwując Twoją karierę mogę się tylko d ...

Fiyta Smoky Gray Vintage. Nowe zegarki utrzymane w stylistyce retro
O marce Fiyta jeszcze klika lat temu napisalibyśmy jako o nowym, dosyć egzotycznym producencie zegarków z Chin. Obecnie takie stwierdzenie nie do końca przedstawiałoby mi ...

Wywiad: Marc Aellen, CEO Certina. O grze w padla, trendach w branży, cyfryzacji i przyszłości
Z panem Markiem Aellenem, CEO marki Certina, spotkaliśmy się w Warszawie, 16 kwietnia 2024 roku, podczas eventu zorganizowanego przez zespół Certina Polska w celu zapreze ...

Pierwszy butik szwajcarskiej marki Tissot w Polsce już otwarty!
W sobotę, 21 września 2024 roku, w warszawskich Złotych Tarasach swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce butik szwajcarskiej marki Tissot. Monobrandowy salon marki Tisso ...

Propozycje zegarków dla pokolenia Z. „Zegarki przez pokolenia”
Zakończyła się 4 ankieta w ramach wspólnej kampanii Zegarki i Pasja x Czasoholicy „Zegarki przez pokolenia”, która wystartowała pod koniec maja 2024. Celem naszej kampani ...

MD Watches. Dopracowane, nietuzinkowe zegarki z Irlandii (AuroChronos 2025)
Irlandia to kraj, który kojarzy mi się z Guinessem, Świętym Patrykiem, The O'Reillys and the Paddyhats, Tullamore Dew i koniczyną. Ta zielona wyspa, na której żyje około ...

Przegląd kilku męskich zegarków Herbelin, dostępnych w Polsce (Inhorgenta 2025)
Firma zegarmistrzowska Herbelin to producent, który ma naprawdę bardzo mocną pozycję we Francji. Jej popularność w tym kraju wynika nie tylko z tego, że jest to marka fra ...

Alpina × Fratello Alpiner Extreme Regulator. Zegarek „GADA”, czyli codzienny kompan
Oto zegarek, który został stworzony z myślą o codziennej harówce, niezależnie od tego, czy pracujesz na laptopie w biurze, rąbiesz drewno w Bieszczadach, czy pędzisz kare ...

Recenzja: Atlantic Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc Limited Edition. W drogę z „Hołkiem”
Około półtora roku temu, w październiku 2023 roku, marka Atlantic wypuściła na rynek limitowaną edycję zegarka Worldmaster World Cup Krzysztof Hołowczyc. Ten inspirowany ...
0 Komentarzy
Średnia 0.00