• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Inventic
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki U-boat

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100


Powrót do kategorii

Montblanc to firma, która w swoim portfolio posiada 3 rodzaje produktów: ekskluzywne artykuły piśmiennicze, wysokiej klasy wyroby skórzane oraz wysokiej klasy zegarki, które ze względu na swoje zaawansowanie technologiczne można śmiało określać słowami Haute Horologerie.

Początek firmy Monblanc datuje się na 1906 rok, kiedy to inżynier Alfred Nehemias oraz August Eberstein rozpoczęli produkcję piór ebonitowych sprowadzając do nich stalówki z Ameryki. Jako siedzibę swojej firmy ustanowili Hamburg. Po upływie kilku lat całą firmę przejęli Wilhelm Dziambor, Christian Lausen oraz Clauss Johannes Voss. Od tego momentu firma rozpoczęła swoją światowa karierę. Od 1910 roku firma nosi nazwę Montblanc i jest synonimem najwyższej jakości produktów. Należy do grona producentów najbardziej luksusowych artykułów piśmienniczych.

Montblanc jako manufaktura zegarmistrzowska ma relatywnie krótką historię.

W 1993 roku firma Dunhill Holding, która od 1985 roku posiadała większość akcji, została przejęta przez koncern Vendome, który w efekcie został przekształcony w Richemont Group, zrzeszający najbardziej luksusowych producentów zegarkowych. Richemont Group w 1997 roku wykupiła szwajcarską manufakturę Minerva, której produkty przez lata zachwycały wielu miłośników mechaniki precyzyjnej.  Manufaktura, której siedzibą było małe miasteczko Villeret, została włączona do firmy Montblanc i jej centrala od tego momentu stała się miejscem produkcji czasomierzy ze świata najwyższego zegarmistrzostwa z logiem przypominającym płatek śniegu.

Kontynuacja pięknej opowieści

W latach 30-tych XX wieku świat zegarkowy musiał zaspokoić popyt na zegarki dla pilotów.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Wiele firm z branży produkowało tego typu czasomierze, które musiały spełniać wymagania pilotów. Jednym z takich producentów była firma Minerva, która również tworzyła lotnicze zegarki. Dziś prawie każdy producent w swoich kolekcjach przypomina i nawiązuje do tych wyjątkowych produktach, które  tworzono dla podniebnych śmiałków.

Firma Montblanc, przypominając osiągniecia marki, która jest obecnie jej częścią, wzięła „na warsztat” jeden z piękniejszych modeli, jaki wyszedł z fabryki z Villeret.

Przypominając kolekcję lotniczych chronografów stworzyli limitowaną edycję 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Modele tworzone dla pilotów w ubiegłym wieku miały kilka cech charakterystycznych.

Pierwszą i najważniejszą z nich jest dużych rozmiarów koronka, którą można obsługiwać w grubych rękawicach, które były atrybutem pilotów latających samolotami w tamtych czasach.

Kolejnym aspektem jest czytelna tarcza, ponad którą poruszają się masywnych rozmiarów wskazówki pokryte powłoką luminescencyjną, ułatwiająca odczyt czasu w słabych warunkach świetlnych. W tego typu zegarkach istotnym elementem był również stoper oraz skala tachymetru.

Wszystkie te cechy znajdziemy właśnie w nowej limitowanej edycji zegarka Montblanc.

Koronka w tym modelu posiada spory rozmiar, ale jest jednocześnie przyciskiem, dzięki któremu obsługujemy wskazania stopera. Wskazówki, aby były widoczne w ciemności, pokryto masą luminescencyjną Super-LumiNova, natomiast te zliczające sekundy podczas pracy stopera wykonano w kolorze niebieskim, aby kontrastowały z cyferblatem.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Tarcza wykończona szlifem słonecznym w kolorze miedzianym doskonale komponuje się z wyraziście zaakcentowanymi indeksami godzinowymi oznaczonymi cyframi arabskimi. Skala tachymetru, jak również subtarcze stopera wykonano w ciemnej kolorystyce, które doskonale oddają charakterystykę zegarków z epoki. Bez wątpienia patrząc na ten zegarek mamy wrażenie, że jest to model sprzed prawie stu lat.

Nowoczesne logo marki umieszczane na większości zegarków Montblanc w przypadku tej limitowanej edycji zostało zastąpione przez logo, które swoim wyglądem pasuje do tarczy z poprzedniej epoki.

Mamy tutaj napis Mont Blanc przedzielony grafiką ilustrującą ten najwyższy alpejski szczyt.

Poniżej wskazówek znajdziemy oznaczenie mechanizmu jaki zastosowano w tym czasomierzu.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Epokowy korpus zegarka

Po raz pierwszy w historii manufaktura Montblanc sięgnęła po materiał, który w nieco innej formie był znany ponad 4 tysiące lat temu. Surowcem tym jest brąz, który w przemyśle zegarmistrzowskim w ostatnim czasie jest na topie. Wiele firm w swojej ofercie wprowadza ten niezwykły stop metali, który w charakterystyczny sposób starzeje się pokrywając się patyną. Stosując takie rozwiązanie zestawia ze sobą tradycyjne zegarmistrzostwo z unikalnym materiałem w tej dziedzinie.

Zastosowanie tego materiału do wykonania koperty nie tylko dodaje uroku temu modelowi, ale doskonale komponuje się z cyferblatem zegarka. Koperta posiada 44 mm średnicy i została wykończona w dwóch stylach.

Luneta szkła została wypolerowana, aby zwiększyć odczucie głębi optycznej, a pozostała część koperty jest wyszczotkowana. Stosując nowy materiał, firma wzięła również pod uwagę to, że brąz może być materiałem uczuleniowym, dlatego z tego powodu w zegarku tym dekiel został wykonany z tytanu i pokryty powłoką w kolorze brązu, aby nie odcinał się kolorystycznie od reszty koperty.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Manufakturowy mechanizm MB

W zegarku Montblanc zastosowano mechanizm z ręcznym naciągiem o oznaczeniu MB 16.29.

Jest to całkowicie manufakturowy mechanizm typu monopusher z kołem kolumnowym, sprzęgłem poziomym oraz mostkiem chronografu w kształcie litery V.

Komplikacja konstrukcji w postaci monopushera to funkcja stopera, którego obsługa odbywa się za pomocą przycisku umieszczono w koronce. Przycisk ten służy zarówno do startu i stopowania stopera, jak również do zerowania pomiaru.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Koło kolumnowe w mechanizmach to nie jest rozwiązanie innowacyjne, ponieważ jest znane już od wielu lat, ale zastosowanie go w zegarku sprawia, że zużycie części odpowiadających za pracę stopera jest znacznie mniejsze niż w przypadku mechanizmu z krzywką.

Piękne wykończenie werku można podziwiać przez przeszklony szkłem szafirowym dekiel, który w pełni odsłania ten wyjątkowy wyrób zegarmistrzowski oraz jego mostki pokryte powłoką w kolorze różowego złota. Częstotliwość z jaką pracuje balans wynosi 18,000 wahnięć na godzinę. Mechanizm oferuje rezerwę chodu na poziomie 50 godzin.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Od jakiegoś czasu marka Montblanc, aby podkreślić jakość swoich manufakturowych mechanizmów, przeprowadza specjalny test. Został on opracowany przez fabrykę Montblanc i trwa aż 500 godzin. Składa się z następujących etapów.

Etap 1. to sprawdzenie prawidłowości nakręcania oraz właściwego montażu zegarka.

Etap 2. trwa 80 godzin i jest to kontrola dokładności chodu w wielu pozycjach.

Kolejny z nich trwa, aż 336 godzin i jest to nadzór nad prawidłową pracą mechanizmu czasomierza. Następne 80 godzin, to test chwilowej szybkości i działania wskazań w każdej pozycji zegarka.

Ostatnim z nich jest test wodoszczelności, który trwa aż 2 godziny.

Wszystkie modele manufakturowe poddawane są takim testom, aby mieć pewność, że ich jakość i precyzja sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów.

Montblanc - 1858 Chronograph Tachymeter Limited Edition 100

Limitowana edycja tego zegarka została ograniczona do 100 sztuk i jest oferowana za cenę 116 000 złotych (27 500 Euro).

Nie jest to cena wygórowana biorąc pod uwagę historię, jaką ze sobą niesie ten model. Jakość oferowaną przez zegarki ze świata Haute Horologerie, do które z pewnością można zaliczyć ten model oraz jego zaawansowany mechanizm w pełni tłumaczą kwotę jaką będzie musiał zapłacić miłośnik unikalnych czasomierzy za ten wyjątkowy produkt.   

Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Montblanc znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marku tu - MONTBLANC.

Jakub Wojdat


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 19

MAGAZYN Zegarki I Pasja NR 19

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Epos 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Rado 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej...
VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej...
14.12.2017
ROAMER – seria Vanguard Slim Line
ROAMER – seria Vanguard Slim Line
18.12.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Inventic
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco