• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega

Armin Strom – Dual Time Resonance Rose and White Gold (SIHH 2019)


Armin Strom to niszowy producent ultra luksusowych zegarków, które podziwiającym je osobom niejednokrotnie dostarczają bardzo skrajnych wrażeń. Ta niewielka i niezależna firma jest rzadko spotykaną jednostką na rynku zegarmistrzowskim. Swoją wyjątkowość udowadnia na każdym kroku. Kojarzona przede wszystkim ze śmiałymi projektami, nie cofa się ani o krok, a każdym nowym pomysłem udowadnia, że… „przedstawienie dopiero się zaczyna”.

Zatem zasiądźcie Państwo wygodnie w fotelach, będzie o zegarku, który warto podziwiać.

Pierwszy model noszący nazwę Armin Strom GMT Dual Resonance Masterpiece I na rynku zadebiutował w październiku minionego roku. Niedawno dołączyły do niego dwa siostrzane zegarki wykonane z białego, oraz z różowego złota. Walory wizualne zostawmy na później, gdyż w tym wypadku to mechanizm „gra pierwsze skrzypce”.

Co sprawia, że ten zegarek jest aż tak wyjątkowy?

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Nazwa Dual Resonance odnosi się do trudnego do realizacji rozwiązania zegarmistrzowskiego polegającego na łączeniu pracy dwóch niezależnych mechanizmów poprzez sprzężenie rezonansowe. Już pomysł zastosowania zjawiska rezonansu do celów innych niż medyczne czy związane z muzyką jest fascynujący i nowatorski. Zjawisko rezonansu zostało zaobserwowane oraz zbadane już dawno, bo w XVI wieku, a odkrył i pracował nad nim Galileusz, obserwując... katedralne, wiszące lampy. Na czym ono polega? Najprościej rzecz ujmując, rezonansem nazywamy przekazywanie i wzajemne stabilizowanie drgań pomiędzy układami drgającymi, które posiadają zbliżoną częstotliwość własną drgań. Zachodzi on wówczas, gdy takie dwa układy drgające są ze sobą odpowiednio sprzężone.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Armin Strom zastosował lustrzany rezonans drgań balansów mechanizmów zegarków, by w jego efekcie uzyskać wyższą dokładność i stabilność ich pracy.  Co więcej,  producent twierdzi, że dzięki takiemu sprzężeniu dokładność działania zegarka została zwiększona o prawie 20%!  Takie wyniki osiąga firma Armin Strom poprzez  mechanizm oznaczony jako kaliber ARF17. Jest on (a właściwie one – bo zegarek zawiera dwa mechanizmy) efektem własnej produkcji firmy i składa się z 419 pojedynczych części.  

Różni się on (również wizualnie) od swojego poprzednika – modelu ARF16. Największą, widoczną już na pierwszy rzut oka różnicą jest pionowa orientacja wynikająca z ułożenia obydwu  mechanizmów. Kolejną jest zastosowanie jest zespołu napędu składającego się z dwóch bębnów dla każdego z mechanizmów. Dzięki temu rezerwa chodu  wzrosła do 110 godzin. Dodatkiem wyróżniającym ten zegarek jest także wskaźnik rezerwy (oczywiście zdublowany), umiejscowiony na godzinie 6. tarczy każdego z mechanizmów.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Wspomniane już wszystkie bębny napędowe, poprzez koła sprężynowe zazębiają się z tym samym  kołem zapadkowym, dzięki czemu poziom energii dostarczanej do skojarzonych ze sobą  oscylatorów jest na tym samym poziomie. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zakłóceń w działaniu sprzężenia rezonansowego.

Sposób konstrukcji zegarka w naturalny sposób umożliwia również prezentację dwóch różnych stref czasowych.  

Samo sprzężenie rezonansowe poprawia dokładność działania każdego z mechanizmów, uśredniając niewielkie różnice w dokładności chodu każdego z nich, oraz minimalizując negatywne skutki ewentualnych wstrząsów. Mniej znany jest fakt, że takie sprzężenie oszczędza również energię. Naturalnie powstające drgania są zwykle amortyzowane przez elementy mocowania  regulatora. W tym rozwiązaniu drgania przenosząc się przez sprężynę rezonansową na współpracujący układ drgający pozostają dalej w zespole przez nie stworzonym.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Dzięki wnikliwym testom laboratoryjnym, marka Armin Strom ujawnia, że precyzja wzrosła o 15-20% dla każdego z dwóch mechanizmów spełniających wymagania stawiane chronometrom przez COSC, gdy pracują one w rezonansie.

Do czasu wykonanie niniejszej konstrukcji przez firmę Armin Strom, dla uzyskania rezonansu niezbędny był precyzyjny dobór dystansu pomiędzy dwoma regulatorami. Teraz dzięki wspomnianej sprężynie rezonansowej, Armin Strom eliminuje konieczność precyzyjnego dostrajania odległości i zapewnia o wiele bardziej niezawodne i wydajne rozwiązanie. Podczas rozpoczynania pracy mechanizmów, dla synchronizacji obydwu oscylatorów  i dojścia do zjawiska rezonansu, sprężyna może potrzebować do 10 minut.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Finezyjna sprężyna rezonansowa tworzy fizyczne połączenie pomiędzy niezależnymi sprężynami włosowymi balansu. Balanse te są zamocowane poprzez zdobione pozłacane mostki i są widoczne od strony tarczy zegarka. Rozwiązanie sprężyny rezonansowej zegarka  Armin Strom GMT Dual Resonance Masterpiece I  jest opatentowane pod nazwą „Resonance Clutch Spring” i zostało docenione przez CSEM (Centre Suisse d'Electronique et de Microtechnique) jako skuteczny sposób wykorzystania rezonansu w zegarmistrzostwie. Wodoszczelność zegarka na poziomie 50 metrów należy spokojnie przemilczeć, gdyż w tym przypadku można zaryzykować stwierdzenie, że jest to ostatnia rzecz na którą będzie zwracał uwagę potencjalny jego nabywca.

Nie tylko mechanizm może przyprawić o zawrót głowy. 18-karatowe białe, bądź różowe złoto jest doskonałym tłem dla wyeksponowanego tego ekskluzywnego mechanizmu. Jako towar luksusowy posiada on również możliwość personalizacji poprzez dobranie innej kolorystyki niż proponowany błękit bądź czerń z misternym wzorem guilloché.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Horyzontalne ułożenie mechanizmów wymagało zwiększonego nacisku na odpowiedni projekt koperty i wydaje się dość naturalne, że zdecydowano się na łagodną elipsę. Przy takich wymiarach ostre formy wyglądałyby delikatnie mówiąc ponad miarę ekstrawagancko. Obudowa ma wyjątkowo duży wymiar - półosie elipsy koperty wynoszą 59  i 15,90 milimetra. W jednej z recenzji tegoż zegarka podano doskonałe obrazowe porównanie wielkości koperty zegarka Armin Strom GMT Dual Resonance Masterpiece I  – pozioma półoś, to wielkość Luminor Marina firmy Panarai, a pionowa wielkości jest równa średnicy typowego SKX007 firmy Seiko. Niewątpliwą zaletą tych niecodziennych wymiarów jest przestrzeń wystarczająca do pełnego zaprezentowania możliwości Dual Resonance.

Zegarek posiada 2 koronki naciągowe – usytuowane na godzinie 10 i 2, oraz oczywiście dwie tarcze. Jedna jest używana do czasu „domowego”, druga do czasu aktualnego przebywania właściciela zegarka, lub innego czasu lokalnego.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Aby uniknąć niejasności, dodano także 24-godzinny wskaźnik dzień/noc z oddzielnymi wskazówkami dla każdego z mechanizmów. Obydwie koronki są umieszczone na poziomych osiach, co w sposób możliwie najprostszy i najbardziej instynktowny pozwala na ustawienie drugiej strefy czasowej. Przy tej okazji trzeba zauważyć, że słowo „prosty” brzmi zdecydowanie zabawnie, patrząc na ten wyjątkowy zegarek. Za pomocą koronek, podobnie jak w standardowym zegarku, można ustawić zarówno godzinę, jak i minuty dla każdej tarczy, co jest bardzo przydatne, jeśli chodzi o kraje o strefach czasowych różniących się od innych o pół lub czasami ćwierć godziny.

Tak tarcze, jak i widoczne od tej samej strony mosty są pięknie zdobione. Te pierwsze są wykwintnie giloszowane, a mosty są szlifowane i w efektowny sposób fazowane.

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Model posiadający kopertę wykonana z różowego złota posiada piękne tarcze w kolorze czarnym, z ręcznie wykonaną dekoracją guilloché na środku i rzymskie cyfry. W przypadku wariantu koperty wykonanej z białego złota tarcze są niebieskie. Trzeba dodać, że te ostatnie zostały wykonane ręcznie przez samego Kari Voutilainena. Dla wariantu z czarnymi tarczami kolor indeksów ulega zmianie.  Dla tarczy znajdującej się po lewej stronie cyfry są srebrzyste, dla prawej zaś złotawe. Ten schemat kolorów jest utrzymany także dla wskazówek tarczy 24. godzinnej, umożliwiającej poznanie pory dnia. Wskaźniki rezerwy chodu są również widoczne na obu tarczach. Nad dominującymi i czytelnymi tarczami mechanizmów znajduje się wspomniana już, opatentowana przez firmę Armin Strom sprężyna rezonansowa, która wiąże symetrycznie, lustrzanie rozmieszczone oscylatory.  

Armin Strom – Dual Time Resonance Masterpiece Rose and White Gold (SIHH 2019)

Do obydwu modeli przewidziano pasek wykonany ze skóry aligatora w kolorze czarnym, z motylkowym zapięciem. Armin Strom GMT Dual Time Resonance jest wykonany w limitowanej edycji zaledwie ośmiu sztuk, a jego cena ma oscylować wokół 200 000 CHF.

Firma Armin Strom istnieje na rynku zegarkowym zaledwie od dekady a jej osiągnięcia na polu innowacji zegarmistrzowskich są niejednokrotnie większe niż marek ze stuletnią tradycją. Być może sukces tkwi w przyjętym modelu zarządzania, młodym kierownictwie, nowoczesnej perspektywie z jasną wizją przyszłych projektów zorientowanych na wyroby szkieletowane i konstrukcję  własnych mechanizmów. Jeżeli taka tendencja rozwoju zostanie utrzymana przez markę, to może ona osiągnąć wiele sukcesów już w niedługim czasie.


Potwierdzeniem takiej sugestii może być fakt, że firma Armin Strom jako pierwszy producent zegarków była w stanie wykorzystywać do swoich zegarków materiały używane do konstrukcji bolidów samochodów wyścigowych, a w ciągu 4 lat od chwili powstania wyprodukowała swój własny tourbillion.

Docenieniem tych osiągnięć były nominacje do wielu kluczowych nagród, takich jak choćby Grand Prix d'Horlogerie de Genève. Podsumowując trzeba też zaznaczyć, że firma Armin Strom nadal pozostaje jednostką niezależną od wielkich korporacji zegarkowych.

Marzena Kondera-Giergiel

Inne wyjątkowe zegarki opisujemy tu, w dziale - Prestiżowe zegarmistrzostwo


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

SEIKO 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
21.01.2019
ORIS Big Crown Pointer Date Bronze ...
ORIS Big Crown Pointer Date Bronze ...
23.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco