• Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition


Powrót do kategorii

Wygląd zegarka typu diver w wykonaniu szwajcarskiej marki Oris jest już na tyle rozpoznawalny i charakterystyczny, iż chyba każdemu miłośnikowi zegarków z tej kategorii kojarzy się właśnie z tą marką. Może mowa o „kultowości” byłaby nadużyciem, nie mniej diver od Orisa to wybór doskonały dla każdego, kto szuka sportowego, nurkowego zegarka mechanicznego różniącego się od oferty na rynku. Dodatkowo,  paleta modeli Orisa jest bogata w wersje, rozmiary, kolory i funkcje tak bardzo, że jeśli tylko ten kształt i zintegrowana bransoleta nam pasują, to nie będzie kłopotu z dobraniem modelu pod swój gust.

Dziś prezentujemy nowość, która premierę miała w lutym.

Wsparcie dla ratowania środowiska naturalnego

Oris Aquis Whale Shark to zegarek, który powstał w trybie do jakiego marka Oris przyzwyczaiła już swoich miłośników, czyli na kanwie społecznych działań związanych z ochroną oraz wsparciem dla ratowania naturalnego środowiska czy też zagrożonych gatunków.

 Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

 Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Firma Oris bardzo chętnie angażuje się w tego typu akcje już od lat, co jest szczególnie w dzisiejszej sytuacji godne podziwu, a korzysta na tym nie tylko środowisko, ale też miłośnicy zegarków, bo powstają bardzo ciekawe, limitowane serie właśnie w wyniku tych działań.

Oris wspiera takie akcje już od ponad 10. lat na całym świecie, choć widać największe zaangażowanie w ochronę zasobów wody i wodne ekosystemy. Kampania firmy "Change for the Better" koncentruje się na wspieraniu projektów oczyszczania, przywracania równowagi i ochrony wody na świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o ochronę raf koralowych, oczyszczanie oceanu, odbudowę koralowców, ochronę zagrożonych gatunków zwierząt, które żyją w naszych wodach, czy świadomość ogólnego znaczenia wody dla nas wszystkich.

Zegarek Oris Whale Shark Limited Edition prezentowany w niniejszym artykule ma wspierać te działania, przypominać o zagrożeniu dotyczącym największej ryby żyjącej na ziemi.

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Chodzi o rekina wielorybiego, który potrafi ważyć nawet 20 ton i mieć 18 metrów długości. To niegroźna dla człowieka ryba żywiąca się planktonem, nazywana często „łagodnym olbrzymem” oceanów i niestety zaliczana do gatunków zagrożonych wyginięciem. To oczywiście wynik działalności człowieka, czyli nielegalnych połowów, zanieczyszczenia wód i innych rodzajów aktywności ludzkiej na morzach i oceanach.  

Jak mówi  Gerardo del Villar, będący ambasadorem Orisa, zajmujący się rekinami wielorybimi badacz, odkrywca i podwodny fotograf, te majestatyczne stworzenia: „Pomagają eliminować słabych i chorych oraz utrzymywać równowagę z konkurentami, gwarantując w ten sposób różnorodność gatunkową. Bez rekinów wielorybich ekosystemy w przyszłości upadną”.

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Del Villar, zapytany o to, jak uratować rekiny wielorybie, wyjaśnia: "Musimy stworzyć morskie obszary chronione. Musimy edukować ludzi na temat znaczenia rekinów wielorybich i ograniczać zanieczyszczenie morza. Musimy walczyć ze zmianami klimatycznymi. Wszystkie te elementy są niezbędne do ochrony tego gatunku." Jak widać, jest mnóstwo pracy do wykonania w ramach „Change for the Better”, a Oris zamierza wspierać tę wielką sprawę także poprzez sprzedaż 2016 sztuk zegarków z limitowanej edycji Oris Whale Shark.

Oris Whale Shark Limited Edition – koperta i tarcza zegarka

Limitowany model powstał na bazie bardzo popularnego i udanego zegarka typu diver. Chodzi o model Oris Aquis GMT, czyli bardzo uniwersalnego zegarka sportowego o świetnych parametrach technicznych i możliwościach związanych z odczytem dodatkowych czasów.

 Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition będzie jak wspomniałem oferowany w ograniczonej do 2016 sztuk liczbie, co jest odniesieniem do ogłoszenia przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) informacji o tym, iż globalna populacja rekinów wielorybich zmniejszyła się o połowę w ciągu ostatnich 75 lat. Symboliczna liczba ma też jednocześnie być apelem o podjęcie działań na rzecz zatrzymania i odwrócenia tego stanu.

Przejdźmy więc do opisu elementów zegarka.

Charakterystyczna, okrągła koperta wykonana jest ze stali 316 L i ma średnicę 43,5 mm. To sporo, ale nietypowa konstrukcja z szerokimi uszami, których niejako przedłużeniem jest bransoleta, dość krótkimi i zagiętymi w dół powoduje, że zegarek ten jest bardzo wygodny i dostosowuje się nawet do szczupłych nadgarstków. Grubość obudowy to niespełna 13 mm, a wysokość od ucha do ucha to jedynie 50 mm. Większa cześć powierzchni koperty jest szczotkowana. Jedyne górne powierzchnie wypustek chroniących zakręcana koronkę i górna część uszu są polerowane. Bransoleta o szerokości 24 mm jest w pełni zintegrowana z kopertą, a polerowane, skrajne ogniwa trójrzędowej konstrukcji wyglądają jakby stanowiły jeden ciąg z jej uszami.

 Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Bransoleta jest solidna, a jej zapięcie daje możliwość szybkiego przedłużania. Od góry kopertę wieńczy obrotowa luneta, ale nie ma ona skali nurkowej a naniesioną skalę 24 godzinną. Wkładka jest wykonana z ceramiki w kolorze czarnym i ciemno turkusowym. Luneta okala szafirowe szkło z umieszczoną od wewnątrz warstwą antyrefleksyjną.

Pod szkłem widać to, co w tym modelu robi największe wrażenie - to ciemno turkusowa tarcza o gradientowym zabarwieniu, która ma dodatkowo nadaną strukturę przypominającą skórę rekina wielorybiego. W centralnej części cyferblat jest jaśniejszy, po czym ściemnia się na krawędziach. Zestawienie koloru z tą nietypową fakturą naprawdę doskonale wygląda, a przy okazji zupełnie nie wpływa na czytelność. Jest ona nadal tak dobra jak oczekujemy od nurkowego zegarka. Nakładane indeksy z masą luminescencyjną jak i charakterystyczne wskazówki także wypełnione masą świecącą pozwalają na łatwy odczyt w dzień jak i w ciemności czy pod wodą. Masa luminescencyjna jest biała, a po naświetleniu emituje światło niebieskie.

Dodatkiem do standardowych funkcji zegarka jest czwarta wskazówka o wąskim ramieniu zakończona trójkątnym grotem z masą świecącą, która sięga do pierścienia na tarczy na którym nadrukowano skalę czasu w trybie 24 godzinnym.

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Dzięki temu możemy odczytać czas w innej strefie. Za pomocą skali na obrotowej lunecie możemy także ustawić dodatkowo trzecią strefę czasową, co daje nam możliwość odczytu aż trzech czasów w trzech strefach jednocześnie.

Okienko datownika na godzinie 3. minimalnie skraca indeks w tym miejscu.  

Dekiel zegarka jest wkręcany i pełny. Poza umieszczonymi dookoła podstawowymi informacjami o zegarku, jego centralną część przyozdobiono wizerunkiem rekina wielorybiego na tle fal, a wokół wystającą czcionką umieszczono informację o limitowanej edycji.

Wodoszczelność zegarka ustalono na poziomie do 300m, czyli standardowo dla linii Aquis.

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition – dostępność i cena

 Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition

Za prace limitowanego Orisa odpowiada mechanizm Oris 798 (baza to Sellita SW 330-1), który ma automatyczny naciąg sprężyny napędowej, pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę i oferuje 42 godziny rezerwy chodu.

Oris Aquis GMT Whale Shark Limited Edition oferowany jest w ograniczonej do 2016 egzemplarzy edycji, a jego cena wynosi 11 990 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ORIS

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Leitners Ad Maiora Hybrid Smartwatc...
Leitners Ad Maiora Hybrid Smartwatc...
12.03.2021
IWC Pilot’s Watch Timezoner Edition...
IWC Pilot’s Watch Timezoner Edition...
16.03.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco