• Zegarki marki Meccaniche Veneziane
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Doxa Sub
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Delma
 • Zegarki marki Sturmanski
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Orient

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation - dzieło sztuki zegarmistrzowskiej nagrodzone na GPHG 2017


Powrót do kategorii

Mottem działania marki Greubel Forsey jest stwierdzenie: „Art of Invention”, czyli sztuka wynalazku. Analizując ofertę zegarkową tej marki, możemy dojść do wniosku, że w kwestii opracowywania zaawansowanych rozwiązań zegarmistrzowskich jej konstruktorzy weszli na najwyższy poziom zegarkowej kreacji. Z tego powodu marka należy do czołówki producentów arcydzieł mechaniki precyzyjnej. To grono firm określamy terminem Haute Horlogerie - Wielkie Zegarmistrzostwo.

Nie bez przyczyny prezentujemy co jakiś czas opracowania właśnie o takich firmach. Pokazują one, że zegarki to nie tylko produkt, który ma znaleźć nabywcę, ale także są to urządzenia tworzone przez ludzi z pasją, którzy kierują je do takich jak my, miłośników mikromechaniki.

O przyznanych niedawno nagrodach podczas GPHG 2017 pisaliśmy obszernie w osobnej publikacji – prezentacja laureatów konkursu Grand Prix d'Horlogerie de Geneve, gdzie przedstawieni zostali poszczególni laureaci oraz zwycięskie modele zegarków. Poniżej prezentujemy jeden z nich. Bardzo wyjątkowy i zdecydowanie wart uwagi.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Mowa o dziele manufaktury Greubel Forsey, która w ciągu kilkunastu lat osiągnęła poziom, o jakim nie może nawet marzyć  wiele firm z branży. Nowym, tytułowym modelem czasomierza firma udowadnia, ze zasłużenie zajmuje miejsce w czołówce firm zegarmistrzowskich, a swoimi produktami tworzy nową historię w dziedzinie komplikacjach zegarkowych.

Mechaniczny komputer w służbie czasu

Minęło kilkanaście lat od założenia firmy, a kilka lat od rozpoczęcia tworzenia tego niezwykłego modelu.

Jak podaje firma, po 7 latach pracy, złożeniu w całość nie mniej niż 624 zegarkowych części, uzyskaniu trzech patentów dotyczących konstrukcji, firma GF na nowo ukazała jedną z najstarszych komplikacji zegarmistrzowskich, czyli wieczny kalendarz.

Na potrzeby tego modelu stworzono rozwiązanie, które ma za zadanie zapewnić poprawność działania i łatwość zmiany poszczególnych wskazań za pomocą koronki. Drogą do tego było zaprojektowanie tak zwanego mechanicznego komputera. Jest to element składający się z 25 części, z których wyróżniają się wyposażone w krzywki koła kodowania. Zostały one połączone w sposób współosiowy z ruchomymi mikro dźwigniami do przekazywania informacji.  

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

W zależności od prędkości obrotu zębatek i liczby zębów, każde z kół odpowiadających za inną informację, odpowiednio się ustawia. Moduł mechanicznego komputera napędza również system dysków, wykonanych ze szkła szafirowego, które ukazują równanie czasu, czyli różnicę między rzeczywistym czasem słonecznym, a czasem strefowym.

Stworzenie tego typu komplikacji konstrukcji jest nie lada problemem, ale wymyślenie rozwiązania, które umożliwi łatwe korygowanie wskazań, wydaje się być znacznie trudniejsze.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Udało się to firmie GF, która zadanie korygowanie czasu oparła na odpowiednio ustawianej i obracanej w dwie strony koronce. Pomimo wielu funkcji i wskazań dodatkowych, model Greubel Forsey QP à Équation jest tak samo łatwy w obsłudze i nastawieniu, jak tradycyjny zegarek z kalendarzem, a możliwość przestawiania czasu poprzez obrót koronką w obie strony jest działaniem raczej rzadko spotykanym w zegarkach mechanicznych.

W tym miejscu trzeba też wspomnieć o zastosowanych i  opatentowanych trzech rozwiązaniach oraz dwóch nowoopracowanych konstrukcjach.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

„Serce” zegarka jest najważniejsze dla zegarkomaniaków, ale nawet najlepszy mechanizm nie przekona potencjalnego klienta, gdy nie zachwyci go wygląd zegarka. Zegarek jako całość został zaprojektowany w taki sposób, aby duża liczba wskazań nie przytłoczyła jego użytkownika. Dlatego patrząc na cyferblat, możemy bez problemu znaleźć na nim kolejne informacje.

Oglądając zegarek zgodnie z ruchem wskazówek i zaczynając od godziny dwunastej, widzimy bardzo czytelne wskazanie rezerwy chodu, które znajdziemy między indeksami 1.00 i 2.00  godziny.

Następnie, poniżej znajdziemy dwa miniaturowe okienka podpisane odpowiednio QP i H/M. Prezentowane w okienkach kolory dysków informują nas jakie dane będziemy korygować w danej chwili za pomocą koronki. Widząc zielonkawy kolor dla oznaczenie H/M, wiemy, że ruch koronki spowoduje zmianę czasu, a gdy widzimy go w okienku oznaczonym jako QP, możemy być pewni, że obrót spowoduje zmianę w ustawieniach wiecznego kalendarza.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

W dolnej, prawej części umieszczono pokaźnych rozmiarów obramowany pierścień, w którym umieszczono wskazania wiecznego kalendarza. Dzień tygodnia, data i nazwa miesiąca zostały umieszczone w linii poziomą będącą średnicą tegoż pierścienia.

Okna z tymi wskazaniami są na tyle duże, że zapewniają doskonała czytelność, a panoramiczny datownik, jest również dopełnieniem tej pięknej komplikacji konstrukcji. W górnej i dolnej części pierścienia wygrawerowano napisy, które charakteryzują ten model: QUANTIME PERPETUEL BIDIRECTIONNEL EQUATION DU TEMPS TOURBILLON 24 SEC.

Kolejno, w okolicach godziny 6 znajduje się mały dysk ze wskazówką ukazującą obecny rok, w kolejności po liczącym 366 dni roku przestępnym. Patrząc w stronę indeksów godzin 7.00 i 8.00 odnajdziemy w ich okolicach sekundnik, oraz wskazanie 24-godzinne.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Ostatnim oknem wzbogacającym cyferblat zegarka jest otwór ukazujący pracę klatki Tourbillonu. Wszystkie te dodatkowe wskazania oraz indeksy zostały nałożone na gładką, srebrzystą tarczę wykonaną z białego złota. Wielowarstwowość tarczy sprawia, że pomimo, tak dużej liczby informacji jej czytelność nie została zaburzona.

Spojrzenie na zegarek od strony dekla pozwala nam zaobserwować wspomniane wcześniej równanie czasu. Równanie to określa różnicę pomiędzy godzinnym kątem Słońca średniego, a kątem godzinnym Słońca prawdziwego.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Różnicę powstałą z tego równania należy dodać do czasu średniego, celem otrzymania czasu prawdziwego. Odczyt tego wskazania możliwy jest dzięki dwóm szafirowym szkłom z naniesioną na nich skalą równania przedstawiającą pory roku i uwzględniającą równonoc i przesilenia. Obok tego obiektu, w otworze w płycie, znaleźć można ostatnią część daty - czyli oznaczenie roku, prezentowane w systemie czterocyfrowym.

Płyta od strony dekla w znacznym stopniu została wyszkieletowana. Umożliwiło to podglądanie ruchu kół zębatych, których łożyska zostały mocno zaakcentowane w płycie mechanizmu.

W zegarku został zastosowany ręcznie nakręcany, manufakturowy mechanizm z Tourbillonem. Klatka z balansem i zespołem wychwytu została ustawiona pod kątem 25 stopni w stosunku do osi zegarka. Ustawienie Tourbillona oraz jego obrót wokół własnej osi, który trwa tylko 24 sekundy, zgodnie z informacją producenta zmniejszają negatywny wpływ siły grawitacji na dokładność pracy zegarka, przez co jego precyzja jest niemal chronometryczna.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Osoba nosząca na swoim nadgarstku ten wyjątkowy czasomierz, będzie miała oczywiście także możliwość oglądania pięknie wykonanej kopertę z białego 18-karatowego złota, której powierzchnie zostały wypolerowane i wyszczotkowane.

Do tej kolorystyki dopasowano czarny pasek ze skóry aligatora, który przy kopercie profilowany jest do kształtu przestrzeni między uszami.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Zegarkowy Oscar – GPHG 2017

Każdego roku, tak jak w świecie filmowym, tak i w zegarkowym zostają przyznane nagrody za najlepsze dzieła. Nagrodą tą jest wspomniana Grand Prix d'Horlogerie de Genève.

Na tegorocznej gali, która odbyła się 8 listopada w Genewie, firma Greubel Forsey została uhonorowana najwyższą nagrodą w kategorii Zegarek z kalendarzem.

Nagrodę tą odebrał jeden z założycieli firmy - Stephen Forsey.

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Greubel Forsey Quantième Perpétuel à Équation

Dla zegarkomaniaków niemiłą informacją jest to, że model ten nie jest dostępny na polskim rynku.

Biorąc jednak pod uwagę, że cena tego dzieła sztuki wynosi prawie 2 500 000 złotych (670 000 CHF), nie wliczając w to podatku, zrozumiałym jest, że produkty takiego “kalibru” nie znajdują łatwo swoich nabywców i pewnie nie prędko trafią do oficjalnej polskiej dystrybucji.

Obserwując jednak z każdym rokiem coraz większe zainteresowanie czasomierzami w Polsce, mamy nadzieję, że nasz rodzimy rynek zmienia się na tyle dynamicznie, że także u nas zaczną pojawiać się już niebawem zegarki ze świata Haute Horlogerie.

Więcej interesujących, niecodziennych zegarków Haute Horlogerie prezentujemy w kategorii: Prestiżowe zegarmistrzostwo

Autor: Jakub Wojdat

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 14 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Qlock Two 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Doxa 420

REKLAMA

Laco 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
22.11.2017
Girard Perregaux Laureato 42mm Blac...
Girard Perregaux Laureato 42mm Blac...
27.11.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Delma
Zegarki marki Doxa Sub
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Meccaniche Veneziane
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Sturmanski
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco