• Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Tissot

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!


Powrót do kategorii

Robert Greubel i Stephen Forsey. Francuz i Anglik postanowili produkować zegarki, ale także oferować wykonanie wielkich komplikacji zegarmistrzowskich dla innych producentów z branży, otwierając firmę w Szwajcarii. Marka Greubel Forsey została założona w 2004 roku, kiedy na rynek wprowadzono model Double Tourbillon 30º. To w nim po raz pierwszy zastosowano wspólny, nowy wynalazek Greubela i Forseya: podwójny tourbillon, którego druga klatka jest umieszczona wewnątrz pierwszej i nachylona pod kątem 30°. Firma uznawana jest za wschodząca gwiazdę na zegarmistrzowskim niebie. Słynie z wyjątkowo wysokiej jakości i precyzji. Panowie specjalizują się w ulepszaniu konstrukcji tourbillonu.

Greubel  Forsey Hand Made 1 to zegarek przy prezentacji którego możemy zobaczyć, iż produkcja zegarków najwyższej jakości to nie tylko doskonale oświetlone warsztaty ze sterylnymi niemal warunkami i czysta, precyzyjna robota.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

To także mozolna praca przy obróbce ręcznej, bynajmniej nie czysta i delikatna, a potrafiąca zostawić swoje ślady na dłoniach rzemieślnika.

Można bez przesady powiedzieć, że każdy element w tym zegarku opowiada swoją własną historię. Ręczna produkcja właśnie to zapewnia. Tylko ludzka ręka i oko odpowiadają za proces tworzenia. Nie maszyny, nie komputer i jego oprogramowanie, a jedyne człowiek.

Nawet nawijanie sprężyny balansowej odbywa się bez udziału komputerowego sterowania, tylko ręcznie, jak dawniej. Podobnie koło balansowe o nietypowej konstrukcji, koło wychwytowe czy kotwica. Te wszystkie, jako najbardziej newralgiczne dla precyzji pracy elementy mechanizmu zegarka wykonuje człowiek używając dłoni i wykorzystując wzrok. Podobno pełne wykonanie i wykończenie samej kotwicy to półtora miesiąca pracy.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

A przecież tak precyzyjnych elementów w zegarku jest wiele.

Ręczne wykonanie klatki tourbillonu – składającego się z 69 elementów o łącznej masie 0,521 g – to kolejne wyzwanie dla rzemieślnika i jego ręcznej pracy, bez zastosowania obrabiarek CNC.

Oczywiście większość innych komponentów tego mechanizmu jest także ręcznie wykonane, zgodnie z najlepszą tradycją zegarmistrzowską. W tym mosty z ich wypolerowanymi krawędziami czy satynowanymi powierzchniami, unikalna płyta „Gratté”, którą możemy podziwiać przez przeszklenie w deklu, oraz koła z ręcznie polerowanymi fazowaniami u góry i od spodu (40 „skosów” wewnętrznych dla pięcioramiennego koła!). Wszystko doprowadzone do perfekcji ludzką ręką.

Wszystko zgodnie z wyśrubowanymi standardami marki Greubel Forsey.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

95% ogólnej pracy w wypadku tego czasomierza wykonano tylko ręcznie i ręcznymi narzędziami. Wykonanie jednego zegarka wymaga wedle firmy aż 6 000 roboczogodzin, co odpowiada 3 letniej pracy. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie był prezentowany ręcznie wykonany zegarek oferujący tak wysoki poziom wykonania i precyzji.

Ten wyjątkowy zegarek jest imponujący nie tylko ze względu na sposób wykonania. On także świetnie wygląda. Tarcza to specyficzny widok. Widzimy tak naprawdę precyzyjnie wykończone elementy górnej i kolejnej, niżej położonej płyty, w wypadku których w oczy rzuca się prostota formy, ale oprawiona w doskonałą precyzje wykończenia.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Idealna ziarnistość piaskowanych powierzchni i krawędzie o lustrzanym połysku robią wrażenie. Także doskonale wykończone przekładnie chodu, z kołami jak opisałem wcześniej, mającymi na wewnętrznych krawędziach czy ramionach wypolerowane i fazowane powierzchnie. A także widoczny w pełnej krasie tourbillon, z polerowanym mostkiem zawieszony na takim jakby wysięgniku, będącym półmostkiem.

Na krawędzi zamieszczono także wyróżniający się na tle całości emaliowany, oczywiście ręcznie wykonany pierścień z minimalistyczną podziałką minutową, gdzie co 5 oznaczono grubszą kreską, co zastąpiło indeksy godzinowe. Na godzinie 4.30, ale bliżej osi wskazówek głównych, umieszczono tarczę małego sekundnika. To także emaliowany pierścień w polerowanej oprawie z podziałką sekundową i bardzo subtelną, niebieską wskazówką pokazującą na bieżąco, że mechanizm zegarka pracuje.

Czas odczytujemy za pomocą dwóch wyrazistych, stalowych i zabarwionych na niebiesko wskazówek z grotami w postaci mocno wydłużonych trójkątów.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Nie będzie pewnie zaskoczeniem, że także koperta została ręcznie wykonana.

Obudowę o klasycznym i ponadczasowym kształcie, z łagodnie wyprowadzonymi wąskimi uszami, wykonano z 18-karatowego białego złota. Ręcznie, za pomocą dłoni i klasycznej tokarki, cierpliwe polerowano powierzchnie górne uszu czy wąską lunetę, oraz szczotkowano boki obudowy. Wszystko po złożeniu doposażone jest w – a jakże – ręcznie wykonany, skórzany, jasnobrązowy pasek.     

Jedynymi wyjątkami od wszechobecnego w wypadku tego zegarka rękodzieła są szkła szafirowe, to chroniące front i to zastosowane w deklu przykręcanym siedmioma śrubkami, uszczelki koperty, sprężyna główna oraz kamienie łożyskujące.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Aby uzyskać w sumie 308 elementów zegarka Hand Made 1 z poszanowaniem kryteriów ustalonych w Greubel Forsey trzeba było poświecić na prace o wiele więcej czasu. Klatka tourbillonu powstawała 35 razy dłużej niż standardowy taki element wysokiej klasy tourbillonu, wykonywanego wedle współczesnych metod.

Kiedy tylko tuzin operacji na automatycznej, nowoczesnej  tokarce bez wysiłku pozwala wykonać 500 śrubek, tak tylko jedna śruba, przecież bardzo mała, wymaga przy zastosowaniu ręcznych metod podjęcia do 12 pojedynczych operacji, co zabiera do 8 godzin.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Wreszcie do zrobienia jednego koła przekładni Hand Made 1 potrzeba 600 razy więcej czasu niż w przypadku wysokiej jakości kół wykonywanych współczesnymi metodami przemysłowymi. Tu już nie chodzi o etykietę Swiss Made.

To o wiele więcej. To autentyczne Hand Made.

Tworzone mogą być zaledwie dwa lub trzy egzemplarze rocznie. Na emaliowanym pierścieniu na godzinie 6 zwykle pojawiłby się napis Swiss Made. Tutaj mamy właśnie Hand Made, co oznacza kolejny, jeszcze wyższy poziom. Celem tego przedsięwzięcia oraz stworzenia modelu Hand Made 1 jest chęć ocalenia od zapomnienia tradycyjnych technik rzemieślniczych, a także wskrzeszenia wielu już zapomnianych.

Greubel Forsey Hand Made 1 – rzemieślnicze zegarmistrzostwo!

Ten zegarek ma udowodnić, że ręczne rzemiosło, a także umiejętności i możliwości manualne człowieka są w stanie dorównać najnowocześniejszej technice i komputerowym obrabiarkom CNC.

Oficjalnie cena Greubel  Forsey Hand Made 1 nie została podana, natomiast można znaleźć informacje, iż waha się ona w przedziale między 700 000 CHF a 900 000 CHF, a zatem w przeliczeniu na polską walutę po aktualnym kursie między 2 800 000 – 3 600 000 złotych.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Nowa seria Orient Star Sports Diver...
Nowa seria Orient Star Sports Diver...
19.12.2019
Prezentujemy: Vostok Europe N1 Rock...
Prezentujemy: Vostok Europe N1 Rock...
30.12.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco