• Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition


Powrót do kategorii

Oris to szwajcarski producent zegarków, który od początku swojej działalności w 1904 roku postawił sobie za zadanie tworzenie wysokiej jakości zegarków oferowanych w przystępnych cenach. Filozofia ta nie zmieniła się po dziś dzień. Firma wywiązuje się ze swojego zobowiązania dzięki połączeniu najwyższych standardów produkcji przemysłowej oraz ręcznego rzemiosła zegarmistrzowskiego. Dzięki temu marka Oris przetrwała dwie Wojny Światowe oraz „Kryzys kwarcowy”, który doprowadził w latach 70. XX wieku do upadku ponad 1000 szwajcarskich przedsiębiorstw przemysłu zegarkowego. Nie straszne były dla zegarków tej marki również dynamicznie zmieniające się trendy na rynku, ponieważ jakość wykonania i tradycyjna stylistyka - obronią się same.

Jedną z najważniejszych, a nawet można śmiało powiedzieć - kultowych kolekcji marki Oris, ucieleśniająca jej filozofię działania, jest linia Big Crown.

ORIS Big Crown Pointer Date

Zegarki z tej serii dedykowano pilotom i właśnie dlatego posiadały duże koronki, umożliwiające ich obsługę w rękawiczkach. Dodatkowo bardzo czytelna tarcza, na której zaznaczono wszystkie indeksy za pomocą cyfr arabskich, ułatwia szybki i bezproblemowy odczyt godziny, nawet w niesprzyjających warunkach.

Cechą charakterystyczną serii Big Crown stał się ciekawie rozwiązany datownik, w którym dzień miesiąca wskazywany jest przy pomocy dodatkowej wskazówki. System ten nazwano Pointer Date. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowano okno z datą, które często wpływa negatywnie na ogólną symetrię układu tarczy.

ORIS Big Crown Pointer Date

ORIS Big Crown Pointer Date

Na przestrzeni lat zmianom ulegał kształt i wygląd zakończenia dodatkowego ramienia wskazówki, która odpowiada za wskazania daty. Pierwotnie był nim czerwony grot, a następnie półksiężyc. Obecnie wykorzystuje się kształt, który uzyskano poprzez połączenie dwóch wcześniej wspomnianych symboli. Dzięki temu jest on doskonale widoczny, jak strzelisty grot, oraz dokładnie wskazuje konkretną wartość przy pomocy ramion, jak w przypadku półksiężyca.

Kolekcja Big Crown weszła do sprzedaży 1938 roku. Nie trudno policzyć, że w minionym, 2018 roku obchodziła okrągłą, 80-tą rocznicę.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

Z tej okazji manufaktura Oris przygotowała specjalną wersję - Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition.

Ten wyjątkowy zegarek wyposażono w kopertę o średnicy 40 mm. Wykonaną ją nie ze stali szlachetniej, jak to zazwyczaj bywa. Nie użyto do jej produkcji również tytanu.

W tym wypadku zdecydowano się na bardziej unikalny i charakterystyczny materiał, jakim jest brąz. Uzyskano dzięki temu przepiękne zestawienie kolorystyczne koperty i cyferblatu w odcieniu butelkowej zieleni. Udało się uchwycić vintageowy charakter kolekcji i nadać jej wyjątkowy i niepowtarzalny styl.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

Tarcza rocznicowego modelu jest dość ascetyczna i nieskomplikowana. Jej kolor doskonale kontrastuje z jasnymi indeksami pokrytymi świecącą w ciemności powłoką Super-LumiNova. Tym samym materiałem wypełniono również wskazówki. Zabieg ten powoduje, że wskazanie czasu można bez problemu odczytać również w zupełnych ciemnościach. Oczywiście pod warunkiem, że farba luminescencyjna została wcześniej naświetlona.

Na krawędzi cyferblatu umieszczono skalę z dniami miesiąca, To właśnie na niej wskazywana jest data poprzez dodatkowe ramię - Pointer Date.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

Tarcza jest chroniona wypukłym szkłem szafirowym. Z obu stron nałożono na nie powłokę antyrefleksynją, której zadaniem jest niwelowanie odbitego światła. Znacząco poprawia to widoczność, szczególnie w słoneczne dni lub w miejscach z wieloma silnymi źródłami światła. Wokół szkła umieszczono lunetę z charakterystycznym żebrowaniem doskonale podkreślającym styl vintage zegarka.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary EditionZ drugiej strony znalazł się zakręcany dekiel wykonany ze stali szlachetnej, którego centralna część jest wykonana ze szkła. Umożliwia on rewizję mechanizmu bez konieczności otwierania koperty. Daj to możliwość rozkoszowania się widokiem pracującego mechanizmu oraz charakterystycznego dla wszystkich zegarków Oris z naciągiem automatycznym – czerwonego wahnika.

Werk, który został wykorzystany do stworzenia tego wyjątkowego modelu, to manufakturowy produkt marki Oris, kaliber 754 z naciągiem automatycznym. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę, czyli 4Hz. Do ułożyskowania elementów ruchomych użyto w nim łącznie 26 kamieni syntetycznych. Przy pełnym naciągu sprężyny mechanizm jest w stanie pracować nieprzerwanie przez 38 godzin. Naciąg automatyczny mechanizmu działa niezależnie od kierunku obrotu wahnika, co znacząco poprawia jego efektywność i pomaga utrzymać wysoką rezerwę chodu, niezwykle ważną dla równomiernego odmierzania czasu.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

Zegarek wyposażono w wysokiej jakości pasek wykonany ze skóry naturalnej w kolorze ciemnobrązowym. Jego klamra, podobnie jak koperta zegarka, została wykonana z brązu.

Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition to zegarek wyjątkowy.

ORIS Big Crown Pointer Date Bronze 80th Anniversary Edition

Model ten jest formą hołdu dla tradycji i wartości kultywowanych przez szwajcarskiego producenta czasomierzy od samego początku jego działalności. To zwieńczenie 80-ciu lat istnienia jednej z najważniejszej kolekcji w całym portfolio marki Oris. Niezawodny mechanizm, doskonałe proporcje koperty, świetnie dobrana kolorystyka i wyjątkowy materiał użyty do wykonania obudowy czynią z niego niezwykle ciekawy czasomierz, obok którego trudno przejść obojętnie.

Cena katalogowa Oris Big Crown Pointer Date 80th Anniversary Edition wynosi 7 890 złotych.

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Oris znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – ORIS.

Paweł Zgiep

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
EPOS kolekcja 3432 Originale Automa...
21.01.2019
Czapek Geneve - "Midnight in Geneva...
Czapek Geneve - "Midnight in Geneva...
28.01.2019

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco