• Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Doxa

GPHG 2017 – prezentacja laureatów konkursu Grand Prix d'Horlogerie de Geneve


Powrót do kategorii

W środę 8 listopada zostali przedstawieni laureaci Grand Prix d'Horlogerie de Geneve. Ogłoszenie wyników tego niezwykle prestiżowego konkursu odbyło się w szwajcarskim teatrze du Leman w Genewie. Zwycięzców wyłoniło międzynarodowe jury, które brało pod uwagę takie cechy jak innowacyjność, prestiż oraz fachową wiedzę w zakresie zegarmistrzostwa. W tym roku przyznano nagrody łącznie w 16-tu kategoriach.

Tyle tytułem wstępu. Teraz nadszedł czas na zaprezentowanie laureatów. Istna uczta dla fanów zegarków, zegarmistrzostwa i pięknej sztuki - prawdziwe #watchporn!

Nagrodę główną “Aiguille d’Or - co w wolnym tłumaczeniu oznacza “złota ręka”, zdobył zegarek Chopard, L.U.C Full Strike.

GPHG 2017

GPHG 2017

Prawdziwy szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła - zegarek roku 2017.

Model wykonany z okazji obchodów 20-lecia istnienia manufaktury Chopard. Pierwszy w historii tej marki model z komplikacją konstrukcji mechanizmu w formie minutowej repetycji. Mechanizm produkcji własnej, kaliber 08.01L, wybija na żądanie aktualną godzinę, kwadranse oraz minuty przy użyciu przezroczystych gongów wykonanych z szafiru. Mechanizm został zamknięty w kopercie wykonanej z różowego złota.

GPHG 2017

Kolejną nagrodą, przyznaną w kategorii “Innowacyjność” zdobył zegarek Zenith Defy Lab.

Model ten niedawno opisywaliśmy na łamach naszego Portalu. Zastosowano w nim nowy, opracowany przez producenta system regulujący, który zastąpił powszechnie stosowany od ponad 340 lat wychwyt szwajcarski oraz oscylator balansowy ze sprężyną zwrotną.

GPHG 2017

Innowacyjne rozwiązanie marki Zenith wykorzystuje wyłącznie jeden element wykonany z monokrystalicznego krzemu. Pozwala to na znaczne zmniejszenie grubości mechanizmu i poprawia jego dokładność odmierzania czasu.

GPHG 2017

GPHG 2017

W kategorii “Odrodzenie”, czyli za najlepszą reedycję, nagrodę zdobył Longines za model The Longines Avigation BigEye, czyli odrodzenie klasycznego pilota zaprojektowanego w 1930 roku.

GPHG 2017

Jego tradycyjny wygląd, bardzo czytelna tarcza oraz duża koronka i przyciski stopera ułatwiające obsługę również w rękawicach, to typowe elementy tego typu czasomierzy.

Dla producenta, w którego logo znajduje się uskrzydlona klepsydra, taki model to bez wątpienia pozycja obowiązkowa. Cieszy fakt, że producent czerpie pełnymi garściami ze swojej bogatej historii.

GPHG 2017

Zwycięzcą w kategorii “najlepszy zegarek damski” został Chanel Premiere Camelia Skeleton. Przepiękny czasomierz z maksymalnie wyciętymi przestrzeniami, tzw. szkieletowaniem.

GPHG 2017

To prawdziwy kunszt minimalistycznego wzornictwa, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności. Dodatkowo bardzo bogato zdobiony diamentami, zarówno na kopercie z białego złota, jak i wskazówkach.
 
Za najbardziej ekskluzywny i wysoce zaawansowany pod względem technicznym zegarek damski jury uznało model Lady Arpels Papillon Automate stworzony przez Van Cleef & Arpels. Jego tarcza została bogato udekorowana motywami natury.

GPHG 2017

GPHG 2017

Jej głównym elementem jest motyl, którego skrzydła napędzane są przez mechanizm zegarka i uaktywniają się po naciśnięciu dedykowanego klawisza. Dekiel tego czasomierz robi nie mniejsze wrażenie dzięki pięknemu, ręcznie wykonanemu grawerowaniu stylistycznie nawiązującego do motywów na tarczy oraz oscylującemu dyskowi.

GPHG 2017

Nagrodę za najlepszy męski czasomierz zdobył zegarek marki Bulgari model Octo Finissimo Automatic. Bardzo ciekawa pozycja z uwagi na ekstremalnie cienki mechanizm produkcji własnej, przy którego projektowaniu konieczne było skonstruowanie niemal wszystkich elementów od samego początku.

GPHG 2017

Cały projekt został wyposażony w kopertę o wyjątkowym i bardzo oryginalnym kształcie, w który bardzo zgrabnie została wpisana oktagonalna tarcza.

Najlepszym chronografem w 2017 roku wg Jury GPHG okazał się Tonda Chronor Anniversaire stworzony przez Parmigiani Fleurier.

GPHG 2017

Ten wyjątkowy model został stworzony z okazji 20-lecia istnienia manufaktury.

Do produkcji jego płyty głównej oraz mostków i półmostków użyto złotego kruszcu. Koperta modelu Tonda Chronor Anniversaire została wykonana z tego samego materiału. Mechanizm wyposażono w koło kolumnowe, pionowe sprzęgło, a balans zabezpieczono mostem z dwoma punktami mocowania.

GPHG 2017

Ten zaawansowany chronograf umożliwia jednoczesne prowadzenie dwóch równoległych pomiarów krótszych odcinków czasu, dzięki zastosowaniu podwójnego sekundnika.

W kategorii czasomierzy wyposażonych w komplikację konstrukcji w formie Tourbillon’u nagrodę zdobył Bulgari Octo Finissimo Tourbillon Skeleton. Model ten powstał na bazie opisanego nieco wcześniej zdobywcy nagrody za najlepszy męski zegarek 2017 roku.

GPHG 2017

Samo stworzenie czasomierza z komplikacją konstrukcji Tourbillon’u to szczyt zegarmistrzowskiego rzemiosła. Jakby tego było mało, ten wyjątkowy mechanizm o referencji BVL268 jest jednocześnie najcieńszy na świecie wśród werków z tego typu komplikacją. Dodatkowo zastosowano w nim szkieletowanie, pozwalające podziwiać każdy element tego dziełą sztuki zegarmistrzowskiej.

Za najlepszy czasomierz pod kątem komplikacji konstrukcji w postaci kalendarza nagrodę zdobył Greubel Forsey i jego model z wiecznym kalendarzem QP Equation.

GPHG 2017

Został on wyposażony w opatentowany system Tourbillon wykonującym pełen obrót w czasie 24 sekund i nachylonym pod kątem 25 stopni. Kompilacja konstrukcji mechanizmu w formie wiecznego kalendarza wymusiła zastosowanie do jego produkcji aż 570 komponentów i 65 kamieni łożyskujących.

GPHG 2017

W kategorii “Travel Time Watch”, czyli najlepszy zegarek dla podróżnika, nagrodzono zegarek marki Parmigiani Fleurier - Toric Hemispheres Retrograde.

Zegarek wskazujący jednocześnie czas w dwóch strefach czasowych oraz wyposażony w datownik w formacie retrograde, czyli w formie powracającej wskazówki służącej do wskazywania dnia miesiąca.

GPHG 2017

Nagroda za wyjątkowy mechanizm zegarkowy została przyznana marce Vecheron Constantin za model Les Cabinotiers Celestia.

Czasomierz wręcz naszpikowany komplikacjami konstrukcji w dziedzinie astronomi, wśród których możemy znaleźć m. in. wieczny kalendarz, fazy Księżyca, wschód i zachód słońca, mapę widzialnego na półkuli północnej nieba i wiele innych.

GPHG 2017

GPHG 2017

GPHG 2017

GPHG 2017

Dodatkowo Tourbillion oraz trzytygodniową rezerwę chodu.

Tytuł “Petite Aiguille”, którym honoruje się model w przystępnym przedziale cenowym, tzw. “budżetowcom”, przypadł marce Tudor za zegarek Black Bay Chrono.

GPHG 2017

GPHG 2017

Certyfikowany chronometr z 20 barami wodoszczelności i komplikacją konstrukcji w formie chronografu. Wyposażony w mechanizm stworzony we własnej manufakturze (ref. MT5813), posiadający koło kolumnowe oraz pionowe sprzęgło.

Jury GPHG orzekło, że najlepszym zegarkiem sportowym w 2017 roku został Marine Regatta marki Ulysse Nardin. Z racji silnego przywiązania marki z żeglarstwem, stworzenie regatowego chronografu było czymś zupełnie naturalnym.

GPHG 2017

GPHG 2017

Ten wyjątkowy model posiada możliwość ustawienia timera startowego w zakresie od 1 do 10 minut, który odmierza czas do rozpoczęcia wyścigu działając wstecz. Po zakończeniu przygotowań, chronograf zaczyna odmierzać właściwy czas wyścigu.

Najpiękniejszym modelem biżuteryjnym roku 2017 został Chopard Lotus Blanc.

GPHG 2017

GPHG 2017
Inspiracją do jego powstania stał się kwiat lotosu, którego płatki skrywają przepiękne serce. Całość została bardzo bogato ozdobiona białymi diamentami.

Nagroda za rzemiosło artystyczne przypadła marce Vautilainen za zegarek Aki-No-Kure.

GPHG 2017

GPHG 2017

Przepięknie zdobiony czasomierz przy użyciu emalii. Wykonaniem grafiki na tarczy, rewersie oraz otwieranym deklu zajęło się japońskie studio lakiernicze Unryuan. Istne dzieło sztuki.

Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Susanne Rohr oraz Anity Porchet. Zajmują się one zdobieniem zegarków za pomocą emaliowania. Z uwagi na wyjątkowy kunszt ich prac, zdecydowano, że nagroda trafi do rąk obu Pań.

Założona w 2001 roku fundacja Grand Prix d'Horlogerie de Geneve realizuje misję szerzenia i promowania sztuki zegarmistrzowskiej na najwyższym poziomie.

W branży zegarkowej uznawana jest za odpowiednik rozdania Oscarów. Obok targów w Bazylei jest jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu pasjonatów najwyższej klasy zegarków i zegarmistrzostwa.

Autor: Paweł Zgiep

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Doxa 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

Omega z nową fabryką! Marka z dumą ...
Omega z nową fabryką! Marka z dumą ...
07.11.2017
Zegarek, który mógł zmienić bieg hi...
Zegarek, który mógł zmienić bieg hi...
21.11.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco