• Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Eberhard

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton


Aerowatch to niewielka i samodzielna szwajcarska marka. Opisywałem ją wielokrotnie jako firmę, która oferuje zegarki wyróżniające się niepowtarzalną stylistyką, choć wiele modeli w ofercie marki to zegarki emanujące klasycznym podejściem do projektowania czasomierzy, z wykorzystywaniem cenionych wzorów opartych na klasycznych rozwiązaniach, zdobieniach itp. Siła tradycji zegarmistrzowskich w wydaniu Aerowatch jest wyraźnie widoczna i stanowi niejako filar działania i zasad tej marki, wedle których tworzy się poszczególne modele. Dowodem na powyższe twierdzenie jest także bardzo duża kolekcja zegarków kieszonkowych, jakie są nadal tworzone i dostępne w ofercie Aerowatch.

Dziś zaprezentujemy nowość szwajcarskiej firmy przygotowaną na 2020 rok. Zegarek w bardzo klasycznej kopercie, ale o sporych możliwościach jeśli chodzi o oferowane funkcje dodatkowe, ponadto w szkieletowanej wersji. Trzeba podkreślić, iż w dziedzinie zegarków typu skeleton, czyli modeli, w których widzimy mechanizm od strony tarczy i jest on do tego specjalnie przygotowany, marka Aerowatch ma również duże doświadczenie i spore osiągnięcia.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Aerowatch Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton po raz kolejny udowadnia, że ta szwajcarska firma z Saignelégier potrafi stworzyć zegarek szkieletowy o niebanalnym wyglądzie i charakterze.

Najnowszym reprezentantem kolekcji Les Grandes Classiques jest model Anniversary Skeleton wyposażony w mechanizm z komplikacją stopera i wskazaniem dnia miesiąca. Zegarek powstał z okazji 110-lecia marki, ale - co ciekawe - nie został objęty wąską limitacją jak to bywa zazwyczaj w przypadku różnego rodzaju jubileuszowych propozycji.

Jest to jednak edycja numerowana co oznacza, że każdy zakupiony egzemplarz, mimo braku limitacji, będzie miał swój indywidualny numer. Ciekawostką jest to, że numer ten jest umieszczony na tarczy, a w zasadzie na jej niejako pozostałości. Możemy go zobaczyć między indeksami godziny 5 i 7, tam właśnie znajduje się napis Anniversary i numer danego zegarka. Mało tego, klient może sobie wybrać konkretny trzycyfrowy numer, z którym się utożsamia, bądź coś dla niego znaczy jako liczba, jeśli wcześniej nie został zajęty.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton to zegarek, który ma bardzo klasyczną i ponadczasową, stalową kopertę. Nie jest ona jedną z tych wyjątkowo charakterystycznych, które znamy z kolekcji 1942, ale właśnie Les Grandes Clasiques to linia w której udane, nie starzejące się projekty są ucieleśniane w ramach firmy Aerowatch. Dlatego okrągła obudowa z łagodnie wyprowadzonymi i zwężającymi się uszami jest jak najbardziej na miejscu.  Powierzchnie są polerowane i szczotkowane.

Poziom wykonania jest taki, do jakiego przyzwyczaił nas ten producent, czyli wysoki. Polerowane, bardzo łagodnie obłe boczne powierzchnie doskonale korespondują z klasyczną wizją zegarka. Jedynie rozmiar koperty nieco wykracza poza klasykę do której się odnosi. Średnica wynosi bowiem 44 mm, co oznacza duży zegarek. Jednak właśnie teraz połączenie modnego, oczekiwanego dziś sporego rozmiaru z tradycyjnym kształtem i wykończeniem może być strzałem w przysłowiową 10.

Koperta jest tak zaprojektowana i wykonana, że ma szansę przypaść do gustu bardzo wielu potencjalnym klientom, a poziom wykonania zadowoli nawet tych wybrednych. W tym zegarku koperta jest oczywiście ważna, ale pierwsze skrzypce gra to, co widzimy w jej wnętrzu. A widzimy doskonale, bo mamy przecież do czynienia ze „skeletonem”, czy też bardziej swojsko, choć nieco groźniej „szkieletorem”.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Pod szkłem wykonanym z szafiru ukazuje się naprawdę piękny widok. Zacznę od umiejscowionego na zewnętrznych „rubieżach” srebrzystego pierścienia będącego pozostałością standardowej tarczy. Umieszczono na nim nakładane, ciekawie zaprojektowane, fasetowane indeksy godzinowe w kształcie prostokątów z ukośnym zakończeniem skierowanym ku centrum. Dwa skrajne indeksy, godziny 12 i 6 to niewielkie trójkąciki. Między indeksami czarny lakierem nadrukowano podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Pomiędzy cyframi 11 a 1 nadrukowano nazwę marki.

Z pierścieniem za pomocą elementów przypominających mostki połączone są okręgi stanowiące obrys dodatkowych małych tarcz. Na godzinie 3 znajduje się tarcza ze wskazaniem dnia miesiąca, na 9 to mały sekundnik, a pozostałe odpowiadają za wskazania stopera. Na subtarczy umiejscowionej na godzinie 12 zliczane są minuty stopera, a na 6 godziny. Od razu widać wydzielenie wskazań stopera od pozostałych - małe wskazówki na tarczach oraz sekundowa umieszczona centralnie są wyrazisto czerwone.

Pozostałe wskazówki zabarwiono na niebiesko, co jest odniesieniem do tradycyjnych wykończeń zegarmistrzowskich w tym zakresie, a zarazem po prostu świetnie wygląda.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Dla mnie zawsze zabarwienie wskazówek na niebiesko to mocny punkt w aspekcie pozytywego odbioru wizualnego zegarka. Wskazówki minutowa i godzinowa mają dla odmiany dość nowoczesny styl z przełamaniem pośrodku i paskami masy luminescencyjnej Super-LumiNova, która została nałożona także na indeksach. Wszystko jest dobrze czytelne mimo wielu wskazań i motywu przewodniego jakim jest szkieletowanie.

Poza opisanym pierścieniem i ramkami dodatkowych wskazań tarcza jest mocno ażurowana, dzięki czemu widzimy mechanizm. Bijącym „sercem” tego zegarka jest mechanizm kaliber 61SQ, który powstał na bazie mechanizmu Eta Valjoux 7750 w wersji Top Grade.

Mechanizm przeszedł szereg modyfikacji, w tym zaawansowany proces szkieletowania, przez co prezentuje się atrakcyjnie. Nadmiar materiału usunięto z płyty głównej oraz mostków, a także wahnika. Oprócz znacznego „odchudzenia” całej konstrukcji dekoratorzy ozdobili mechanizm techniką perłowania. Zastosowane niebieskie śrubki dopełniają dzieła.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Oczywiście standardowe, widoczne koła w kolorze złocistym, czy rubinowe kamienie też w takiej sytuacji stanowią elementy dodające uroku całości. Mechanizm 61SQ pracuje z częstotliwością 4 Hz, czyli 28 800 wahnięć koła balansowego na godzinę, łożyskowany jest na 25 kamieiach i legitymuje się 48-godzinną rezerwą chodu.

Naciąg sprężyny napędowej realizowany jest za pomocą automatycznego modułu. Występuje tu lubiane przez mnie zjawisko. Naciąg odbywa się podczas w obrotu rotora w jedną stronę. W drugą jest jałowy, przez co łatwo wprowadzić go w dość szybki ruch wirowy, co można wyraźnie odczuć mając zegarek na nadgarstku, ale też słychać. Opisany mechanizm można podziwiać na tyle ile się da od przodu, ale także przez transparentny dekiel mocowany do korpusu za pomocą siedmiu śrubek.

Zegarek posiada 50-metrową klasę wodoszczelności. Klasyczną kopertę oraz opisaną tarczę zestawiono z niebieskim, skórzanym paskiem wyposażonym w zapięcie motylkowe.

AEROWATCH Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton

Aerowatch Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton to zegarek skierowany do osób lubiących wyjątkowe i niepowtarzalne przedmioty. Zegarek na pewno przyciąga wzrok. Wpływa na to jego kolorystyka, ale oczywiście także szkieletowanie.

Numeracja każdego egzemplarza, trudność spotkania drugiego takiego na czyimś nadgarstku oraz wysoka jakość wykonana są oczywistymi atutami. Niestety takie „atrakcje” kosztują.

Cena Aerowatch Les Grandes Classiques Anniversary Skeleton katalogowo to 36 940 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki AEROWATCH znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – AEROWATCH.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

ROAMER Rotopower Self Winding – pon...
ROAMER Rotopower Self Winding – pon...
16.07.2020
STEINHART OCEAN One Double-GREEN Ce...
STEINHART OCEAN One Double-GREEN Ce...
21.07.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco