• Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Davosa

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic


Powrót do kategorii

Florencja kojarzy mi się jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Włoszech. To jednocześnie stolica przepięknej Toskanii i cel podróży wielu turystów. Panuje nawet opinia, że to najpiękniejsze włoskie miasto oddające najlepiej klimat i te cechy, jakich oczekujemy wybierając się do Włoch. Ale to nie wszystko, bo poza pięknem krajobrazów, przyrody, architektury i serdecznością ludzi Florencja ma drugie oblicze.

Zdecydowanie poważniejsze, choć z piękna być może wynikające. To miejsce, gdzie żył i tworzył Leonardo Da Vinci czy Michał Anioł. To także miasto w którym już 25 marca 1353 roku na wieży Palazzo Vecchio Niccolo Di Bernardo (nie mylić z Machiavellim) zamontował zegar mechaniczny. Konstruowanie mechanicznych zegarów wymaga umiejętności technicznych i wiedzy o materiałach, ale przede wszystkim znajomości matematyki oraz astronomii, przez co niezbędna wiedza zawodowa leży gdzieś na pograniczu rzemiosła i humanizmu w najściślejszym tego słowa znaczeniu.

Tak więc Florencja była niejako skazana, by stać się wiodącym punktem kontaktowym budowniczych zegarów w czasie Renesansu. Z Filipem Brunelleschi i zegarem na wieży Palazzo dei Vicari w Scarperia z 1445 roku, z Leonardem daVinci i jego studiami wychwytu zegarowego, oraz tworzącą się dynastią zegarmistrzów rodziny Della Volpaia nie mogła wręcz tego uniknąć. To nie przypadek, że jedna z ulic znana była jako „Zegarowa” (Via dell'Orologio), a Pałac Palazzo Vecchio posiada Salę Zegarową (Sala dell'Orologio).

Całkiem niedawno, bo w 1988 roku właśnie we Florencji powołano do życia markę Visconti. To wydarzenie było niejako powrotem po ponad 30 latach sztuki tworzenia artykułów piśmienniczych do Florencji.

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

W niedługim czasie działania założyciela firmy doprowadziły markę, jej produkty i całe rzemiosło do poziomu ikony. Fascynacja produktami Visconti obejmuje tak sam produkt, jak i sztukę jego projektowania i technologię wytwarzania, oraz finezję posługiwania się nim.

By uczcić ten sukces, uświetnić go i jednocześnie nie zatrzymywać się w rozwoju precyzyjnej dziedziny produkcji marka Visconti wprowadziła na rynek kilka lat temu swój nowy produkt – zegarki.

Poprzez zapoczątkowanie zegarkowej produkcji firma przypomina o zapomnianej, tak samo jak piśmiennictwo, tutejszej tradycji wytwarzania zegarów – o czym wspominaliśmy wcześniej. Florencja jako miejsce dawniej ściśle związane z zegarmistrzostwem, może znów zaistnieć w tej dziedzinie.  

Podejmując to nowe wyzwanie, zamierza ona działać z podobną pionierską determinacją, entuzjazmem i wytrwałością taką, jak ponad 25 lat temu przy budowie pozycji w dziedzinie artykułów w piśmienniczych. Oby tak samo jak wtedy udało się przywrócić piśmiennictwo, tak teraz uda się przywrócić Florencji tajniki sztuki zegarmistrzowskiej, z dumą stawiając ją obok odrodzonej już sztuki kaligrafii.

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

Model biznesowy z sukcesem zrealizowany w branży piśmienniczej jest wzorem do naśladowania dla tego nowego wyzwania. Skuteczne działania podjęte wtedy mogą być zastosowane i teraz. Wysokiej klasy artykuły piśmiennicze to na dziś produkty mające cechy wspólne z zegarkami. Możemy oczywiście pisać tanim długopisem lub używając komputera. Pióra, kaligrafia mogły wydawać się przeżytkiem, podobnie zegarki mechaniczne, tym bardziej, że czas wyświetlany jest dziś niemal wszędzie, a jednak zegarki z tradycyjnymi mechanizmami nadal są, co więcej branża się rozwija.

Wysokie umiejętności manualne, wiedza techniczna i wzornicza oraz doskonała organizacja wszystkich biorących udział w przedsięwzięciu osób i jednostek firmy są podstawą dla podjęcia takiej próby przez Visconti.  Determinacja i motywacja dla osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie czasowej z jednej strony i przewodnictwo Dante Del Veccio, oraz kreatywność zespołu marki Visconti, z drugiej strony wydają się być najlepszym gwarantem powodzenia projektu.

W 2013 roku rozpoczęła się więc kolejna wielka przygoda w historii marki Visconti.

Dla uczczenia swojej rocznicy istnienia rozpoczęto produkcje zegarków. Nad ich projektami czuwał Antonio Ambuchi – człowiek, który przez wiele lat odpowiadał za techniczną stronę zegarków Officine Panerai, kiedy ta miała siedzibę waśnie we Florencji.

Tym sposobem firma wkroczyła na nowy grunt, dość łatwo zadomawiając się na nim.
VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

Dziś kolekcja zegarkowa jest całkiem bogata, dodatkowo obejmuje rotomaty i paski do zegarków, które są pogrupowane w 11 liniach. Mamy zegarki nurkowe, sportowe, eleganckie ale i „dizajnerskie” jak bardzo ciekawa kolekcja Lava, gdzie stalowa koperta zwieńczona jest masywną lunetą wykonaną z zastygłej lawy.

Firma stosuje ciekawe pomysły jeśli chodzi o wygląd czy rozwiązania techniczne. Także materiały do budowy zegarka jak wspomniana lawa, ale także brąz, tytan czy klasyczna stal. „Sercami” zegarków Visconti są mechanizmy od uznanych dostawców. Używane są Sellita SW 200, SW 500, Soprod oraz mechanizmy Miyota.

Najbardziej stonowane są zegarki reprezentujące linię Roma 60’s. Grand Cruise, Sport Dive czy Pro Dive są niemal ekstrawaganckie, dla odważnych.

Mnie najbardziej przekonuje kolekcja Isla Mallorca.

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

Styl tej linii nawiązuje nieco do zegarków innej firmy zegarmistrzowskiej mającej korzenie we Florencji, czyli Officine Panerai. To nawiązanie jest dość luźne.

Isla Mallorca mają koperty, których ogólny kształt przypomina nieco te, które charakteryzują linię Luminor marki Panerai. Visconti proponuje jednak zdecydowanie więcej detali i zabiegów stylistycznych. Włochy, to kraj, który ma ponad 7500 km linii brzegowej.

To kraj mocno związany z morzami, żeglarstwem i odkryciami morskich podróżników. Odwołanie w nazwie i inspiracji do pięknej hiszpańskiej wyspy na Morzu Śródziemnym jest niejako hołdem dla tej historii. W modelach z serii Isla Mallorca połączono sportowy charakter z wytrzymałością zegarka wodoodpornego do 1000 m.

Zrezygnowano z atrybutu nurkowych zegarków, czyli obrotowej lunety. Jednak zastosowana koperta jest trzyczęściowa, a elementem charakterystycznym, wyróżniającym ten projekt są dokręcane uszy.

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

To ciekawe rozwiązanie z punktu widzenia stylu, a jego praktycznym uzasadnieniem jest możliwość łatwej wymiany uszkodzonych elementów przy założeniu, że korzystamy z tego zegarka wykorzystując jego możliwości.

Brak obrotowej lunety dał możliwość przeznaczenia maksymalnie dużej powierzchni na tarczę, co wpływa na czytelność.

Pomaga w tym także zastosowanie indeksów godzinowych pokrytych obficie masą luminescencyjną.

Podobnie ażurowane wskazówki - są wypełnione substancją świecącą.

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

Wersja ze stoperem jest naturalnie nieco mniej czytelna, ale postarano się by główne wskazanie czasu było na pierwszym planie. Isla Mallorca występują w wersji z kopertą wykonaną ze stali szlachetnej lub z brązu.

Możemy wybrać zegarek z podstawowym wskazaniem czasu wyposażony w mechanizm Sellita SW-200, a także model posiadający dodatkowo w komplikację konstrukcji mechanizmu w postaci stopera, dzięki zastosowaniu w nim mechanizmu Sellita SW-500

Jak sklasyfikować te zegarki?

VISCONTI Firenze – zegarki włoskiej marki na przykładzie kolekcji Isla Majorca Automatic

To niełatwe zadanie, bo chyba nie da się jednoznacznie ich „zaszufladkować”.
One raczej nie są przeznaczone dla masowego odbiorcy.

To, można rzec, awangardowe projekty dla osób, dla których wartością jest fakt, iż czasomierze wykonane są we Florencji, dla koneserów włoskiej sztuki, dla osób liczących na precyzję znaną z artykułów piśmienniczych tej firmy.

Ceny katalogowe zegarków z kolekcji Visconti Isla Majorca rozpoczynają się od 2 700 euro, czyli około 11 400 złotych za wersję podstawową oferowaną w stalowej kopercie, do 4 100 euro, czyli około 17 300 złotych za zegarek wyposażony w kopertę wykonaną z brązu, posiadający funkcję stopera.

Autor: Adrian Szewczyk

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

TISSOT V8 Chronograph Alpine Specia...
TISSOT V8 Chronograph Alpine Specia...
12.12.2017
ROAMER – seria Vanguard Slim Line
ROAMER – seria Vanguard Slim Line
18.12.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco