• Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Citizen

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic


Marka Davosa jest relatywnie młoda w branży, pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak jej korzenie wywodzą się z dziejów rodziny Haslerów i sięgają aż do 1861. Właśnie w tym roku Abel Frederic Hasler rozpoczął produkcję krótkich serii zegarków kieszonkowych. Interes rodzinny rozwinął syn Paul, który kilka lat później otworzył Paul Hasler Terminages d'Horlogerie - manufakturę produkującą pod marką Hasler. Jednak trudne lata 70, te związane z rewolucją kwarcową – doprowadziły do zaprzestania produkcji w fabryce Haslerów. Na początku lat 90-tych, dzięki pomocy niemieckiego dystrybutora Bohle GmbH, w  starym zakładzie Haslerów znowu zaczęto produkować zegarki, ale pod nową marką — DAVOSA. W ten sposób 150- letnią tradycję zegarmistrzowską oprawiono w świeżą i nowoczesną formę. Także nadano nową nazwę.

Producent ten proponuje wiele ciekawych modeli, prezentuje bardzo dobry poziom jeśli chodzi o jakość materiałów i wykonanie, a design oferowanych czasomierzy na pewno przekonuje i trafia w gusta wielu – ceny zaś skalkulowane są zazwyczaj na atrakcyjnym poziomie. To stanowi główne atuty firmy.

W lipcu ubiegłego roku pisaliśmy o nowym, odświeżonym modelu marki Davosa - Titanium Automatic. Bardzo fajna jest sytuacja, kiedy można informację prasową i powstały na jej bazie artykuł skonfrontować z rzeczywistością.

Tak się stało w przypadku tego zegarka.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Do naszej redakcji trafił do zrecenzowania model z bardzo efektowną tarczą wykonaną z włókna węglowego. Jak pisałem wtedy, zegarek zachował swój niepowtarzalny charakter i wzornictwo wobec poprzedniej wersji. Jednak lifting wykorzystano do poprawienia niektórych elementów.

Dzięki temu czasomierz stał się jeszcze bardziej wszechstronny i wytrzymały.

Wodoodporność podniesiono do 100 m (wcześniej było 50 metrów). Model ten jest zegarkiem trudnym do pomylenia z innym i łatwym do zauważenia na nadgarstku.

To dla wielu spora zaleta.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Jest duży - średnica tytanowej koperty wynosi 48,5 mm, a grubość prawie 14 mm.

Wrażenie wielkości potęguje zintegrowany pasek, mocowany w szeroko rozstawionych uszach, ale obejmujący pod nimi swoją szerokością cały dolny obrys uszu, uszu dość masywnych i wypuszczonych niemal na samej krawędzi koperty, przez co otrzymujemy naprawdę bardzo szeroki u nasady pasek.

Jednak to zintegrowanie wykonano zachowując linię wyraźnie opadających w dół uszu – powodując na tyle dobre wyprofilowanie, że będzie się ten zegarek dobrze układał na nadgarstku. Na pewno nie na bardzo szczupłym, ale na przeciętnych i większych doskonale.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Miałem okazję przymierzać zegarki o bardzo podobnej koncepcji koperty i mocowania paska. Pomimo, iż mój nadgarstek miewa pod 20 cm obwodu – to nie wszystkie układały się tak dobrze jak Davosa Titanium. Projektanci wykonali kawał dobrej roboty w tym zakresie.

Pisałem przy okazji artykułu także, że koperta ma sporo linii poprowadzonych dość ostro, ale po przyjrzeniu się widać, iż są wygładzone. Rzeczywiście tak jest.

Ostre linie nadają mocno technicznego i toolwatch’owego charakteru lubianego przez wielu panów – ale rzeczywiście każda linia jest wykończona tak, by nie mała żadnego negatywnego wpływu na wygodę użytkowania. Cała powierzchnia jakby wyciosanej koperty jest piaskowana przez co matowa. Pozwala to zminimalizować ryzyko zarysowań oraz ich ewentualnej widoczności, i zapewne w jakimś stopniu utwardza jej powierzchnię.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

W wersji jaką otrzymaliśmy jest także pokryta czarną powłoką PVD, co do charakteru tego zegarka pasuje doskonale. Proste linie, płaskie powierzchnie właściwie współgrają z matową strukturą. Krótkie trapezowate uszy mają dość duże otwory po bokach na śruby mocujące pasek. Koronka umiejscowiona standardowo na godzinie trzeciej jest płaska, ale duża.

Bardzo wygodnie się nią operuje. Jest zakręcana, a duża średnica powala robić to bezbłędnie za każdym razem, co także oddala mogące pojawić się obawy o trwałość połączenia gwintowego przy, jak pisałem, płaskiej koronce.

Z obu jej stron nachodzą wypustki koperty mające za zadanie ją chronić, i zarazem pełnią funkcję stylistyczną jeszcze bardziej podkreślając techniczny charakter.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Takie też wrażenie robi luneta.

Zewnętrznymi krawędziami dopasowana do kształtu koperty, a wewnątrz zupełnie okrągła. Jej cechą wychodząca na pierwszy plan są imbusowe śrubki. Umieszczono ich na obwodzie aż dwanaście. Są w srebrzystym kolorze, wyraźnie się odznaczają na matowej czarnej powierzchni i jako kolejny element dodają wspominanego już technicznego charakteru oraz poczucia solidności i wytrzymałości zegarka.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Dla dopełnienia opisu koperty potrzebny jest jeszcze dekiel.

Jest on przykręcany ośmioma śrubkami. Obejmuje swoim obwodem dość dużą powierzchnię. I sam jest szeroki. Wygrawerowano na nim podstawowe parametry zegarka. W centralnej części znajduje się przeszklenie, przez które widzimy pracujące serce zegarka.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Na wewnętrznej stronie szła jest nadrukowana nazwa i logo firmy.

Wspomniany mechanizm to sprawdzony i ceniony „wół roboczy” jakim jest ETA 2824. Na jego wahniku również nadrukowano logo i nazwę firmy. Poza tym to po prostu…. Eta – nie oczekiwałbym doznań wzrokowych na najwyższym poziomie, ale wszystko jest schludne.

Zegarkomaniaka ten widok nie będzie ekscytował, ale dla bardzo wielu potencjalnych klientów widoczny mechanizm to cały czas spora wartość dodana i najzwyczajniej oczekiwany element. Plusem jest na pewno możliwość uzyskania dobrej dokładności wskazań. Nasz egzemplarz fabrycznie nie dawał powodów do narzekań – kilka sekund odchyłki.

Nie do przecenienia jest także jego znajomość przez każdego dobrego zegarmistrza, dostępność części zamiennych w razie potrzeby i stosunkowo tanie serwisowanie oraz przeglądy.   

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

No i możemy przejść do tarczy, która w naszej wersji jest chyba najbardziej atrakcyjna spośród stosowanych w tym modelu. Jej główna powierzchnia, jak pisałem, jest wykonana z włókna węglowego. To nowoczesny materiał, który bardzo dobrze koreluje ze stylem zegarka jak i kolorem koperty.

Charakterystyczna struktura splotów włókna węglowego może nie wpływa najkorzystniej na czytelność zegarka, ale niewątpliwie nadaje mu charakteru i jest ciekawym elementem do obserwacji. Jej widoczna powierzchnia jest lakierowana. Wraz z naturalną strukturą tego materiału daje to całą paletę odbłysków światła.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Struktura jest bardzo wyraźna lub prawie zanika, zależnie od kąta ustawienie wobec oka i padania światła. Sprawia wrażenie głębokiej trójwymiarowości w niektórych ułożeniach i niemal zupełnie płaskiej struktury w innych.

Ja właśnie takich doznań oczekuję od zegarków.

Ma być na co popatrzeć.

Tu mamy właśnie tarczę jako główny element „odczuwania” tego czasomierza.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Na zewnętrznej krawędzi tarczy nałożono płaski czarny i matowy pierścień na którym naniesiono skalę minutową nad indeksami godzinowymi. Co 20 minut jako nadrukowane cyfry arabskie i w pozostałych miejscach jako indeksy w postaci kresek. Pod nimi są właściwe indeksy godzinowe, już na tarczy w włókna węglowego.

Poza indeksem godziny 12-tej składającym się z nałożonych cyfr arabskich – pozostałe są znacznikami w postaci nałożonych metalowych wąskich prostokątów z paskiem masy SuperlumiNova na środku.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Przed opisywanym wcześniej pierścieniem, przy jego krawędzi, nadrukowano skalę minutową. Pierwsze piętnaście minut jest zdublowane skalą na zewnętrznym pierścieniu tarczy kolorem czerwonym.

Na miejscu pomiędzy środkiem a indeksem godziny 12-tej mamy nadrukowane logo i nazwę firmy, a symetrycznie w dolnej połowie tarczy na czerwono jest informacja o materiale użytym do wykonania koperty czyli „Titanium”. Współgrającym z tymi czerwonymi akcentami, kolejnym elementem, jest pomalowany właśnie na taki kolor smukły sekundnik, sięgający do samego nałożonego zewnętrznego pierścienia.

Wskazówki godzinowa i minutowa są dość wyraźnie szerokie i szczotkowane.

Poprawia to ich widoczność mimo, że u nasady są ażurowane.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

W górnej części ażurowanie wypełnione jest masą luminescencyjną. Masa ta na wskazówkach świeci w ciemności nieco intensywniej niż ta na indeksach. Jednak czas do samego rana bez problemu możemy odczytać – choć świecenie krótko po naświetleniu przestaje być intensywne. Kolor luminescencji jest zielony. Wszystkie elementy tarczy opisane powyżej przykrywa i chroni płaskie szafirowe szkło z całkiem wydajna wewnętrzną powłoka antyrefleksyjną.

Wspominałem już częściowo o pasku. Jest on naprawdę szeroki.

Wykonany jest z czarnej gumy, a na powierzchni ma wytłoczoną strukturę włókna węglowego. Jest to tak jakby śliska powierzchnia przez co świetnie imituje ten materiał.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Poza tym pasek jest elastyczny i bardzo dobrze się układa, a zarazem jest na tyle sztywny by wygodnie, pewnie utrzymywać ten duży zegarek.

Jak pisałem, koperta wykonana jest z tytanu, ale trzeba mieć na uwadze, że zastosowano mechanizm z automatycznym naciągiem, a bryła koperty jest znacząca – przez co nie jest on przesadnie lekki – dużo lżejszy niż gdyby był ze stali, ale cięższy od subtelniej zbudowanych czasomierzy.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Zapięcie paska jest tytanowe w kolorze czarnym i działa na zasadzie dwóch pinów.

I tu objawia się pewna wada. Często takie dwu pinowe rozwiązanie opiera się na połączonych ze sobą „szpikulcach”. Tutaj mam do czynienia z dwoma zupełnie osobnymi – co czasem sprawia odrobinę problemu. O dziwo przy rozpinaniu - a nie przy zapinaniu paska.

To oczywiście nie jest istotny problem, ale zastosowanie zintegrowanych ze sobą pinów ułatwiło by użytkowanie.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Dane techniczne Davosa Titanium Automatic

• Koperta: tytanowa, pokryta powłoką PVD w kolorze czarnym
• Szkło: szafirowe z powłoką antyrefleksyjną od wewnętrznej strony
• Koronka: zakręcana
• Mechanizm: ETA 2824 z automatycznym naciągiem
• Częstotliwość pracy balansu wynosi 28 800 wahnięć (4 Hz), łożyskowanie: 25 kamieni
• Wodoodporność do 100 m (10 ATM)
• Wymiary zegarka: średnica  48,5 mm,  wysokość 13,9 mm
• pasek: z pasek z czarnej gumy ze struktura włókna węglowego na powierzchni, zapinany na zapięcie z podwójnym pinem – tytanowe z powłoka PVD.

Cena: Ref. 161.562.55 - 4 750 złotych.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Sam zegarek to moim zdaniem ciekawa oferta dla panów, dość odważnych, poszukujących zegarka bardziej charakterystycznego niż subtelnego, który będzie widać, i który będziemy czuć na ręku. Może być naprawdę wiernym i wygodnym codziennym towarzyszem. Wstydu także w  biurze nie przyniesie, ale do formalnego stroju tylko dla bardzo odważnych.

Koperta sprawia wrażenie „dynamicznej”. Jej wygląd pozwala zaliczyć zegarek do modeli przeznaczonych dla osób nie bojących się wyzwań i miłośników nietuzinkowej stylistyki.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Titanium Automatic – jest jednym z najbardziej charakterystycznych czasomierzy od Davosa. Niemal ekstrawagancki. Do tego nowoczesny i mający wiele zalet materiał koperty jakim jest tytan, oraz dający wiele przyjemności i doznań wzrokowych materiał tarczy, czyli włókno węglowe dające poza technicznym  stylem także nutki ducha sportowego.

Przy okazji zegarek jest wyposażony w niezawodny i dokładny mechanizm, a jako bonus – jest to produkt marki która nie jest masowym producentem. Dzięki sporej klasie wodoodporności i gumowemu paskowi nadaje się do wykorzystania w trudnych warunkach, „nie boi się” wody.

Recenzja: DAVOSA Titanium Automatic

Płacąc nieco ponad 4 000 złotych możemy cieszyć się sportowym zegarkiem o sporych możliwościach, a wyróżniającym się spośród wielu innych niepowtarzalnym designem.

Autor: Adrian Szewczyk


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Greenlogic 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Recenzja: Steinhart Marine Regulato...
Recenzja: Steinhart Marine Regulato...
04.04.2017
Recenzja: Carl von Zeyten Germany -...
Recenzja: Carl von Zeyten Germany -...
18.04.2017

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco