• Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka


Powrót do kategorii

Roamer to szwajcarska firma zegarmistrzowska z tradycjami i stosunkowo długą obecnością na rynku. Miałem przyjemność testować kilka zegarków tej marki, pierwsze co przychodzi mi na myśl chcąc je krótko opisać, to odczuwalna już przy pierwszym kontakcie wysoka jakość wykonania. W tym miejscu mogą pojawić się głosy mówiące, że „przecież to właśnie cecha tak, całego szwajcarskiego zegarmistrzostwa”. Pewnie ale zawsze trzeba brać pod uwagę jeszcze aspekt ceny. Firma Roamer oferuje zegarki w rozsądnych cenach, a poczucie wysokiej jakości wykonania, obecność detali, oraz doskonałe wykończenia powierzchni kopert i bransolet przystają do modeli z wyższych poziomów cenowych. Z pewnością to efekt ciekawych projektów czy też materiałów jakie są używane, ale też przykład zwracania większej niż inni producenci uwagi, na wykończenie elementów, w tym w szczególności obróbkę powierzchniową kopert.

Nie do przecenienia jest także rygor produkcyjny jaki firma sama sobie narzuciła. Pisaliśmy o nim na łamach magazynu i portalu Zegarki i Pasja. Chodzi o system produkcji oznaczonej przez firmę jako 4.0, który definiuje podejście marki do produkcji i określa jaką wagę ma w tym procesie aspekt jakości. Efekty wdrożenia tego systemu i jego przestrzegania widać kiedy ma się okazję ocenić osobiście zegarki Roamer.

W tym roku do sklepów trafi nowa kolekcja zegarków mechanicznych marki Roamer. Premierowe modele można zaliczyć do grupy klasycznych, eleganckich zegarków o możliwie uniwersalnym charakterze.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka
To jednocześnie grupa, w zakresie której ta szwajcarska firma ma spore doświadczenie, bo marka oferuje wiele zegarków, które można już na wstępie tak scharakteryzować. Uniwersalność w przypadku przedstawicieli nowej kolekcji nazwanej Rotopower przejawia się rozmiarem koperty zegarka oraz sporą wodoszczelnością wynoszącą 10 atmosfer. Cechy te, przy eleganckim wyglądzie, pozwalają traktować zegarki z kolekcji Rotopower jako codziennych towarzyszy, zdających egzamin w wielu sytuacjach.

W internecie, w miejscach poświęconych zegarmistrzostwu, dość często można spotkać pytanie: „Poszukuję zegarka uniwersalnego, na wiele okazji, dobrej marki, wysokiej jakości, mechanicznego, szwajcarskiego i jeszcze na dokładkę w dobrej cenie". Jednym z kandydatów spełniającym ten szereg kryteriów może być właśnie bohater niniejszego artykułu.

Klasycznej, okrągłej kopercie wykonanej ze stali nadano wygląd kojarzący się z zegarkami popularnymi w latach 50. XX wieku. Jej delikatne linie oraz spokojne łuki dają poczucie lekkości, finezji i elegancji. Łagodnie wyprowadzone uszy zwężają się ku końcom, a ich krawędzie zostały subtelnie zaoblone.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

Nawet znajdujące się między uszami linie styku koperty z tymi właśnie uszami są zaokrąglone. Także korpus koperty pozbawiony jest ostrych linii, a sąsiadujące ze sobą, wypolerowane powierzchnie łagodnie przechodzą jedna w drugą. Daje to kompozycję niezbyt ekstrawagancką, ale zarazem bardzo ponadczasową i zawsze atrakcyjną. Skojarzenie ze stylem lat 50. ubiegłego wieku nie powinno dziwić, bowiem modele Rotopower właśnie wtedy występowały w ofercie marki Roamer.

Dla zaprojektowania tegorocznych nowości inspirowano się sprawdzonym wzorem, z którego wykorzystano wszystko to, co najlepsze. Dobrze dobrano koronkę umieszczoną na godzinie trzeciej. Na wąskiej bocznej powierzchni ma ona nacięcia, a jej czołową część ukształtowano na wzór kopuły. Podobnie jest z dwustopniową lunetą, której łagodnie wyprofilowane powierzchnie przypominają stopnie obejmujące chroniące tarczę szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Średnica koperty jest dość uniwersalną i wynosi 41 mm. Jest to zatem nieco więcej niż klasyczny zegarek typu garniturowego, jednak nadal na tyle niewiele, że Roamer Rotopower sprawdzi się na wielu nadgarstkach i dobrze wsunie się pod każdy mankiet koszuli.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

Dekiel zegarka jest przeszklony. To rozwiązanie stosowane bardzo często w zegarkach mechanicznych. W modelu Rotopower zastosowano mechanizm STP 1-11, który jest odpowiednikiem mechanizmu ETA 2824 produkowanego przez koncern Swatch. Trzeba przyznać, że sposób wykończenia mechanizmu zastosowanego w nowym zegarku Roamer jest całkiem atrakcyjny pod względem wyglądu. Rotor przyozdobiono pasami genewskimi, a widoczne mostki i płyty są wykończone perłowaniem. Oglądanie tak udekorowanego mechanizmu może sprawiać przyjemność.

Elementem, który obok koperty definiuje niemal każdy zegarek jest oczywiście tarcza. O ile tworząc kopertę wyraźnie postawiono na proste, łagodne i ponadczasowe formy, to projektując tarczę sięgnięto po nieco bardziej współczesne trendy. Takie zestawienie  obudowy i tarczy składa się na atrakcyjny zegarek, w którym dominuje zawsze lubiana klasyka. Dostępne są różne wersje kolorystyczne modelu Rotopower.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

Możemy wybrać wariant ze srebrzystą tarczą, która szczególnie w zestawie ze stalowymi: kopertą i bransoletą daje bardzo stonowaną kompozycję. Kolejna wersja ma ten sam kolor tarczy, ale wygląd zegarka ożywiono poprzez zastosowanie pierścienia koperty w kolorze różowego złota, oraz tak samo złoconych wskazówek i indeksów tarczy. To wersja dostępna na srebrzystej, stalowej bransolecie lub na brązowym skórzanym pasku we wzór krokodylej skóry. Wzorem, który mi przypadł najbardziej do gustu jest model z ciemnoniebieską tarczą i złoconymi elementami zespołu wskazań. Nie raz wspominałem o tym, iż mimo, że nie przepadam za złoceniami, połączenie złota z granatem lub podobnymi, ciemnymi kolorami bardzo mi odpowiada. W tej wersji najlepiej widać też wkomponowane, wizualne „atrakcje” tarczy. Doskonale widoczne są bowiem aż cztery strefy utworzone przez trzy pierścienie cyferblatu. Wydzielenie obszarów nastąpiło poprzez zróżnicowaną obróbkę powierzchniową, oraz różnicę poziomów poszczególnych elementów.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

Najbliżej krawędzi znajdziemy gładką, wąską powierzchnię na której nadrukowano podziałkę minutową. Bliżej środka widzimy pierścień wyznaczony poprzez kołowe giloszowanie. Kolejny pierścień jest znów gładki, szerszy i okalający obniżoną, gładką, centralną część tarczy. Nakładane indeksy godzinowe zaprojektowano jako bardzo wąskie i mocno wydłużone elementy. Ich krańce sięgają niemal od krawędzi do krawędzi pierwszych trzech stref. Indeks godziny 12. jest podwójny, a godziny 6. skrócony na rzecz datownika w ramce. Czas odczytujemy dzięki wskazówkom w stylu dauphine.

Ramiona wskazówek są eleganckie i dobrze widoczne, choć sekundnik i wskazówka minutowa mogłyby być moim zdaniem o około 1 mm dłuższe. Pod godziną 12. Znajduje się nakładane logo Roamer, a po przeciwnej stronie charakterystyczna litera „r” oraz napis „Rotor” i „Self Winding”, czyli informacja o rodzaju naciągu sprężyny napędowej.

ROAMER Rotopower Self Winding – ponadczasowa klasyka

Nowa kolekcja Roamer Rotopower to stonowane, eleganckie zegarki o uniwersalnej urodzie i przeznaczeniu. Każda z wersji ma sporo ciekawych detali na tarczy i prezentuje się atrakcyjnie. Model ten na rynku ma sporą konkurencję, jednak przemawia za nim wysoka jakość wykonania i renoma producenta, oraz - po prostu - atrakcyjny wygląd.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - ROAMER.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

OMEGA De Ville Tourbillon Numbered ...
OMEGA De Ville Tourbillon Numbered ...
15.07.2020
AEROWATCH Les Grandes Classiques An...
AEROWATCH Les Grandes Classiques An...
20.07.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco