Wiadomo, że w rajdach samochodowych uzyskiwane w wyniku pomiaru czasów rezultaty każdego z zespołów są jedynym kryterium w jakim oceniana jest rywalizacja. Oczywiście nie inaczej jest w tym najbardziej wymagającym i najbardziej prestiżowym, noszącym magiczną dla każdego z kierowców nazwę – Rajdzie Dakar.
Czy jednak w rajdach jakąkolwiek rolę odgrywają zegarki naręczne kierowców?
Na zdjęciach z Dakaru, oraz filmie promocyjnym firmy Vostok Europe widać, że członkowie zespołu wpierani przez tę zegarkową markę – Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski używali zegarków na każdym odcinku i przez cały czas trwania Rajdu Dakar 2016.
Także osoby z obsługi technicznej, posiadały na swoich nadgarstkach te same czasomierze, używając ich w każdych, nawet tych bardzo wymagających warunkach.
Tak kierowca i pilot, jak i pozostali członkowie zespołu, w trakcie Rajdu Dakar 2016 testowali specjalne, limitowane zegarki noszące nazwę: „Rally timer by Benediktas Vanagas” i należące do linii Ałmaz.
Czasomierze te są obecne na wielu zdjęciach dokumentujących udział zespołu w Rajdzie Dakar 2016. Jako, że ich pierwsza rynkowa prezentacja miała miejsce dopiero po pozytywnych wynikach testowania w czasie Rajdu Dakar 2016, to na zdjęciach przekazywanych do publikacji w czasie trwania imprezy, obecność zegarków była tylko sygnalizowana. Zbliżeń pozwalających na dokładnie przyjrzenie się nim nie wykonywano.
Teraz można je już pokazywać z bliska i w każdym ujęciu.
Na zdjęciach z Rajdu zegarki prezentowane są oczywiście na nadgarstkach kierowcy i pilota, a na kilku fotografiach także na rękach osób obsługi technicznej.
Zegarki Vostok Europe na pewno wzbudzały zainteresowanie innych kierowców, o czym może choćby świadczyć zilustrowane zdjęciami spotkanie Benadiktasa Vanagasa i Sebastiana Rozwadowskiego z Rafałem Sonikiem.
Jak wiemy, nasz polski rajdowy zwycięzca zwraca baczną uwagę na czasomierze i wydaje się, że właśnie ze względu na zegarkowy aspekt rozmowy, do zdjęcia wszyscy zawodnicy eksponują swoje czasomierze.
Rafał Sonik pozuje do niego, z przekazanym mu przez Benediktasa Vanagasa zegarkiem Vostok Europe, dedykowanym poprzedniej edycji rajdu - Dakar 2015.
Nie tylko biorąc pod uwagę szczególną konstrukcję limitowanych wzorów zegarków wiemy, że było one przydatne, używane w sposób ciągły, a zakładając duże przecież prawdopodobieństwo uszkodzenia któregoś z innych urządzeń pokładowych, mogły być także ewentualnym wsparciem w trakcie zmagań.
Jak stwierdził Sebastian Rozwadowski: Dakar 2016 był pierwszą imprezą w trakcie której nie używał specjalnego stopera, bo funkcję tę doskonale wypełniał zegarek Vostok Europe.
To ważne, bo jak przekazywał w trakcie konferencji prasowej po Rajdzie, przygotowując się do zawodów, członkowie załogi w myśl zasady: „mniejsza masa - większe przyśpieszenie” liczą i ograniczają każdy gram balastu.
Koperty zegarków wykonane są z tytanu, co umożliwia ich ciągłe użytkowania także przez kierowcę samochodu. Przy energicznych ruchach kierownicą, na tak długich i wymagających trasach jakie przewiduje Dakar jest to wręcz niezbędne dla zawodników, którzy chcą mieć zegarek na swoim nadgarstku.
Dla Benediktasa Vanagasa zegarek musi być i musi być lekki i… czarny.
Można to poznać na podstawie ostatnich wyborów. Czarny - to jego ulubiony kolor dla czasomierza.
Czy obsługa zegarka jest nietypową i różną od inych funkcjonujących na rynku zegarków?
Mimo iż wydaje się że nie, a Sebastian Rozwadowski mówił wręcz że jest przyjazną, to jak widać na zdjęciu czasami potrzebne było przybliżenie sposobu ich działania.
Sprawdzone na Dakarze zegarki Vostok Europe modele: „Rally timer by Benediktas Vanagas” są już obecne w punktach oferujących wyroby marki Vostok Europe.
Władysław Meller
0 Komentarzy
Średnia 0.00