• Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Grand Seiko

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38


Powrót do kategorii

Marka Minerva jest owiana aurą tajemniczości, niesie ze sobą moc legendy. Firma ta słynie z tworzenia zegarków o prostej formie, ale także świetnych mechanizmów, w ramach których specjalizację osiągnęła w aspekcie mechanizmów wyposażonych w stoper. Mnie Minerva kojarzy się także z łososiowym kolorem tarcz czasomierzy. Wprawdzie marka stosowała różne kolory cyferblatów, a wspomniany kolor łososiowy występuje także w modelach zegarków wielu innych firmach, to jednak gdzieś w głowie utkwiło mi takie skojarzenie: Minerva-łososiowy kolor. I niejako na potwierdzenie tej tezy, niedawno zaprezentowano nowy model zegarka marki Montblanc, właśnie z tarczą w tym kolorze.

Jak doskonale wiemy, firma Minerva - a w zasadzie jej spuścizna - jest teraz pod skrzydłami marki Montblanc, która może korzystać z jej bogatej historii. Nowy model z piękną tarczą to Heritage Small Second Limited Edition 38. Atrakcyjny zegarek posiadający historyczny mechanizm Minerva, oraz tarczę właśnie w stylu vintage w kolorze łososiowym.

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Inspiracja w dzisiejszej firmie Montblanc zegarkami Minerva jest oczywista i zrozumiała. Z punktu widzenia miłośników zegarków nawet pożądana.

W siedzibie firmy odnaleziono pudełko z oryginalnymi mechanizmami Minerva MB kaliber M62.00 z 2003 roku. Było to jedynie 38 egzemplarzy mechanizmów. To odkrycie umożliwiło jednak zaproponowanie krótkiej, i przez to wyjątkowej serii zegarków Montblanc Heritage Small Second Limited Edition 38.

Zegarek ten niejako wyposażono we wszystkie cechy dobrego zegarmistrzostwa o czystym, klasycznym stylu vintage, jaki kojarzymy z czasomierzami z lat 40. i 50. XX wieku, oraz oczywiście modelami Minervy. Na tarczy widnieje nazwa Montblanc, niemniej wydaje mi się, że każdy, kto poznał Minervę – widzi jednak w tym modelu wyraźnie właśnie tę markę. Na potwierdzenie tego, po dokładnym przyjrzeniu się tarczy można dostrzec napis Minerva między godziną 4 a 5.

Montblanc Heritage Small Second Limited Edition 38 to wyjątkowy zegarek, który oddaje hołd historii Minerva oraz jej osiągnięciom, a odnalezienie i zastosowanie archiwalnego mechanizmu podnosi ten hołd na zdecydowanie wyższy poziom.

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Koperta zegarka ma 39 mm średnicy, a wykonana została ze stali nierdzewnej. Obudowa ma bardzo klasyczny, delikatny kształt. Jest okrągła z łagodnie wyprowadzonymi i zagiętymi uszami. Luneta została wypolerowana i jest dość wąska, a koperta wystaje nieco poza jej obrys. Filigranowe linie podkreślające lekkość projektu korespondują z obłościami bocznych powierzchni. Duża, ale płaska koronka także oddaje ducha okresu z którego pochodzą zegarki będące inspiracją tego wyjątkowego modelu.  

Nawet elegancki pasek wykonany ze skóry krokodyla w szarym kolorze nawiązuje do stylistyki retro, komponując się doskonale z całością projektu.

Jednak dzięki swojej kolorystyce, to właśnie tarcza przyciąga wzrok najbardziej.

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Na powierzchni tarczy wydzielono szeroki pierścień za pomocą zastosowania innej struktury, co daje wrażenie dwóch odcieni łososiowego koloru. Umieszczono na nim indeksy godzinowe. Cztery główne jako cyfry arabskie, a pozostałe jako drobne, okrągłe punkty. Wszystkie wypełniono jasną masą luminescencyjną świecącą w ciemności na zielono.

Na zewnętrznej krawędzi nadrukowano podziałkę minutową niebieską farbą. Kontrastowymi akcentami oznaczenia są liczby 60 i 30 w czerwonym kolorze. Pod godziną 12 nadrukowano logo Montblanc, a po przeciwnej stronie jest lekko zagłębiona tarcza małego sekundnika, która ma powierzchnię wykonaną w stylu azure, czyli za pomocą kołowego giloszowania.

Skala nadrukowana lakierem w takim samym kolorze jak skalą minutową. Świetnie, bardzo klimatycznie to wszystko wygląda. Także dobrze dobrane wskazówki w stylu dauphine z paskami masy świecącej. Odniesienia do połowy poprzedniego stuleci doskonale podkreśla wypukłość tarczy i idące za nią zagięcie wskazówek. Tę piękną tarczę chroni także wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Drugą najważniejszą cechą tego zegarka to historyczny mechanizm kaliber MB M62.00.

Ten, jak wspomniałem, pochodzący z początku XXI wieku mechanizm został zainspirowany, czy też może stanowi rozwinięcie dawnego mechanizmu Minerva Pythagore z 1948 roku.

Werk ten został ponownie zinterpretowany w 2003 roku. Zachowano klasyczne kształty jego elementów i zastosowano wysokiej klasy wykończenia. Mechanizm MBM62.00 oferuje wskazania godziny, minuty i sekundy na opisywanej, wydzielonej małej tarczy.

Mechanizm posiada duże koło balansu pracujące z niewielką częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę (2,5 herca). Łożyskowanie mechanizmu odbywa się na 20 kamieniach.

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Zespół balansu jest wyposażony w podwójny system regulacji. Po pierwsze - zawiera system regulacji za pomocą kołków mających wpływ na moment bezwładności koła balansowego, a po drugie - długość aktywna sprężyny włosowej możliwa jest do regulacji za pomocą klasycznego zespołu regulowanego precyzyjnie dzięki śrubce i dociskającej sprężynie w kształcie łabędziej szyi ze strzałką Minervy na drugim końcu.

Ikoniczną strzałę Minervy można również znaleźć jako grawer na płycie głównej. Widok tego ręcznie nakręcanego mechanizmu ujawnia wysoki poziom wykończenia wymagający doświadczenia, umiejętności i zręczności.

Elementy, widoczne lub nie, są ręcznie zdobione, fazowane i polerowane. Powierzchnie są rodowane, a płyta główna wykonana jest z tzw. niemieckiego srebra. Widoczne zdobienia pasami genewskimi także wykonane są ręcznie.

Widoczne koła są pozłacane i ręcznie fasetowane. To klasyczny mechanizm z ręcznym naciągiem, który także bardzo klasycznie wykonano. Nie dziwie więc, że przykręcany dekiel jest przeszklony szafirowym szkłem by móc podziwiać to dzieło zegarmistrzowskiej mikromechaniki.  

MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38

Edycja modelu Heritage Small Second Limited Edition 38 jest ograniczona do zaledwie 38. indywidualnie numerowanych egzemplarzy. Każdy zegarek jest w całości wykonany i zmontowany przez tego samego zegarmistrza w zakładach marki Montblanc. Wyprodukowano je zatem w Villeret, dzięki czemu każdy zegarek jest naprawdę wyjątkowy.

Model Heritage Small Second Limited Edition 38 kosztuje około 80 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – MONTBLANC.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

POLPORA – nowatorskie rozwiązania p...
POLPORA – nowatorskie rozwiązania p...
10.03.2020
MeisterSinger Edition 366 - francus...
MeisterSinger Edition 366 - francus...
13.03.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco