• Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Victorinox

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki


Powrót do kategorii

Czy pamiętacie drodzy Czytelnicy erę kaset VHS kupowanych, a później wymienianych co kilka dni na osiedlowych bazarkach między szczęśliwymi posiadaczami magnetowidów? Przypadała ona na drugą połowę lat osiemdziesiątych i zbiegła się z rozkwitem amerykańskiego kina akcji, które reprezentowane było w tamtych czasach przez Sylvestra Stallone („Rocky”), Jean Claude van Damme’a („Krwawy sport”, „Kickboxer”), Chucka Norrisa („Zaginiony w akcji”) i kilku innych „superbohaterów”. To oni swoimi umiejętnościami w zakresie sztuk walki potrafili pokonywać wszelkie przeciwności losu, nierzadko wybawiając z opresji siebie, ale też pomagając innym.

Niemal każdy młody chłopak marzył wówczas o tym, aby potrafić poruszać się tak jak oni, toczyć zwycięskie pojedynki i nierzadko dać bolesną (oczywiście zasłużoną) nauczkę swoim (najczęściej starszym) prześladowcom. Jak wiadomo - na każdym podwórku znajdzie się ich co najmniej kilku... Takim marzycielem byłem i ja.

W ten sposób zrodziła się moja pasja do sportów walki, a konkretnie – kickboxingu.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Jako dyscyplina skupiająca w sobie elementy zaczerpnięte z klasycznego boksu, japońskiego karate, koreańskiego taekwondo, czy chińskiego kung fu, kickboxing wywodzi się tak naprawdę ze Stanów Zjednoczonych i jest efektem kwitnącej tam mody na dalekowschodnie sztuki walki.

Za początek tej dyscypliny sportu można przyjąć pierwsze zawody zorganizowane w USA, w 1968 roku przez byłego karatekę oraz pomysłowego biznesmena – Mike’a Andersona. Impreza miała na celu zaprezentowanie nowego stylu, który będzie zbiorem wszystkich najbardziej skutecznych a zarazem widowiskowych technik pochodzących ze znanych ówcześnie sztuk walki. Jej zaletą był brak gorsetu zakazów, którymi charakteryzuje się np. karate tradycyjne.

Nowa dyscyplina, zwana początkowo „amerykańskim karate” lub „karate wszechstylowym” jawiła się jako atrakcyjna również ze względu na bardzo duże podobieństwo do realnej, współczesnej walki wręcz. W królestwie biznesu – Stanach Zjednoczonych nie mogło to umknąć uwadze stacji telewizyjnych, które coraz chętniej transmitowały relacje z organizowanych tam zawodów.

„Efektem domina” było rosnące zainteresowanie już nie tylko kickboxingiem uprawianym zawodowo, ale też rekreacyjnie. Wzrost popularności pozwolił tej dyscyplinie w połowie lat osiemdziesiątych uplasować się na siódmym miejscu w gronie najbardziej popularnych sportów w USA.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Jeśli chodzi o polskie podwórko, jako osobę, która w latach osiemdziesiątych zaszczepiła młodym zawodnikom zainteresowanie kickboxingiem wymienić należy Andrzeja Palacza – instruktora Studenckiego Klubu Karate przy Politechnice Warszawskiej. To on „przemycał” podczas prowadzonych treningów techniki swojego autorstwa, które jak się później okazało, bardzo przypominają styl, który w tym samym czasie powoli kształtował się za wielką wodą. Jego determinacja w poszerzaniu profilu ćwiczeń w klubach skupiających się do tej pory wyłącznie na karate, oraz dążenie do rozpowszechnienia nowej formuły walki w salach treningowych w całej Polsce, doprowadziło do oficjalnego uznania kickboxingu jako odrębnej dyscypliny sportowej. Wynikiem dążeń coraz szerszego grona jej zwolenników,  dnia 7 lipca 1989 roku został powołany i oficjalnie zarejestrowany Polski Związek Kick Boxingu.

Dziś rodzimymi ikonami tego sportu są wielokrotni mistrzowie świata Marek „Punisher” Piotrowski, Przemysław Saleta oraz Cezary Podraza.

Elementem, który wyróżnia kickboxing spośród innych dyscyplin sportowych jest konieczność bardzo dobrego przygotowania ogólnego, które owocuje ponadprzeciętną kondycją, precyzją wykonywanych ćwiczeń. Te własności w ostatecznym etapie (walka sparingowa lub mecz kickbokserski) są jednoznaczne z umiejętnością przyjmowania ciosów, odpowiednią reakcją na nie oraz bezbłędnym atakiem lub kontrą.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Spośród technik stosowanych podczas walki, wyróżnić można:

Techniki ręczne:
- ciosy proste (ręka lewa lub prawa trafia w cel po linii prostej)
- ciosy boczne, tzw. „sierpowe” lub „zamachowe” (uderzenia zadawane z boku ręką zgiętą w łokciu pod kątem prostym)
- ciosy z dołu, tzw. „haki” (ciosy zadawane z dołu ręką zgiętą w łokciu lub wyprostowaną – w zależności od odległości przeciwnika)
- ciosy back-fist – bardzo mocny i niebezpieczny cios zadany ręką wykonany z obrotu. Ze względu na „siłę rażenia” nie dozwolony w walkach amatorskich.

Techniki nożne
(to one w największym stopniu sprawiają, że kickboxing jest tak widowiskowy):
- front-kick (kopnięcie do przodu)
- side-kick (kopnięcie boczne)
- roundhouse-kick (kopnięcie okrężne, boczne, celowane w żebra lub głowę)
- hook-kick (kopnięcie zahaczające)
- axe-kick (kopnięcie z góry, przypomina uderzenie siekierą – stąd nazwa. Bardzo skuteczne w rozbijaniu obrony przeciwnika)

Każdy dobrze prowadzony trening kicboxingu rozpoczyna się od rozgrzewki, która przygotowuje ciało do intensywnego wysiłku trwającego około 60 minut. Tyle mniej więcej trwa blok 2-3 minutowych ćwiczeń technicznych przeplatany minutowymi przerwami, a zakończony kilkoma rundami dwuminutowych walk sparingowych pomiędzy trenującymi. Wszystkie tak efektownie sfilmowane sceny walk w opisanym na wstępie kinie akcji to tak naprawdę setki godzin poświęconych w (najczęściej) nie do końca ładnie pachnących i czystych salach treningowych.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walk

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Ciosy, powodujące natychmiastową utratę animuszu u przeciwnika, wyglądające, jakby na automatyczne i zadawane od niechcenia, to efekt tysiąca powtórzeń jednego określonego ruchu, bądź kombinacji uderzeń. Dopiero po kilku latach sumiennie spędzonych na wydawałoby się monotonnych treningach, wykonywaniu powtórzeń każdego ciosu zadawanego w najprzeróżniejszych konfiguracjach oraz godzinach sparingów czy też pierwszych amatorskich potyczek, zawodnik ma prawo poczuć się nieco pewniej. Doświadczenie zacznie być widoczne w swobodniejszym i bardziej płynnym sposobie poruszania się, czy też mniej chaotycznych reakcjach na zwroty akcji w trakcie samego pojedynku.

Na tym właśnie etapie, kiedy zaczynamy „czuć” ten sport i dociera do nas, że być może staliśmy się nieco lepsi od początkujących kolegów i jesteśmy w stanie w miarę prawidłowo wykonać kilka ciosów, bądź też mamy już na koncie kilka zwycięskich pojedynków, bardzo istotnym elementem jest POKORA I SZACUNEK wobec PRZECIWNIKA. Ich brak połączony z młodzieńczą brawurą skutkować może bolesnym zaskoczeniem, że przeciwnik stojący naprzeciw nas (lub najczęściej w takich momentach już NAD nami...) jednak nie okazał się tak „zielony” jak z góry założyliśmy, lub też zwyczajnie nie jesteśmy jeszcze tak dobrzy, jak nam się wydawało.

Osobiście zaliczyłem taką lekcję po dwóch latach treningów i uważam, że była to jedna z najlepszych lekcji zarówno sportowych, jak i życiowych.

A cios i efekt „zgaszonego światła” pamiętam do dziś...

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności są dość często organizowane turnieje, podczas których pogrupowani wagowo uczestnicy mogą walczyć o rozmaite trofea, lub w zależności od organizatora i rangi wydarzenia, tytuły mistrzowskie.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Każda walka trwa do pięciu rund (wg ustaleń) a każda z rund dwie minuty.

Zawody organizowane są według trzech regulaminów:

Semi-contact: tu preferowana jest szybkość, technika i precyzja uderzenia. Sędziowie przerywają walkę po każdym prawidłowo zadanym i trafionym ciosie jednocześnie przyznając punkty. Zabronionym jest nokautowanie przeciwnika. Miejscem potyczki jest mata lub parkiet.

Light-contact: forma pośrednia pomiędzy semi i full-contactem. Walka ma formę ciągłą i toczona jest na parkiecie lub w ringu. Tutaj, podobnie jak w semi-contakcie zabroniony jest nokaut przez uderzenie w głowę.

Full-contact: najbardziej wyczynowa forma kickboxingu. Ciosy zadawane są z pełną siłą, co może skutkować nokautem (który jest dopuszczony). Koniecznym jest bardzo dobre przygotowanie zarówno pod kątem kondycyjnym jak i umiejętności. Walka może toczyć się tylko w ringu.

Przystępując do zawodów niezbędnym jest uprzednie przeprowadzenie i udokumentowanie badaniami lekarskimi stanu zdrowia pozwalającego na udział w pojedynkach. Każdy z uczestników musi być wyposażony w rękawice typu bokserskiego, kask, suspensorium, ochraniacze na golenie i stopy oraz ochraniacz na zęby. Wszystkie te elementy sprawdzanie są dokładnie przez sędziego przed dopuszczeniem do walki.

Jako uczestnik kilku wyżej opisanych imprez sportowych, dodam w ramach ciekawostki, że nieodzownym elementem takich wystąpień jest trema, która nie pomija nikogo.

Zawodnicy, którzy przed pojedynkiem prezentują się na ważeniu sprawiając wrażenie niezniszczalnych, kilkanaście minut później zwykle spotykając się przypadkowo przy toaletach, narzekają na „wyjątkowe tego dnia” problemy wywołane nadaktywnym układem trawiennym... a będące zwyczajnym efektem stresu. Można łatwo domyślić się zatem, dlaczego profesjonaliści posiłkują się wsparciem psychologów przygotowując się do walk o pasy mistrzowskie.

Podsumowując, jako były zawodnik (podopieczny Trenera Cezarego Podrazy – 7-krotnego Mistrza Świata w kickboxingu) z 22 letnim stażem jestem zdania, że dyscyplina, którą wybrałem, każdemu jest w stanie dać coś innego, niezależnie od wieku, w którym rozpoczyna taką swoją przygodę.

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Pasja, czyli co nas nakręca… poza zegarkami. Sztuki walki

Dotyczy to tak dziecka pełnego energii, potrzebującego ujścia dla swojego ADHD, poprzez młodzież głodną splendoru płynącego z wygranych pojedynków, a kończąc na statecznych głowach rodzin, czy nawet seniorach rodu, chcących zachować sylwetkę i formę do najpóźniejszych lat.

Kickboxing jest w stanie zaspokoić każde z tych pragnień i być źródłem ogromnej satysfakcji niezależnie od motywu.

Dla mnie sztuki walki stanowią ujście dla codziennego stresu, dają poczucie pewności siebie, zapewniają wewnętrzny spokój a także poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim kickboxing jest niezmiennie źródłem dziecięcej radości chłopca z ery filmów na VHS.

Patryk Klaus


Poprzez artykuły w portalu oraz w magazynie Zegarki i Pasja pragniemy zachęcać do odkrywania fascynującego świata zegarmistrzostwa. Z ulubionym zegarkiem na ręku można przecież robić wspaniałe rzeczy! Niniejszy artykuł ukazał się w drukowanym magazynie Zegarki i Pasja wydanie na 4. kwartał 2019 roku w ramach cyklu „Pasja” - inspirujących publikacji o tym, „co nas kręci”.

Artykuł ukazał się w drukowanym kwartalniku – Magazyn Zegarki i Pasja NR 11

Redakcja Zegarki i Pasja

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Bento Watch - zegarek z... daniem n...
Bento Watch - zegarek z... daniem n...
04.02.2020
Nietypowe pudełka do zegarków – bo ...
Nietypowe pudełka do zegarków – bo ...
21.02.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco