Montblanc to firma znana bardzo szeroko, a rozpoznawalność ta nie wynika wcale z produkcji zegarków. To przedsiębiorstwo ma już od wielu lat wysoką oraz ugruntowaną pozycję w zakresie artykułów piśmienniczych i w tej branży należy do światowych liderów. Powszechnie też wiadomo, że ekskluzywne przyrządy do pisania w wielu aspektach są pokrewne zegarmistrzostwu. Te dwa światy często się przenikają, a zamiłowania są na tyle pokrewne, że miłośnikami zegarków i piór dotyczą często tych samych osób.
Marka Montblanc weszła na ścieżkę zegarmistrzostwa w 1997 roku, a więc w samej końcówce poprzedniego wieku. Firma funkcjonuje w ramach grupy Richemont, która niedawno nabyła słynnego producenta mechanizmów do zegarków - firmę Minerva.
Firmę Minerva oddano niejako pod opiekę właśnie marce Montblanc.
To moim zadaniem moment, w którym marka Montblanc jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój, mądrze korzystając z prawie 160 letniego dziedzictwa Minervy. Dziś w zakładach umiejscowionych w Villeret i Le Locle zegarmistrzowie firmy starają się wkładać swoją pasję i duszę w każdy zegarek opuszczający mury zakładów.
W 1858 roku Charles-Yvan Robert założył warsztat zegarmistrzowski w małej wiosce w dolinie Saint-Imier. Pod nazwą Minerva firma zyskała światowe uznanie za precyzję pomiaru czasu stając się wiodącym specjalistą w produkcji profesjonalnych zegarków ze stoperem. Już w 1916 roku mechaniczne stopery Minerva były zdolne do pomiaru czasu z wysoką precyzją i z dokładnością do 1/100 sekundy. Miało to fundamentalne znaczenie dla ewolucji współczesnych wyścigów samochodowych i chronometrażu w tej dziedzinie sportu.
Montblanc Manufacturing w Villeret jako spadkobierca i korzystający ze spuścizny Minervy podtrzymuje dziedzictwo i dba o zachowanie wiedzy fachowej wypracowanej przez wiele dziesiątek lat. W pracowniach manufaktury wszystkie elementy mechanizmów są starannie wykonane i ręcznie zdobione tradycyjnymi metodami.
Minerva przez lata była znana z wysokiego poziomu wykonania i tradycyjnego zdobienia mechanizmów.
Zegarmistrze fazują każdą krawędź mostków i półmostków, polerują nawet najmniejsze koła i ozdabiają płyty oraz mosty tradycyjnymi wzorami jak np. pasy genewskie („Côtes de Genève”). Ich umiejętności są również niezbędne w tworzeniu delikatnych sprężyn balansowych, co jest osiągnięciem, którym w dalszym ciągu pochwalić się może niewielu producentów zegarków. Te cechy, a także wiedza i możliwości pozwalają firmie tworzyć tak wspaniałe zegarki o wyższym stopniu komplikacji mechanizmów, jak i minimalistyczne zegarki trójwskazówkowe.
Rodzina zegarków Contemporary firmy Montblanc jest reprezentowana przez sportową linię Timewalker, oraz elegancką Star Legacy. Poniżej zostaną zaprezentowane dwa modele linii eleganckiej.
Star Legacy została na nowo zinterpretowana w zeszłym roku.
Jej odświeżenia dokonano w oparciu o nowe wzory, dla których inspirację znaleziono bezpośrednio w historii marki Minerva. W tym roku linia produktów podlega dalszemu rozwojowi. Zaprezentowano dwa nowe modele Montblanc Star Legacy Automatic Date i model Montblanc Star Legacy Full Calendar.
Cechą charakterystyczną dla obydwu modeli są znaczniki godzin, które naniesiono w postaci cyfr rzymskich, które utrzymane są w kolorze czarnym. Koperty wykonano ze stali nierdzewnej, a zegarki mają modne paski wykonane ze skóry krokodyla wyprodukowane we własnej fabryce koncernu we Florencji.
Zgodnie z tym do czego firma przyzwyczaiła nas w ramach zegarków reprezentujących linię Star Legacy, model Automatic Date ma elegancką, ale i wyrafinowaną tarczę.
Oczywiście jest ona przyozdobiona logo Montblanc. Jej powierzchnia jest delikatnie giloszowana, wskazówki są wykonane w kształcie liści (leaf) i zabarwione na niebiesko.
Atrakcyjnie wyglądająca skala minutowa w formie torowiska dopełnia spokojną, elegancką, ale przyciągającą oko całość projektu. Skala minutowa nadrukowana na zewnętrznej części okala obszar z klasycznymi indeksami godzinowymi w postaci wyrazistych, głęboko czarnych cyfr rzymskich.
Zegarek jest wyposażony w mechanizm z naciągiem automatycznym kaliber MB24.01 wskazujący godziny, minuty i sekundy, oraz datę w okienku na godzinie szóstej. Jest on dostępny w wersji z kopertą o średnicy 39 milimetrów, oraz nieco większą - 42 milimetry. Ich grubość to 9,58 milimetra.
Polerowana okrągła obudowa ma prostopadle wyprowadzone, dość delikatne uszy, co podkreśla formalny styl zegarka. Uzupełnia ją koronka, której czoło zdobi logo Montblanc.
Tarcza jest srebrzysto-biała i poza wysokimi wrażeniami estetycznymi zapewnia także doskonałą czytelność. Chroni ją lekko wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Ze szkła szafirowego wykonano także przeszklenie dekla.
Drugi, bardziej skomplikowany pod względem konstrukcji model kolekcji Star Legacy, to Montblanc Full Callendar. Na tarczy tego zegarka odbywa się atrakcyjny spektakl wskazań. Polerowana koperta ze stali nierdzewnej ma średnicę 42 milimetry. Jej kształt i styl jest taki sam, jak w modelu trójwskazówkowym.
Różnica wynikająca z bardziej skomplikowanego i grubszego mechanizmu zaowocowała nieco większą grubością koperty, która wynosi 11,43 milimetra. Jest to niewysoka „cena” za zestaw dodatkowych funkcji jakie zapewnia zegarek.
Tarcza w kolorze srebrzystobiałym jest również giloszowana i przyozdobiona logotypem firmy. Poza skalą minutową oraz rzymskimi indeksami projektanci musieli zmieścić jeszcze wskazanie dni tygodnia, nazwy miesięcy, dni miesiąca i fazy Księżyca.
Dzień tygodni i nazwę miesiąca prezentowane są w dwóch prostokątnych okienkach pod godziną 12-tą. Do dni miesiąca wykorzystano dodatkową, czwartą wskazówkę i skalę nadrukowanej pomiędzy indeksami godzinowymi a giloszowaną powierzchnią. Pod osią wskazówek zamieszczono kolejne wskazanie jakim są fazy Księżyca. Zaprezentowano je w klasyczny sposób - za pomocą okienka będącego wycinkiem koła zakończonym z każdej strony łukowatym wcięciem.
Schemat kolorystyczny z akcentami z prostszego modelu jest kontynuowany w ten sam sposób w wersji zegarka z pełnym kalendarzem. Wskazówki: godzinowa, minutowa i sekundowa są zabarwiono na niebiesko i do tego zestawu dobrano niebieski pasek. Także tło tarczy wskazania faz Księżyca jest niebieskie, ale ma nieco inny odcień.
„Sercem” tego zegarka jest mechanizm Montblanc MB29.12 pracujący z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę. Jest on łożyskowany na 25 kamieniach i zapewnia 42 godziny rezerwy chodu.
Oba zegarki utrzymane w klasycznym stylu mogą stanowić wartą uwagi propozycję dla poszukujących zegarka codziennego i eleganckiego jednocześnie. Wodoodporność do 30 metrów zabezpiecza przed przypadkowymi „incydentami” związanymi z kontaktem z wodą.
Bardzo rozsądne wymiary kopert pozwalają na wygodne korzystanie zegarków, nawet w wypadku wąskich mankietów koszul ich właścicieli.
Nieco grubszy model Montblanc Full Callendar i tak jest relatywnie płaski, a przy 42 mm średnicy koperty oferuje on doskonałe proporcje.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: MONTBLANC.
Artykuł ukazał się w kwartalniku – Magazyn Zegarki i Pasja NR 10
Adrian Szewczyk