• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Oris

Prezentujemy: Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)


Kolekcja Montblanc 1858 nawiązuje swoją stylistyką do dziedzictwa serii Minerva z lat 20. i 30. XX wieku, reprezentującej profesjonalne zegarki przeznaczone do działania w ekstremalnych warunkach. W tym roku pojawiły się nowe wersje zegarków w ramach tej ciekawej kolekcji, utrzymane w niezwykle oryginalnej kolorystyce zieleni typu khaki. Nowe modele zostały zaprezentowane na targach SIHH 2019.

W niniejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć jednego z nowych reprezentantów Montblanc 1858, model Geosphere Limited Edition – 1858 pieces, któremu mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej na wspomnianej wcześniej imprezie w Genewie.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)
 
W tegorocznym modelu Geosphere tarcza w pięknym, zielonym kolorze została wykończona szlifem słonecznym. Mimo wielu elementów oraz wskazań, które na niej umieszczono, jest bardzo czytelna. W samym jej centrum znalazły się dwie wskazówki w stylu katedralnym. Odpowiadają one za wskazania minut i godzin.

W czasomierzu zrezygnowano z wykorzystania sekundnika. Z lewej strony, na godzinie 9 umieszczono dodatkową subtarczę wskazującą czas drugiej strefy w trybie 12-godzinnym. Jej umiejscowienie zostało zrównoważone elementami umieszczonymi po drugiej stronie tarczy. Znalazł się tam klasyczny datownik wskazujący dzień miesiąca oraz piękne, archiwalne logo firmy wraz z ryciną góry Mont Blanc.

W układzie pionowym producent umieścił dwa lekko wypukłe, ruchome dyski przedstawiające ziemskie półkule - północną i południową.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Pełnią one funkcje Word Time, co oznacza, że umożliwiają odczyt aktualnej godziny dla wybranej długości geograficznej. Jest to możliwe dzięki okalającym je nieruchomym pierścieniom ze skalą godzinową, na które dodatkowo naniesiono jasne i ciemne tło symbolizujące dzień i noc.
 
Za pomocą czerwonych punktów zaznaczono na mapach obu półkul tzw. „Koronę Ziemi”, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Ciekawostką jest fakt, że punktów tych jest łącznie osiem, a więc o jeden więcej niż wszystkich kontynentów. Wynika to ze sporu dotyczącego najwyższego szczytu w Europie.

Według Międzynarodowej Unii Geograficznej, „Dachem Europy” jest Mont Blanc (4810 m n.p.m.), natomiast niektórzy uznani Alpiniści, w tym pierwsi zdobywcy „Korony Ziemi” -  Amerykanin Richard Bass oraz Kanadyjczyk Pat Morrow - uważają, że najwyższą górą „Starego Kontynentu” jest Elbrus (5642 m n.p.m.).

Na pozostałych kontynentach najwyższymi szczytami są: Everest (8848 m n.p.m. – najwyższy szczyt świata) w Azji, Aconcagua (6962 m n.p.m.) w Ameryce Południowej, McKinley (6194 m n.p.m.) w Ameryce Północnej, Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Afryce, Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.) na Antarktydzie oraz Piramida Carstensz (4884 m n.p.m.) na terenie Australii i Oceanii.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Na całej tarczy, z uwagi na ograniczoną przestrzeń, umieszczono wyłącznie cztery indeksy arabskie, za pomocą których oznaczono godziny: 2, 4, 8 i 10. Mają one bardzo prosty kształt, który pozytywnie wpływa na czytelność tarczy i wskazań, a dodatkowo dobrze komponuje się z całą resztą elementów cyferblatu. Indeksy wypełniono masą świecącą w ciemności, podobnie jak wskazówki i mapy kontynentów. W celu wzmocnienia stylistyki retro, nadano jej kolor écru.

Na samym obrzeżu cyferblatu, na lekko pochyłym pierścieniu w kolorze biszkoptowym, umieszczono bardzo prostą i elegancką skalę minutową w formie drabinki. Cała tarcza została osłonięta wypukłym szkłem szafirowym z dwustronną powłoką antyrefleksyjną. Wokół niego znajduje się obrotowy pierścień z ceramiczną wkładką w kolorze khaki, na której umieszczono kierunki świata.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)
 
Zegarek wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym, kaliber MB 29.25 stworzony na bazie Sellita SW300-1. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę. Łożyskowany jest za pośrednictwem 26 syntetycznych rubinów, a jego rezerwa chodu sięga 42 godzin.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Mimo zastosowania licznych komplikacji konstrukcji mechanizmu, obsługa zegarka jest niezwykle łatwa. Odbywa się ona za pomocą koronki posiadającej dwa stopnie wysuwu, dzięki której możliwe jest ustawienie godziny oraz daty. Wskazania Word Time, realizowane za pośrednictwem dwóch półkul, zsynchronizowane są z głównymi wskazówkami. Ustawienie drugiej strefy czasowej umożliwia ukryty w kopercie przycisk na wysokości godziny 10-tej. Jego naciśnięcie powoduje przeskok ramienia na małej subtarczy o jedną godzinę do przodu, czyli przejście do kolejnej strefy.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)
 
Kopertę zegarka wykonano z brązu. Jej kolor doskonale komponuje się z zielenią zastosowaną na tarczy i pierścieniu. Całości projektu dopełnia pleciony z nylonowej nici pasek typu NATO, o bardzo ciekawym splocie. Oczywiście również utrzymany w kolorze zgniłej zieleni typu khaki. Wytwarzany jest on we francuskiej manufakturze tkackiej z ponad 150-letnimi tradycjami.

Na uwagę zasługuje również pięknie ozdobiony dekiel. Umieszczono na nim duży wizerunek góry Mont Blanc, a pod nim logo producenta wraz z dwoma skrzyżowanymi czekanami i wkomponowanymi oznaczeniami kierunków świata. Na obrzeżu dekla, poza standardowymi informacjami dotyczącymi użytych materiałów, numeru limitacji, czy referencji – umieszczono również nazwy szczytów należących do „Korony Ziemi”.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Na godzinie 12 zlokalizowano oczywiście nazwę producenta, która jednocześnie jest nazwą najwyższego szczytu górskiego w Europie, przynajmniej według geografów.

Model Montblanc 1858 Geosphere objęto limitacją do 1858 sztuk.

Stylistyka zegarka łączy w sobie sportowe zacięcie przejawiające się między innymi za pośrednictwem obrotowego pierścienia, czy też paska typu Nato, oraz stylu vintage, będącego wynikiem nawiązania do kolekcji Minerva poprzez stylizowane wskazówki, bądź też „postarzoną” kolorystykę powłok świecących. Zielony kolor khaki, którym wyróżnia się kolekcja tegoroczna, symbolizuje natomiast zafascynowanie marki naturą oraz inspirację światem górskich eksploracji.

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Montblanc 1858 Geosphere Limited Edition (SIHH 2019, zdjęcia live)

Nowa odsłona zegarków z kolekcji Montblanc 1858 zaprezentowanych podczas tegorocznego SIHH w Genewie, co widać dokładnie na przykładzie opisanego modelu 1858 Geosphere, kontynuuje zachwyt marki przeszłością i całym jej dorobkiem, szczególnie dwudziestoleciem międzywojennym, kiedy marka Minerva przeżywała czasy świetności.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące marki Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – MONTBLANC.

Paweł Zgiep


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Certina DS-8 Moon Phase Lady & Gent...
Certina DS-8 Moon Phase Lady & Gent...
19.02.2019
OMEGA Seamaster Diver 300M Ceramic ...
OMEGA Seamaster Diver 300M Ceramic ...
25.02.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco