• Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu – FIM Speedway Grand Prix™


Powrót do kategorii

Od wielu lat staramy się prezentować i opisywać na portalu Zegarki i Pasja oraz w drukowanym magazynie zegarki różnych marek, w szerokim przedziale cenowym. Wiemy, że u naszych Czytelników, tak jak u nas, największe emocje budzą czasomierze ukazujące kunszt oraz poziom skomplikowania zarezerwowany dla firm z najwyższego pułapu zegarmistrzowskiego. Tego typu zegarki to z reguły także najwyższy pułap cenowy, bo wspomniane cechy idą ze sobą w parze. Jednak „zegarkowa codzienność” większości z nas, to zdecydowanie bardziej popularne i dostępne cenowo modele. Wiele osób wkraczających w świat mikromechaniki często szuka porady podejmując decyzję o zakupie zegarka, a podczas poszukiwań brane są pod uwagę zegarki marek młodych, bez wieloletnich tradycji czy też marek modowych. Dlatego postanowiliśmy nieco przybliżyć nowy, sportowy model firmy Aztorin. Marka ta oraz jej wyroby cieszą się sporym powodzeniem wśród klientów, równocześnie doświadczeni i konserwatywni miłośnicy zegarków podchodzą do niej delikatnie mówiąc z pewną rezerwą. Czy słusznie?

Nie odczuwam konieczności mierzenia się z tym pytaniem, ale prezentowany poniżej zegarek Aztorin Speedway Edition wydaje się być całkiem ciekawą propozycją, a każdy Czytelnik może spróbować wyrobić sobie własną opinię na jego temat.

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Szukając odpowiedniego zegarka wiele osób niekoniecznie przywiązuje dużą wagę do bogatej historii producenta czy też jego osiągnięć w świece zegarmistrzostwa, skupiając się głównie na tym, czy zegarek im się podoba, i czy jest dobrze wykonany. W przypadku Aztorin Speedway Edition atutem niewątpliwie jest powiązanie tego modelu z bardzo popularnym i lubianym w Polsce sportem.

Model ten jest oficjalnym zegarkiem Mistrzostw Świata na żużlu – FIM Speedway Grand Prix™. Dotychczasowa współpraca marki Aztorin ze Speedway Grand Prix oraz Ekstraligą Żużlową zaowocowała zegarkiem inspirowanym wyścigami motocyklowymi na żużlu, który dedykowany jest przede wszystkim licznym w naszym kraju fanom „czarnego sportu”.

Aztorin to marka oferująca w przeważającej mierze sportowe zegarki o wyrazistej stylistyce. Oglądając je z bliska miałem okazję ocenić ich jakość wykonania, którą oceniam jako całkiem dobrą, szczególnie mając na uwadze raczej niewygórowane ceny poszczególnych modeli tej firmy. Biorąc pod uwagę właśnie wygląd zegarków tej marki oceniam, iż za grupę docelową do której skierowana jest oferta firmy to osoby poszukujące dobrze widocznych dodatków do raczej dynamicznego stylu życia. Oczywiście są w ofercie także modele klasyczne, o bardziej eleganckim charakterze, ale to właśnie te sportowe stanowią jej podstawę.

Zegarek jaki powstał w wyniku współpracy firmy ze Speedway Grand Prix oraz Ekstraligą Żużlową z okazji mistrzostw Świata aż kipi od odniesień do Speedwaya. Co ważne, marka Aztorin jest również sponsorem pomiaru czasu na tej imprezie.

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Wygląd nowego modelu od razu obrazuje jego przeznaczenie - to typowo sportowy czasomierz, ze stoperem i o sporych możliwościach pod względem wytrzymałości.

Solidna, stalowa koperta o średnicy 45 mm ma łagodnie wyprowadzone, mięsiste uszy. Mimo standardowego, okrągłego kształtu obudowy wyraźnie widać proste i ostre linie nadające stylistycznie nowoczesnego i technicznego charakteru. W bokach uszu umieszczono śruby, czarna luneta ma krawędź mającą przypominać zębatkę motocyklową.  

Sporo elementów zegarka stanowi odniesienia do motocykla żużlowego. Po prawej stronie umieszczono koronkę chronioną solidnymi wypustkami z obu stron i przyciski od obsługi stopera. Koronka ma dookólnie poprowadzone wyżłobienia inspirowane użebrowaniem bloku cylindra silnika, a zakończone grzybkami przyciski mają korpusy w czerwonym kolorze imitujące gumowe osłony amortyzatorów przedniego widelca w motocyklu. A to nie wszystko.

Płaszczyzna tarczy ma odciśniętą strukturę o wzorze powtarzających się ogniw łańcucha napędowego. Na przeciwwadze sekundnika umieszczono malutką flagę w szachownicę, znaną ze startu i zakończenia poszczególnych biegów żużlowych.  

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Oczywiście podstawowa funkcja, czyli wskazanie czasu, jest zapewniona na właściwym poziomie. Ażurowane wskazówki z masą luminescencyjną są dobrze widoczne. Indeksy godzinowe są nakładane i mają paski masy świecącej, a między nimi nadrukowano podziałkę minutową i precyzyjną sekundową. Tak samo dobrze widoczne są wskazania na trzech małych subtarczach: na godzinie 3 wskazuje czas w trybie 24 godzinnym, ta na 6 to mały sekundnik a ostatnia, umieszczona na godzinie 9, zlicza minuty stopera.

Male liczniki wydzielono poprzez zagłębienie ich powierzchni i czerwone obwódki. Ta otaczająca mały sekundnik jest istotnie szersza od pozostałych. Podkreśla to sportowy charakter związany z wyścigami, poza tym ogólnie dobrze wygląda jako kontrastowy element na czarnym cyferblacie.  Na godzinie 4.30 umieszczono okienko datownika.

Tarczę chroni płaskie szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Sercem zegarka Aztorin Speedway Edition jest mechanizm kwarcowy. To znany i ceniony mechanizm firmy Miyota o oznaczeniu OS20. Na jednej baterii jest w stanie pracować aż 5 lat. Dekiel zegarka jest oczywiście pełny.

Z racji tego, że firma Aztorin jest partnerem Grand Prix jak również polskiej ligi żużlowej, najlepszej na świecie, to na deklu wygrawerowano logotypy obu „instytucji”.

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Ostatnim, ale bardzo spektakularnym żużlowym akcentem jest pasek.

Wykonany z silikonu pasek ma górną powierzchnię przyozdobioną strukturą imitującą bieżnik opony żużlowego motocykla.

Podsumowując całość pod kątem zegarmistrzowskim trzeba przyznać, że model ten posiada wszystkie cechy, które są oczekiwane od tego typu zegarka. Jest dobrze wykonany i ciekawie zaprojektowany, a zastosowany mechanizm jest atutem i nie powinien budzić obaw pod kątem precyzji pracy i bezawaryjności. Dedykowanie zegarka kibicom żużla, wśród której Polacy stanowią najliczniejszą grupę, a polscy zawodnicy są czołowymi, jednymi z najlepszych na świecie, także wydaje się być trafionym pomysłem.

Zegarek Mistrzostw Świata na żużlu - Aztorin Speedway Edition

Aztorin Speedway Edition oferowany jest w limitowanej liczbie 500 sztuk.

Kolejny cykl Grand Prix ma się rozpocząć w maju 2020 roku (choć obecna wydarzenia mogą wpłynąć na ten termin). Niemniej firma Aztorin jest ponownie oficjalnym sponsorem pomiaru czasu Mistrzostw Świata na żużlu (AZTORIN - OFFICIAL WATCH & TIMING PARTNER OF SPEEDWAY GRAND PRIX).

Najlepsi zawodnicy otrzymają także ten zegarek jako nagrodę.

Cena katalogowa Aztorin Speedway Edition wynosi 1 150 złotych.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 15

MAGAZYN ZIP NR 15 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Doxa 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Qclock Two 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Wywiad: Jerzy Dudek o piłce nożnej,...
Wywiad: Jerzy Dudek o piłce nożnej,...
03.04.2020
Kolejni, czołowi wystawcy odchodzą ...
Kolejni, czołowi wystawcy odchodzą ...
19.04.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco