W środę 8 listopada zostali przedstawieni laureaci Grand Prix d'Horlogerie de Geneve. Ogłoszenie wyników tego niezwykle prestiżowego konkursu odbyło się w szwajcarskim teatrze du Leman w Genewie. Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury, które brało pod uwagę takie cechy jak innowacyjność, prestiż oraz fachową wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa. W tym roku przyznano nagrody łącznie w 16-tu kategoriach.
Tyle tytułem wstępu. Teraz nadszedł czas na zaprezentowanie laureatów. Istna uczta dla fanów zegarków, zegarmistrzostwa i pięknej sztuki - prawdziwe #watchporn!
Nagrodę główną “Aiguille d’Or - co w wolnym tłumaczeniu oznacza “złota ręka”, zdobył zegarek Chopard, L.U.C Full Strike.
Prawdziwy szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła - zegarek roku 2017.
Model wykonany z okazji obchodów 20-lecia istnienia manufaktury Chopard. Pierwszy w historii tej marki model z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie minutowej repetycji. Mechanizm produkcji własnej, kaliber 08.01L, wybija na żądanie aktualną godzinę, kwadranse oraz minuty przy użyciu przezroczystych gongów wykonanych z szafiru. Mechanizm został zamknięty w kopercie wykonanej z różowego złota.
Kolejną nagrodą, przyznaną w kategorii “Innowacyjność” zdobył zegarek Zenith Defy Lab.
Model ten niedawno opisywaliśmy na łamach naszego Portalu. Zastosowano w nim nowy, opracowany przez producenta system regulujący, który zastąpił powszechnie stosowany od ponad 340 lat wychwyt szwajcarski oraz oscylator balansowy ze sprężyną zwrotną.
Innowacyjne rozwiązanie marki Zenith wykorzystuje wyłącznie jeden element wykonany z monokrystalicznego krzemu. Pozwala to na znaczne zmniejszenie grubości mechanizmu i poprawia jego dokładność odmierzania czasu.
W kategorii “Odrodzenie”, czyli za najlepszą reedycję, nagrodę zdobył Longines za model The Longines Avigation BigEye, czyli odrodzenie klasycznego pilota zaprojektowanego w 1930 roku.
Jego tradycyjny wygląd, bardzo czytelna tarcza oraz duża koronka i przyciski stopera ułatwiające obsługę również w rękawicach, to typowe elementy tego typu czasomierzy.
Dla producenta, w którego logo znajduje się uskrzydlona klepsydra, taki model to bez wątpienia pozycja obowiązkowa. Cieszy fakt, że producent czerpie pełnymi garściami ze swojej bogatej historii.
Zwycięzcą w kategorii “najlepszy zegarek damski” został Chanel Premiere Camelia Skeleton. Przepiękny czasomierz z maksymalnie wyciętymi przestrzeniami, tzw. szkieletowaniem.
To prawdziwy kunszt minimalistycznego wzornictwa, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Dodatkowo bardzo bogato zdobiony diamentami, zarówno na kopercie z białego złota, jak i wskazówkach.
Za najbardziej ekskluzywny i wysoce zaawansowany pod względem technicznym zegarek damski jury uznało model Lady Arpels Papillon Automate stworzony przez Van Cleef & Arpels. Jego tarcza została bogato udekorowana motywami natury.
Jej głównym elementem jest motyl, którego skrzydła napędzane są przez mechanizm zegarka i uaktywniają się po naciśnięciu dedykowanego klawisza. Dekiel tego czasomierz robi nie mniejsze wrażenie dzięki pięknemu, ręcznie wykonanemu grawerowaniu stylistycznie nawiązującego do motywów na tarczy oraz oscylującemu dyskowi.
Nagrodę za najlepszy męski czasomierz zdobył zegarek marki Bulgari model Octo Finissimo Automatic. Bardzo ciekawa pozycja z uwagi na ekstremalnie cienki mechanizm produkcji własnej, przy którego projektowaniu konieczne było skonstruowanie niemal wszystkich elementów od samego początku.
Cały projekt został wyposażony w kopertę o wyjątkowym i bardzo oryginalnym kształcie, w który bardzo zgrabnie została wpisana oktagonalna tarcza.
Najlepszym chronografem w 2017 roku wg Jury GPHG okazał się Tonda Chronor Anniversaire stworzony przez Parmigiani Fleurier.
Ten wyjątkowy model został stworzony z okazji 20-lecia istnienia manufaktury.
Do produkcji jego płyty głównej oraz mostków i półmostków użyto złotego kruszcu. Koperta modelu Tonda Chronor Anniversaire została wykonana z tego samego materiału. Mechanizm wyposażono w koło kolumnowe, pionowe sprzęgło, a balans zabezpieczono mostem z dwoma punktami mocowania.
Ten zaawansowany chronograf umożliwia jednoczesne prowadzenie dwóch równoległych pomiarów krótszych odcinków czasu, dzięki zastosowaniu podwójnego sekundnika.
W kategorii czasomierzy wyposażonych w komplikację konstrukcji w formie Tourbillon’u nagrodę zdobył Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Skeleton. Model ten powstał na bazie opisanego nieco wcześniej zdobywcy nagrody za najlepszy męski zegarek 2017 roku.
Samo stworzenie czasomierza z komplikacją konstrukcji Tourbillon’u to szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła. Jakby tego było mało, ten wyjątkowy mechanizm o referencji BVL268 jest jednocześnie najcieńszy na świecie wśród werków z tego typu komplikacją. Dodatkowo zastosowano w nim szkieletowanie, pozwalające podziwiać każdy element tego dziełą sztuki zegarmistrzowskiej.
Za najlepszy czasomierz pod kątem komplikacji konstrukcji w postaci kalendarza nagrodę zdobył Greubel Forsey i jego model z wiecznym kalendarzem QP Equation.
Został on wyposażony w opatentowany system Tourbillon wykonującym pełen obrót w czasie 24 sekund i nachylonym pod kątem 25 stopni. Kompilacja konstrukcji mechanizmu w formie wiecznego kalendarza wymusiła zastosowanie do jego produkcji aż 570 komponentów i 65 kamieni łożyskujących.
W kategorii “Travel Time Watch”, czyli najlepszy zegarek dla podróżnika, nagrodzono zegarek marki Parmigiani Fleurier - Toric Hemispheres Retrograde.
Zegarek wskazujący jednocześnie czas w dwóch strefach czasowych oraz wyposażony w datownik w formacie retrograde, czyli w formie powracającej wskazówki służącej do wskazywania dnia miesiąca.
Nagroda za wyjątkowy mechanizm zegarkowy została przyznana marce Vecheron Constantin za model Les Cabinotiers Celestia.
Czasomierz wręcz naszpikowany komplikacjami konstrukcji w dziedzinie astronomi, wśród których możemy znaleźć m. in. wieczny kalendarz, fazy Księżyca, wschód i zachód słońca, mapę widzialnego na półkuli północnej nieba i wiele innych.
Dodatkowo Tourbillion oraz trzytygodniową rezerwę chodu.
Tytuł “Petite Aiguille”, którym honoruje się model w przystępnym przedziale cenowym, tzw. “budżetowcom”, przypadł marce Tudor za zegarek Black Bay Chrono.
Certyfikowany chronometr z 20 barami wodoszczelności i komplikacją konstrukcji w formie chronografu. Wyposażony w mechanizm stworzony we własnej manufakturze (ref. MT5813), posiadający koło kolumnowe oraz pionowe sprzęgło.
Jury GPHG orzekło, że najlepszym zegarkiem sportowym w 2017 roku został Marine Regatta marki Ulysse Nardin. Z racji silnego przywiązania marki z żeglarstwem, stworzenie regatowego chronografu było czymś zupełnie naturalnym.
Ten wyjątkowy model posiada możliwość ustawienia timera startowego w zakresie od 1 do 10 minut, który odmierza czas do rozpoczęcia wyścigu działając wstecz. Po zakończeniu przygotowań, chronograf zaczyna odmierzać właściwy czas wyścigu.
Najpiękniejszym modelem biżuteryjnym roku 2017 został Chopard Lotus Blanc.
Inspiracją do jego powstania stał się kwiat lotosu, którego płatki skrywają przepiękne serce. Całość została bardzo bogato ozdobiona białymi diamentami.
Nagroda za rzemiosło artystyczne przypadła marce Vautilainen za zegarek Aki-No-Kure.
Przepięknie zdobiony czasomierz przy użyciu emalii. Wykonaniem grafiki na tarczy, rewersie oraz otwieranym deklu zajęło się japońskie studio lakiernicze Unryuan. Istne dzieło sztuki.
Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Susanne Rohr oraz Anity Porchet. Zajmują się one zdobieniem zegarków za pomocą emaliowania. Z uwagi na wyjątkowy kunszt ich prac, zdecydowano, że nagroda trafi do rąk obu Pań.
Założona w 2001 roku fundacja Grand Prix d'Horlogerie de Geneve realizuje misję szerzenia i promowania sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie.
W branży zegarkowej uznawana jest za odpowiednik rozdania Oscarów. Obok targów w Bazylei jest jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu pasjonatów najwyższej klasy zegarków i zegarmistrzostwa.
Autor: Paweł Zgiep
12:04 14.11.2017Wiadomości
GPHG 2017 – prezentacja laureatów konkursu Grand Prix d'Horlogerie de Geneve

REKLAMA

Magazyn Europa Star prezentuje: „Powtórka z historii zegarków”. Wstęp i lata 60.
Jest oczywiste, że zawsze warto w nowy, odmienny sposób przedstawić historię zegarków i zegarmistrzostwa, nawet jeśli planowany do prezentacji okres nie jest wcale tak od ...

Woroniecki Ferdynand. Warszawski zegarmistrz znany w całej Polsce
Na łamach portalu Zegarki i Pasja w dziale Sylwetki wielkich zegarmistrzów, na pewno nie można nie przeznaczyć miejsca dla warszawskiego przedstawiciela tej profesji – Fe ...

Komplikacje konstrukcji modułu napędu zegarka – część 1
Zadania stawiane modułowi napędu, jego wczesne zmiany konstrukcyjne i przyjęte jako bazowe rozwiązanie, są opisane we wprowadzeniu do niniejszych rozważań – „Epizod 5 – N ...

Eberhard & Co. Scafograf 200 Édition Limitée “Onde Bleue”. Edycja kolekcjonerska
Eberhard & Co. to marka z włoskim rodowodem, mimo, że jej zegarki składane są w Szwajcarii i szczycą się etykietą Swiss Made, obecna w Polsce już od jakiegoś czasu, choć ...

Frederique Constant Classic Tourbillon Manufacture Green. Elegancja w odcieniach zieleni
Szwajcarska marka Frederique Constant po raz kolejny udowadnia, że tradycja i nowoczesność mogą iść w parze. Nowy model Classic Tourbillon Manufacture z tarczą w zielonej ...

Ankieta nr 3 – Pokolenie Y (Millenialsi). „Zegarki przez pokolenia”
Ankieta nr 3 - Pokolenie Y (Millenialsi) W 2024 roku nasz portal Zegarki i Pasja obchodzi 10-lecie. Przez tę dekadę funkcjonowania dookoła nas wydarzyło się bardzo wiele ...

„Olimpijskie Marzenie” – sportowy świat Omegi. Relacja ze spotkania w PKOl
Firma Omega to producent, który zaliczany jest bez wątpienia do najbardziej rozpoznawalnych firm zegarmistrzowskich na rynku, a nawet więcej - markę Omega kojarzą nie tyl ...

Pierwszy butik Vacheron Constantin w Monachium już otwarty
Vacheron Constantin, luksusowa szwajcarska firma zegarmistrzowska z prawie 270-letnim doświadczeniem, właśnie otworzyła swój pierwszy butik w Monachium. Ten nowy etap wyz ...

Roamer Helios Power. Chronograf z tytanu, zasilany energią światła!
Roamer to szwajcarska marka, która relatywnie często gości na łamach naszego portalu, ponieważ oferuje ciekawe, atrakcyjne pod względem wyglądu i funkcji dodatkowych, a t ...

Zenith G.F.J. Zegarek na miarę 160-lecia historii precyzji i dążenia do perfekcji
Zenith to prestiżowa marka, która od ponad półtora wieku wyznacza standardy w świecie szwajcarskiego zegarmistrzostwa. W 2025 roku, celebrując swoje 160-lecie, Zenith wpr ...

Recenzja: Davosa Argonautic Antarctica Limited. Specjalna edycja na polski rynek
Davosa to rodzinna szwajcarska firma. Jej początków doszukujemy się przed ponad 200 laty, kiedy to funkcjonowała w branży pod marką Hassler. Davosa - jako nazwa kolekcji ...

Nowy zegar Tissot i rozszerzenie współpracy z NBA, WNBA i NBA G League!
Na początku 2025 roku marka Tissot, National Basketball Association (NBA), Women’s National Basketball Association (WNBA) i NBA G League ogłosiły przedłużenie swojej glob ...