W poszukiwaniu czasu

POWRÓT 10.06.2014 Wiadomości
W poszukiwaniu czasu

„W poszukiwaniu czasu. Zegary i warsztat zegarmistrza Franciszka Wieganda” – pod takim właśnie tytułem zorganizowano wystawę, którą oglądać można w Centrum Kultury Śląskiej w pałacu w Nakle Śląskim, od 15 kwietnia 2014. Wprawdzie planowano zakończyć ją po upływie półtorej miesiąca, ale poziom wystawy i zainteresowanie odwiedzających spowodowały, że przedłużono czas jej trwania do końca sierpnia.

„W poszukiwaniu czasu. Zegary i warsztat zegarmistrza Franciszka Wieganda” – pod takim właśnie tytułem zorganizowano wystawę, którą oglądać można w Centrum Kultury Śląskiej w pałacu w Nakle Śląskim, od 15 kwietnia 2014. Wprawdzie planowano zakończyć ją po upływie półtorej miesiąca, ale poziom wystawy i zainteresowanie odwiedzających spowodowały, że przedłużono czas jej trwania do końca sierpnia.


W imieniu organizatorów wystawy, zapraszamy do Nakła Śląskiego! Jeszcze do końca sierpnia!

Wiegand Franciszek wystawa 2014 Wiegand Franciszek wystawa 2014 Wiegand Franciszek wystawa 2014


Wystawa, zbiory, zegarmistrz
Jak sam tytuł prezentacji wskazuje, można na niej zobaczyć najcenniejsze eksponaty z kolekcji znanego tarnogórskiego mistrza zegarmistrzostwa - Franciszka Wieganda. Najbardziej przykuwają uwagę zegary ścienne - chronometry astronomiczne. Na ekspozycję składają się także różnego rodzaju modele wychwytów i rzeczywiste zegary wieżowe. Wśród nich jest także zabytek z 1891 roku, pochodzący z Głogówka mechanizm zegara marki C. Weiss. Eksponaty pokazane są w pięknie zaaranżowanej sali na I piętrze pałacu w Nakle Śląskim, według projektu Mariusza Paluchiewicza z Muzeum Śląskiego
Dodatkową atrakcją wystawy jest warsztat tarnogórskiego zegarmistrza, prezentujący narzędzia, za pomocą których mistrz Wiegand wyczarowuje swoje zegarmistrzowskie cuda. On sam jest gotów opowiadać o swojej pracy wszystkim zainteresowanym, co powinni wziąć pod uwagę zwłaszcza młodzi ludzie, którzy dopiero zastanawiają się nad wyborem zawodu.
My klubowicza pamiętamy pana Franciszka z dorocznego klubowego spotkania, jakie odbyło się w roku ubiegłym, oraz z niezwykłych eksponatów – choćby tych samych modeli wychwytów, jakie nam zaprezentował. Lokalni współmieszkańcy z okolic Tarnowskich Gór znają go z działalności usługowej, oraz renowacji słynnych okolicznych zegarów, w tym między innymi na tarnogórskim Rynku, czy w szkole w Tworogu.Wiegand Franciszek, Historia precyzyjnego zegara mechanicznego


Książka "Historia precyzyjnego zegara mechanicznego"
Jak sam mówi, 10 lat temu pomysł napisania książki tylko by go rozśmieszył. Tymczasem przy okazji gromadzenia materiałów do kolejnej wersji katalogu swoich wyrobów i pisaniu specjalistycznych artykułów do branżowego magazynu, powstała "Historia precyzyjnego zegara mechanicznego". To pierwsza jego książka. Łączy ona historię czasu, sztuki zegarmistrzostwa z wspomnieniami i osobistymi refleksjami autora. Mimo że powstawała bardzo szybko, to jej autor musiał jeszcze przyśpieszyć pracę i ścigać się czasem, by ujrzała światło dzienne przed planowanym na 15 kwietnia wernisażem wystawy w Nakle Śląskim.  

Wiegand Franciszek wystawa 2014

Nakło Śląskie
To urokliwe miasteczko, ma szczególne znaczenie dla Franciszka Wieganda. Jego ojciec był ślusarzem samochodowym i miłośnikiem motocykli. Na jednym ze swoich jednośladów wybrał się z kolegą do Nakła, mimo że jego matka (babcia p. Franciszka) zdecydowanie odradzała mu takie przejażdżki. Bała się o syna, a śnił jej się wypadek. Niestety faktycznie do niego doszło. W Nakle motocykliści zderzyli się z samochodem, w wyniku którego kolega ojca  zginął, a on sam został inwalidą - miał jedną nogę krótszą. W takiej sytuacji dziadkowie postanowili, że powinien wybrać odpowiedni dla swojego stanu zdrowia zawód i zostać zegarmistrzem. W ten sposób, właśnie wtedy - w 1925 roku, jeszcze przed moim przyjściem na świat, zaczął się dla mnie „zegarmistrzowski czas” – wspomina pan Franciszek. To jest jego zegarmistrzowskie miasto. Teraz mam tutaj wystawę — opowiada Franciszek Wiegand, który mimo tego, że początkowo nie chciał być zegarmistrzem, z pasją kontynuuje zawód ojca.


Zapoznając się ze zbiorami pokazanymi na wystawie i treścią książki, możemy tylko życzyć panu Franciszkowi jeszcze wielu tak doskonałych, zrealizowanych zegarmistrzowskich pomysłów.


Magazyn ZIP NR 7

MAGAZYN ZIP NR 7 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Junghans w Polsce. Nowy dystrybutor
Junghans w Polsce. Nowy dystrybutor
08.06.2014
Obrazy projektu „Hublot kocha piłkę...
Obrazy projektu „Hublot kocha piłkę...
12.06.2014

Podstrony producentów

Zegarki Roamer
Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco