Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic – „ciemna strona mocy”

POWRÓT 27.11.2017 Zegarki
Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic – „ciemna strona mocy”

W 2016 roku marka Girard-Perregaux świętowała 225-lecie istnienia, z tej okazji wypuściła na rynek reedycję kolekcji Laureato, której pierwowzór ukazał się w latach 70-tych XX wieku. Odnowiona linia cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród fanów zegarków tej marki oraz wyrafinowanego zegarmistrzostwa na najwyższym poziomie.

W skład tej bogatej rodziny wchodziły modele oferowane w czterech rozmiarach koperty, wykonane z różnych materiałów, takich jak złoto, stal, czy tytan oraz z różnymi kolorami tarczy. Dostępne były zarówno modele z naciągiem automatycznym, w tym również wyposażone w komplikację konstrukcji w formie Tourbillonu, a także modele kwarcowe.

Mieliśmy do wyboru prawie wszystkie warianty. Prawie…

Wielki sukces tej odrodzonej linii, skłonił producenta do wykonania kolejnego kroku.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

W ten właśnie sposób, w 2017 roku Girrard-Perregaux zaprezentował model Laureato 42mm Black Ceramic, o numerze referencyjnym 81010-32-631-32A. Zachowano znaną i lubianą formę, ale elementy zegarka wykonano z nowego materiału - czarnej ceramiki.

Wykorzystanie ceramiki do budowy tego czasomierza podkreśla jego wyszukany styl i wyrafinowanie. Ten trudny w obróbce materiał został, w zależności od elementu, wypolerowany lub wyszczotkowany, przy jednoczesnym zachowaniu ostrych i równych krawędzi. Tworzy to efekt głębi, ożywienia i równowagi wzornictwa, będąc jednocześnie dowodem wysokiego stopnia zaawansowania technicznego manufaktury Girard-Perregaux.

Warto też wspomnieć o walorach ceramiki, bowiem poza pięknym wyglądem jest to również materiał bardzo twardy i odporny na zarysowania, lżejszy od stali i dobrze tolerowany przez skórę, dzięki czemu nie wywołuje uczuleń.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Koperta modelu Laureato Black Ceramic o średnicy 42 mm i wysokości niemal 11 mm posiada bardzo charakterystyczny kształt, dzięki zastosowaniu lunety z zewnętrzną krawędzią w formie oktagonu.

Otacza on odporne na zarysowania szkło szafirowe. Ten sam kryształ został użyty do przeszklenia dekla, w celu ukazania pięknego mechanizmu. Jednak w celu stworzenia ciekawego efektu nadano mu lekko szarą poświatę.

Zegarek wyposażono w zintegrowaną bransoletę, którą bardzo zgrabnie wyprowadzono z koperty, dzięki czemu uzyskano efekt spójności i ergonomii całej konstrukcji.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Opisywany model, podobnie jak pozostałe wchodzące w skład rodziny Laureato, zabezpieczono przed wodą do poziomu 10 atmosfer, co pozwala na kąpiel i nurkowanie swobodne bez konieczności zdejmowania czasomierza.

Tarcza Girrard-Perregaux Laureato Black Ceramic w kolorze głębokiej czerni została bardzo bogato ozdobiona precyzyjnym giloszowaniem  “Clou de Paris”.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Jest to symetryczny wzór złożony z małych, szpiczastych grotów o podstawie kwadratu.

Motyw ten wypełnia równomiernie całą tarczę. Ponad nim, na płaskich powierzchniach umieszczono nazwę marki wraz z rokiem jej powstania oraz nazwę kolekcji i informację dotyczącą rodzaju naciągu mechanizmu.

Podobnie postąpiono z czarnymi indeksami, które również wyniesiono ponad tarczę. Uzyskano dzięki temu efekt trójwymiarowości. Dla poprawy widoczności, wypełniono ich wnętrze masą fluorescencyjną. Podobnie postąpiono z ręcznie polerowanymi, stalowymi wskazówkami - minutową i godzinową.

Na godzinie 12, standardowy indeks zastąpiono literami GP wykonanymi z tego samego materiału, co wskazówki. Ostatnim elementem tarczy jest datownik, który zlokalizowano na godzinie 3. Klasyczne okienko wskazujące aktualny dzień miesiąca. Małe i dyskretne, dzięki swej kolorystyce i gabarytom, nie zaburza symetrii tarczy, tworząc z nią spójną całość.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Zegarek wyposażono w mechanizm z naciągiem automatycznym stworzony we własnej manufakturze, kaliber GP01800-00025. Pracuje on z częstotliwością 28 800 wahnięć balansu na godzinę.

Składa się ze 191 elementów, z których 28 stanowią syntetyczne rubiny, pełniące funkcję łożysk.

Po pełnym naciągnięciu sprężyny napędowej, mechanizm może pracować nieprzerwanie przez 54 godziny, wskazując czas przy użyciu trzech wskazówek – godzinowej, minutowej oraz sekundowej. Prezentuje również wskazanie dnia miesiąca.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Mechanizm posiada bardzo bogate zdobienia w postaci pasów genewskich na mostach i półmostach oraz okrągłego uziarnienia płyty głównej.
 
Girrard-Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic to wyjątkowy model.

Warto go zobaczyć nie tylko na zdjęciach, ale także na filmie:
 


Jego niebanalny wygląd, dzięki “przejściu na ciemną stronę” stał się bardziej tajemniczy i elegancki zarazem.

Wykorzystanie szlachetnego materiału jakim jest ceramika, silnie podkreśla ergonomię jego kształtu i wyszukany styl.

Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic

Dziwi fakt, że producent dopiero teraz zdecydował się użyć tego materiału do stworzenia modelu Black Ceramic. Zestawienie kolorystyczne jest tak perfekcyjne, że można by pomyśleć, iż istniało od samego początku powstania linii Laureato.

Cena modelu Girard Perregaux Laureato 42mm Black Ceramic wynosi niecałe 17 000 CHF, a więc przy aktualnym kursie franka szwajcarskiego ponad 60 000 złotych.

Autor: Paweł Zgiep

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Oris

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Glycine

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
JUNGHANS Meister Chronoscope Editio...
22.11.2017
Zegarki marynistyczne – interesując...
Zegarki marynistyczne – interesując...
01.12.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco