• Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Ball

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface


Bardzo często, gdy myślimy o jakiejś znanej firmie zegarkowej przychodzi nam na myśl najpierw jedna, najbardziej charakterystyczna lub znamienna linia tejże marki. W przypadku marki Omega jest to Seamaster, a w przypadku Rolexa – model Submariner. Z marką Jaeger-LeCoultre jednoznacznie kojarzona jest natomiast linia Reverso. To właśnie charakterystycznie obracana koperta stała się znakiem rozpoznawczym firmy produkującej niezwykle skomplikowane pod względem technicznym czasomierze. Siedziba tej manufaktury znajduje się w sercu szwajcarskiej Jury w miejscowości Vallee de Joux. Co warte podkreślenia, od początku istnienia aż do chwili obecnej marka Jaeger-LeCoultre zaprezentowała ponad 1200 kalibrów własnej konstrukcji.

Legenda modelu Reverso

Zmieniający się z każdym dniem świat wymusza na nas kolejne zmiany i adaptację do nich.

Tak też jest w branży zegarmistrzowskiej. Jak to mówią: „potrzeba matką wynalazku”. W przypadku modelu Reverso legenda głosi, że powstał on ze względu na zapotrzebowanie brytyjskich oficerów stacjonujących w Indiach, którzy potrzebowali zegarka będącego w stanie sprostać nie tylko codziennemu użytkowaniu, ale również zagrożeniom podczas gry w polo.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Z tej właśnie idei powstał zegarek „obrotowy” - z jednej strony jest zwykłym zegarkiem ze szkłem, cyferblatem i wskazówkami, posiadającym stalowy dekiel, jak każdy standardowy model, ale dzięki zastosowaniu systemu umożliwiającego obrócenie elementu koperty i schowaniu strony z tarczą, na działanie czynników zewnętrznych narażony jest odporny dekiel, a nie szkło i tarcza. Pierwsze modele kolekcji Reverso z wierzchu posiadały cyferblat, a od spodu dekiel ochraniający szkło i tarczę czasomierza. Obecnie wygląd tych zegarków zmienił się znacznie i bardzo często po odwróceniu nie znajdziemy klasycznego dekla, ale kolejny cyferblat.

W dzisiejszych czasach prawdopodobnie niewiele osób używa mechanicznych, tak skomplikowanych zegarków do uprawiania sportu, dlatego oczywistym jest pewne odejście od tradycji i stworzenie modeli o „dwóch twarzach” – czyli posiadającego dwie tarcze.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Model Reverso Tribute Tourbillon nie jest pierwszym, który posiada dwie tarcze, ale z pewnością jest innowacyjny względem poprzednich wersji.

Zanim przyjrzymy się szczegółom technicznym tego modelu należy nieco uwagi poświęcić dwóm cyferblatom, bo tak naprawdę obydwa są skrajnie różne. Pierwszy z nich posiada tradycyjne wykończenie płaszczyzny tarczy ze szlifem słonecznym w kolorze granatowym.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Na powierzchnię tarczy nałożono stalowe, polerowane indeksy, ponad którymi poruszają się wskazówki typu Dauphine wykonane w tej samej technice. Na skraju namalowana została charakterystyczna podziałka minutowa. Tradycyjny wygląd Art-Deco tej strony koperty został wzbogacony o tzw. open heart - czyli otwarte serce, które w tym przypadku pokazuje koło balansowe wraz ze sprężyną włosową mechanizmu.

Ta ascetyczna i elegancka strona tego modelu oferuje nam wskazanie czasu w najczystszej formie, czyli tylko i wyłącznie godziny i minuty. Inaczej ma się sprawa po odwróceniu koperty.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface
Stonowana i dystyngowana tarcza ustępuje miejsca surowej, aczkolwiek nowoczesnej stylistyce zegarka. Po drugiej stronie w rzeczywistości również mamy cyferblat, ale zajmuje on znacznie mniejszą powierzchnię. Jest on okrągły z półokrągłym wcięciem w okolicach indeksu godziny 6. Tutaj powierzchnia jest szara i chropowata. Jeśli chodzi o wskazówki i indeksy, to zostały użyte w tym samym kształcie, co po drugiej stronie mechanizmu.

Tak samo jak w tamtej odsłonie, tak i tutaj znajdziemy specyficzną podziałkę minutową.  Pozostały obszar jest zdominowany przez zdobioną - Côtes de Genève - pasami genewskimi płytę główną mechanizmu wraz z pięknie wyszczególnionymi śrubami i łożyskami oraz klatką tourbillonu, która do mechanizmu została przymocowana tylko z tej strony.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Rozwiązanie mocowania klatki wychwytu i balansu tylko z jednej strony mechanizmu nazywane jest Flying Tourbillonem. To wykończenie jest doskonałym dopełnieniem do wskazań oferowanych z tej strony zegarka. Są nimi druga strefy czasowa, sekundnik oraz wskazanie dnia i nocy delikatnie ukryte w okolicach indeksu godziny 2.

Wierność tradycji w nowoczesnych dekadach

Koncepcja odwracanych zegarków, towarzyszy nam prawie 90. lat. Wydawać by się mogło, że temat dwustronnych zegarków szybko się wyczerpie, ale firma Jeger LeCoultre pokazuje nam, że z doskonałego pomysłu jaki mieli kilkadziesiąt lat temu, dalej mogą czerpać doskonałą bazę dla kolejnych wyrobów. Manufaktura jest w stanie tworzyć kolejne piękne, czasem nawet zaskakujące nowe modele. Sam system odwracania części koperty na przestrzeni wieków nie zmienił się aż tak bardzo, dzięki temu nowe modele dalej zachowują ten unikalny styl lat 30 tych.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Nadal mamy do czynienia z polerowaną kopertą z charakterystycznymi, poprzecznymi matowymi rowkami. Niektóre poprzednie wersje kopert zegarków z kolekcji Reverso wyróżniały się pełnymi kształtami, aby pomieścić skomplikowane mechanizmy. W tym przypadku nie ma mowy o znacznej grubości, bowiem wynosi ona 9.15 mm. Pozostałe wymiary koperty to długość z uszami wynosząca 45.5 mm oraz szerokość 27.4 mm.

Do produkcji koperty użyto jednego z najszlachetniejszych materiałów, jakim jest platyna. Jest to bardzo popularny materiał kopert wśród firm manufakturowych branży zegarmistrzowskiej.

„Dwie twarze - jedno serce”

Wskazania obu stron tarczy odbywają się z wykorzystaniem nowego, manufakturowego mechanizmu z manualnym naciągiem o oznaczeniu 847. Nie był on dotychczas stosowany w żadnym innym modelu.

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface

Jaeger-LeCoultre - Reverso Tribute Tourbillon Duoface
Jak już wspominałem, i chciałbym przypomnieć, jest to mechanizm z latającym tourbillonem z wskazaniem czasu dla dwóch stref czasowych, sekundnikiem oraz wskazaniem dnia i nocy.

Unikalna wersja tylko dla fanów marki

Opisywany przez nas model z nowym mechanizmem in-house został wyprodukowany w limitowanej edycji 50 sztuk. Cena tego zegarka wynosi 123 000 Euro, czyli w przeliczeniu 530 000 złotych. Z pewnością model trafi do kolekcjonerów, którzy nie tylko cenią sobie markę tę markę, ale również jej zegarmistrzowskie dokonania.

Jakub Wojdat


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

RADO True Open Heart Automatic
RADO True Open Heart Automatic
04.10.2018
Alliance Sport Chronograph - nowy z...
Alliance Sport Chronograph - nowy z...
12.10.2018

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco