Florencja kojarzy mi się jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Włoszech. To jednocześnie stolica przepięknej Toskanii i cel podróży wielu turystów. Panuje nawet opinia, że to najpiękniejsze włoskie miasto oddające najlepiej klimat i te cechy, jakich oczekujemy wybierając się do Włoch. Ale to nie wszystko, bo poza pięknem krajobrazów, przyrody, architektury i serdecznością ludzi Florencja ma drugie oblicze.
Zdecydowanie poważniejsze, choć z piękna być może wynikające. To miejsce, gdzie żył i tworzył Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł. To także miasto w którym już 25 marca 1353 roku na wieży Palazzo Vecchio Niccolo Di Bernardo (nie mylić z Machiavellim) zamontował zegar mechaniczny. Konstruowanie mechanicznych zegarów wymaga umiejętności technicznych i wiedzy o materiałach, ale przede wszystkim znajomości matematyki oraz astronomii, przez co niezbędna wiedza zawodowa leży gdzieś na pograniczu rzemiosła i humanizmu w najściślejszym tego słowa znaczeniu.
Tak więc Florencja była niejako skazana, by stać się wiodącym punktem kontaktowym budowniczych zegarów w czasie Renesansu. Z Filipem Brunelleschi i zegarem na wieży Palazzo dei Vicari w Scarperia z 1445 roku, z Leonardem daVinci i jego studiami wychwytu zegarowego, oraz tworzącą się dynastią zegarmistrzów rodziny Della Volpaia nie mogła wręcz tego uniknąć. To nie przypadek, że jedna z ulic znana była jako „Zegarowa” (Via dell'Orologio), a Pałac Palazzo Vecchio posiada Salę Zegarową (Sala dell'Orologio).
Całkiem niedawno, bo w 1988 roku właśnie we Florencji powołano do życia markę Visconti. To wydarzenie było niejako powrotem po ponad 30 latach sztuki tworzenia artykułów piśmienniczych do Florencji.
W niedługim czasie działania założyciela firmy doprowadziły markę, jej produkty i całe rzemiosło do poziomu ikony. Fascynacja produktami Visconti obejmuje tak sam produkt, jak i sztukę jego projektowania i technologię wytwarzania, oraz finezję posługiwania się nim.
By uczcić ten sukces, uświetnić go i jednocześnie nie zatrzymywać się w rozwoju precyzyjnej dziedziny produkcji marka Visconti wprowadziła na rynek kilka lat temu swój nowy produkt – zegarki.
Poprzez zapoczątkowanie zegarkowej produkcji firma przypomina o zapomnianej, tak samo jak piśmiennictwo, tutejszej tradycji wytwarzania zegarów – o czym wspominaliśmy wcześniej. Florencja jako miejsce dawniej ściśle związane z zegarmistrzostwem, może znów zaistnieć w tej dziedzinie.
Podejmując to nowe wyzwanie, zamierza ona działać z podobną pionierską determinacją, entuzjazmem i wytrwałością taką, jak ponad 25 lat temu przy budowie pozycji w dziedzinie artykułów w piśmienniczych. Oby tak samo jak wtedy udało się przywrócić piśmiennictwo, tak teraz uda się przywrócić Florencji tajniki sztuki zegarmistrzowskiej, z dumą stawiając ją obok odrodzonej już sztuki kaligrafii.
Model biznesowy z sukcesem zrealizowany w branży piśmienniczej jest wzorem do naśladowania dla tego nowego wyzwania. Skuteczne działania podjęte wtedy mogą być zastosowane i teraz. Wysokiej klasy artykuły piśmiennicze to na dziś produkty mające cechy wspólne z zegarkami. Możemy oczywiście pisać tanim długopisem lub używając komputera. Pióra, kaligrafia mogły wydawać się przeżytkiem, podobnie zegarki mechaniczne, tym bardziej, że czas wyświetlany jest dziś niemal wszędzie, a jednak zegarki z tradycyjnymi mechanizmami nadal są, co więcej branża się rozwija.
Wysokie umiejętności manualne, wiedza techniczna i wzornicza oraz doskonała organizacja wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu osób i jednostek firmy są podstawą dla podjęcia takiej próby przez Visconti. Determinacja i motywacja dla osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej z jednej strony i przewodnictwo Dante Del Veccio, oraz kreatywność zespołu marki Visconti, z drugiej strony wydają się być najlepszym gwarantem powodzenia projektu.
W 2013 roku rozpoczęła się więc kolejna wielka przygoda w historii marki Visconti.
Dla uczczenia swojej rocznicy istnienia rozpoczęto produkcje zegarków. Nad ich projektami czuwał Antonio Ambuchi – człowiek, który przez wiele lat odpowiadał za techniczną stronę zegarków Officine Panerai, kiedy ta miała siedzibę waśnie we Florencji.
Tym sposobem firma wkroczyła na nowy grunt, dość łatwo zadomawiając się na nim.
Dziś kolekcja zegarkowa jest całkiem bogata, dodatkowo obejmuje rotomaty i paski do zegarków, które są pogrupowane w 11 liniach. Mamy zegarki nurkowe, sportowe, eleganckie ale i „dizajnerskie” jak bardzo ciekawa kolekcja Lava, gdzie stalowa koperta zwieńczona jest masywną lunetą wykonaną z zastygłej lawy.
Firma stosuje ciekawe pomysły jeśli chodzi o wygląd czy rozwiązania techniczne. Także materiały do budowy zegarka jak wspomniana lawa, ale także brąz, tytan czy klasyczna stal. „Sercami” zegarków Visconti są mechanizmy od uznanych dostawców. Używane są Sellita SW 200, SW 500, Soprod oraz mechanizmy Miyota.
Najbardziej stonowane są zegarki reprezentujące linię Roma 60’s. Grand Cruise, Sport Dive czy Pro Dive są niemal ekstrawaganckie, dla odważnych.
Mnie najbardziej przekonuje kolekcja Isla Mallorca.
Styl tej linii nawiązuje nieco do zegarków innej firmy zegarmistrzowskiej mającej korzenie we Florencji, czyli Officine Panerai. To nawiązanie jest dość luźne.
Isla Mallorca mają koperty, których ogólny kształt przypomina nieco te, które charakteryzują linię Luminor marki Panerai. Visconti proponuje jednak zdecydowanie więcej detali i zabiegów stylistycznych. Włochy, to kraj, który ma ponad 7500 km linii brzegowej.
To kraj mocno związany z morzami, żeglarstwem i odkryciami morskich podróżników. Odwołanie w nazwie i inspiracji do pięknej hiszpańskiej wyspy na Morzu Śródziemnym jest niejako hołdem dla tej historii. W modelach z serii Isla Mallorca połączono sportowy charakter z wytrzymałością zegarka wodoodpornego do 1000 m.
Zrezygnowano z atrybutu nurkowych zegarków, czyli obrotowej lunety. Jednak zastosowana koperta jest trzyczęściowa, a elementem charakterystycznym, wyróżniającym ten projekt są dokręcane uszy.
To ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia stylu, a jego praktycznym uzasadnieniem jest możliwość łatwej wymiany uszkodzonych elementów przy założeniu, że korzystamy z tego zegarka wykorzystując jego możliwości.
Brak obrotowej lunety dał możliwość przeznaczenia maksymalnie dużej powierzchni na tarczę, co wpływa na czytelność.
Pomaga w tym także zastosowanie indeksów godzinowych pokrytych obficie masą luminescencyjną.
Podobnie ażurowane wskazówki - są wypełnione substancją świecącą.
Wersja ze stoperem jest naturalnie nieco mniej czytelna, ale postarano się by główne wskazanie czasu było na pierwszym planie. Isla Mallorca występują w wersji z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej lub z brązu.
Możemy wybrać zegarek z podstawowym wskazaniem czasu wyposażony w mechanizm Sellita SW-200, a także model posiadający dodatkowo w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci stopera, dzięki zastosowaniu w nim mechanizmu Sellita SW-500
Jak sklasyfikować te zegarki?
To niełatwe zadanie, bo chyba nie da się jednoznacznie ich „zaszufladkować”.
One raczej nie są przeznaczone dla masowego odbiorcy.
To, można rzec, awangardowe projekty dla osób, dla których wartością jest fakt, iż czasomierze wykonane są we Florencji, dla koneserów włoskiej sztuki, dla osób liczących na precyzję znaną z artykułów piśmienniczych tej firmy.
Ceny katalogowe zegarków z kolekcji Visconti Isla Majorca rozpoczynają się od 2 700 euro, czyli około 11 400 złotych za wersję podstawową oferowaną w stalowej kopercie, do 4 100 euro, czyli około 17 300 złotych za zegarek wyposażony w kopertę wykonaną z brązu, posiadający funkcję stopera.
Autor: Adrian Szewczyk
19:07 14.12.2017Zegarki
VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic
Powrót do kategorii

REKLAMA

Alpina - kilka słów o marce
Marka Alpina jest siostrzaną dla dobrze znanej na rynku firmy Frederique Constant. Posiadając tych samych właścicieli – Alettę i Petera Stas, Alpina korzysta z wszelkich ...

Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 2
W poniższym artykule, który jest kontynuacją pierwszej części, opublikowanej we wrześniu: Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1, chciałbym przy ...

Wracamy do środkowoeuropejskiej strefy... czasowej
Zmiana czasu! Jak co roku w ostatnią niedzielę października wracamy do wskazań czasu środkowoeuropejskiego. Cofamy wskazówki o jedną godzinę (w nocy z godziny 3.00 na 2.0 ...

Recenzja: Roamer Primeline Daydate
Początki marki Roamer sięgają 1888 roku, dzieje tego przedsiębiorstwa opisywaliśmy dokładnie tutaj – historia marki Roamer. My przeniesiemy się teraz do roku 2003, kiedy ...

BLAST - wybuchowa nowość ULYSSE NARDIN
Ulysse Nardin jest jedną z najbardziej cenionych marek zegarmistrzowskich wśród miłośników ciekawie stylizowanych zegarków z certyfikacją COSC, które w dużym stopniu czer ...

GIRARD PERREGAUX La Esmeralda Tourbillon
Dlaczego przy tak dużej liczbie działających dziś firm oferujących zegarki, tylko ich wąskie grono postrzegane jest jako marki luksusowe i elitarne? Odpowiedź na tak post ...

Targi GOLDEXPO Warszawa 2020
GOLDEXPO Warszawa – to targi dedykowane branży złotniczo-jubilerskiej, mające służyć budowaniu relacji z dotychczasowymi i potencjalnymi kontrahentami. Wydarzenie organiz ...

Recenzja: TISSOT Seastar 1000 Professional Special Edition
Krzyż we fladze Szwajcarii od zawsze jest symbolem wysokiej jakości i niezawodności produkowanych w kraju Helwetów wyrobów. Z tego powodu znalazł się on także w logo Tiss ...

Komplikacje konstrukcji modułu naciągu zegarka
By jakiekolwiek urządzenie mechaniczne mogło działać, musi ono mieć w dowolny sposób dostarczoną, i w dowolnej formie zgromadzoną, odpowiedniego rodzaju energię. Dla zega ...

Orient Sports M-Force Raikou Limited Edition
Orient to założona w Japonii w 1950 roku firma zegarmistrzowska, która jest ceniona obecnie na całym świecie ze względu na cechy jakie łączą oferowane przez nią zegarki. ...

Delma - historia marki zegarmistrzowskiej
Zlokalizowana w szwajcarskim Biel/Bienne gmina Lengnau jest miejscem narodzin szeregu znanych i cenionych do dziś marek zegarmistrzowskich. Przyjrzymy się jednej z nich. ...

Tissot PRX 40 205 Quartz – inspirowany modelem z 1978 roku
Lata 70. XX wieku to okres o dwojakim charakterze dla przemysłu zegarkowego. Z jednej strony powstawały świetne zegarki, charakterystyczne, ponadczasowe projekty i style, ...