• Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki MeisterSinger

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

Zegarki typu skeleton kierowane są głównie do grupy osób, które chcą dogłębnie, niemalże namacalnie, obcować z zegarmistrzostwem i mikromechaniką. Klasyczne skeletony to zwykle zegarki finezyjnie zdobione. Są one wykonywane przy użyciu wyrafinowanych technik, które w zegarmistrzostwie można jednak nazwać tradycyjnymi.

Osobiście mogę stwierdzić, że tego typu zegarki doceniam, ale z drugiej strony nigdy nie były one w kręgu moich własnych zainteresowań. Jednak w ostatnim czasie z racji wykonywanych testów przez moje ręce przewinęło się kilka modeli ze szkieletowanymi mechanizmami. Część z nich była wykonana w zupełnie innym niż w przeszłości, odróżniającym się już na pierwszy rzut oka, świeżym stylu. Tego rodzaju szkieletowanie bez wahania nazwałbym nowoczesnym. Widać nawiązanie do pokazywanego czasami stylu industrialnego. Tego rodzaju stylistyka przemawia do mnie i rzeczywiście cieszy oko. Jako nowoczesne szkieletowanie określiłbym dekoracje zegarka, który jest bohaterem niniejszego artykułu.

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Można powiedzieć, że zegarek Roamer Competence Skeleton III jest swego rodzaju dowodem pełnej symbiozy tradycji i klasyki ze współczesnością.

Dowód ten występuje w różnych aspektach właściwości zegarka.

Niedawno pisaliśmy o innowacyjnym systemie produkcji 4.0 firmy Roamer. Ten nowoczesny system zapewnia wysoką jakość wykonania, widoczną przy obcowaniu z zegarkami Roamer. Także sposób szkieletowania jest bardzo precyzyjny, a równocześnie robi wrażenie surowego, bardzo technicznego. Widząc części mechanizmu możemy skupić swój wzrok na doskonałym zgraniu elementów, pracujących jak w dobrze dostrojonej maszynie.

Klasyka to właśnie zapewnienie maksymalnie „odczuwalnego” obcowania z zegarmistrzostwem, ale i ogólna koncepcja zegarka.

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Wzór koperty oparty jest na obowiązujących od lat uniwersalnych kanonach. Jest ona wykonana ze stali i ma okrągły kształt. Z koperty płynnie wyprowadzono ładnie ukształtowane i lekko zwężające się uszy. Zadbano także o to, by można było podziwiać wykonane na wysokim poziomie, różne rodzaje powierzchniowej obróbki koperty. Jej boki, przy ciekawym kształcie dwóch ustawionych wobec siebie pod kątem, schodzących się powierzchni, są szczotkowane. Linia łącząca je stanowi także boczną krawędź zegarka.

Z profilu układa się ona w łagodny, finezyjny kształt dodający zegarkowi lekkości. Ta nietypowa koncepcja wyróżnia modele Competence i nie ukrywam, że gdy miałem możliwość dokładnego zapoznania się z zegarkiem o takiej kopercie to innowacyjne podejście, jako udany sposób odejścia od sztampy, bardzo mnie ujęło.

Spod lunety minimalnie wystaje obrys koperty. Te elementy wraz z górną powierzchnią uszu są polerowane. Na godzinie 3 umieszczono koronkę, która jest dość duża i ma kształt przypominający brylant.

Prezentujemy: Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Luneta, która jest polerowana, zależnie od wersji wykończenia powierzchni połyskuje blaskiem stali lub kolorem złota. Z racji, że jest ona relatywnie wąska, zegarek robi wrażenie dużego. To wrażenie potęguje rzeczywistą wielkość zegarka o 43. milimetrowej średnicy.

Duża jest też tarcza, co w wypadku zastosowania szkieletowania pozwala na pełne odkrycie mechanizmu. Co więcej znajdzie się jeszcze wolne miejsce, które można przeznaczyć na umieszczenie znaczników tarczy. W wypadku opisywanego zegarka zdecydowano się też na dystansowy pierścień ustawiony pod kątem około 45 stopni. Wykorzystano go do nadrukowania wąskimi kreskami indeksów minutowych, gdzie co piąty znacznik odpowiadający pełnym godzinom jest wykonany w postaci nakładanych, małych, polerowanych półkul. Niżej widać kolejny pierścień o dość skomplikowanym kształcie. Ma on szerokość wypełniającą przestrzeń do miejsca odkrycia mechanizmu. W punktach gdzie znajdują się indeksy ma on wypustki. Nałożone indeksy zajmują obszar od krawędzi tegoż okręgu do końca owych wypustek, które wystając spod indeksów tworzą jakby ich obramowanie.

Trójwymiarowe indeksy zostały na środku wypełnione masą luminescencyjną tworzącą pasek pomiędzy opadającymi skośnie w dół bokami.

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Zastosowane wskazówki są dość wyraziste. Mają przełamanie wzdłuż ich długości, które tworzy dwie ustawione wobec siebie lekko ukośnie powierzchnie. Także na wskazówkach wygospodarowano miejsce na zastosowanie masy luminescencyjnej. Wybór kolorów i różnych struktur powierzchni ułatwia odczyt czasu i czyni ten zegarek bardzo uniwersalnym.

Clou programu w wypadku takiej koncepcji jest odbiór wizualny zegarka.

Całą powierzchnię wewnątrz opisywanych wyżej pierścieni stanowi obszar, w którym widzimy elementy szkieletowanego mechanizmu. Znajduje się on pod szklaną płaszczyzną. Pod godziną 12 na szkle nałożono metaliczne, polerowane logo marki robiące wrażenie jakby było zawieszone w przestrzeni.

Sam mechanizm wygląda nowocześnie, bardzo techniczne.

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Z drugiej strony widać, że producent „przyłożył” się do jego wykończenia. Wiedząc, że nie mówimy o zegarku, w którym ręczne wykończenia i misterna wielogodzinna praca rzemieślnicza winduje jego pozycję i cenę na wyżyny, to trzeba przyznać, że jest na czym zawiesić oko. Widoczne od frontu szkieletowane elementy mają polerowane i fazowane krawędzie. Nawet otwory na śrubki są tak samo wykończone.

Płaskie powierzchnie ażurowanej płyty głównej są piaskowane, ale są także elementy szczotkowane i polerowane na wysoki połysk. Ich srebrzysty kolor kontrastuje ze złocistym połyskiem koła balansu, oraz widocznych niżej kół zębatych przekładni chodu. Również rubinowe, fioletowe kamienie łożyskujące są kontrastowymi elementami.

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Można powiedzieć, że Roamer Competence Skeleton III, to udana wariacja na temat nowoczesnego zegarka typu „skeleton”. Udana, bo zadbano o czytelność i ogólną, spójną stylistykę, a z drugiej strony wycięcia i ażurowania są na tyle duże, że można wygodnie obserwować precyzyjną pracę mechanizmu.

Skoro jesteśmy przy mechanizmie, to kilka słów o tym mechanicznym zegarkowym sercu trzeba podać. Jego producentem jest firma Swisstech, która ma w ofercie ponad 20 tradycyjnych mechanizmów. Ten, zastosowany w prezentowanym zegarku, to kaliber S10, który jest łożyskowany na 24 kamieniach i pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę. Naciąg jest automatyczny, a pełne nakręcenie sprężyny gromadzi energię zapewniającą rezerwę chodu na poziomie 36 godzin.

Odchyłka dobowa chodu, jak zapewnia producent, powinna zmieścić się w przedziale +/-12 sekund.

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Model Competence Skeleton III dostępny jest w kilku wersjach wykonania.

Pierwszym jest wariant w stalowym kolorze koperty ze srebrzystymi okręgami tarczy zarówno na stalowej, siedmiorzędowej bransolecie jak i na skórzanym pasku.

Kolejny model ma złoty pierścień lunety, indeksy i wskazówki oraz w tym kolorze złota środkowe ogniwa bransolety. Pozostałe elementy stalowe obudowy są utrzymane w kolorze srebrzystym. Tę wersję także można wybrać na pasku skórzanym.

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Roamer Competence Skeleton III (zdjęcia live)

Osobom szukającym większego urozmaicenia kolorystycznego można zaoferować wersję ze złoconymi akcentami i ciemnoniebieskim okręgiem tarczy. Ten wariant znowu występuje zarówno na pasku jak i na bransolecie.

Cena katalogowa modeli z serii Roamer Competence Skeleton III w zależności od wersji plasuje się w przedziale od około 2 280 złotych do 2 980 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Roamer znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - ROAMER.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Schaumburg Watch - Classoco Edition...
Schaumburg Watch - Classoco Edition...
21.01.2020
OMEGA Speedmaster Moonwatch 321 Sta...
OMEGA Speedmaster Moonwatch 321 Sta...
23.01.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco