• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Eberhard

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie


Powrót do kategorii

Jak to się zaczęło…

Siedzę w fotelu, jest drugi stycznia 2010 roku. Nowy rok nie zapowiada sukcesów ani zawodowych, ani finansowych. Co można osiągnąć mając jedynie portki na tyłku? Postanowiłem, że przebiegnę maraton. Wyjąłem z szafy buty, które wyglądały na sportowe, ubrałem bawełniane spodnie z dresu, kurtkę i poszedłem obiec dookoła moje osiedle (około 2,3km).

Ponad rok później, z przerwą na leczenie skręconego kolana, stanąłem na starcie Silesia Marathon.

Po trzech godzinach pięćdziesięciu ośmiu minutach i osiemnastu sekundach w nieustającym deszczu przy temperaturze 3 stopni Celsjusza, przemoczony do ostatniej nitki, dobiegłem do mety przy Katowickim Spodku. Myślałem, że ukończyłem najtrudniejszy bieg w jakim mogłem wystartować.

Myliłem się. Myliłem się po trzykroć...

Ultramaraton górski, czyli „Na ile kilometrów ten maraton?”

Do pakietu startowego kolejnego maratonu dołączone było czasopismo biegowe. Na ostatnich stronach znajdowało się kalendarium biegów. Mój wzrok przykuł następujący tekst: Chudy Wawrzyniec bieg górski na dystansie ultra, trasa 80+.

Burza myśli. Bieg górski? Dystans ultra?
W czym? W butach do wędrówek górskich?

Przecież w góry zabiera się rzeczy na „cztery pory roku”.
Mam z tym biec?

Z pomocą przyszedł internet i filmy z podobnych biegów. Biega się w butach trailowych wyglądających jak typowe buty biegowe, ale z bardzo agresywnym bieżnikiem. Plecaczek z bukłakiem do przenoszenia napoju (woda lub izotonik), żeli i batonów energetycznych, oraz rzeczy wymienionych w regulaminie jako wyposażenie obowiązkowe.

Chudy Wawrzyniec - osiemdziesiąt pięć kilometrów i dwa punkty żywieniowe. Miejsca w których można uzupełnić picie i najeść się do woli frykasami zapewnionymi przez organizatorów. Drożdżówki, arbuzy, pomarańcze, słone przekąski itp. Z wielkim uznaniem muszę wspomnieć o wolontariuszach, którzy musieli te wszystkie arbuzy pokroić i przygotowali tę „wyżerkę”. Wspierali dobrym słowem. O jedzenie pomiędzy punktami biegacz musi zatroszczyć się sam.

Można korzystać ze schronisk czy sklepów, ale zabroniona jest pomoc osób trzecich. Zazwyczaj korzysta się z żelów energetycznych. Mają najczęściej smaki owocowe i są słodkie, nawet te o smaku piwa czy… ketchupu. Pierwsze trzy nasz organizm przyjmuje bez problemów. Niezapomnianych wrażeń smakowych dostarczają żele od dziesiątego wzwyż.

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Zdarzają się problemy żołądkowe.

Biegacz z połowy stawki, taki jak ja, znaczną część trasy pokonuje idąc.

Biegnie się z górki lub po płaskim. Każdy bieg ultra jest inny. Inne góry, inna pora roku, inna godzina startu. Chudy startuje o 4:00 rano, Bieg Siedmiu Dolin o 3:00 w nocy, a Kierat o 18:00. Biegi są organizowane we wszystkich porach roku. Świt gdzieś na szczytach gór albo mgły ścielące się w dolinach zostają w pamięci na zawsze.

Zawodnicy biorący udział w tego typu wyzwaniach to cały przekrój społeczny. Od etatowych pracowników w firmach i drobnych rzemieślników po naukowców i biznesmenów. Ci ostatni często przyjeżdżają luksusowymi samochodami.

Bieganie jest sportem bardzo dostępnym. Obuwie, odzież i plecak przy rozsądnym podejściu nie zrujnują naszego domowego budżetu.

Życiówkę w maratonie (3:55:20) zrobiłem w butach za… 68 złotych. Podczas startów spotkałem zawodników we flanelowych koszulach i sandałach z opony (huaraches).

"Samotność długodystansowca”

Dwudziesty trzeci października 2015 roku, przez kładącą się do snu Krynicę Zdrój dziarsko maszerują „ultrasi”, kierują się na start Łemkowyna Ultra Trail. Roześmiana, kolorowa i gwarna grupa prawie trzystu uczestników zaczyna odliczanie. Nie boję się, że będę biegł całą noc. Nie przeraża mnie to, że będę biegł cały następny dzień. Boję się następnej nocy. Przede mną Beskid Niski, trasa poprowadzona Głównym Szlakiem Beskidzkim do Komańczy. Sto pięćdziesiąt kilometrów błota i walki z własnymi słabościami. Pokonywanie kolejnych gór i kolejnych kryzysów psychicznych i fizycznych.

O takiej porze roku znaczna część trasy pokonywana jest nocą, w migoczącym świetle latarek czołowych. Widać cokolwiek jedynie na kilka metrów przed nami - resztę świata w około spowija czarna jak smoła ciemność. Pełna koncentracja na tym, gdzie się stawia stopy, chwila nieuwagi i bieg może zakończyć się upadkiem lub kontuzją. Punkty żywieniowe są co około dwadzieścia kilometrów. Na dwóch jest przewidziany ciepły posiłek, a na osiemdziesiątym kilometrze przepak. Można się przebrać w suche ubrania przekazane w depozyt, który organizatorzy dowożą na miejsce.

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

W Iwoniczu Zdroju zastaje mnie kolejna noc. Ubranie już dawno przestało być suche, a temperatura kilku stopni sprawia, że trzęsę się z zimna jak galareta. Siedzę w punkcie żywieniowym, herbata w kubku ledwo ciepła. Pokonałem sto kilometrów. Boli mnie dosłownie wszystko - stopy, mięśnie,… duma. Jeden z zawodników zgłasza rezygnację. Sędzia pyta o powód. Słyszę odpowiedź „Ja już k#%$a nawet po płaskim nie potrafię iść”. Łzy cisną mi się do oczu, puchnie gula w gardle.

Właśnie powiedział to, co ja myślę o swoim stanie.

Dopiłem zimną herbatę, mimo wszystko wstałem. Zrobiłem kilka kroków. Jeszcze kilka. Zacząłem truchtać. Może jakoś się dowlokę – pomyślałem. Pomimo bólu, zimna i wszechogarniającej myśli o rezygnacji. O czym się myśli, gdy przez dziesiątki kilometrów biegnie się samotnie lub w towarzystwie introwertyka? Przywołuje się tematy z przeszłości, planuje przyszłość, albo popada w stan niemyślenia. Jest też etap w którym przez dwadzieścia kilometrów powtarza się „Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie odpadamy, tra la la… Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie odpadamy, tra la la…”, bo przecież całego tekstu nie znam.

Na połoninach przed Komańczą wieje tak silny wiatr, że... wywiewa myśli z głowy. Trawa chrzęści pod butami. Jest poniżej zera. Przepocone ubranie nie zapewnia komfortu termicznego. Mam wrażenie, że zacznę chrzęścić jak ta trawa. Gdzie tu przyjemność?

Niestety odpowiedź leży w miejscu w którym słychać dźwięk dobiegający z mety. Kiedy dociera świadomość, że dałem radę, pokonałem swoje słabości, że długie miesiące monotonnych treningów w deszczu, chłodzie i upale nie poszły na marne. Meta – euforia - dzika radość - pamiątkowy medal - bluza finiszera (tylko dla tych co dobiegli). Przebiegłem 150 kilometrów!

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

A potem?

Potem organizm przestaje wydzielać adrenalinę i... czuję się jakby ktoś „wyciągnął wtyczkę z prądu”.

Biegu nie ukończyła prawie jedna trzecia startujących zawodników. Mój czas 28:39:25.

Bieg Siedmiu Szczytów

„Na początku zawsze wybieram sobie wzniosłe cele, mając nadzieję, że dokonam czegoś wyjątkowego. Z czasem, gdy pogarsza mi się kondycja, cele się dewaluują i dochodzę do punktu, w którym właśnie teraz się znajduję - gdy mogę się modlić już jedynie o to, żeby nie zwymiotować na własne buty.” - EPHRAIM ROMESBERG, fizyk jądrowy i ultramaratończyk. Słowa wypowiedziane na sześćdziesiątej piątej mili (104 km) wyścigu Badwater.

Dwudziesty lipca 2018 roku, od kilkunastu godzin biegnę w Biegu Siedmiu Szczytów. Biegnę to dużo powiedziane. Całonocne opady deszczu, wiatr wiejący na Śnieżniku z taką prędkością, że deszcz padał poziomo doprowadziły mnie do stanu, w którym nawet po płaskim nie mam siły iść.

Przemoczone buty (nie miałem na przepaku zapasowych) podgrzewane przez nagrzany w słońcu asfalt doprowadziły moje stopy do stanu przypominającego – mówiąc obrazowo - kurze łapki z rosołu. Zmierzam do Masarykowej Chaty, schroniska w Czechach.

Droga wydaje się nie mieć końca. Mam wrażenie, że chodzę w kółko. Sprawdzam ile jeszcze do punktu kontrolnego, mapa pokazuje bezkres zieleni, końca nie widać.

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Umysł płata figle.

Nigdy więcej takich biegów!
Maraton, siedemdziesiąt, osiemdziesiąt kilometrów, ale nie… 240 km!


Dochodzę do punktu po limicie czasu, zgłaszam sędziemu rezygnację. Busik zawozi mnie i dwóch innych zawodników do Lądka Zdroju. Stoję przed namiotem. Serio?! Sam na to wpadłem żeby nocować w namiocie?! Mam się schylić?! Upycham się z trudem w śpiworze. Porażka.

Następnego dnia otwieram oczy, myśli zaczynają się same nasuwać. Bieg ma cztery przepaki a ja mam tylko jedne buty trailowe i jedne szosowe (na odcinek asfaltowy), muszę kupić jeszcze dwie pary butów trailowych. W przyszłym roku termin mi nie pasuje, ale za dwa lata znowu wystartuję!

Mózg wrócił do standardowego ustawienia charakterystycznego dla „ultrasa”.

„Wolę nie wiedzieć”

Czternasty lutego 2019 roku leżę na kozetce, lekarka robi badanie USG.

Wątroba dobrze, prawa nerka dobrze, lewa nerka… Proszę się obrócić na prawy bok.

Na ekranie widzę całkiem spory „ziemniak” i płaską jak naleśnik nerkę. Guz osiem na sześć centymetrów. Diagnoza jest jedna. Nerka do wycięcia. Miesiąc później leżę na stole operacyjnym, anestezjolog przykład mi maskę. Wraz z pierwszym cięciem chirurgicznego skalpela moja „kariera” ultramaratończyka dobiegła końca.

Nie chciałbym absolutnie w tym miejscu zniechęcać do biegania, broń Boże. To, co mnie spotkało nie należy łączyć ze stylem mojego sportowego życia. Opowiadając moją historię chcę zachęcić wszystkich do badań kontrolnych. Ja poszedłem sprawdzić, czy aby na pewno jestem tak zdrowy jak mi się wydaje. Ultramaratończyk, nie palę, jedno piwo na tydzień, golonką można mnie wystraszyć, przecież nic mi nie jest. Nie jesteśmy niezniszczalni, a mówienie „Wolę nie wiedzieć” - to prosta droga na cmentarz. Podstawowe wyniki badania krwi były bez zarzutu, zmianę wykryło dopiero USG.

Ciągle w ruchu, ciągle biegnę

Pasja: Maratony i ultramaratony górskie

Po betonowej nawierzchni zbiegam przez łukowaty tunel, następnie moje stopy trafiają na niebieski tartan Stadionu Śląskiego. Na przeciwnym końcu jarzy się ogromny telebim, a na nim widzę siebie. Czuję się jak olimpijczyk. Po siedmiu miesiącach od operacji dobiegam do mety Silesia Marthon.

Moje bieganie zatoczyło koło. Wygrałem. Nie ma znaczenia czy jestem 973 czy 1029.

Wygrałem!

Adam Graczyk

*Autor tekstu jest czynnym zawodowo zegarmistrzem, mającym swój zakład w Katowicach.

Poprzez artykuły w portalu oraz w magazynie Zegarki i Pasja pragniemy zachęcać do odkrywania fascynującego świata zegarmistrzostwa. Z ulubionym zegarkiem na ręku można przecież robić wspaniałe rzeczy!

Niniejszy artykuł ukazał się w drukowanym magazynie Zegarki i Pasja w ramach cyklu „Pasja” - inspirujących publikacji o tym, „co nas kręci oprócz zegarków”.

Wersja PDF kwartalnika tu – Magazyn Zegarki i Pasja NR 13


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 16

MAGAZYN ZIP NR 16 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

Polish Watch Spotter: Niebanalne ze...
Polish Watch Spotter: Niebanalne ze...
18.09.2020
LONGINES Symphonette – zapomniana s...
LONGINES Symphonette – zapomniana s...
04.11.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco