• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Eberhard

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543


Powrót do kategorii

Chronoswiss jako marka i tym samym oferowane przez nią zegarki nieczęsto pojawiają się na naszym portalu, dlatego postanowiliśmy sprawdzić co obecnie oferuje ta intersująca firma. Chronoswiss to marka, która w niedługim czasie rozwinęła się do poziomu na którym oferuje zegarki zaawansowane techniczne i luksusowe, konkurując ze znamienitymi producentami o długiej historii. Firma powstała w 1983 roku w Monachium, ale mimo współczesnych korzeni stylistyka jej zegarków oparta jest na bardzo klasycznych wzorcach. Taką drogę obrano i do dziś konsekwentnie wyznacza ona kierunek rozwoju marki, co uważam za spory plus, bo dzięki temu firma jest wyrazista i zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.

Założyciel firmy Chronoswiss - Gerard R. Lang, zanim podjął się tworzenia nowego bytu na  zegarmistrzowskim rynku najpierw postarał się o duże doświadczenie w zakresie produkcji zegarków, oczywiście praktykując u innych producentów. Dziś jego marka to uznany producent, wytwarzający rocznie około 7000 zegarków z mechanizmami Eta, i magazynowanymi mechanizmami takich firm jak Enicar i Marvin, ale także z dwoma mechanizmami własnej konstrukcji. W 20102 roku firma zmieniała właściciela. Nowym posiadaczem stała się szwajcarska rodzina Ebstein. Zmiana kierujących marką zaowocowała również zmianą siedziby. Od 2014 roku to szwajcarskie miasto Lucerna.

Zaprezentujemy nowość - ciekawy, nieco ekstrawagancki model Chronoswiss Opus, w wersji wyrazistej ze względu na kolorystykę jak i szkieletową budowę.

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543

Linia zegarków Opus – kamień milowy marki Chronoswiss

Linia Opus powstała w 1995 roku, będąc jak to określa firma, kamieniem milowym w jej rozwoju. Mnie firma Chronoswiss kojarzy się z klasycznie okrągłymi kopertami, prostopadle wyprowadzonymi, zagiętymi uszami, giloszowanymi tarczami i wskazówkami w stylu breguetowskim. To mój stereotyp oczywiście, ale raczej powszechnie marka postrzegana jest jako producent nobliwych, stonowanych, ale pięknie wykończonych klasycznych zegarków mechanicznych. Dzisiejszy bohater kolekcji Opus to zegarek na pewno nie stonowany.

Fakt, wzór koperty odzwierciedla w pełni DNA marki. Jest ona okrągła, z prostopadle ułożonymi bokami i charakterystycznymi uszami z okrągłymi zakończeniami w których nawiercono duże otwory na śruby systemu mocowania pasków. Elegancka luneta z karbowaną krawędzią jest dla symetrii wspomagana deklem, którego krawędź zewnętrzną wykończono tak samo, co daje taki kanapkowy, ale elegancki wizerunek profilu koperty.

Obszar pomiędzy pierścieniami jest pionowo szczotkowany. To wykończenie przechodzi niejako na boki uszu. Za to ich górne powierzchnie są polerowane na wysoki połysk, tak jak górna płaszczyzna lunety.

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543

Zegarek jest wyposażony w stoper, dlatego po prawej stronie w tradycyjnym układzie mamy całe „centrum sterowania” w postaci bardzo misternej koronki o cebulkowatym kształcie będącej jednym ze znaków rozpoznawczych Chronoswiss, oraz po jej obu stronach rozmieszczone przyciski w stylu grzybków ale z pięknie wykończonymi czołowymi częściami w postacie promieniście rozchodzących się żłobień.

Dekiel zegarka jest szczotkowany dookólnie. Jego krawędź, jak wspomniałem, ma wykończenie w postaci łagodnych ząbków jak na lunecie. Na stalowej części dekla tworzącej pierścień wygrawerowano podstawowe informacje, a centralną część stanowi przeszklenie przez które widać mechanizm Chronoswiss C.301.

Mechanizm o rodowanych powierzchniach, perełkowanych, polerowanych jak i szczotkowanych. Niektóre elementy mają naturalny kolor stali, inne są zabarwione na czarno. Da tego złocisty kolor przekładni i czerwony kamieni łożyskujących daje wraz ze szkieletowaniem fascynujący efekt. Podkreśla go mocno ażurowany, niebieski wahnik, na którym widać pasy genewskie i logo marki. Jest z jednej strony klasycznie, jeśli chodzi o wizerunek tego mechanizmu, ale z drugiej strony, dzięki kolorystyce także bardzo nowocześnie. Mechanizm pracuje z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę, jest łożyskowany na 25 kamieniach i oferuje rezerwę chodu na poziomie około 46 godzin. Powstał na bazie Eta 7750 lub Sellita SW 500, czyli można powiedzieć, że baza jest wręcz legendarna.

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543

Tarcza Chronoswiss Opus Chrono – klasyka i szczypta ekstrawagancji

Czas na opis tej części zegarka, która odpowiada za jego odbiór w największym stopniu i na którą patrzymy najczęściej. Tarczę.

Tarcza w tym modelu jest szczątkowa, bowiem jak pisałem na wstępie, zegarek jest szkieletowany. Tak naprawdę w Chronoswiss Opus Chronograph tarczę stanowi 5 okręgów, pierścieni. Pierwszy to pierścień tworzący zewnętrzną krawędź. Nadrukowano na nim podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Wykonano ją w formie torowiska.  

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543

Kolejne okręgi to subtarcze dodatkowych wskazań połączone wąskimi mostkami z opisanym na początku zewnętrznym pierścieniem. Tarcza na 12 wskazuje upływające minuty pracującego stopera, a ta na 6 odpowiada za pomiar upływających godzin przy włączonym stoperze. Oba wyznaczające je pierścienie mają wyrazisto pomarańczowy kolor, tak jak centralna wskazówka sekundowa stopera.

Tym samym mamy bardzo mocny akcent jak i jednocześnie wydzielenie wskazań stopera. Tarcza na 9 to mały sekundnik, a ostatnia tarcza na godzinie 3 to datownik. Obie mają pierścienie niebieskie w kolorze zewnętrznego.

Wszystko poza tymi elementami zostało usunięte i widzimy szkieletowany mechanizm. Górna, ażurowana płyta jest perełkowana i zabarwiona na czarno, co stanowi doskonały podkład pod niebieskie i pomarańczowe pierścienie ponad nią. Wskazówki czasu głównego są wyraziste i polakierowane na biało. Mimo tego, że tarcza jest ponadprzeciętnie „żywa” kolorystycznie i do tego szkieletowana, to na tym wielokolorowym tle białe wskazówki są dobrze widoczne i nie ma większego problemu z odczytem czasu.

CHRONOSWISS Opus Chronograph CH-7543

Zegarek Chronoswiss Opus Chronograph CH-7543 otrzymujemy na pasku ze skóry krokodyla w niebieskim kolorze z pomarańczowym przeszyciem. Także pomarańczowa jest miękka futrówka paska.

Cena Chronoswiss Opus Chronograph CH-7543 wynosi 11 900 Euro, czyli około 52 000 zł.

Adrian Szewczyk


Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

CERTINA DS-8 Precidrive – mnóstwo p...
CERTINA DS-8 Precidrive – mnóstwo p...
17.12.2020
FREDERIQUE CONSTANT Smartwatch Vita...
FREDERIQUE CONSTANT Smartwatch Vita...
21.12.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco