Marka Minerva jest owiana aurą tajemniczości, niesie ze sobą moc legendy. Firma ta słynie z tworzenia zegarków o prostej formie, ale także świetnych mechanizmów, w ramach których specjalizację osiągnęła w aspekcie mechanizmów wyposażonych w stoper. Mnie Minerva kojarzy się także z łososiowym kolorem tarcz czasomierzy. Wprawdzie marka stosowała różne kolory cyferblatów, a wspomniany kolor łososiowy występuje także w modelach zegarków wielu innych firmach, to jednak gdzieś w głowie utkwiło mi takie skojarzenie: Minerva-łososiowy kolor. I niejako na potwierdzenie tej tezy, niedawno zaprezentowano nowy model zegarka marki Montblanc, właśnie z tarczą w tym kolorze.
Jak doskonale wiemy, firma Minerva - a w zasadzie jej spuścizna - jest teraz pod skrzydłami marki Montblanc, która może korzystać z jej bogatej historii. Nowy model z piękną tarczą to Heritage Small Second Limited Edition 38. Atrakcyjny zegarek posiadający historyczny mechanizm Minerva, oraz tarczę właśnie w stylu vintage w kolorze łososiowym.
Inspiracja w dzisiejszej firmie Montblanc zegarkami Minerva jest oczywista i zrozumiała. Z punktu widzenia miłośników zegarków nawet pożądana.
W siedzibie firmy odnaleziono pudełko z oryginalnymi mechanizmami Minerva MB kaliber M62.00 z 2003 roku. Było to jedynie 38 egzemplarzy mechanizmów. To odkrycie umożliwiło jednak zaproponowanie krótkiej, i przez to wyjątkowej serii zegarków Montblanc Heritage Small Second Limited Edition 38.
Zegarek ten niejako wyposażono we wszystkie cechy dobrego zegarmistrzostwa o czystym, klasycznym stylu vintage, jaki kojarzymy z czasomierzami z lat 40. i 50. XX wieku, oraz oczywiście modelami Minervy. Na tarczy widnieje nazwa Montblanc, niemniej wydaje mi się, że każdy, kto poznał Minervę – widzi jednak w tym modelu wyraźnie właśnie tę markę. Na potwierdzenie tego, po dokładnym przyjrzeniu się tarczy można dostrzec napis Minerva między godziną 4 a 5.
Montblanc Heritage Small Second Limited Edition 38 to wyjątkowy zegarek, który oddaje hołd historii Minerva oraz jej osiągnięciom, a odnalezienie i zastosowanie archiwalnego mechanizmu podnosi ten hołd na zdecydowanie wyższy poziom.
Koperta zegarka ma 39 mm średnicy, a wykonana została ze stali nierdzewnej. Obudowa ma bardzo klasyczny, delikatny kształt. Jest okrągła z łagodnie wyprowadzonymi i zagiętymi uszami. Luneta została wypolerowana i jest dość wąska, a koperta wystaje nieco poza jej obrys. Filigranowe linie podkreślające lekkość projektu korespondują z obłościami bocznych powierzchni. Duża, ale płaska koronka także oddaje ducha okresu z którego pochodzą zegarki będące inspiracją tego wyjątkowego modelu.
Nawet elegancki pasek wykonany ze skóry krokodyla w szarym kolorze nawiązuje do stylistyki retro, komponując się doskonale z całością projektu.
Jednak dzięki swojej kolorystyce, to właśnie tarcza przyciąga wzrok najbardziej.
Na powierzchni tarczy wydzielono szeroki pierścień za pomocą zastosowania innej struktury, co daje wrażenie dwóch odcieni łososiowego koloru. Umieszczono na nim indeksy godzinowe. Cztery główne jako cyfry arabskie, a pozostałe jako drobne, okrągłe punkty. Wszystkie wypełniono jasną masą luminescencyjną świecącą w ciemności na zielono.
Na zewnętrznej krawędzi nadrukowano podziałkę minutową niebieską farbą. Kontrastowymi akcentami oznaczenia są liczby 60 i 30 w czerwonym kolorze. Pod godziną 12 nadrukowano logo Montblanc, a po przeciwnej stronie jest lekko zagłębiona tarcza małego sekundnika, która ma powierzchnię wykonaną w stylu azure, czyli za pomocą kołowego giloszowania.
Skala nadrukowana lakierem w takim samym kolorze jak skalą minutową. Świetnie, bardzo klimatycznie to wszystko wygląda. Także dobrze dobrane wskazówki w stylu dauphine z paskami masy świecącej. Odniesienia do połowy poprzedniego stuleci doskonale podkreśla wypukłość tarczy i idące za nią zagięcie wskazówek. Tę piękną tarczę chroni także wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.
Drugą najważniejszą cechą tego zegarka to historyczny mechanizm kaliber MB M62.00.
Ten, jak wspomniałem, pochodzący z początku XXI wieku mechanizm został zainspirowany, czy też może stanowi rozwinięcie dawnego mechanizmu Minerva Pythagore z 1948 roku.
Werk ten został ponownie zinterpretowany w 2003 roku. Zachowano klasyczne kształty jego elementów i zastosowano wysokiej klasy wykończenia. Mechanizm MBM62.00 oferuje wskazania godziny, minuty i sekundy na opisywanej, wydzielonej małej tarczy.
Mechanizm posiada duże koło balansu pracujące z niewielką częstotliwością 18 000 wahnięć na godzinę (2,5 herca). Łożyskowanie mechanizmu odbywa się na 20 kamieniach.
Zespół balansu jest wyposażony w podwójny system regulacji. Po pierwsze - zawiera system regulacji za pomocą kołków mających wpływ na moment bezwładności koła balansowego, a po drugie - długość aktywna sprężyny włosowej możliwa jest do regulacji za pomocą klasycznego zespołu regulowanego precyzyjnie dzięki śrubce i dociskającej sprężynie w kształcie łabędziej szyi ze strzałką Minervy na drugim końcu.
Ikoniczną strzałę Minervy można również znaleźć jako grawer na płycie głównej. Widok tego ręcznie nakręcanego mechanizmu ujawnia wysoki poziom wykończenia wymagający doświadczenia, umiejętności i zręczności.
Elementy, widoczne lub nie, są ręcznie zdobione, fazowane i polerowane. Powierzchnie są rodowane, a płyta główna wykonana jest z tzw. niemieckiego srebra. Widoczne zdobienia pasami genewskimi także wykonane są ręcznie.
Widoczne koła są pozłacane i ręcznie fasetowane. To klasyczny mechanizm z ręcznym naciągiem, który także bardzo klasycznie wykonano. Nie dziwie więc, że przykręcany dekiel jest przeszklony szafirowym szkłem by móc podziwiać to dzieło zegarmistrzowskiej mikromechaniki.
Edycja modelu Heritage Small Second Limited Edition 38 jest ograniczona do zaledwie 38. indywidualnie numerowanych egzemplarzy. Każdy zegarek jest w całości wykonany i zmontowany przez tego samego zegarmistrza w zakładach marki Montblanc. Wyprodukowano je zatem w Villeret, dzięki czemu każdy zegarek jest naprawdę wyjątkowy.
Model Heritage Small Second Limited Edition 38 kosztuje około 80 000 złotych.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – MONTBLANC.
Adrian Szewczyk
06:29 11.03.2020Zegarki
MONTBLANC Heritage Small Second Limited Edition 38
Powrót do kategorii

REKLAMA

Zegarki garniturowe - klasyczne, proste i eleganckie. Czy mniej znaczy więcej? Część 1
Czy klasyczne, proste i eleganckie zegarki, zwane w uproszczeniu garniturowymi, są jeszcze komukolwiek potrzebne? W końcu coraz rzadziej nosimy garnitury i krawaty, okreś ...

Zegarki lotnicze - 6 modeli typu „pilot”, które stały się klasyką gatunku!
Niektórzy twierdzą (some say…), że kamieniami milowymi w rozwoju naszej cywilizacji były kolejne przełomowe momenty osiągane w dokładności pomiaru czasu. Niezależnie od t ...

Aviator Swiss Made i zegarki lotnicze. Bardzo ciekawy przekaz marki.
W dniu 18 lipca 2018 roku w warszawskim hotelu Hilton, odbyło się spotkanie właściciela marki Aviator Swiss Made, jego polskiego przedstawiciela – firmy Poljot Euro, zapr ...

Tarcza zegarka niczym czarna dziura. Venezianico Redentore Ultrablack
Spotkaliście się kiedyś z terminem "czarna dziura"? Uproszczając definicję, jest to obszar czasoprzestrzeni, którego - z uwagi na wpływ grawitacji - absolutnie nic nie mo ...

Tissot Chemin des Tourelles. Klasyczne zegarki odporne na upływ czasu (zdjęcia live)
Mimo, że jestem „gadżeciarzem” i lubię zegarki, które mają dodatkowe komplikacje konstrukcji mechanizmów, czy też jakieś inne, ciekawe funkcje i cechy nie związane z zega ...

Chronografy wśród nowości Citizen na wiosnę i lato 2022
Citizen to działająca od ponad wieku, powszechnie znana i popularna marka z bardzo szeroką gamą produktów, w tym szeroką ofertą zegarków naręcznych. Dzięki skali swojej d ...

Zegarki Błonie w strukturach Grupy Kapitałowej IMMOBILE
Spółka BŁONIE Sp. z o.o., następca kultowej polskiej marki zegarków, stała się częścią Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A, dołączając do działającej w jej ramach spółki PBH S ...

Stworzone we współpracy z US Navy SEALs. Luminox Navy SEALs 3600 Series
Marka Luminox coraz wyraźniej wkomponowuje się w nasz rodzimy rynek. Zegarki tego producenta są dostępne w oficjalnej sprzedaży, marka ma w Polsce autoryzowanego dystrybu ...

Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer – czas na świecie w wydaniu na 2023
Z okazji 15-lecia linii Aqua Tera powstała swego czasu limitowana seria 89 egzemplarzy zegarków z mechanizmem oferującym funkcję dodatkową worldtimer, w wersji z kopertą ...

Prezentujemy: Rado Captain Cook High-Tech Ceramic Skeleton (zdjęcia live)
Szwajcarska firma Rado ponownie wprowadzając na rynek zegarek Captain Cook, czyli nurkowy model bazujący na archiwalnym zegarku tej marki, przysłowiowo trafiła w dziesiąt ...

Orient Star Diver 1964 1st Series - od teraz także w wersji ze srebrną tarczą
Orient to japońska marka zegarmistrzowska, która ma bogate tradycje związane z zegarkami typu diver. Najstarsze sięgają modelu Olympia Calendar Diver z 1964 roku, co czyn ...

H. Moser & Cie – od skraju bankructwa do globalnego sukcesu. Zegarkowy zwrot dekady?
Prawdopodobnie każdy, kto dziś interesuje się zegarmistrzostwem doskonale zna lub chociaż słyszał o firmie H. Moser & Cie. Producent ten słynie od lat z ciekawych, eksklu ...