• Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado

CITIZEN Satellite Wave GPS F990 – zegarek na 100-lecie powstania marki


Obchodzona w 2018 roku przez markę Citizen okrągła, setna rocznica powstania to nie tylko idealny moment na zaprezentowanie nowej wersji zegarka stworzonego z tej okazji, ale również dobry moment, by przypomnieć największe osiągnięcia tego japońskiego producenta.

Bez wątpienia jednym z nich jest stworzenie korekty wskazań nazwanej przez producenta technologią „Satellite Wave”. Oczywiście w całej historii firmy Citizen rozwiązanie to nie jest jedynym przełomowym osiągnięciem dokonanym na przestrzeni stu lat funkcjonowania, ale jest jednym z najbardziej zaawansowanych pośród dostępnych obecnie na rynku.

Wspomniana technologia Satellite Wave jest kolejnym wielkim krokiem w zakresie poprawy dokładności wskazań czasu.

W jaki sposób działa ten system?

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Otóż naszą planetę okrążają aż 24 satelity globalnego systemu pozycjonowania GPS. Obiegają one orbitę w ciągu 12 godzin, na wysokości około 20 tysięcy kilometrów. Satelity te są zsynchronizowane z zegarem atomowym, dzięki czemu nadawany przez nie sygnał czasu jest niezwykle precyzyjny. To właśnie sygnał satelitarny, zawierający w sobie informację o dokładnej godzinie i dacie dla wszystkich 40 stref czasowych, został po raz pierwszy odebrany przez zegarki wprowadzone na rynek w 2011 roku przez firmę Citizen.

Na otwartej przestrzeni zegarek użytkownika otrzymuje sygnał z satelitów o dokładnym czasie i dacie bez względu na to, czy będzie znajdował się na morzu, czy na lądzie. Nie jedna, a cztery najbliższe pozycji użytkownika satelity decydują o wskazywanym na zegarku czasie. Udział co najmniej trzech nadajników pozwala w sposób prosty na precyzyjne określenie pozycji odbiornika – w tym przypadku zegarka. Synchronizację z sygnałem satelitarnym z powodzeniem można uznać za pionierską w świecie zegarmistrzostwa, szczególnie w zegarku zasilanym światłem (dzięki modułowi Eco-Drive).

Teraz, w stulecie istnienia, marka Citizen stworzyła zegarek, który jest nie tylko hołdem dla pionierskiej technologii zaprezentowanej w 2011 roku, ale również dziedziczy jego wygląd.

Warto zobaczyć krótki film, który prezentuje zarówno zegarek, jak również ma odniesienia do Satellite Wave:
 


Citizen Satellite Wave GPS F990, bo o nim mowa, to nowy model stworzony na bazie konceptu pokazanego siedem lat temu. Nieco kosmiczny wygląd zegarka jest czymś oczywistym, jeśli spojrzymy na niego jak na „technologię nie z tego świata”.

Pierwsze, co dostrzeżemy, patrząc na czasomierz, to futurystyczna, wielopłaszczyznowa tarcza. Najbardziej zauważalnym elementem jest charakterystyczny podział tarczy na segmenty, inspirowany silnikiem rakietowym. Uniesiony ponad główną powierzchnią cyferblatu poprzez swoje szkieletowanie pozycjonuje na tarczy wszystkie informacje prezentowane przez zegarek. Przede wszystkim wskazanie czasu, ale znajdziemy tu również wskazanie daty, poziom naładowania akumulatora (Eco-Drive), tryb 24 godzinny, tryb stopera i timera, alarm oraz wszystkie informacje na temat synchronizacji czasu.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Pomimo dużej liczby wskazań, jakie prezentuje nowy model, jego tarcza jest niezwykle czytelna. Wielopłaszczyznowość, zastosowanie trzech subtarcz oraz kontrastujących kolorów zapewniło nie tylko unikalny styl, ale przede wszystkim przejrzystość wskazań. Surowość grafitowego podłoża tarczy została skonfrontowana z białymi oznaczeniami funkcji oraz – w zależności od wybranej wersji kolorystycznej zegarka – z zieloną lub miedzianą kolorystyką pozostałych znaczników.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Ponadto zarówno wskazówki, jak i indeksy zostały pokryte masą o bardzo dobrych własnościach luminescencyjnych, dzięki czemu odczyt wskazania czasu nie będzie stanowił problemu nawet w ciemności. Na lekko wypukłym szkle szafirowym, na zewnętrznym, „zębatym” pierścieniu, naniesione zostały oznaczenia minut (na wystających zębach) i wszystkich stref czasowych.

Koperta zegarka została stworzona w sposób, który sprawia wrażenie, że górną jej część można oddzielić od korpusu z uszami mocującymi. Choć nadano jej okrągły kształt, to dzięki temu zabiegowi różni się ona od obudowy standardowo stosowanej w znanych nam zegarkach.

Wokół tarczy znajdziemy również nietypową, spiralną obręcz przypominającą cewkę – jest to odwołanie do anteny, jaka po raz pierwszy została zastosowana w zegarku Radio Controlled zaprezentowanym w 1993 roku.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Efekt, jaki daje spirala, symbolizująca jednocześnie ruch orbitalny satelity wokół Ziemi, może być podziwiany we wrębach między zębami pierścienia naniesionego na szkło. Dzięki temu zegarek zdaje się nie tylko wykorzystywać technologię z kosmosu, ale sam w sobie być „nie z tego świata”.

Reinterpretując pierwowzór dla współczesnego modelu Satellite Wave, Citizen sięgnął po materiał, który z powodzeniem stosuje w swoich zegarkach, a który również jest jednym z jego znaków rozpoznawczych. Mowa o Super TitaniumTM, który jest materiałem chętnie stosowanym przez markę, a do tego posiada właściwości, jakich nie zapewniają ceramika czy stal szlachetna.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Te ostatnie były obecne w protoplaście zegarka. Jak wiadomo, opatentowany przez Citizena Super TitaniumTM wyróżnia się twardością, wytrzymałością i bardzo małym ciężarem. Materiał ten, wykorzystywany przez firmę Citizen, jest utwardzany za pomocą metody Duratect, zapewniającej twardość pięć razy większą niż w przypadku stali, przy zachowaniu połowy jej wagi.

Kosmiczny wygląd zegarka został wyeksponowany również za pomocą czarnej powłoki DLC (Diamond-Like Carbon), naniesionej na tytanową kopertę czasomierza i doskonale współgrającą z czarnym kauczukowym paskiem.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Zapewnienie nadzwyczajnej precyzji wskazań opiera się nie tylko na łączności zegarka z satelitami, ale również na ultraszybkim odbiorze sygnału i błyskawicznej korekcie wskazań. Z reguły czas odbioru sygnału z satelity trwa od 3 do 120 sekund. Dzięki specjalnej technologii, opracowanej przez markę Citizen, udało się skrócić go do około trzech sekund, a korekta ustawień wskazówek odbywa się natychmiastowo.

Najnowocześniejszy mechanizm marki o oznaczeniu F990 to również ponadprzeciętna precyzja w przypadku braku połączenia z satelitą. Jeśli zegarek zostanie pozbawiony wsparcia nadajnika, to dokładność wskazań wynosi +/– 5 sekund na miesiąc, co jest wynikiem doskonałym.

CITIZEN Satellite Wave GPS F990

Model Satellite Wave GPS F990, który jest ukoronowaniem 100-letniej historii marki Citizen, został wyprodukowany w dwóch wersjach kolorystycznych, po 1500 sztuk każda.

Pierwszy z elementami wykończenia w kolorze zielonym, a drugi – w miedzianym. Zaawansowana i innowacyjna technologia oraz najwyższej jakości materiały wykorzystane w limitowanej serii determinują cenę tych zegarków, która została ustalona na około 10 tysięcy złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Citizen znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – CITIZEN.

Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Grand Seiko - Sport Collection Spri...
Grand Seiko - Sport Collection Spri...
14.02.2019
Certina DS-8 Moon Phase Lady & Gent...
Certina DS-8 Moon Phase Lady & Gent...
19.02.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco