• Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Atlantic

RADO Captain Cook Automatic 42mm


Kapitan James Cook to postać owiana legendą i nazwisko doskonale znane wśród wilków morskich. Angielski żeglarz zapisał się na kartach historii nie tylko jako śmiały przywódca, ale również jako uznany kartograf, astronom, a przede wszystkim wielki odkrywca. Do najbardziej znanych należą jego trzy wyprawy dookoła globu, które zorganizował na przestrzeni 12 lat, począwszy od 1768 roku. Przyniosły mu odkryte terytoria, sławę oraz... śmierć.

W 1779 roku, w wyniku sprzeczki z tubylcami na Hawajach (jeśli wierzyć źródłom, chodziło o kradzież jednej z łodzi okrętowych) James Cook został zaatakowany i zamordowany. Do jego najczęściej wymienianych osiągnięć należy zdobycie Wysp Towarzystwa, odkrycie wybrzeży Australii, archipelagu Fidżi oraz Polinezji oraz wpływ na kształt późniejszych map, pozwalający dokładniej określić zarys lądów i mórz.

Wielkie wyprawy to doskonała inspiracja dla tworzenia niepowtarzalnych dzieł, również w świecie zegarmistrzostwa. Marka Rado ma w swojej bogatej historii zegarek nazwany imieniem naszego bohatera ze wstępu. Model Captain Cook pojawił się po raz pierwszy już w 1962 roku!

RADO Captain Cook Automatic 42mm

Był dostępny w ofercie przez dziesięć lat, by powrócić dopiero w 2017 roku na targach Baselworld. Od tego czasu na stałe zagościć w repertuarze szwajcarskiej manufaktury.

Doczekał się również limitowanej edycji, o której Czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej tutaj: Recenzja: RADO Tradition Captain Cook Automatic Limited Edition oraz wersji w rozmiarze XL, którą również mieliśmy okazję recenzować na łamach Zegarki i Pasja: RADO HyperChrome Captain Cook Automatic XL Titanium.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej modelom z linii Captain Cook Automatic, które lokują się pomiędzy dwoma wyżej wymienionymi wariantami.

RADO Captain Cook Automatic 42mm

RADO Captain Cook Automatic 42mm
Cała tegoroczna kolekcja z rozmysłem nawiązuje do swoich popularnych poprzedników - Rado Original Captain Cook MKII oraz reedycji Rado Golden Horse 1957, podkreślając bogate dziedzictwo w zakresie czasomierzy typu „diver”.  Nietrudno dostrzec, że producent skwapliwie czerpie inspiracje z własnej przeszłości, ukierunkowując design na styl vintage połączony z  nowymi elementami, umiejętnie łącząc przeszłość i teraźniejszość.  

Zacznijmy od rozmiaru. Po „limitce”, której koperta miała 37 milimetrów średnicy i 45 milimetrowym modelu xl, czas na coś bardziej stonowanego. Stalowa koperta mierząca 42 milimetry średnicy oraz 12,1 milimetra grubości wydaje się wygranym tej konkurencji.

Jej klasyczny, minimalnie beczkowaty kształt i zwężająca się delikatnie linia uszu sprawia, że całość wygląda proporcjonalnie i zgrabnie, a przy tym doskonale przylega do nadgarstka. Duże wrażenie robi kontrast pomiędzy wklęsłym obrotowym pierścieniem z ceramiczną wkładką, a lekko wypukłym szkłem szafirowym z podwójną powłoką antyrefleksową.

RADO Captain Cook Automatic 42mm

RADO Captain Cook Automatic 42mm

Schematy kolorystyczne są utrzymane w modnej ostatnio tendencji barw natury.

Znajdziemy tutaj żywą zieleń, głęboki błękit czy nieprzeniknioną czerń. Trudno powiedzieć czy nawiązanie do jednej z najnowszych linii True Thinline Nature jest zamierzone, ale takim się wydaje. Wspomniany wyżej pierścień i tarcza są utrzymane w tej samej tonacji, a przełamuje ją zastosowanie paska bądź bransolety.

Przeglądając dotychczasowe recenzje i materiały na temat tej kolekcji trzeba przyznać, że wszyscy są wyjątkowo zgodni – kolor zielony to strzał w dziesiątkę. Trudno się nie zgodzić, ten kolor jest wyjątkowo podatny na zabawę ze światłem, zmienia tony, odcienie, nabiera głębi bądź łagodnieje, w zależności od warunków.

RADO Captain Cook Automatic 42mm

Dodatkowo jest zdecydowanie rzadziej spotykany w zegarkach, zwłaszcza do nurkowania, niż pozostałe przedstawione opcje, co nie znaczy, że tamtym w czymkolwiek to ujmuje.

Nawiązania do protoplasty z 1962 roku widać w różnych elementach, począwszy od głównego indeksu i zakończenia wskazówki godzinowej w formie trójkąta, po klinowate laserowo grawerowane indeksy czy też nadrukowane logo z czerwoną kotwicą.

Przyjemnym smaczkiem jest również wskazanie daty w tym kolorze. Nie zabrakło również nazwy kolekcji odróżniającą się – wykonanej czcionką wyglądającą jak pismo odręczne. Wskazówki są wypełnione białą substancją Super-Luminova, a cała tarcza to wzór estetyki i czytelności.

RADO Captain Cook Automatic 42mm

RADO Captain Cook Automatic 42mm

Model Captain Cook Automatic 42mm posiada mechanizm z automatycznym naciągiem,  łożyskowany na 25 kamieniach. To mechanizm ETA kaliber C07.611. Był on stosowany we wcześniejszych iteracjach zegarka, sprawdził się świetnie, a skoro coś jest dobre, to po co to zmieniać. Tym samym nadal potencjalny użytkownik dostaje do dyspozycji „pewniaka”z 80-godzinną rezerwą chodu. O wodoodporność na poziomie 200 metrów dba zakręcana koronka i dokręcany dekiel z polerowanej stali nierdzewnej z 3 wytłoczonymi konikami morskimi.

RADO Captain Cook Automatic 42mm

RADO Captain Cook Automatic 42mm
Zegarek oferowany jest w zależności od preferencji na pasku zamszowym bądź z bransoletą wykonaną ze stali z siedmioma rzędami drobnych ogniw, przypominającymi ziarenka ryżu. Paski są wyposażone w mechanizm szybkiej zmiany „Easy Clip” oraz trzyczęściowe zapięcie.

Cena katalogowa Rado Captain Cook Automatic 42mm wynosi 8 770 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki RADO znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – RADO.

Marzena Kondera - Giergiel


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant – nowe modele C...
Frederique Constant – nowe modele C...
12.12.2019
BALL Engineer Hydrocarbon Racer Chr...
BALL Engineer Hydrocarbon Racer Chr...
17.12.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco