• Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Aerowatch

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition


Powrót do kategorii

14 lipca Novak Djokovic został zwycięzcą turnieju tenisowego Wimbledon 2019. W niezwykle wyrównanym i bardzo długim finale pokonał on Rogera Federrera, zdobywając 16-sty tytuł Wielkiego Szlema i umacniając się na pozycji nr 1 w rankingu ATP. W niniejszym opracowaniu prezentujemy zegarek z limitowanej wersji, sygnowany nazwiskiem tego wielkiego, serbskiego tenisisty – model Seiko Astron GPS Solar o referencji SSE174J1.

Zegarek zachowany jest w konwencji mocno sportowej. Świadczą o tym spore wymiary koperty, której średnica wynosi 46,7 mm; dodatkowe elementy na tarczy i lunecie oraz silikonowy pasek. Kolorystyka znacząco odbiega od pozostałych modeli w kolekcji.

Dominującą barwą jest czerń, którą przełamują złote i białe akcenty.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Cyferblat modelu SSE174J1 jest bardzo czytelny, dzięki kontrastowi ciemnej tarczy wykończonej delikatnymi pasami przypominającymi przystrzyżony kort trawiasty, a pozostałymi elementami utrzymanymi w jasnych barwach.

Na osi centralnej umieszczono trzy złote wskazówki: godzinową - mającą postać krótkiej, masywnej strzały; minutową - o prostej, strzelistej konstrukcji oraz cienki sekundnik z delikatną trójkątną przeciwwagą. Podobnie jak indeksy godzinowe, zostały one wypełnione masą świecącą LumiBrite.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition
Ponad osią wskazówek umieszczono ręcznie nakładane logo marki oraz informacje dotyczące komunikacji GPS i zasilania za pośrednictwem światła. Niżej rozmieszczono cztery subtarcze pełniące określone funkcje. Lewa, znajdująca się na godzinie 9, prezentuje aktualny stan naładowania akumulatora oraz dodatkowe tryby.

Z prawej strony znajdują się dwie tarcze - duża to datownik prezentujący dzień tygodnia, natomiast mała prezentuje czas przed i po południu. Na dolnej subtarczy prezentowany jest drugi czas, który możemy ustawić dla dowolnej strefy czasowej. W klasycznym oknie na godzinie 4 umieszczono datownik prezentujący dzień miesiąca. Dzięki komunikacji GPS nie trzeba korygować jego wskazań z uwagi na różną długość miesięcy oraz lat przestępnych.  

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Każdą z godzin oznaczono przy użyciu masywnych, jasnych indeksów ze złotym obramowaniem. Mają one proste kształty. Wyjątek stanowi indeks na godzinie 12, który został podwojony, a dolne krawędzie zostały ustawione pod kątem.

Wszystkie znaczniki wyniesiono znacząco ponad powierzchnię tarczy, dzięki temu uzyskano bardzo ciekawy, trójwymiarowy efekt. Na bocznej krawędzi tarczy, zlokalizowano prostą podziałkę minutową z lekko pochylonym kołnierzem nachodzącym nieco na indeksy.  

Limitowany Seiko Astron wyposażono w mechanizm produkcji własnej, o referencji 8X53. Jest to kwarcowy werk wyposażony w moduł GPS, pozwalający na korygowanie wskazań czasu z dokładnością zegara atomowego. Dodatkowo jest on zasilany wyłącznie dzięki energii światła, którą za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych przemienia w energię elektryczną i magazynuje w akumulatorze. Kaliber 8X53 posiada dodatkową komplikację w postaci wskazań drugiego czasu, tzw. “Dual Time”.  

Jako, że model ten zadedykowano Novakowi Djokovicowi, zastosowano w nim wiele akcentów nawiązujących do tenisa.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Poza wspomnianym wcześniej wykończeniem tarczy, mającym na celu upodobnienie jej do kortu trawiastego, patrząc na cyferblat rzucają się w oczy dodatkowe oznaczenia przy indeksach minutowych. Ich rozmieszczenie jest nieprzypadkowe, bowiem nawiązują one do systemu punktacji gema w tenisie - Love, 15, 30, 40. Wielu z naszych czytelników z pewnością zdziwi słowo “Love” (z ang. “miłość”), zlokalizowane ponad indeksem godziny 12, którym zastąpiono standardowe “0”.

Dlaczego właśnie taka forma nazewnictwa została przyjęta w punktacji tenisowej?

Jest kilka teorii na ten temat. Za najbardziej prawdopodobną uznaje się zaczerpnięcie tego słowa z języka francuskiego, od słowa  “l’oeuf” oznaczającego jajko, które swoim kształtem kojarzyć się może z zerem. Inna zaś mówi, że zawodnikowi, który nie zdobył punktu pozostaje jedynie miłość do ukochanej dyscypliny - tenisa.

Symbol gwiazdy zlokalizowany na skali minutowej na wysokości godziny 8 symbolizuje zdobycie przez Novaka tytułu “Karierowego Wielkiego Szlema”, czyli zwycięstwo w trakcie całej kariery we wszystkich czterech imprezach Wielkiego Szlema.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Lokalizacja emblematu jest nieprzypadkowa, bowiem w historii tenisa udało się to jedynie ośmiu graczom. “Karierowego Wielkiego Szlema” zdobyli: Fred Perry, Don Budge, Rod Laver, Roy Emerson, Andre Agassi, Roger Federer, Rafael Nadal oraz Novak Djokovic.

Strefy czasowe miast, w których rozgrywane są te najważniejsze zawody, czyli Londyn (UTC), Paryż (1), Melbourne (10) i Nowy York (-5), zyskały specjalne oznaczenie na lunecie zegarka. Na froncie wypełniono je dodatkową warstwę świecącą LumiBrite, przez co mają dużo jaśniejszy, niemal biały kolor, no i oczywiście świecą w ciemności. Natomiast skróty przypisanych do nich miast wygrawerowane na bocznej krawędzi zyskały złote wypełnienie.

Dekiel zegarka również został spersonalizowany pod kątem tej specjalnej edycji.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Umieszczono na nim imię i nazwisko Novaka Djokovica oraz jego odręczny podpis.

Znaleźć na nim można również informację o limitowanej liczbie tego modelu wynoszącej 1500 sztuk, wraz z indywidualnym numerem zegarka oraz pozostałe informacje dotyczące użytych materiałów, klasy wodoszczelności i mechanizmu.

Seiko Astron SSE174 to wersja o zwiększonej wodoodporności w stosunku do pozostałych modeli w kolekcji, która wynosi 20 barów. Pozwala to praktycznie bez ograniczeń używać zegarka w wodzie, wliczając to nurkowanie z butlą tlenową.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Kopertę o średnicy 46,7 mm, wykonano z tytanu i pokryto ją dodatkową warstwą chroniącą przed zarysowaniami. W lunetę zegarka wkomponowano ceramiczną ramkę. Szkło wykonano z szafiru, który pokryty został warstwą poprawiającą przejrzystość.

Wysokiej jakości pasek silikonowy z zapięciem motylkowym, który zestawiono z tym modelem, dopełnia jego sportowy charakter i jednocześnie pozytywnie wpływa na wygodę jego noszenia, szczególnie w trakcie aktywnie spędzanego czasu.

SEIKO Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition

Seiko Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition to zegarek łączący w sobie niezwykle zaawansowaną technologię, bardzo wysoką jakość materiałów i wykonania oraz dodatkową historię wielkiego sportowca i przepięknej dyscypliny jaką jest tenis.

Dodatkowym atutem jest jego limitowana liczba.
Bardzo ciekawy model, obok którego moim zdaniem trudno przejść obojętnie.

Katalogowa cena modelu Seiko Astron GPS Solar Novak Djokovic Limited Edition wynosi około 12 000 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Seiko znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu - SEIKO.

Paweł Zgiep

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Qlock Two 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

BALL Engineer III Pioneer Automatic...
BALL Engineer III Pioneer Automatic...
05.08.2019
Prezentujemy: ORIENT Sports Diver –...
Prezentujemy: ORIENT Sports Diver –...
09.08.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco