• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Armin Strom

ORIS Roberto Clemente Limited Edition


Powrót do kategorii

Oris to firma zegarmistrzowska, która bierze bardzo aktywny udział w czymś, co nazwałbym życiem społecznym. Chodzi o współpracę z organizacjami charytatywnymi, organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska, ale także widoczne jest zaangażowanie w dziedzinie sportu, motoryzacji, lotnictwa, ważnych imprez kulturalnych czy też upamiętnianie specjalnymi zegarkami ciekawych, zasłużonych osób. To ludzie zasłużeni ze względu na osiągniecia w różnych dziedzinach, w tym w sporcie czy muzyce.

Dziś prezentujemy zegarek poświęcony sportowcowi. Chodzi o Roberto Clemente, a bardziej dokładnie to Roberto Enrique Clemente Walkera.Był to portorykański zawodnik baseballowy, grający na prawej stronie zapola. Jego kariera rozpoczęła się w 1952 roku, i mimo, że możemy nazwać go zawodnikiem wybitnym, to kariera ta nie była początkowo usłana różami.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

Z racji pochodzenia i koloru skóry Roberto Clemente był częstym obiektem rasistowskich ataków, w tym także ze strony kolegów z drużyny. Mimo to znalazł się jako jedyny zawodnik z Ameryki Łacińskiej w galerii sław baseballu, a w swojej drużynie, w której odnosił największe sukcesy, czyli Piratach z Pitsbourgha jest legendą. Jest także uznawany za jedną z największych gwiazd baseballu w historii tego sportu.
 
Clemente był zaangażowany w działalność charytatywną w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów skąd pochodził. Zazwyczaj poza sezonem prowadził działania na rzecz tamtejszej społeczności ofiarowując sprzęt do baseballu i żywność potrzebującym. 31 grudnia 1972 roku zginął w katastrofie lotniczej w wieku 38 lat, gdy był w drodze, by nieść pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nikaragui. Po jego śmierci syn sportowca założył fundację upamiętniającą Roberta Clemente, ale także mającą na celu kreowanie liderów w edukacji czy sporcie.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

Przyznawana jest także corocznie nagroda im. Roberto Clemente graczowi Major League Baseball, który „najlepiej ilustruje grę w baseball, zachowanie sportowe, zaangażowanie społeczne i indywidualny wkład w swój zespół ”.

W celu upamiętnienia tego wybitnego sportowca i zaangażowanego, nietuzinkowego  człowieka oraz wsparcie fundacji, marka Oris proponuje ciekawy zegarek.

Bazą do powstania modelu Oris Roberto Clemente Limited Edition jest model Oris Big Crown Pointer Date. Oczywiście zegarek został specjalnie przygotowany, a limitowana liczba wyprodukowanych zegarków to 3000 sztuk na cały świat. Jest to spora liczba, ale zegarek jest moim zdaniem bardzo udany, a model bazowy to świetny, uniwersalny zegarek zapewniający niepowtarzalny klimat i dodające uroku detale.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

Stalowa koperta o średnicy 40 mm i 12 mm grubości jest okrągła i ma bardzo klasyczny, ponadczasowy styl. Bardzo płynnie wyprowadzone z niej uszy są dość „mięsiste”, i moim zdaniem są one jedną z głównych atrakcji tego zegarka pod względem wyglądu koperty. Lekko obłe boki koperty są polerowane na wysoki połysk, a górne powierzchnie uszu są szczotkowane. Duża, ale niezbyt mocno odstająca koronka jest wygodna w użytkowaniu (miałem bazowy model), a jej czołową część przyozdobiono nazwą firmy.

Od góry kopertę wieńczy charakterystyczna, karbowana luneta, będąca jedną z wizytówek tego modelu. Okala ona mocno wypukłe szkło szafirowe, którego kształt wzorowany jest na dawniej stosowanych szkłach hesalitowych. Szkło ma na krawędzi jeszcze pierścień stanowiący niejako zbrojenie. Od wewnątrz pokryto je powłoką antyrefleksyjną.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

Dekiel zegarka jest stalowy i pełny. Jego krawędź jest karbowana na wzór kształtu lunety. Dalej są nacięcia na klucz i za nimi wygrawerowano podstawowe informacje o zegarku. Część centralną zagospodarowano poprzez głębokie odciśnięcie wizerunku Roberto Clemente w pozycji przed zamachnięciem. To wizerunek przestrzenny dający wrażenie trójwymiarowości. Jest też odciśnięty napis „Roberto Clemente Limited Edition” i wygrawerowany indywidualny numer z serii 3000 istniejących egzemplarzy. Zegarek ma wodoodporność do 50 metrów.

Czas na opis tarczy modelu Oris Roberto Clemente Limited Edition.

Nadano jest styl retro pasujący do czasów początku kariery tego wybitnego sportowca, jakiemu zegarek poświęcono. Tarcza jest biała, ale ma sporo złocistych i czarnych wykończeń inspirowanych stylem i barwami uniformu Roberto Clemente. Na białym polu na zewnętrznej krawędzi nadrukowano czarnym lakierem skalę do 31, służącą do odczytu daty wskazywanej czwartą wskazówka zakończoną złocistym, półksiężycowym grotem, okalającym każdą z liczb oznaczających dzień miesiąca, stad w nazwie modelu „pointer date”.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

Bardziej wewnątrz jest złocista skala minutowa w kształcie torowiska z czarnym tłem i luminescencyjnymi oznaczeniami co 5 minut o kształcie trapezów. Przy każdym z nich do wewnątrz nadrukowano złocistym lakierem indeksy godzinowe w formie cyfr arabskich. Czcionka jest w stylu retro podkreślając klimat zegarka. Dobrze do całości pasują także srebrzyste wskazówki w stylu ”catherdral” wypełnione masą luminescencyjną. Pod godziną 12 na czarno nadrukowano nazwę firmy, a po przeciwnej stronie nazwę modelu oraz informację o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

Delikatnym odniesieniem do bohatera edycji, poza kolorystyką, jest oznaczenie 21 dnia miesiąca, nadrukowano je złocistym kolorem zamiast jak pozostałe czarnym. To odniesienie do numeru zawodnika jaki miał Roberto Clemente grając w Piratach.

Zegarek oferowany jest na świetnie wyglądającym skórzanym, jasnobrązowym pasku o zamszowej powierzchni z podwójnym przeszyciem. Jego wygląd inspirowany jest baseballową rękawicą. Dodatkowo w zestawie jest tekstylny pasek typu nato w kolorystyce pasującej doskonale do kompozycji na tarczy zegarka czyli biel, oraz jasny, niemal złocisty brąz i elementy ciemnobrązowe.

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

ORIS Roberto Clemente Limited Edition

W komplecie jest także narzędzie do zmiany pasków. Białe pudełko zegarka od góry przyozdobione jest numerem 21, jak na koszulce Roberto Clemente.

Sercem limitowanego modelu jest mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej o oznaczeniu Oris 754. To sprawdzona „jednostka” wykonana na bazie mechanizmu Sellita SW200-1.

Cena katalogowa zegarka Oris Roberto Clemente Limited Edition to 7 980 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.

Adrian Szewczyk

Tagi:

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

CERTINA DS Jubile – złota para
CERTINA DS Jubile – złota para
17.11.2020
G-SHOCK x Rui Hachimura – fuzja jap...
G-SHOCK x Rui Hachimura – fuzja jap...
23.11.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco