Pierwsze spotkanie w ramach cyklu spotkań pod wspólną nazwą „Akademia zegarków” odbyło się jakiś czas temu w Warszawie, a marką, która była wówczas prezentowana była manufaktura Armin Strom.
Spotkanie zorganizowane zostało przez firmę Wealth Solutions we współpracy z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą, a gościem specjalnym był Pan Serge Michel – współwłaściciel manufaktury Armin Strom. Nasze wydawnictwo pełniło rolę patrona medialnego tego wydarzenia.
Armin Strom to szwajcarski producent zegarków należący do najbardziej prestiżowej kategorii tzw. manufaktur. Firmy tego typu we własnym zakresie wytwarzają niemal wszystkie elementy zegarka, włącznie z mechanizmami. Finalny produkt od A do Z powstaje w jednym miejscu, a skala produkcji, z uwagi na długi i pracochłonny proces, jest niewielka.
Manufaktura wytwarza obecnie rocznie zaledwie około 400 najwyższej klasy zegarków.
Armin Strom to jednak nie tylko firma, ale przede wszystkim człowiek - Armin Strom, legendarny twórca zegarków znany przede wszystkim jako mistrz w dziedzinie tzw. szkieletowania. Jest to technika budowy zegarków tak, by tarcza, jak i wszystkie części składowe mechanizmu, były skonstruowane w sposób umożliwiający podziwianie wnętrza zegarka, także podczas pracy.
Jest to osiągane poprzez ażurowanie płyty głównej, mostków i półmostków mechanizmu, oraz specjalne wykonanie części z kół zębatych i przekładni.
Tarcza tego typu czasomierza jest zminimalizowana najczęściej do podziałki minutowej, ponadto płyta główna oraz pozostałe elementy mechanizmu są wykonane tak, aby mechanizm był jak najlepiej widoczny, aby był transparentny.
Przy okazji wspomnianego spotkania mieliśmy okazję na krótką rozmowę z Sergem dotyczącą marki Armin Strom i jej planów w aspekcie działalności w Polsce.
Zegarki i Pasja Maciej Kopyto: Od niedawna firma Armin Strom jest reprezentowana na polskim rynku przez oficjalnego dystrybutora. Dotychczas firma pojawiła się tutaj tylko z jednym zegarkiem. Jak oceniacie obecnie rynek polski? Jakie wiążecie z nim nadzieje?
Serge Michel: Jest to zupełnie nowy rynek dla manufaktury Armin Strom i cieszę się, że współpracujemy z polską firmą Wealth Solutions. Z marką taką jak Armin Strom musimy pozostać niezwykle skoncentrowani i zaprezentować naszą markę bardzo szczególnej grupie odbiorców.
Skąd zmiana podejścia do silniejszej obecności w Polsce?
Widzę Polskę jako kraj o dużym potencjale gospodarczym i ekonomicznym.
Zawsze dobrze jest jak najszybciej zaistnieć na rynkach rozwijających się.
Które walory marki Armin Strom będą zatem podkreślane przez polskiego dystrybutora w celu osiągnięcia sukcesu rynkowego?
Naszym największym atutem jest bycie niezależnym, w pełni zintegrowanym producentem, co stanowi naszą siłę w Polsce, a także na całym świecie.
Zdradź nam proszę, z którym modelem zegarka Armin Strom wiążecie największe nadzieje na sukces sprzedażowy w naszym kraju i dlaczego?
Planujemy uruchomienie całkowicie nowej kolekcji modeli Armin Strom.
Wierzę, że dzięki tej kolekcji odniesiemy duży sukces. Premiera planowana jest na listopad 2019 r.
Polski rynek jest wizytówką dla krajów post radzieckich - czy firma brała pod uwagę ten aspekt rozpoczynając pracę z dystrybutorem?
Szczerze mówiąc nie braliśmy tego tak bardzo pod uwagę, ale jestem pewien, że może to mieć korzystny wpływ na komunikację w innych bliskich krajach.
Armin Strom to marka doskonale rozpoznawalna ze szkieletowania mechanizmów - czy szkieletowanie mechanizmów zabezpiecza Was przed prostym naśladownictwem przez marki popularne?
Skopiowanie zegarka Armin Strom jest bardzo trudne, można zaryzykować stwierdzenie, że wręcz niemożliwe, bo w zasadzie wygląd i stylistyka każdego zegarka to jego mechanizm. Aby skopiować modele Armin Strom nie można po prostu kupić zwykły mechanizm i zakryć go podrabianą tarczą.
Czyli szkieletowanie zabezpiecza markę przed podróbkami?
Z pewnością powiedziałbym, że tak. Pomimo tego, że obserwujemy ogólny rynkowy trend związany ze wzrostem zapotrzebowania właśnie na tego rodzaju zegarki.
Skoro mowa o zegarkach.
Wasz model Dual Resonance wzbudził wilki entuzjazm i wywołał sporo emocji w branży - czy wykorzystanie zjawiska rezonansu w zegarkach miało kiedykolwiek przedtem miejsce?
Zegarmistrzostwo w zakresie zjawisk rezonansowych ma długą historię.
Huygens, holenderski twórca zegarów, odkrył zjawisko rezonansu już w XVII wieku.
Manufaktura Armin Strom jest dziś pierwszą marką na świecie, która zastosowała w zegarku naręcznym zjawisko rezonansu sprzęgając dwa oscylatory balansowe.
Skąd pomysł na wykorzystanie zjawiska rezonansu przy budowie Waszego zegarka?
W Armin Strom zawsze szukamy innowacji.
Staramy się zrewidować dokonania w aspekcie mechaniki, patrząc wstecz na historię i ulepszając dotychczasowe rozwiązania dzięki nowym narzędziom i doświadczeniu, które mamy obecnie.
To wymaga zapewne sporego nakładu nie tylko środków finansowych, ale też musi być czasochłonne. Jak długo trwały prace koncepcyjne i projektowe przy tworzenie zegarka Dual Resonance?
Opracowanie sprężyny sprzęgła łączącej dwa oscylatory balansowe zajęło nam prawie trzy lata.
Na ile zatem Wasze rozwiązanie poprawia dokładność chodu zegarka Dual Resonance i z jakim zegarkiem bazowym porównujecie dokładność?
Porównując dokładność chodu modeli Dual Resonance z zegarkami z naszej „standardową” kolekcji, zyskujemy do 20% dokładności chodu.
Rezonans ma wyraźny pozytywny wpływ na dokładność, co zresztą jest potwierdzone przez CSEM
(https://www.csem.ch/home).
Czyli to nie „chwyt marketingowy”, ale rozwiązanie, które przekłada się na realne efekty.
Jak wygląda zatem zespół odpowiedzialny za tworzenie Waszych zegarków: ile zatrudniacie osób, czy wszystkie elementy do zegarków wykonujecie we własnym zakresie? Jak długo trwa stworzenie najbardziej skomplikowanych modeli Armin Strom?
W naszym zespole zatrudniamy obecnie łącznie 25 pracowników.
Jesteśmy w pełni zintegrowaną manufakturą, jeśli chodzi natomiast o produkcję mechanizmów, to 95% produkujemy „in-house”. Każdy proces produkcji jest długi i zaczyna się od pomysłu.
Gdy już zdecydujemy się zrealizować jakąś koncepcję, finalizacja pomysłu zajmuje nam średnio od dwóch do czterech lat, w zależności od złożoności komplikacji konstrukcji danego mechanizmu.
Na zakończenie – jakie są dalsze globalne plany ekspansji marki Armin Strom?
Wprowadzamy właśnie nową kolekcję bazową.
Mając to na uwadze, z pewnością będziemy starać się tworzyć większą liczbę egzemplarzy. Niemniej jednak Armin Strom zawsze pozostanie niezależną i ekskluzywną marką.
Dziękuję za rozmowę.
...
Obszerna relacja z pierwszej edycji Akademii Zegarków tu:
Akademia zegarków – szwajcarska sztuka zegarmistrzostwa i manufaktura Armin Strom
Opis modelu Armin Strom z serii Dual Resonance tu:
ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Armin Strom dostępne są zawsze na indywidualnej podstronie marki tu: ARMIN STROM.
Maciej Kopyto
Redakcja Zegarki i Pasja