• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aerowatch

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin


Powrót do kategorii

Kolekcja Frogman należy do elitarnej i najbardziej zaawansowanej technicznie grupy zegarków Master of G firmy G-SHOCK. Modele z tej serii zostały stworzone z myślą o wykorzystywaniu ich w najtrudniejszych warunkach panujących w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Frogman – jak każdy „G” – posiada klasę wodoszczelności 200 m, potwierdzoną certyfikacją ISO, co dodatkowo gwarantuje, iż jest on profesjonalnym zegarkiem nurkowym.

Pierwszy model z serii Frogman o referencji DW-6300 trafił na rynek w 1993 roku. Od samego początku istnienia seria zyskała potężną grupę fanów, którzy docenili ją nie tylko za wyjątkową wodoszczelność i odporność na inne czynniki zewnętrzne, ale również za niepowtarzalną stylistykę. Nietuzinkowy wygląd zegarka jest efektem asymetrycznej konstrukcji koperty, mającej na celu zapewnienie wysokiego komfortu użytkowania w trakcie nurkowania. Frogman ma dzięki temu oryginalny i nieco ekstrawagancki styl, który w efekcie sprawił, że stał się on jednym z kultowych reprezentantów kolekcji G-SHOCK.

W 2020 roku ukazał się wyjątkowy Frogman o referencji GWF-A1000.

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

Po raz pierwszy - w pełni analogowy format prezentacji czasu

Pierwszy raz w historii japońscy inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie w pełni analogowego formatu prezentacji wskazań czasu i funkcji dodatkowych. Mimo tego rozwiązania nowy „nurek” nie stracił swojej funkcjonalności, a dzięki kompatybilności ze smartfonem, z którym łączy się za pośrednictwem Bluetooth, jest bardziej wszechstronny, niż mogłoby się wydawać. Poza nowoczesnymi rozwiązaniami to właśnie nowa stylistyka jest silnym punktem tego modelu.

W zegarku wykorzystano konstrukcję koperty o nazwie Carbon Monocoque. Jest ona zbudowana z włókna węglowego wzmocnionego żywicą i stanowi jeden, zintegrowany element. Rozwiązanie to sprawia, że Frogman jest lekki i niezwykle odporny nawet na ekstremalnie dokuczliwe czynniki zewnętrzne. Charakterystyczne przesunięcie koperty w lewą stronę względem osi pionowej powoduje, że zegarek założony na rękę, mimo dużych gabarytów, układa się idealnie, nie ograniczając w żaden sposób ruchów nadgarstka. Rozwiązanie to oczywiście determinuje noszenie Frogmana na lewym nadgarstku.

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin
Jak już wspomniałem, jest to pierwszy Frogman z analogowymi wskazaniami.

Tarcza GWF-A1000, mimo zlokalizowania na niej wielu elementów wskazań, dzięki przemyślanemu rozplanowaniu wszystkich detali jest bardzo czytelna. W samym centrum na jednej osi umieszczono trzy wskazówki wskazań czasu, prezentujące godziny, minuty i sekundy. Ich jasna barwa doskonale kontrastuje z ciemnym cyferblatem, zapewniając wysoką czytelność wskazań. Duża ilość masy luminescencyjnej wypełniającej wskazówki minutową i godzinową gwarantuje dogodny odczyt wskazań zegarka w półmroku i ciemności. W razie konieczności istnieje również możliwość doświetlenia tarczy za pomocą wbudowanej diody LED.

Na cyferblacie zlokalizowano łącznie cztery dodatkowe subtarcze, pełniące konkretne funkcje dodatkowe. Największy wskaźnik, usytuowany w okolicach indeksów 7. i 8. godziny, prezentuje drugą strefę czasową. Na jego krawędzi umieszczono małą tarczę AM/PM – określającą porę dnia dla dodatkowego wskazania. Powyżej, na wysokości indeksu godziny 10., znalazła się tarcza wskazująca czas podstawowy w formacie 24-godzinnym.

Z prawej strony, obok indeksu godziny 3., zlokalizowano multifunkcyjny wskaźnik z charakterystyczną wskazówką w postaci strzałki, który prezentuje między innymi: dzień tygodnia, stan naładowania akumulatora oraz aktywowany aktualnie tryb pracy zegarka.

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

Na obrzeżu cyferblatu umieszczono masywne, wystające wysoko indeksy w kolorze białym. Ich charakterystyczny kształt nadaje tarczy trójwymiarowy efekt. Dzięki jasnej barwie wskaźniki dobrze odcinają się od innych elementów zespołu wskazań i zapewniają łatwy odczyt aktualnej godziny. Pomiędzy wskaźnikiem godziny 4. i 5. wkomponowano okno datownika.

Cyferblat został osłonięty odpornym na zarysowania szkłem szafirowym o większej niż standardowa w zegarkach grubość i lekko sferycznym profilu. Otacza je charakterystyczny dla kolekcji Frogman pierścień, który znacząco uwydatnia asymetryczną konstrukcję zegarka. Ten wykonany ze stali element posiada mocujące go do koperty wykonane z materiału syntetycznego „łapy”. Z lewej strony, podobnie jak w poprzednich edycjach, umieszczono napis „FROGMAN” pisany dużymi literami. Po przeciwnej stronie koperty zlokalizowano stalową, dokręcaną do korpusu koronkę, z mocno frezowaną walcową powierzchnią. Wszystkie elementy cyferblatu i koperty zostały dobrane perfekcyjnie, zarówno pod kątem kolorystyki, ich wzajemnych proporcji, jak i kształtów.

Liczy się nie tylko wygląd, ale i bogate wnętrze

Poza ciekawą stylistyką GWF-A1000 posiada również bogate wnętrze.

Wyposażono go w system fotowoltaiczny Tough Solar, który dzięki wysokiej wydajności jest w stanie zaspokoić energetyczne zapotrzebowanie wszystkich zespołów zegarka. Nowy Frogman synchronizuje swoje wskazania czasu do dokładności wzorcowego zegara atomowego za pośrednictwem fal radiowych dzięki technologii Multi Band 6.

Kolejną zaawansowaną funkcją, którą wykorzystano w tym modelu Frogmana, jest wspomniany wcześniej Bluetooth, umożliwiający sparowanie zegarka ze smartfonem. Dzięki temu dostępne stają się zaawansowane funkcje nurkowe, takie jak dziennik nurkowania czy aktualne informacje dotyczące około 3 tysięcy najpopularniejszych miejsc do penetracji głębin mórz i oceanów.

Poza tym Bluetooth umożliwia sterowanie ustawieniami i funkcjami zegarka z pozycji telefonu. Do skomunikowania urządzeń wystarczy pobranie darmowej aplikacji.

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

Zegarek wyposażono w bardzo elastyczny, a zarazem wytrzymały pasek wykonany ze specjalnej mieszanki elastomerów. Jest on nieco dłuższy od standardowych pasków zegarkowych, dzięki czemu bez problemu można zapiąć go również na piance do nurkowania. GWF-A1000 powstał w trzech wersjach kolorystycznych.

Najłatwiej zauważalnym rozróżniającym je elementem jest kolor paska. Do wyboru mamy: czarny, czerwony lub granatowy. W zależności od opcji drobne akcenty na kopercie i cyferblacie mają również odpowiednią do paska kolorystykę. Dzięki takiemu rozwiązaniu producent oferuje wydawałoby się trzy zupełnie różne, doskonałe zegarki.

G-SHOCK GWF-A1000 „Frogman” – analogowy zdobywca głębin

Nowy G-SHOCK GWF-A1000 to zaawansowany pod kątem technicznym „diver”, który zmienia dotychczasowe oblicze kolekcji Frogman.

Tarcza ze wskaźnikami analogowymi nadaje mu bardziej klasyczny styl w stosunku do innych modeli z tej rodziny. Przy takim rozwiązaniu zegarek poza nurkowaniem sprawdzi się doskonale również jako sportowy czasomierz do codziennego użytkowania.

Artykuł ukazał się w drukowanym piśmie – Magazyn Zegarki i Pasja NR 14

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki G-SHOCK znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - G-SHOCK.

Paweł Zgiep


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Meccaniche Veneziane – wyłącznie me...
Meccaniche Veneziane – wyłącznie me...
13.01.2021
Andreas Strehler - Sauterelle Lune ...
Andreas Strehler - Sauterelle Lune ...
15.01.2021

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco