• Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Epos

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!


Chociaż Armin Strom jest zintegrowanym pionowo, kompletnym producentem zegarków to warto wiedzieć, że żaden nowy mechanizm nigdy nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie Claude Greisler. Dlaczego? Otóż to właśnie on przekłada pomysły i rozwiązania takie jak chociażby zastosowane w rewolucyjnym modelu Mirrored Force Resonance na papier, zanim projekt zostanie przeniesiony do programów komputerowych wspomagających projektowanie, aby rozpocząć cyfrowe modelowanie mechanizmu. Podobnie jak wiele innych prac w manufakturze Armin Strom, także te czynności odbywają się we własnym zakresie, a wymiary obliczone są z dokładnością do jednego mikrona, aby zapewnić dane wejściowe dla maszyn, które ostatecznie wyprodukują najmniejsze elementy.

Marka Armin Strom większość komponentów produkuje we własnym zakresie. Małe okrągłe elementy, takie jak śruby i koła zębate, są produkowane przez maszyny do toczenia profili. Większe komponenty, takie jak płyty bazowe i mosty, są produkowane z mosiądzu na maszynach CNC, a szczególnie małe i delikatne elementy są wytwarzane przy użyciu technik wykorzystujących erozję. Umożliwia to wykonywanie szczególnie delikatnych operacji przy zachowaniu strukturalnej integralności metalu jaką naruszają inne metody obróbki.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Po wyprodukowaniu surowych komponentów są one grawerowane, fazowane, polerowane i ozdabiane ręcznie. Wszystkie elementy ze stali i mosiądzu są najpierw poddawane złoceniu przed dodaniem warstwy niklu, aby zapobiec korozji i utwardzeniu powierzchni. Po oczyszczeniu części zanurza się je w innych kąpielach galwanicznych, aby nadać im ostateczne powłoki. Rodowanie, rutynowanie czy złocenie we własnym zakresie pozwala na to, że Armin Strom może oferować klientom wybór preferowanych kolorów powłoki na różnych komponentach.

Prezentowany w niniejszym artykule model Masterpiece 2 Minute Repeater Resonance został wykonany z zachowaniem dokładnie tych procesów. Ważne jest jednak co innego - Minute Repeater Resonance to pierwsze na świecie, zegarkowe pełne „dwa w jednym”.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Pierwszy na świecie i jedyny zegarek rezonansowy.

Dwie komplikacje, rezonans oraz minutowy repetier, dwa pionowo ułożone niezależne mechanizmy, dwie formy rezonansu (oscylatory i propagacja dźwięku) dwie niezależne sprężyny główne w jednej beczce oraz dwa najlepsze zespoły projektowe w Armin Strom (rezonans) i Le Cercle des Horlogers (repetycja). Biorąc pod uwagę innowacyjność i efekt finalny to raczej nie przechwałki a mocne tezy.

Zainspirowany zegarem wieżowym w Bernie, model Minute Repeater Resonance powstał między innymi dla uczczenia 10-lecia produkcji zegarków przez markę Armin Strom.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Zegarek ten jest limitowany jedynie do 10 sztuk. Masterpiece 2 podkreśla zarówno zjawisko rezonansu, jak i dźwięczne oznajmianie o upływającym czasie. W podziwianiu tego zjawisja pomaga umieszczenie całego spektaklu wskazań z przodu, od strony twarzy zegarka. Aktywowane za pomocą suwaka po lewej stronie koperty, dwa ręcznie polerowane młotki na godzinie 11 i godzinie 1 odpowiednio wybijają godziny i minuty na dwóch trójwymiarowych zakrzywionych gongach otaczających transparentną subtarczę godzin i minut.

Sekcja repetycji jest wizualnie i technicznie zrównoważona przez dwa niezależne regulatory - po jednym dla każdego z mechanizmów, które obserwujemy na godzinie piątej i siódmej.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Obudowa zegarka wykonana jest z tytanu Grade 5, co poza komfortem i mniejszą wagą zapewnia optymalną transmisję dźwięku. Duża średnica koperty wynosząca aż 47,7 mm pozwala na dużą głośność wydobywającego się z wnętrza dźwięku. Dźwięk uderzeń wzmacnia również podłączenie gongów bezpośrednio do koperty. Resonance Clutch Spring - klucz do opanowania rezonansu przez Armina Stroma i jednocześnie wynik trzech lat intensywnych badań i rozwoju jest w pełni widoczny między dwoma oscylującymi kołami balansowymi. To specjalne, opatentowana elastyczne połączenie dwóch pracujących układów balansowych.

Chociaż od dawna wiadomo, że rezonowanie sprzężonych oscylatorów w mechanizmach poprawia dokładność chodu, mniej znana informacją jest to, że rezonans również oszczędza energię. Badania laboratoryjne Armin Strom wykazały wzrost precyzji chodu o 15-20%.

Tworząc specjalny zegarek na 10. rocznicę swojej w pełni zintegrowanej produkcji Armin Strom główny zegarmistrz marki - Claude Greisler, chciał czegoś więcej niż wykorzystanie zjawiska rezonansu, w czym firma jest liderem. Chciał dodatkowo wielkiej komplikacji.

Inspiracja minutowym repetierem pochodziła z niezwykłego źródła: jak wspomniałem wcześniej, szesnastowiecznego zegara na wieży. Marka Armin Strom ma siedzibę w Bienne w szwajcarskim kantonie Berno, a Greisler chciał złożyć hołd temu regionowi. Podczas gdy francuskojęzyczny region Szwajcarii znany jest z wielu znanych zegarów historycznych, Berno ma ich znacznie mniej. Ale ma jeden przełomowy zegar, o którym wszyscy w regionie wiedzą, zegar Zytglogge. Zegar w tej wieży służył jako główny zegar miasta przez ponad 500 lat.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Ta wieża zegarowa rzekomo pomogła także Albertowi Einsteinowi doskonalić jego teorię względności podczas pracy jako urzędnik patentowy w Bernie.

Firma Armin Strom jako lider w dziedzinie mechanizmów rezonansowych chciała współpracować z najlepszymi. Claude Greisler znał idealną osobę i zespół - jego stary przyjaciel Alain Schiesser, założyciel Cercle des Horlogers, z którym pracował w przeszłości w Christophe Bordo. Pracując niejako za kulisami działań w Le Cercle des Horlogers, ten zegarmistrz brał udział w opracowaniu około połowy minutowych repeaterów wprowadzonych przez prestiżowe szwajcarskie marki w ciągu ostatnich kilku lat.

Pierwotnie mechanizm repetycji był przewidziany w tradycyjnej pozycji, czyli umieszczony z tyłu zegarka, ale zespół uznał, że zasługuje na ekspozycje w równie dobrze widocznym miejscu jak regulator rezonansowy, gdzie wszyscy mogliby go docenić, czyli od strony tarczy.

Przyniosło to wiele technicznych wyzwań. Armin Strom nie tylko chciał, aby regulatory rezonansowe, młotki i gong były w pełni widoczne. Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków i na pewno tak jest w tym przypadku. Ograniczenia przestrzeni oznaczały, że nie było wystarczającej ilości miejsca na oddzielne dużych beczek ze sprężynami dla każdego z dwóch mechanizmów, więc Armin Strom opracował innowacyjną, pojedynczą beczkę z dwiema niezależnymi sprężynami, z których każda napędza jeden „swój” mechanizm.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!
Fakt, iż wszystko jest doskonale widoczne, z każdej strony, i nawet tarcza jest przeźroczysta powoduje, że należy zwracać szczególną uwagę podczas montażu oraz regulacji zegarka, ponieważ najmniejsze zadrapania lub ślady na pięknie wykończonych powierzchniach byłyby widoczne dla wszystkich. Szkieletowane mostki i płyty umożliwiają wizualny dostęp głęboko w mechanizm, także dzięki wspomnianej tarczy z szafirowego szkła.

Mimo tego, że firma szczyci się produkcją niemal wszystkich elementów we własnym zakresie, to jednak stworzenie gongów zlecono specjalistom z Le Cercle des Horlogers. Ich produkcja obejmuje ponad 30 różnych etapów, w tym wiele zabiegów termicznych, a całość, jest tajemnica firmy.

Wszystkie komponenty jak widać są wykończone na najwyższym poziomie, ale na szczególną uwagę zasługuje ręczne wykończenie dużych złotych elementów przechodzących w półmostki będące mocowaniem układów balansowych.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!
Podczas, gdy tytan jest idealnym metalem do przenoszenia dźwięku z gongów i gwarantuje, że zegarek jest relatywnie lekki i wygodny w noszeniu, to ma dość stonowany, „chłodny” kolor. Ten chłód jest zrównoważony ciepłym kolorem złota opisywanych elementów, a że są one dość masywne i zajmują dużą powierzchnię, komponuje się to świetnie.

Kilka słów o samym układzie rezonansowym firmy Armin Strom.

W dążeniu do dokładności, precyzji i stabilności pracy rezonans zwykle wykorzystywał dwa niezależne mechanizmy połączone tak, aby umożliwić precyzyjne dostrojenie odległości między nimi. Do czasu innowacji marki Armin Strom konieczna była precyzyjna regulacja odległości między dwoma regulatorami, aby wzbudzić rezonans wyrównujący pracę.

Rezonansowa sprężyna, sprzęgająca niejako układy w metodzie Armin Strom eliminuje konieczność precyzyjnego dostrojenia odległości, zapewniając znacznie bardziej niezawodny i wydajny system rezonansowy, którego synchronizacja trwa tylko 10 minut. Idea rezonansu przetrwała przez trzy stulecia z jakiegoś powodu, ale to nie znaczy, że nie można go ulepszyć. Opatentowana przez Armina Stroma Resonance Clutch Spring to innowacyjny sposób na ulepszenie starej koncepcji, która jest bardzo istotna z punktu widzenia zegarmistrzostwa i zintegrowanej z nim precyzji oraz dokładności.

Sposób działania układu rezonansowego dobrze prezentuje krótki film:


Warto też  zauważyć, że CSEM (Center Suisse d'Electronique et de Microtechnique) oficjalnie zatwierdził system rezonansowy Armin Strom oparty na sprężynowym sprzęgle jako prawdziwy system rezonansowy.

Czym jest rezonans?

Aby układy balansowe mechanizmów zegarka mogły się ze sobą synchronizować, muszą być ściśle dostrojone. Spowolnienie któregoś z nich, zwiększa prędkość drugiego o tę samą wartość, ale oba układy będą dążyć do powrotu, uśredniania i minimalizowania efektów zewnętrznych wpływów, gdy znajdą swój rytm dzięki zjawisku rezonowania. Zalety rezonansu są trojakie:

1) stabilizujący wpływ na pomiar czasu, co oznacza lepszą dokładność,

2) ochrona energii, czyli niejako ułatwianie pracy jednego z układów dzięki drugiemu i odwrotnie, stąd wspomniane wcześniej oszczędzanie energii,

3) zmniejszenie negatywnego wpływu na dokładność pomiaru czasu ze względu na zewnętrzne zakłócenia, takie jak np. wstrząsy co oczywiście również ma wpływ na dokładność.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance - zegarkowe „dwa w jednym”!

Podczas, gdy zalety rezonansu są znane od stuleci, tylko wąska grupa zegarmistrzów stworzyła czasomierze celowo i skutecznie wykorzystując zjawisko rezonansu, w tym Antide Janvier (1751-1855) i Abraham-Louis Breguet (1747-1823).

A teraz także marka Armin Strom.

ARMIN STROM Minute Repeater Resonance dane techniczne:

Funkcje: decentralne wskazanie czasu,  minutowy repetier
Mechanizm: Armin Strom Caliber ARR18 wykonany we współpracy z Le Cercle des Horlogers, naciąg ręczny, opatentowany system “Resonance Clutch Spring”
System regulacji chodu: Dwa niezależne układy balansowe połączone za pomocą opatentowanego i certyfikowanego systemu “Resonance Clutch Spring”
Rezerwa chodu: 96 godzin
Wymiary mechanizmu: 39.40 mm x 11.35 mm
Częstotliwość pracy: 3.5 Hz (25 200 wahnięć balansu na godzinę)
Łożyskowanie: 51 kamieni
Liczba komponentów: 408
Koperta: Tytan „grade 5”
Szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną, przeszklenie dekla szkłem szafirowym
Wymiary: średnica 47.7 mm, grubość 16,10 mm
Wodoodporność: 30m
Pasek:  ze skóry aligatora zapinany na podwójnie składaną klamrę.
Cena: CHF 380,000, około 1 470 000 złotych

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Armin Strom znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ARMIN STROM.

Adrian Szewczyk


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

MeisterSinger Urban Day Date Automa...
MeisterSinger Urban Day Date Automa...
31.07.2019
BALL Engineer III Pioneer Automatic...
BALL Engineer III Pioneer Automatic...
05.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco