• Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Glycine

Prezentujemy: Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)


Powrót do kategorii

W sierpniu 2003 roku firmy Vilnius Koliz i Chystopol Watch Factory Vostok zawarły porozumienie w sprawie utworzenia wspólnej spółki Koliz Vostok. Celem powstania i funkcjonowania tego przedsięwzięcia było stworzenie nowej marki zegarków. Marki, która oferowałaby zegarki zarówno o nowoczesnym wzornictwie jak i wysokiej jakości, a przy okazji wycenianych tak, by znalazły się w zasięgu możliwości finansowych jak najszerszego grona użytkowników. W ten sposób powstała litewska marka zegarków Vostok Europe.

W kwietniu 2004 roku pierwsza seria zegarków Vostok Europe została zaprezentowana na targach Baselworld w Szwajcarii. Kolekcja składała się wówczas z 5 modeli, w tym modelu "K3 Submarine", który stał się pierwszym bestsellerem firmy Vostok Europe. Nazwy zegarków poświęcone były najważniejszym osiągnięciom rosyjskiej nauki i techniki, a zostały zjednoczone pod hasłem "Sovie Techno design".

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

W maju 2004 roku rozpoczęto produkcję mechanizmów 2426 i 2432 stworzonych wyłącznie dla Vostok-Europe. Linia produkcyjna została opracowana przez firmę Runim Co, a części pochodziły od Chystopol Watch Factory Vostok. W sierpniu 2004 roku pierwsza partia zegarków została dostarczona do Polski,  Niemiec, Grecji i USA.

Ja zegarki tej nowej firmy zauważyłem pierwszy raz w 2005 roku, a posiadaczem modelu Mryia zostałem rok później. Dokonując wyboru mocno się wahałem, gdyż brałem pod uwagę również model N1 Rocket stworzony w hołdzie największej rakiecie świata, oczywiście radzieckiej. Decyzja była niełatwa, bo wspomniany zegarek ma kopertę w stylu, który bardzo przypadł mi do gustu, dodatkowo pozostałe elementy, w tym oczywiście tarczę, także zaprojektowano atrakcyjnie.

Mam więc dziś tym większą przyjemność prezentując kolejną generację modelu N1 Rocket, która premierę miała na targach w Bazylei w 2019 roku.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Klasyczny kształt koperty z masywnymi, łagodnie wyprowadzonymi uszami o nowoczesnym kształcie już sam w sobie jest zachęcający, ale charakteru temu projektowi dodaje świetna luneta o kanciastym, dwunastokątnym kształcie.

Po prawej stronie obudowy wyprowadzono wypustki chroniące sporą i wygodną w obsłudze koronkę. Przykręcany dekiel jest przeszklony i możemy dzięki temu obserwować „sprawcę” sporych zmian, jakie zaszły w układzie tarczy nowego modelu. Chodzi o mechanizm NE57 firmy Seiko Instruments Inc. wyposażony w komplikację konstrukcji, którą zawsze opisuję jako jedną z najbardziej użytecznych, czyli wskazanie rezerwy chodu.

Dodatkowo na tarczy znajdziemy także wskazanie datownika widoczne na małej tarczy umieszczonej nad godziną 6-tą. Ciekawostką jest układ wskazań.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Rezerwa chodu jest zazwyczaj prezentowana za pomocą małej wskazówki na dodatkowej skali, umieszczanej w różnych miejscach tarczy. W tym mechanizmie zastosowano nieczęsto spotykane rozwiązanie w postaci centralnej wskazówki, która „pracuje” na skali nadrukowane w górnej części tarczy, pod obszarem zajmowanym przez indeksy.

Taki układ wprowadził sporo zamieszania na cyferblacie – ale oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo wszystko skomponowano w sposób atrakcyjny i - co ważne - czytelny.

Nowe modele Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve to kilka różnych wersji.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Pierwsze z nich to wersje posiadające koperty wykonane ze stali do których dobrano tarcze w kolorze czarnym lub srebrzystym. Tarczę w pierwszym wspomnianym wariancie kolorystycznym ożywiają czerwone akcenty widoczne także na czarnej wkładce lunety.

Wszelkie odczyty wskazań są łatwe dzięki wyrazistym, białym podziałkom, dość szerokim wskazówkom i nakładanym indeksom godzinowym z masą luminescencyjną, którą nałożono również na wskazówki.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Druga wersja kolorystyczna tarczy ma niebieskie detale i czarne podziałki. W moim odczuciu ten wariant jest spokojniejszy w odbiorze, a dzięki wskazówkom i indeksom w kolorze złotym ma także pierwiastek elegancji.

Bardzo atrakcyjnie, ekstrawagancko nawet prezentuje się wersja w kopercie zabarwionej dzięki powłoce PVD na kolor granatowy, o takim samym kolorze tarczy oraz wkładki lunety. Tutaj nadruki i masa luminescencyjna są beżowe, a ożywiające detale pomarańczowe. Świetne zestawienie, które nie jest może dyskretne, ale niepowtarzalne na pewno.

Kolejne nowości „ubrano” w inną kopertę niż stalowa. Kształt oczywiście pozostał ten sam, ale budulec to modny i coraz szerzej stosowany w zegarmistrzostwie brąz.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego, ale intuicyjnie czuję, że właśnie takie kanciaste kształty, dużo linii i krawędzi oraz masywny wygląd komponują się z brązem bardzo dobrze.

Marka Vostok Europe zaserwowała nam jednak coś więcej - dwie zaprezentowane wersje z kopertami z brązu są bardzo ciekawe i w pewnym względzie nietypowe. A to za sprawą akcentów w nieczęsto spotykanych kolorach, które wydają się pozornie zupełnie nie pasować do zegarka, tym bardziej dużego i męskiego.

Od razu dodam jednak, że tylko pozornie.

Wersja z tarczą w kolorze szaro czarnym ma białe nadruki i złociste wskazówki, a wskazówka sekundowa, grot wskazówki datownika i wskazania rezerwy chodu oraz część oznaczeń na lunecie są w kolorze… turkusowym! Co w mojej ocenie pasuje wręcz idealnie do brązu oraz wizerunku tego zegarka, nie ujmując mu industrialnego charakteru.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Wersja druga ma tarczę i wkładkę lunety brązowe, a detale mają kolor niemniej zaskakujący, bo seledynowy. Także i w tym wypadku wszystkie elementy zdają się ze sobą współgrać.

Co ciekawe, w obu wersjach takie zestawienie wygląda nad wyraz spokojnie i komponuje się dobrze. Jestem przekonany, iż modele z kopertami wykonanymi z brązu będą w nowej kolekcji moimi faworytami.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve - podstawowe dane techniczne:

Koperta zegarka: standardowa dla danej linii, wykonana ze stali lub z brązu.

Mechanizm: Seiko-Epson:
- Centralne  wskazanie rezerwy chodu
- Datownik na osobnej tarczy
- Rezerwa chodu co najmniej 41 godzin
- Częstotliwość pracy balansu 21 600 wahnięć na godzinę
- Łożyskowanie na 29 kamieniach
- Funkcja stop sekundy

Dekiel wkręcany, przeszklony.

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve (zdjęcia live)

Vostok Europe N1 Rocket Power Reserve to duży zegarek, bowiem jego koperta ma średnicę 46 milimetrów. Model ten jest wodoodporny do 200 metrów. Nowe modele posiadają ręcznie wykonane paski ze skóry garbowanej roślinnie, które wykonywane są we Włoszech. Paski posiadają charakterystyczną sprzączkę z logo marki.

Dla każdego, kto potrzebuje czegoś wyrazistego na nadgarstku, nowość litewskiej marki będzie świetnym towarzyszem na co dzień, którego nie trzeba odkładać nawet podczas wykonywania cięższych zadań w niezbyt sprzyjających warunkach.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Vostok Europe dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: VOSTOK EUROPE.

Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Doxa 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Nowa seria Orient Star Sports Diver...
Nowa seria Orient Star Sports Diver...
19.12.2019
ORIS Movember Edition – „wąsaty” Or...
ORIS Movember Edition – „wąsaty” Or...
10.01.2020

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco