• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Frederique Constant

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition


Powrót do kategorii

Kolor czarny nigdy nie wychodzi z mody i nikomu nie trzeba tego udowadniać. Kolor należący do absolutnej podstawy eleganckiej garderoby już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla okoliczności żałobnych. Króluje nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale również jubilerskim (do łask wraca hematyt, klienci szaleją na punkcie czarnego złota oraz diamentów) czy też... kinematograficznym, czego przykładem jest doskonała seria „Black Mirror” w ofercie popularnego portalu Netflix. Nie inaczej jest w świecie zegarków, zwłaszcza odkąd technologie pozwalają na uzyskanie powłok oraz materiałów w stylu „total black”. Przykłady można mnożyć – od ceramiki high-tech aż do, zdaje się najbardziej rozpowszechnionego, PVD.

Trzeba przyznać, że mało która marka reaguje tak szybko i efektownie na nowe trendy jak Seiko. Iteracja nowości w każdym roku jest doprawdy imponująca, nawet jeśli innowacyjność miałaby polegać na dodaniu nowej kolorystyki czy drobnych wariacji do dobrze znanych modeli.

I dobrze, któż z nas nie lubi mieć do wyboru więcej opcji niż mniej?

Daje to nie tylko przyjemny komfort decydowania, ale przede wszystkim umożliwia wybranie tego, na co dokładnie mamy ochotę. Dobrym przykładem jest noworoczny prezent od japońskiego giganta – druga edycja „Black Series”, zaprezentowana po dwuletniej przerwie.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Pierwsza seria z 2018 roku spotkała się z ciepłym przyjęciem odbiorców i wzbudziła spore zainteresowanie na rynku, zwłaszcza „żółw”, czyli model o nr ref. SRPC49.

Czas na powtórkę z rozrywki. Tylko w trochę droższym wydaniu.

Trio „Prospex Black Series” tworzą: diver oparty na modelu Marine Master (celujący w półkę premium), a także bardziej przystępny cenowo, oparty na Sumo” model z automatycznym naciągiem, oraz chronograf zasilany energią słoneczną.

Czy projektanci inspirowali się panującą w odmętach oceanu ciemnością? A może zainspirowało ich czarne burzowe niebo podczas sztormu? Pomysły recenzentów są zgoła różne, niemniej zamiast próbować odgadnąć „co autor miał na myśli” skoncentrujmy się na konkretach. Nazwa „czarna seria” wynika przede wszystkim z tego, że stalowe koperty nowych modeli są pokryte powłoką PVD (nałożoną metodą Ion Plating) i elementy w silnie kontrastujących barwach.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym wariantom.

Na początek wspomniany wyżej SLA035, następca uwielbianego przez fanów Seiko, Marinemaster MM300 SBDX017. To, że jest czarny już wiemy. Warto dodać, że kopertę mierzącą 44,3 średnicy na 15,4 milimetry wykończono polerowaniem „Zaratsu”.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Mroczną tonację przełamują czerwone detale – sekundnik (do połowy) oraz liczba 300, informująca o najmocniejszym „nurkowym” parametrze, czyli poziomie wodoszczelności. To jedyne kolorowe akcenty. Obracający się w jednym kierunku, wykonany z ceramiki pierścień stanowi spójną całość z monoblokową obudową. Znajdziemy na niej czytelne indeksy w formie cyfr arabskich (co 15 minut) oraz główny na 12, typowy dla zegarków typu diver, trójkąt.

Za ciekawostkę można uznać tłumaczenie marki skąd pomysł na czerwone elementy. Otóż podobno sprawia on, że oznaczone w taki sposób elementy „znikają” na określonej głębokości (z powodu ograniczonej penetracji czerwonego światła przez wodę), tym samym funkcją barwy ostrzegawczej jest w tym przypadku uniknięcie odwracania uwagi od głównych wskazań. Brzmi nieco fantazyjnie, ale z marketingowymi chwytami nie zawsze jest potrzeba dyskusji.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Wygląd tarczy można określić jako spokojny i sponowany – wskazówki oraz indeksy godzinowe pokrywa obficie masa Lumibrite – zastrzeżony przez Seiko materiał w postaci farby luminescencyjnej,  zapewniający czytelność w ciemności. W tym przypadku postawiono na jasnobeżowy odcień. Oprócz znaczników stosowanych dla godzin, cyferblat okalają proste indeksy sekundowe. Dominują kształty klinowate, masywne i szerokie. Wskazanie daty znajduje się standardowo, na godzinie trzeciej. Tarczę chroni szkło szafirowe z podwójną powłoką antyrefleksyjną. Zakręcana koronka znajduje się na wysokości godziny czwartej.

Zegarek posiada mechanizm Seiko kaliber 8L35 z naciągiem automatycznym, którego konstrukcja bazuje na werku Grand Seiko 9S55. Używam słowa „bazuje”, ponieważ nie ma on aż takiego poziomu wykończenia i regulacji. Jego dokładność wynosi od +15 do -10 sekund dziennie, zaś rezerwa mocy to 50 godzin.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Zremasterowany na czarno Marinemaster – bo taką „łatkę” dostał SLA035 wśród recenzentów, jest najbardziej luksusowym i kosztownym wyborem z nowej serii.

Będzie dostępny w kwietniu bieżącego roku w USA.

Drugi z rodziny Prospex The Black Series Limited Edition to diver SPB125J1, bazujący (a raczej dostosowujący już istniejące warianty SPB103J1 i SPB101J1 ) na świetnie znanym modelu Sumo. Ten zegarek jest masywny – mierzy 45 mm średnicy na 12,9 milimetra grubości.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

W głównych elementach bez niespodzianek – podobnie jak u droższego, opisanego wcześniej brata zastosowano powłokę PVD i jednokierunkowy pierścień z aluminiową wstawką. Porównując wizualnie całą serię widać tu kilka delikatnych różnic. Po pierwsze - luneta modelu SLA035 jest najbardziej ząbkowana.  Pozostałe dwie mają ten fragment zdecydowanie łagodniejszy, nieco obły. Inna jest czcionka indeksów i wskaźnik główny. SLA035 ma świecący trójkąt, zaś SPB125J1 i SSC761 w zasadzie współdzielą ten komponent (nie licząc innego malowania).

Do bazowej czerni dołożono szarości i nutkę pomarańczy. Oranż pokrywa wskazówkę minutową i ma kojarzyć się ze światłem latarni migającym pośród ciemnych fal oceanu.
Z poezji to chyba tyle, zdecydowanie więcej tu prozy. Ale za to jakiej! Jak w poprzedniku, nie może zabraknąć Lumibrite (intensywnie pomarańczowej), niezłej wodoszczelności na poziomie 200 metrów (o której informacja znajduje się w dolnej części tarczy) oraz ciekawego środka.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Mechanizm Seiko 6R35 został opracowany w 2019 roku i oferuje, uwaga – aż 70 godzin rezerwy chodu, a jego balans pracuje z częstotliwością oscylacji wynoszącą 21 600 wahnięć na godzinę. Na deklu znajduje się grawer informujący o limitacji. Ten zegarek w mojej ocenie wygląda nieco w stylu vintage, i zdecydowanie dodaje mu to uroku. Premiera odbyła się w marcu tego roku.

Wisienką na torcie jest SSC761 - chronograf zasilany energią słoneczną.

Jego projekt również oparto na modelu Sumo, tak jak w przypadku wyżej opisanej wersji. Nie da się nie zauważyć, że SPB125J1 i SSC761 korzystały z tego samego szablonu – wspomniany wyżej pierścień różni jedynie obecność koloru szarego, wskazówka minutowa jest również pomarańczowa, podobnie jak wypełnienie indeksów.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

W modelu solarnym znajduje się więcej funkcji: GMT, datownik oraz 60 minutowy chronograf. Nieco mniejsza jest natomiast koperta: 44,5 mm x 13,7 mm. Nie ma również symbolu X poniżej mocowania wskazówek, czyli znaku serii Prospex. Ze względu na inny mechanizm „zamieniono” położenie koronki i datownika, żeby zmieścić pushery chronografu. I oczywiście podstawowa sprawa, która odróżnia go od pozostałych krewniaków – zastosowany mechanizm jest kwarcowy, to kaliber V192, wykazujący dokładność do ± 15 sekund miesięcznie. Oferuje 6-miesięczną rezerwę mocy między ekspozycjami na światło. Wodoodporność pozostawiono na poziomie 200 metrów. Dostępny powinien być od lutego bieżącego roku. Póki co, tylko na rynku japońskim.

SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition

Wszystkie zaprezentowane modele z serii SEIKO Prospex The Black Series Limited Edition są przewidziane jako oferta limitowana i ograniczone odpowiednio do: 600, 7000 i 3500 sztuk.

Potencjalni nabywcy będą musieli najwięcej zapłacić za model SLA035 – prawie 3000 tysiące dolarów. Pozostałe wersje są w znacznie bardziej przystępnych cenach – około 850 i 725 USD, co może realnie przełożyć się na spore zainteresowanie i sprzedażowy sukces.

Wszystkie trzy zegarki są oferowane z czarnym gumowym paskiem.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Marzena Kondera - Giergiel

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qlock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

HULSMAN Marie-Elise. Pierwszy zegar...
HULSMAN Marie-Elise. Pierwszy zegar...
24.04.2020
ALPINA Comtesse – nowe modele
ALPINA Comtesse – nowe modele
28.04.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco