• Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Squale
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Delbana
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki U-boat
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Fortis
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Perrelet

Recenzja: Balticus Volans Automatic


Powrót do kategorii

Młoda, chyba najmłodsza Polska marka zegarkowa Balticus nie spoczęła na laurach. W jej przypadku widać sporo konsekwencji w działaniu, i to działaniu zmierzającym według mnie w dobrym kierunku. Zarówno jeśli chodzi o model biznesowy, ale to wyłącznie sprawa założyciela, jak i w kierunku tworzenia nowych modeli – a tu z przyjemnością można zauważyć, że opinia potencjalnych klientów ma dla Bartosza Knopa bardzo duże znaczenie.

Cytat ze strony producenta może nie jest mottem, ale w pełni oddaje klimat z jakim związane jest funkcjonowanie Balticusa: „Marka Balticus powstała z pasji i miłości do zegarków, jest to typowy Microbrand, Polskie projekty oraz najlepsze materiały. Zegarki oferowane są w krótkich seriach lub w seriach ściśle limitowanych w oparciu o najlepsze Japońskie mechanizmy”.

Z tego co pamiętam, wiele prototypów było poddawane wstępnej ocenie potencjalnym klientom.

W naszej redakcji gościły już takie modele marki Balticus jak Grey Seal, Gwiezdny Pył oraz Helmet Diver. Były to zegarki sportowe, casualowe – dwa z nich to typowe zegarki przeznaczone do nurkowania. Polski producent postanowił więc kolejne rozszerzenie kolekcji wykorzystać do zaprezentowania modelu o innym charakterze.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Pierwsze zdjęcia najnowszego modelu Balticus zauważyłem chyba na znanym portalu społecznościowym. Nie ukrywam, że uznałem go za atrakcyjny wizualnie, ale euforii we mnie nie wzbudził. Na tle naszych dotychczasowych pozytywnych opinii o modelach z logo Balticus, które trafiały do redakcji, jakby naturalnym staje się wzrost apetytu i oczekiwań wobec nowości tej marki.

Do redakcji naszego wydawnictwa trafił przed kilkoma dniami wspomniany, nowy model o nazwie Volans (i to aż w czterech odsłonach), więc miałem okazję do jego oceny.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Niestety, znów powodów do krytykowania nie zauważyłem wiele. Od nich więc zacznę.

Każda z wersji wyposażona jest w pasek wykonany ze skóry nubukowej. Ja wprowadziłbym opcję z paskiem nieco połyskującym, ze skóry licowej – podniesie to według mnie poczucie elegancji, nie zmniejszając uniwersalności. Wyeliminowanie tej „wady” jest oczywiście wyjątkowo łatwe, co więcej, można to zrobić we własnym zakresie.

Kolejna wada to nieco obniżona czytelność zegarka ze srebrzystą tarczą i wskazówkami oraz indeksami w srebrnym kolorze. Jako, że wskazówki i indeksy są polerowane to przy dobrym świetle czytelność jest dobra, jednak podczas jesienno zimowej „szarówy” może być różnie.

I to na tyle „czepiania się”. Reszta jest wyłącznie kwestią gustu.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Po zapoznaniu się na żywo z wersjami produkcyjnymi jestem pod bardzo dużym, pozytywnym wrażeniem.

I już na wstępie wskażę swojego faworyta jakim jest zegarek z czarną tarczą i indeksami oraz wskazówkami w kolorze żółtego złota. Wygląda doskonale.

Kontrastowo, ale cały czas odpowiednio skromnie i ze smakiem. Niestety, nie jestem w mojej ocenie oryginalny – obserwując komentarze i opinie o zegarku są one w miażdżącej większości od pozytywnych po euforyczne. Firma ma spośród polskich marek największą sieć dystrybucji, co w znacznym stopniu ułatwia zapoznanie się z zegarkiem na żywo przed decyzją o zakupie, ale też szybkie jego zniknięcie z rynku jest bardzo prawdopodobne.

Póki co, my mamy aż cztery wersje i możemy się podzielić wrażeniami.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Koperta nowego modelu jest okrągła.

Przy pierwszym pomiarze średnicy koperty popełniłem jakiś błąd i suwmiarka wskazała 42 mm. Nie sprawdzałem później, bo wąska luneta optycznie powiększająca nieco ten zegarek, przez co uwiarygodniała w pełni ten rozmiar. Dopiero po sprawdzeniu danych na stronie producenta okazało się, ze to bardziej 41 mm.

Różnica niewielka, ale jednak jest. Nie mniej to bardzo uniwersalny rozmiar, choć nieco większy niż oczekujemy zwykle od „eleganta”. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że mimo znacznej różnicy w stylu wobec pozostałych zegarków Balticus, Volans nie jest typowym garniturowcem. Może z powodzeniem pełnić taką rolę, ale nie pozbawiono go uniwersalności – o tym jednak później.

Wracając do koperty - jej grubość to jedynie 10,85 mm, a należy wziąć pod uwagę to, że chroniące tarczę szkło jest wyraźnie wypukłe i ma boczne krawędzie.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Zegarek jest więc płaski, co pozwoli na łatwe wsuwanie się pod nawet niezbyt luźny mankiet koszuli. Wspomniana wąska luneta, a także wąskie i łagodnie wypuszczone uszy ze szczotkowaną górną powierzchnią są elementami podkreślającymi elegancję. Tym bardziej, że cała reszta obudowy jest polerowana. Także odpowiedniej wielkości, dość płaska koronka z logo marki komponuje się dobrze z całością projektu.

Po obróceniu czasomierza widzimy solidny, wkręcany dekiel.

Dzięki temu i dobremu uszczelnieniu koronki mamy atrakcyjny poziom wodoodporności, aż do 10 atm. Po zmianie paska w tym zegarku możemy swobodnie i bezpiecznie pływać. Poza częścią przy samym przeszkleniu, która ma naniesione informacje w bardzo ciekawy, widoczny na zdjęciu sposób, dekiel jest również polerowany.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Samo przeszklenie ukazuje nam mechanizm. To bardzo uznane zegarkowe „serce” japońskiej marki Miyota, kaliber 9015. To właśnie dzięki jego zastosowaniu zegarek może mieć tak niewielką grubość, ponieważ sam mechanizm jest bardzo płaski. Mierzy on jedynie 3,9 mm. Poza tym jest łożyskowany na 24 kamieniach, ma funkcję dokręcania oraz stop sekundy i pracuje bardzo precyzyjnie z częstotliwością 28 800 wahnięć na godzinę.

Mechanizm ten jest zaliczany do grona podstawowych mechanizmów, często wykorzystywanych przez wielu producentów, ale to jednocześnie zapewnia niedrogi i łatwy serwis, dostępność części oraz jego znajomość przez zegarmistrzów, choć te ostatnie informacje mogą mieć niewielkie znaczenie z powodu innej, znanej cechy mechanizmów Miyota – bezawaryjności i trwałości.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Można więc ten właśnie wybór uznać za udany. Poza tym wyróżnia się on parametrami pracy. Także jego wygląd, mimo, że nie możemy oczekiwać jakiejś wyjątkowej finezji w poziomie dekoracji, jest całkiem atrakcyjny. Wypada zdecydowanie lepiej niż także stosowane często Seiko NHXX, które są jednak grubsze i wykończone zdecydowanie bardziej surowo. Tutaj mamy gładki, ale ładny wahnik z logo marki i szlifem słonecznym, niżej widzimy płytę z pasami genewskimi i także proste, ale nie surowo wykończone powierzchnie. To wszystko może nie jest porywające dla oka, ale tworzy całkiem miły widok.

Także dokładność i wyregulowanie fabryczne stoi na wysokim poziomie.

Jako, że upodobałem sobie czarny ze złotymi dodatkami, to jego właśnie dokładnie testowałem kilka dni, także pod kątem dokładności. Odchyłka dobowa noszonego zegarka i odkładanego tarczą do góry wyniosła w przypadku tego egzemplarza 13 sekund na pełne 5 dni. Obserwacje codzienne pokazywały też jej równomierność. Nieco mniej niż 3 sekundy dziennie na plus dało w sumie ten wynik. W mojej ocenie bardzo dobry.

Tym bardziej, że późniejsze odkładanie w innych pozycjach nie powodowało widocznych zmian.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Czas na prezentację tarczy.

Jak pisałem na wstępie, trafiły do nas cztery wersje modelu Volans. Tyle opcji kolorystycznych oferowanych jest aktualnie. Dwie mają tarcze srebrzyste z bardzo wyraźnym szlifem słonecznym, różnią się kolorem indeksów i wskazówek. Mogą być one srebrzyste lub złociste. Dwie kolejne wersje mają tarczę czarną i taki sam układ indeksów.

Czarna wersja ma mniej widoczny efekt szlifu słonecznego, choć pojawia się pod pewnymi kątami. Potrzeba światła, którego w ostatnich dniach, przynajmniej u mnie nie było wiele.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Ogólny wzór tarczy w każdym z tych zegarków jest bardzo ciekawy. Powierzchnia jest wypukła, krawędzie wyraźnie skierowane są ku dołowi. Na zewnętrznym obrysie, na pustej powierzchni nałożono wąskie i podłużne indeksy godzinowe. Podziałki wskazań umieszczono bliżej środka tarczy. Zaczynają się one przy końcówkach wewnętrznych końców indeksów. Ich granice wyznacza wąski okrąg wewnątrz którego nadrukowano podziałkę minutową.

Pod każdym godzinowym indeksem jest subtelny punkcik masy luminescencyjnej i oznaczenie minut liczbami arabskimi co pięć. Nieco nad osią wskazówek nadrukowano nazwę marki, a symetrycznie, poniżej, informację o rodzaju naciągu.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Wszystkie te nadruki w wersji czarno - złotej są nadrukowane złocistym lakierem. W czarno - srebrzystej nadruki są białe, a w tych ze srebrzystymi tarczami nadruki są czarne.

Ostatnim elementem wspólnym jest okienko datownika.

Jego wielkość wymusza mechanizm i jego tarcza z dniami miesiąca.
W wypadku Miyoty 9015 to okienko musi być niewielkie.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

By nie wydawało się optycznie zbyt małe zastosowano zabieg w postaci wyraźnego fazowania krawędzi. Niby niewiele, a poprawia odbiór i aspekt wizualny. Okienko to jednocześnie nieco skraca nakładany indeks godzinowy i likwiduje luminescencyjną kropkę na miejscu godziny 3-ciej.  Do tego projektu tarcz doskonale dobrano wskazówki. Proste, wąskie zakończone ostrymi grotami, z bardzo wąskim paskiem masy luminescencyjnej.

Wszystkie te elementy dają w moim odczuciu nietuzinkowy wygląd. Nietypowo rozwiązana podziałka minutowa i ułożenie nadruków nadaje niepowtarzalnego charakteru, choć odbiega od kanonów elegancji. Zrezygnowanie z tego zabiegu spowodowałoby powstanie zegarka dużo bardziej prostego w odbiorze i tym samym bliższego wzorowi typowych garniturowców  - ale jednocześnie stałoby się dużo mniej wyróżniającym projektem, jakich jest wiele.

Wybranie własnej drogi w zakresie projektu tarczy może było nieco ryzykowne, ale za to efekt końcowy jest dużo bardziej atrakcyjny i wyróżniający.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Taki projekt stanowi bardzo interesującą alternatywę dla tarcz, które najczęściej spotykamy.

Jak pisałem na wstępie – nie  będzie żadnym uchybieniem zastosowanie tego zegarka do formalnego stroju, szczególnie na bardziej eleganckim pasku. A w firmowym zestawie, to z kolei atrakcyjny i charakterystyczny, codzienny zegarek o dobrych parametrach uniwersalnym rozmiarze i wyglądzie komponującym się nawet ze swobodnym strojem.

Czas można odczytać w ciemności, bo zastosowano masę luminescencyjną.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Jest ona dobrej jakości, bo mimo bardzo niewielkiej ilości, na wskazówkach wręcz „eterycznej”, świeci długo. Może nie bardzo intensywnie, ale długo.

Wodoodporność do 100 m oznacza nawet możliwość pływania. To bardzo uniwersalny zegarek.

No i mamy przecież jeszcze „coś”, co wzbudzało nieco kontrowersji, ale dla mnie jest zdecydowanie wartością dodaną - malutki, skromniutki, ale ogrzewający ego polskiego zegarkomaniaka napis Made In Poland na dole tarczy.

Nie przynosi ten zegarek żadnej ujmy temu określeniu. Ani wykonaniem, ani wyglądem.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Nie wiem, czy to najbardziej udany ze wszystkich dotychczasowych, dobrych projektów Balticus. Na mnie nadal ogromne wrażenie robi matowy Czarny Pył. Z niecierpliwością też czekam na brązowy Grey Seal z Wielką Falą na tarczy. Jednak Volans, szczególnie czarno złocisty, to zegarek, który jest niewątpliwie kolejną gwiazdą na poszerzającym się firmamencie Balticusa.

Oceniając go, mówiąc kolokwialnie, nie mam się do czego przyczepić.

Zegarek został wyceniony na 2 200 złotych. To nie jest mała kwota.

Pamiętajmy jednak, że w tej cenie otrzymujemy dobry mechanizm, wypukłe szafirowe szkło z niezłym antyrefleksem - czego nie udało mi się pokazać na zdjęciach, dobry poziom wykonania, tarczę ze szlifem słonecznym, oraz dobrej jakości paski z systemem szybkiej zmiany.

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Recenzja: Balticus Volans Automatic

Dodatkowo coś jeszcze - bezcenną niepowtarzalność.

Występują tańsze zegarki o zbliżonym charakterze, ale przy Balticusie Volans są zwyczajnie pospolite.

Balticus Volans Automatic
        Plusy (+)         Minusy (-)
 + design / ogólny wygląd  - styl paska bardziej casual'owy niż elegancki
 + wypukłe szkło szafirowe  - słaba czytelność wersji ze srebrną tarczą i indeksami w tym samym kolorze
 + jakość wykonania  
 + zastosowany mechanizm  
 + wysoka klasa wodoodporności  
 + jakość paska  


Wszelkie nowości, recenzje zegarków oraz informacje dotyczące Balticus znajdują się zawsze na indywidualnej podstronie marki tu – Balticus Watches.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 18

MAGAZYN ZIP NR 18 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

MeisterSinger 420

REKLAMA

Janeba Showroom 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Lorus 420

REKLAMA

Janeba serwis 420

REKLAMA

Recenzja: DOXA Calex Lady Automatic...
Recenzja: DOXA Calex Lady Automatic...
15.11.2017
Recenzja: JUNGHANS Meister Driver D...
Recenzja: JUNGHANS Meister Driver D...
29.11.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Delbana
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fortis
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Squale
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki U-boat
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco