Montblanc to firma, która w swoim portfolio posiada 3 rodzaje produktów: ekskluzywne artykuły piśmiennicze, wysokiej klasy wyroby skórzane oraz wysokiej klasy zegarki, które ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne można śmiało określać słowami Haute Horologerie.
Początek firmy Monblanc datuje się na 1906 rok, kiedy to inżynier Alfred Nehemias oraz August Eberstein rozpoczęli produkcję piór ebonitowych sprowadzając do nich stalówki z Ameryki. Jako siedzibę swojej firmy ustanowili Hamburg. Po upływie kilku lat całą firmę przejęli Wilhelm Dziambor, Christian Lausen oraz Clauss Johannes Voss. Od tego momentu firma rozpoczęła swoją światowa karierę. Od 1910 roku firma nosi nazwę Montblanc i jest synonimem najwyższej jakości produktów. Należy do grona producentów najbardziej luksusowych artykułów piśmienniczych.
Montblanc jako manufaktura zegarmistrzowska ma relatywnie krótką historię.
W 1993 roku firma Dunhill Holding, która od 1985 roku posiadała większość akcji, została przejęta przez koncern Vendome, który w efekcie został przekształcony w Richemont Group, zrzeszający najbardziej luksusowych producentów zegarkowych. Richemont Group w 1997 roku wykupiła szwajcarską manufakturę Minerva, której produkty przez lata zachwycały wielu miłośników mechaniki precyzyjnej. Manufaktura, której siedzibą było małe miasteczko Villeret, została włączona do firmy Montblanc i jej centrala od tego momentu stała się miejscem produkcji czasomierzy ze świata najwyższego zegarmistrzostwa z logiem przypominającym płatek śniegu.
Kontynuacja pięknej opowieści
W latach 30-tych XX wieku świat zegarkowy musiał zaspokoić popyt na zegarki dla pilotów.
Wiele firm z branży produkowało tego typu czasomierze, które musiały spełniać wymagania pilotów. Jednym z takich producentów była firma Minerva, która również tworzyła lotnicze zegarki. Dziś prawie każdy producent w swoich kolekcjach przypomina i nawiązuje do tych wyjątkowych produktach, które tworzono dla podniebnych śmiałków.
Firma Montblanc, przypominając osiągniecia marki, która jest obecnie jej częścią, wzięła „na warsztat” jeden z piękniejszych modeli, jaki wyszedł z fabryki z Villeret.
Przypominając kolekcję lotniczych chronografów stworzyli limitowaną edycję 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition.
Modele tworzone dla pilotów w ubiegłym wieku miały kilka cech charakterystycznych.
Pierwszą i najważniejszą z nich jest dużych rozmiarów koronka, którą można obsługiwać w grubych rękawicach, które były atrybutem pilotów latających samolotami w tamtych czasach.
Kolejnym aspektem jest czytelna tarcza, ponad którą poruszają się masywnych rozmiarów wskazówki pokryte powłoką luminescencyjną, ułatwiająca odczyt czasu w słabych warunkach świetlnych. W tego typu zegarkach istotnym elementem był również stoper oraz skala tachymetru.
Wszystkie te cechy znajdziemy właśnie w nowej limitowanej edycji zegarka Montblanc.
Koronka w tym modelu posiada spory rozmiar, ale jest jednocześnie przyciskiem, dzięki któremu obsługujemy wskazania stopera. Wskazówki, aby były widoczne w ciemności, pokryto masą luminescencyjną Super-LumiNova, natomiast te zliczające sekundy podczas pracy stopera wykonano w kolorze niebieskim, aby kontrastowały z cyferblatem.
Tarcza wykończona szlifem słonecznym w kolorze miedzianym doskonale komponuje się z wyraziście zaakcentowanymi indeksami godzinowymi oznaczonymi cyframi arabskimi. Skala tachymetru, jak również subtarcze stopera wykonano w ciemnej kolorystyce, które doskonale oddają charakterystykę zegarków z epoki. Bez wątpienia patrząc na ten zegarek mamy wrażenie, że jest to model sprzed prawie stu lat.
Nowoczesne logo marki umieszczane na większości zegarków Montblanc w przypadku tej limitowanej edycji zostało zastąpione przez logo, które swoim wyglądem pasuje do tarczy z poprzedniej epoki.
Mamy tutaj napis Mont Blanc przedzielony grafiką ilustrującą ten najwyższy alpejski szczyt.
Poniżej wskazówek znajdziemy oznaczenie mechanizmu jaki zastosowano w tym czasomierzu.
Epokowy korpus zegarka
Po raz pierwszy w historii manufaktura Montblanc sięgnęła po materiał, który w nieco innej formie był znany ponad 4 tysiące lat temu. Surowcem tym jest brąz, który w przemyśle zegarmistrzowskim w ostatnim czasie jest na topie. Wiele firm w swojej ofercie wprowadza ten niezwykły stop metali, który w charakterystyczny sposób starzeje się pokrywając się patyną. Stosując takie rozwiązanie zestawia ze sobą tradycyjne zegarmistrzostwo z unikalnym materiałem w tej dziedzinie.
Zastosowanie tego materiału do wykonania koperty nie tylko dodaje uroku temu modelowi, ale doskonale komponuje się z cyferblatem zegarka. Koperta posiada 44 mm średnicy i została wykończona w dwóch stylach.
Luneta szkła została wypolerowana, aby zwiększyć odczucie głębi optycznej, a pozostała część koperty jest wyszczotkowana. Stosując nowy materiał, firma wzięła również pod uwagę to, że brąz może być materiałem uczuleniowym, dlatego z tego powodu w zegarku tym dekiel został wykonany z tytanu i pokryty powłoką w kolorze brązu, aby nie odcinał się kolorystycznie od reszty koperty.
Manufakturowy mechanizm MB
W zegarku Montblanc zastosowano mechanizm z ręcznym naciągiem o oznaczeniu MB 16.29.
Jest to całkowicie manufakturowy mechanizm typu monopusher z kołem kolumnowym, sprzęgłem poziomym oraz mostkiem chronografu w kształcie litery V.
Komplikacja konstrukcji w postaci monopushera to funkcja stopera, którego obsługa odbywa się za pomocą przycisku umieszczono w koronce. Przycisk ten służy zarówno do startu i stopowania stopera, jak również do zerowania pomiaru.
Koło kolumnowe w mechanizmach to nie jest rozwiązanie innowacyjne, ponieważ jest znane już od wielu lat, ale zastosowanie go w zegarku sprawia, że zużycie części odpowiadających za pracę stopera jest znacznie mniejsze niż w przypadku mechanizmu z krzywką.
Piękne wykończenie werku można podziwiać przez przeszklony szkłem szafirowym dekiel, który w pełni odsłania ten wyjątkowy wyrób zegarmistrzowski oraz jego mostki pokryte powłoką w kolorze różowego złota. Częstotliwość z jaką pracuje balans wynosi 18,000 wahnięć na godzinę. Mechanizm oferuje rezerwę chodu na poziomie 50 godzin.
Od jakiegoś czasu marka Montblanc, aby podkreślić jakość swoich manufakturowych mechanizmów, przeprowadza specjalny test. Został on opracowany przez fabrykę Montblanc i trwa aż 500 godzin. Składa się z następujących etapów.
Etap 1. to sprawdzenie prawidłowości nakręcania oraz właściwego montażu zegarka.
Etap 2. trwa 80 godzin i jest to kontrola dokładności chodu w wielu pozycjach.
Kolejny z nich trwa, aż 336 godzin i jest to nadzór nad prawidłową pracą mechanizmu czasomierza. Następne 80 godzin, to test chwilowej szybkości i działania wskazań w każdej pozycji zegarka.
Ostatnim z nich jest test wodoszczelności, który trwa aż 2 godziny.
Wszystkie modele manufakturowe poddawane są takim testom, aby mieć pewność, że ich jakość i precyzja sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.
Limitowana edycja tego zegarka została ograniczona do 100 sztuk i jest oferowana za cenę 116 000 złotych (27 500 Euro).
Nie jest to cena wygórowana biorąc pod uwagę historię, jaką ze sobą niesie ten model. Jakość oferowaną przez zegarki ze świata Haute Horologerie, do które z pewnością można zaliczyć ten model oraz jego zaawansowany mechanizm w pełni tłumaczą kwotę jaką będzie musiał zapłacić miłośnik unikalnych czasomierzy za ten wyjątkowy produkt.
Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marku tu - MONTBLANC.
Jakub Wojdat
21:26 16.12.2017Zegarki
Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100
Powrót do kategorii

REKLAMA

Wywiad: Karol Roman – polski inżynier, konstruktor i zegarmistrz
W dziewiątym numerze magazynu „Zegarki i Pasja” pojawiło się opracowanie o indywidualnych i niezwykłych rozwiązaniach wskazania rezerwy chodu, które zaprojektował Karol R ...

BULOVA Military Hack Watch Automatic - wojak w cywilu
Wojskowość jest kontrowersyjna - kojarzy się nam raczej z rozwiązaniami siłowymi, w których większość z nas nie chciałaby musieć uczestniczyć. Jednak działania militarne ...

Testujemy: G-SHOCK GBD-H1000 G-SQUAD
G-SHOCK to marka zegarkowa o wyjątkowo jednoznacznym charakterze i bardzo mocno ugruntowanej pozycji w świecie zegarków. Fenomenalny pomysł stworzenia zegarka ultra wytrz ...

Carl F. Bucherer - Manero Tourbillon Double Peripheral Trilogy
Świat zegarków pełny jest dość powtarzalnych schematów - zegarki z automatycznym naciągiem najczęściej posiadają mocowany centralnie rotor, permanentnie przykrywający wię ...

Carl von Zeyten Schonach i Todmoos Doppel-Tourbillon Limited Edition
Marka Carl von Zeyten pojawiła się na naszym rynku niedawno, budząc od razu spore zainteresowanie, ale też pewną dozę nieufności. To zjawisko naturalne dla firm nowych i ...

Seiko Astron – to w końcu kryzys czy rewolucja?
Niedawno minęło 51 lat od premiery zegarka, który według wielu wstrząsnął przemysłem zegarmistrzowskim. Rocznica, nawet jeśli niezbyt okrągła, wydaje się dobrym pretekste ...

Błonie Rzemieślnicze – unikatowość i indywidualny charakter
Markę Błonie kojarzą nasi dziadkowie i ojcowie, to jedyna w powojennej historii polska firma oferująca zegarki mechaniczne. Dziś zna ją oczywiście także każdy zegarkomani ...

Credor Eichi II 140th Anniversary - mniej znaczy więcej
Zegarkowy minimalizm ma zdecydowanie wiele odsłon i różne stopnie natężenia. Za książkowy przykład minimalizmu uznaje się zegarki w niemieckim stylu Bauhaus, ale Japończy ...

Spadek zatrudnienia w szwajcarskiej branży zegarkowej
W Szwajcarii w branży zegarków i mikrotechnologii pracuje ok. 57,5 tys. osób, o 1553 mniej niż rok wcześniej. To spadek o 2,6 proc. Na początku 2021 roku branża zegarkowa ...