• Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Montblanc
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Atlantic
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Roamer

Aleksander Podwapiński - sylwetki wielkich Zegarmistrzów!


Ostatnim razem pisałam o wielkim kunszcie i talencie Duńskiego zegarmistrza - Svend Andersen'a, jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój zegarmistrzostwa przyprawiają o zawrót głowy. Zgodnie z maksymą – cudze chwalicie, swego nie znacie - pora zajrzeć „na własne podwórko”, bo my też mamy powód do dumy. Aleksander Podwapiński (później Brat Wawrzyniec/ Wawrzyniec Maria Aleksander Podwapiński) to postać o której słyszał lub usłyszy każdy, dla kogo zegarmistrzostwo to zawód bądź pasja.

Franciszkanin konwentualny i jeden z najwybitniejszych polskich zegarmistrzów, urodził się 2 lutego 1903 r. w malowniczej wsi Radoszyce, niedaleko Komańczy. W tym okresie wieś liczyła około 5379 mieszkańców z czego większość parała się rzemiosłem i handlem.

Jego ojciec- właściciel tartaku i młyna po pracy oddawał się pasji naprawiania zegarów w czym asystował mu syn, jednak to nie pasja ojca do zegarmistrzostwa pokierowała Aleksandra w stronę tego zawodu.

Ukończył studia Ekonomiczne na akademii handlowej w Krakowie dokąd wyjechał zaraz po ukończeniu szkoły średniej. Początkowo miał przejąć pracę po ojcu ale w wieku 26 lat (1929 rok) wstąpił do klasztoru franciszkańskiego w Niepokalanowie gdzie otrzymał imię Wawrzyniec.

Aleksander Podwapiński - sylwetki wielkich Zegarmistrzów !

Dwa lata wcześniej (1927 r.) klasztor założył Ojciec Maksymilian Maria Kolbe. Brat Wawrzyniec początkowo zajmował się wznoszeniem przyklasztornych budynków, z czasem dostawał coraz bardziej odpowiedzialne zadania jak organizowanie i kierowanie pracami budowlanymi w klasztorze. Należał do Niepokalanowskiej Ochotniczej Staży Pożarnej, był najbliższym współpracownikiem o. Kolbego, oraz jego osobistym sekretarzem, między innymi przygotowywał dokumenty i korespondencję.

Spokojne życie klasztorne przerwała wojna w 1939 roku, która zmusiła Brata Wawrzyńca do tułaczki. Los pokierował go do Iwacewicz Poleskich, wsi która należała do Polski do 1939 roku. Tam Aleksander odbył kilkumiesięczną praktykę zegarmistrzowską.

W 1940 roku wrócił do Niepokalanowa i na polecenie o. Kolbego, założył warsztat naprawy zegarków, gdzie uczył współbraci rzemiosła. Wtedy po raz pierwszy o. Kolbe zasugerował Podwapińskiemu napisanie podręcznika dla przyszłych pokoleń zegarmistrzów, jednak pierwszy tom ukazał się dopiero 8 lat później.

Aleksander Podwapiński - sylwetki wielkich Zegarmistrzów !

Aresztowanie i wywiezienie o. Kolbego do Pawiaka a następnie do Oświęcimia gdzie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (skazany na śmierć za ucieczkę innego więźnia) zmusiło brata Wawrzyńca do ponownej ucieczki (1941 rok). Przez rok ukrywał się w ukochanych Bieszczadach, po czym wrócił do klasztoru. Warto dodać że Franciszek Gajowniczek dożył wyzwolenia przez wojsko amerykańskie.

W 1942 r. zdał egzamin czeladniczy w zawodzie zegarmistrzowskim, nie był to jednak dobry czas dla Brata Wawrzyńca - w tym samym roku zmarła jego mama. Po jej śmierci Brat Wawrzyniec zaczął redagować i wydawać rodzinną gazetę „Echo Rodziny”. Każdy numer powstawał w kilkunastu egzemplarzach a następnie był rozsyłany po świecie do rodziny Podwapińskich, w sumie ukazało się około 100 numerów rodzinnej gazety.

Już po wojnie, na początku 1946 r. zdobył dyplom mistrzowski. Dwa lata później (1948 r) ukazał się pierwszy podręcznik Brata Wawrzyńca- Zegarmistrzostwo. T. I: Historia, nauka i praca. Niepokalanów: Wydawnictwo oo. Franciszkanów. W tym samym roku ukazał się tom II  : Materiałoznawstwo zegarmistrzowskie i części zamienne.

Aleksander Podwapiński - sylwetki wielkich Zegarmistrzów !

Brat Wawrzyniec nie próżnował, w latach 1949-1951 ukończył trzyletni korespondencyjny kurs zegarmistrzowski w British Horological Institute w Londynie. Ponadto ukazały się dwa kolejne tomy jego podręczników : „Maszyny, narzędzia i przybory zegarmistrza” oraz „Czas, kosmografia i zegary słoneczne”.

W 1952 roku wydano tom „Zegary wieżowe”, cztery lata później ”Zegary i zegarki mechaniczne”, następnie „Technologia warsztatowa” (1962r), później powstały „Naprawa zegarów i zegarków mechanicznych” (1967r), oraz „Elektryczne czasomierze pojedyncze”- ostatni tom wydany za życia Brata Wawrzyńca (rok 1974).

W 1981 r. brat Wawrzyniec A. Podwapiński w uznaniu za jego zasługi, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasług- odznaczeniem Państwowym nadawanym cywilom za zasługi dla Państwa oraz obywateli.

W 1982 powstał krótkometrażowy film „ Po Szóstej podnosi się wierzbówka” , ukazujący życie Brata Wawrzyńca i Brata Bartnika.

Po krótkiej lecz ciężkiej chorobie, zmarł w szpitalu w Warszawie dnia 18 czerwca 1983 roku, dokładnie tego dnia Papież Jan Paweł II odwiedził klasztor w Niepokalanowie.

Aleksander Podwapiński - sylwetki wielkich Zegarmistrzów !

Już po śmierci Brat Bernard St. Bartnik zredagował kolejne trzy tomy podręczników dla zegarmistrzów, opierając się na pracy Brata Wawrzyńca i zaznaczając w uhonorowaniu jego umiejętności i pracy jako współautora. W sumie pod nazwiskiem Aleksandra Podwapińskiego ukazało się 12 tomów podręczników.

Każdy miłośnik zegarów i zegarków wie jak bardzo wymagającym zawodem jest zegarmistrzostwo, wiedza jaką należy posiadać by móc nazywać się Zegarmistrzem jest niezwykle obszerna. Brat Wawrzyniec pozostawił po sobie niezwykłą spuściznę- podręczniki , z których możemy czerpać wiedzę i które zostaną aktualne dla wielu następnych pokoleń.

W ramach cyklu Sylwetki Wielkich Zegarmistrzów ukazała się już publikacja o:

1. Svend Andersen

Autor: Katarzyna Pajkowska

*zdjęcia otrzymane dzięki uprzejmości Archiwum w Niepokalanowie


Certina - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP - Wszystkie wydania

MAGAZYN Zegarki i Pasja - Wszystkie wydania

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Frederique Constant 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Montblanc 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Svend Andersen - sylwetki wielkich ...
Svend Andersen - sylwetki wielkich ...
14.03.2016
Felix Baumgartner URWERK – sylwetki...
Felix Baumgartner URWERK – sylwetki...
22.04.2016

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco