• Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki U-boat

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki


Powrót do kategorii

W 1918 roku dzisiejsza marka Citizen rozpoczęła działalność w Japonii jako firma Shokosha Watch Research Institute, która później przekształciła się w CITIZEN Watch Co. Do dziś istnienie tej firmy, to swego rodzaju opowieść o jednej z najbardziej uznanych firm zegarkowych na świecie.

Obchodzone niedawno 100 lat istnienia to przede wszystkim rocznica, która mówi nam jednoznacznie o sukcesie tej firmy, ale jest też okazją do celebrowania. W branży zegarmistrzowskiej to oznacza zazwyczaj stworzenie limitowanego zegarka lub nawet całej serii modeli, które mają na celu uczcić i podkreślić jubileusz. Takie modele stają się często nie lada gratką dla miłośników danej marki oraz kolekcjonerów.

W przypadku japońskiej firmy Citizen to nie tylko 100 lat istnienia.

To 100 lat badań, rozwoju, innowacji, doświadczeń oraz technologii jakie opracowano. Ta wyjątkowa okazja sprawia, że Citizen zaprezentował edycję kilku limitowanych zegarków.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Wybór jest imponujący. Przykład może stanowić opisywany już przez nas model zasilany światłem i synchronizowany z satelitą zegarek z GPS z obudową Super TitaniumTM – CITIZEN Satellite Wave GPS F990, czy też zegarki z analogowymi wskazaniami i funkcją stopera, które także dzięki technologii Eco-Drive są zasilane światłem. Wszystkie oferują liczne dodatkowe funkcje oraz nowoczesny wygląd. W tej ciekawej grupie jest także zegarek z serii  Promaster dla nurków, który nie tylko można wykorzystywać podczas profesjonalnego nurkowania z akwalungiem, ale także w codziennym życiu, jako „miejski divere”.

W niniejszym artykule zaprezentujemy jeden z zegarków współtworzących jubileuszową kolekcję. Model Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead (AV0075-70E).

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Zegarek najbardziej charakterystyczny pod względem wyglądu z całej jubileuszowej serii. Model ten jest swego rodzaju kwintesencją wielu cech produktów Citizena, takich jak technika na najwyższym poziomie, odważne wzornictwo, trwałość i przydatne funkcje.

Określenie „Bullhead”, które znajduje się w nazwie tego modelu, odnosi się do nietypowego umiejscowienia zestawu elementów niezbędnych do obsługi zegarka, czyli koronki i przycisków stopera, które zostały przeniesione z tradycyjnego położenia z boku koperty do miejsca na górnej jej części, nad godzinę 12-tą. Zabieg taki powoduje niewątpliwie atrakcyjny, nietypowy wygląd zegarka, ale może też przysparzać pewne problemy związane z tym, że pod elementami sterującymi znajduje się mocowanie paska lub bransolety. Zapewnia to jednak bardzo rasowy i niepowtarzalny wygląd przyciągający wzrok i zarazem przynoszący odmianę od utartych wzorców, co jest dla wielu bardzo ważna zaletą.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Pierwowzorem z którego stylistyki czerpano przy tworzeniu jubileuszowego zegarka jest model Bullhead z 1973 roku. Prócz innego umiejscowienia koronki i przycisków, wygląd współczesnego modelu uatrakcyjnia bardzo rzucające się w oczy szkło szafirowe z wyjątkowo szerokim fazowaniem.

Nie da się tego przeoczyć, tym bardziej, że patrząc na czasomierz pod kątem mamy okazję zobaczyć sporo ciekawych zniekształceń  elementów, które widać na bogato wyposażonej tarczy. A ten zegarek ma się czym pochwalić pod względem liczby dodatkowych funkcji. Do dyspozycji użytkownika oddano takie udogodnienia, jak datownik, alarm dzienny, stoper do 12 godzin i technologia Eco-Drive. Ponadto zegarek jest wodoszczelny do 20 bar.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Tarcza utrzymana w głęboko czarnym kolorze wydaje się być głęboko „zanurzona” w kopercie, a efekt ten potęguje właśnie kształt opisanego wcześniej szkła. Pierścień dystansujący wykorzystano do nadrukowania skali tachymetru. Już na właściwym poziomie tarczy mamy nadrukowaną podziałkę minutową wraz z precyzyjną podziałką sekundową.

Poza wskazaniem czasu podstawowego za pomocą szerokich i wyrazistych wskazówek z paskami masy luminescencyjnej, pozostałe dodatkowe funkcje powodują, iż tarcza jest ma wiele elementów. Zastosowano cztery subtarcze, które są rozmieszczone symetrycznie na godzinach 3, 6, 9 i 12. Każda z nich jest nieco zagłębiona i ma swoją własną rolę.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Subtarcza umiejscowiona na godzinie 3-ciej to mały sekundnik zaprojektowany wizualnie na podobieństwo celownika. Na godzinie 6-tej znajduje się wskazanie upływających godzin stopera, a na 12-tej minut tej dodatkowej funkcji. Na godzinie 9-tej możemy sprawdzać poziom naładowania akumulatora dzięki technologii Eco-Drive. To w zasadzie wskazanie rezerwy chodu, choć bez określania czasu jaki pozostał do wyczerpania akumulatora.

Dodatkowo na godzinie 4.30 wkomponowano wskazanie on/off i wskazówkę do jego odczytu. Dotyczy ono funkcji alarmu, którego ustawiony czas uruchomienia pokazuje dodatkowa wskazówka centralna w czarnym kolorze, by nie zaburzała wskazań podstawowych, ale zakończona widocznym grotem z masą luminescencyjną.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki
W zupełnie nietypowym miejscu, bo na godzinie 11.30, umieszczono okienko datownika z wskazaniem dnia miesiąca. Ale co w tym zegarku jest typowe?

Wbrew pozorom niewiele, i to bardzo dobrze.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Zegarek charakteryzuje się także specjalną cechą, jaką jest płynny ruch wskazówki sekundowej stopera, co jest spowodowane mechanicznym napędem tej funkcji dodatkowej, a nie za pomocą zazwyczaj stosowanego silniczka skokowego. To dodatkowy aspekt wizualny, który sprawia, że zegarek ten przyciąga wzrok.

Model Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead to suma użytecznych funkcji wraz ze specjalną konstrukcją koperty, co komponuje się w atrakcyjną i nieco ekstrawagancką ofertę dla osób szukających odskoczni od standardowych rozwiązań dostępnych na rynku.

CITIZEN Eco-Drive Analog Chronograph Bullhead – model z okazji 100-lecia marki

Antyrefleksyjne szkło szafirowe zapewnia wysoką odporność na zarysowania, a solidna bransoleta z pełnych ogniw powinna zapewnić dobre i pewne dopasowanie do nadgarstka. Jedyny kłopot może stanowić nietypowe mocowanie utrudniające dobieranie pasków.

Nietypowy układ koronki i przycisków umiejscowionych na górze koperty przypomina wyglądem nieco wizerunek silnego byka, podnoszącego rogi do walki. Szaro-czarna, masywna obudowa wykonana ze stali szlachetnej o średnicy 45 mm i 15 mm grubości w zestawieniu z tarczą w kolorze czarnym dobrze pasują do konwencji całego projektu.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Citizen.

Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

MeisterSinger Metris Automatic - je...
MeisterSinger Metris Automatic - je...
22.03.2019
Frederique Constant – Slimline Powe...
Frederique Constant – Slimline Powe...
27.03.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco