• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Błonie

SQUALE Sub-39 Blue


Na portalu Zegarki i Pasja prezentowaliśmy już zarys historii oraz istotnych osiągnięć marki Squale. Wiecie więc, że firma ta produkuje wyłącznie mechaniczne zegarki nurkowe, a także była dostawcą komponentów, szczególnie kopert, dla innych znamienitych firm zegarmistrzowskich. Obecnie marka jest na etapie powrotu na rynek, ma także polskiego dystrybutora, a jej bardzo bogate nurkowe dziedzictwo jest zachowane, dzięki czemu możemy cieszyć się niemal kultowymi zegarkami, w tym z legendarną kopertą typu Van Buren.

Dziś zaprezentujemy model marki Squale dla miłośników czasomierzy nurkowych o szczuplejszych nadgarstkach, czy też zwyczajnie lubiących nieco mniejsze zegarki. To model Squale Sub-39 Blue. Zegarek, którego wzór koperty powstał 60. lat temu i był stosowany przez wielu producentów, a wykonywany oczywiście przez firmę Squale. To oznacza, że koperta jest udana tak pod względem ergonomicznym jak i stylistycznym. Nie dziwi więc, że marka nadal ją wykorzystuje. To także przykład na skuteczne połączenie przeszłości i historycznych osiągnięć z teraźniejszością pod względem nowoczesnego mechanizmu oraz sposobu produkowania zegarków.

SQUALE Sub-39 Blue

Pierwszym zegarkiem w na nowo zaprezentowanej kolekcji Sub 300 był limitowany do 150 sztuk zegarek w wersji z czarną tarczą i czarną wkładką lunety wykonaną ze szkła. Później pojawiły się kolejne „nielimitowane” wariacje. Dziś prezentujemy model z elektryzująco niebieską tarczą, także z czarną szklaną wkładką obrotowej, 120 klikowej lunety.

Squale Sub-39 Blue – koperta o uniwersalnej średnicy

Koperta zegarka jest wykonana ze stali 316L, czyli standardowo stosowanego materiału. Ma średnicę 39 mm, stąd liczba 39 w nazwie modelu. Wysokość od ucha do ucha to 48 mm, a jej grubość to 12 mm. Te dane na początku już dają nam obraz zgrabnego zegarka.

Można nawet powiedzieć nieco filigranowego, kiedy jednak dodamy, że ten model ma wodoodporność na poziomie 300 m to okazuje się, że to „mocny zawodnik”, który przy okazji wygląda bardzo umiarkowanie, a nawet na swój sposób elegancko. Wilk w owczej skórze.

Na godzinie 3 umieszczono koronką przypominającą kształtem tą stosowaną w pilotach, mocno rozszerzająca się jak brylant ku części czołowej. Jest ona zakręcana, a nietypowy wzór pasuje do koperty w stylu vintage.

SQUALE Sub-39 Blue

SQUALE Sub-39 Blue

Dekiel zegarka jest pełny i wkręcany. Obła krawędź z nacięciami na klucz jest polerowana, a płaska powierzchnia jest szczotkowana. Centralną część zdobi jakby medalion na którym dookoła umieszczono podstawowe informacje o tym modelu, natomiast centralnie widoczny jest wizerunek drobnych fal, gdzie na dole pojawia się wizerunek rekina. Obrotowa luneta jak pisałem wyżej ma czarną, szklaną wkładkę. Pod szkłem nadrukowana jest podziałka minutowa co pięć, naprzemiennie, jako oznaczenia cyframi arabskimi i kreseczkami. Tak czcionka cyfr jak i te kreseczki są dość subtelne.

Lśniąca, niebieska tarcza ze szlifem słonecznym, otoczona szklaną lunetą w kolorze czarnym, daje wcześniej wspomniany efekt swego rodzaju elegancji, choć to przecież typowo sportowy zegarek. Szlif słoneczny gwarantuje natomiast powszechnie lubiany efekt w postaci promieniście rozchodzących się refleksów światła na powierzchni cyferblatu, a przy intensywnie niebeskim kolorze atrakcyjność tego co widzimy, moim zdaniem, jeszcze wzrasta.

Tarcza Sub-39 Blue – połyskująca tafla błękitnego oceanu

Na krawędzi tarczy nadrukowano podziałkę minutową a pomiędzy znacznikami minut jest jeszcze precyzyjna podziałka sekundowa. Indeksy godzinowe są mieszane: 6, 9 i 12 to cyfry arabskie, a pozostałe znaczniki mają kształt prostokątów.

SQUALE Sub-39 Blue

Wszystkie są obficie pokryte masą luminescencyjną i sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Indeks godziny 3 zastąpiło okienko datownika ze wskazaniem dni miesiąca na białym tle. Pod godziną 12 nadrukowano logo i nazwę firmy, a symetrycznie po drugiej stronie, nad godziną 6 nadrukowano wizerunek rekina z wkomponowaną nazwą firmy otaczający od dołu napis 30 Atmos. Wskazówki są proste, typu „pen” z ostrymi zakończeniami. Są one polerowane, ale tak minutową jak i godzinową w centralnej części wypełnia masa luminescencyjna w beżowym kolorze (old radium), jak ta na indeksach. Wskazówka sekundowa ma na końcu grot, także wypełniony masą świecącą. Dzięki temu, tak w dobrym świetle jak i w ciemności, możemy liczyć na dobrą czytelność, jak przystało na zegarek nurkowy.

Zegarek otrzymujemy na skórzanym pasku, produkowanym ręcznie we Włoszech.

W wypadku prezentowanego modelu ma on niebieski kolor i strukturę jakby ścieranej powierzchni, co podkreśla charakter zegarka i jego retro stylistykę. Jednak najbardziej wzmacnia ten wizerunek mocno wypukłe szkło szafirowe chroniące tarczę. Jest ono ukształtowane w ten sposób, że przypomina dawniej używane szkiełka hesalitowe.

SQUALE Sub-39 Blue

SQUALE Sub-39 Blue

Wracając do paska, ma on jasną i miękką futrówkę, zapinany jest na klasyczną klamrę z pinem, oczywiście z logo firmy. Zaimplementowano także system szybkiej zmiany bez konieczności użycia narzędzi, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Sercem zegarka Squale Sub-39 Blue jest szwajcarski mechanizm Sellita SW 200 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej, wykonany w specyfikacji „REGLAGE ELABORÉ”, który charakteryzuje się stabilną i niezawodną pracą. Dokładność chodu tej wersji powinna mieścić się w przedziale +/- 5 sekund.

Cena katalogowa zegarka Squale Sub-39 Blue wynosi 6099 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje o Squale znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: SQUALE.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Montblanc 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

FREDERIQUE CONSTANT Smartwatch Vita...
FREDERIQUE CONSTANT Smartwatch Vita...
21.12.2020
ROLEX Oyster Perpetual Submariner 2...
ROLEX Oyster Perpetual Submariner 2...
23.12.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco