• Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fortis

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive – hołd dla pioniera japońskiego designu


Powrót do kategorii

Kolekcja Seiko Presage została wprowadzona na rynek w 2016 roku. Od samego początku zegarki wchodzące w jej szeregi wyposażone były wyłącznie w klasyczne werki z naciągiem automatycznym, czasem rozbudowane o dodatkowe komplikacje, zazwyczaj wskazania rezerwy chodu. Przez trzy lata sytuacja nie ulegała zmianie.

W 2019 roku, po raz pierwszy w historii, marka Seiko zdecydowała się umieścić w zegarku z linii Presage mechanizm typu Spring Drive. Jest to wyjątkowy napęd, o którym szczegółowo pisaliśmy na łamach naszego Magazynu w numerze 10 (III kwartał 2019). Wydanie dostępne jest również on-line (Magazyn Zegarki i Pasja nr 10).

Prezentowane zegarki poprzez swój prosty, a zarazem nowoczesny design, nawiązują do filozofii Riki Watanabe, japońskiego pioniera sztuki nowoczesnego designu, który współpracował z Seiko przy wielu projektach.

Watanabe zmarł w 2013 roku. Opisywane modele są wyrazem hołdu dla jego dorobku kulturowego oraz wielu kooperacji z manufakturą Seiko. Modele powstały przy współpracy z jego długoletnim przyjacielem i współpracownikiem, któremu powierzył on kierownictwo swoich projektów.
 


Efektem tej koprodukcji jest najwyższy poziom kunsztu japońskiej estetyki zaklęty w zegarkach - ich mechanizmie, technikach i materiałach dekoratorskich oraz szeroko rozumianemu designowi.

Spring Drive to mechanizm łączący dwa zegarkowe światy - mechaniczny i kwarcowy. Nad jego projektem pracowano aż 20 lat, w trakcie których stworzono setki prototypów i opatentowano wiele nowych rozwiązań. Efektem wytężonych badań i nieustannemu dążeniu do perfekcyjnej precyzji jest mechanizm działający wyłącznie dzięki energii zgromadzonej na sprężynie naciągowej i odmierzający czas z dokładnością werków kwarcowych.

Ponadto praca mechanizmu Spring Drive jest jednostajna i ciągła, dzięki czemu wskazówki poruszają się płynnie, a werk nie wydaje z siebie żadnego dźwięku.

Doskonale komponuje się to z japońską filozofią czasu, który płynie bezszelestnie i w żaden sposób nie da się go zatrzymać.

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

Mechanizm Spring Drive, który wykorzystano w tych klasycznych modelach to „in-house’owy” kaliber 5R65 z naciągiem automatycznym. Jego średnia dokładność wskazań na przestrzeni miesiąca wynosi +/-15 sekund. Rezerwa chodu sięga 72 godzin, czyli pełne trzy doby.

Elementy ruchome mechanizmu łożyskowane są za pośrednictwem 30 syntetycznych kamieni. Kaliber 5R65 posiada rozwiązanie w postaci tzw. stop-sekundy, która umożliwia całkowite zatrzymanie jego pracy poprzez wysunięcie koronki. Pozwala to na bardzo dokładną synchronizację wskazań z czasem wzorcowym.

Cyferblaty zegarków z kolekcji Seiko Presage to niejednokrotnie prawdziwe dzieła sztuki wykonywane tradycyjnymi japońskimi technikami rzemieślniczymi. Tarcze najnowszych modeli z mechanizmem Spring Drive są tego doskonałym przykładem.

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

Do ich wykonania użyto szkliwa ceramicznego, którym pokryto całą ich powierzchnię.

Materiał ten zapewnia trwały i głęboki kolor, a jednocześnie bardzo gładkie i finezyjne kształty wynikające z różnicy wysokości oraz ilości nałożonego materiału. W połączeniu z wyjątkowym połyskiem ceramiki uzyskano efekt ciepła i organicznej naturalności. Nakładanie tego materiału jest złożonym procesem wymagającym olbrzymiego doświadczenia. Zadanie to powierzono mistrzowi rzemieślniczemu Mitsuru Yokosawie oraz jego zaufanemu zespołowi. Dzięki ich pracy każda tarcza modelu Presage Enamel Dial Spring Drive jest wykonana z najwyższą starannością i dokładnością, tworząc małe dzieło sztuki.

Tarcza nowych Presage Spring Drive może stanowić wzór harmonii, prostoty i elegancji.

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

Doskonale odzwierciedla to filozofię Riko Watanabe i reprezentowanej przez niego szkoły nowoczesnego japońskiego designu. Idealnie dobrane proporcje i kontrast oraz brak zbędnych elementów to główne atuty cyferblatów w obu wersjach kolorystycznych.

Klasyczne wskazówki, które Seiko zastosowało m.in. w pierwszym japońskim zegarku naręcznym - modelu Laurel oraz arabskie oznaczenia wszystkich godzin z wykorzystaniem czcionki “Didoni” tworzą doskonałą, minimalistyczną i elegancką formę. Wszystkie elementy, takie jak indeksy, podziałka sekundowa oraz logo marki, z racji pokrycia tarczy ceramiką, zostały na nią nałożone za pomocą techniki precyzyjnego tampodruku.  

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

W połowie odległości między osią tarczy a indeksem godziny siódmej osadzono wskaźnik rezerwy chodu prezentujący aktualny stan naciągu sprężyny oraz czas, który pozostał do pełnego rozładowania. Funkcję tę pełni dzięki dodatkowej skali w postaci łuku będącego wycinkiem ¼ koła. Z prawej strony, na wysokości godziny 3, zlokalizowano klasyczne okno datownika prezentującego dzień miesiąca.

Koperta nowych modeli Presage z mechanizmem Spring Drive ma bardzo prostą i klasyczną linię. Wykonano ją ze stali szlachetnej i dodatkowo pokryto niezwykle twardą powłoką zapewniającą odporność na zarysowania.

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

Jej średnica bez koronki wynosi 40mm, a wysokość 13,1mm. Wymiary te wydają się odpowiednie dla zegarka o tak klasycznym charakterze, a dodatkowo zapewniają komfortowe układanie się go na nadgarstku. W zegarkach zastosowano szkło szafirowe o profilu sferycznym. Dodatkowo pokryto je powłoką zapewniającą doskonałą przejrzystość.

Model z białą tarczą, o referencji SNR037J1, wyposażono w elegancki pasek wykonany ze skóry w kolorze czarnym, z delikatnym przeszyciem. Wykonano go z wysokiej klasy skóry typu cordovan. Model z czarnym cyferblatem, o referencji SNR039J1 posiada pasek tego samego typu o barwie ciemnobrązowej.

SEIKO Presage Enamel Dial Spring Drive

Zegarki Seiko Presage Enamel Dial Spring Drive to kolejny przykład tego, jak japońska manufaktura wykorzystuje bogaty dorobek zarówno własnych dokonań, jak i rodzimych rzemieślników i kreatorów sztuki.

Modele te pokazują jak wiele można zawrzeć w tak minimalistycznej formie.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – SEIKO.

Paweł Zgiep


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Prezentujemy: MONTBLANC Star Legacy...
Prezentujemy: MONTBLANC Star Legacy...
05.11.2019
TAG Heuer Aquaracer Collection – sz...
TAG Heuer Aquaracer Collection – sz...
07.11.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco