LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

POWRÓT 10.02.2016 Zegarki
LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

Komplikacja konstrukcji mechanizmu w postaci chronografu to prawdopodobnie jedna z najczęściej stosowanych funkcji w czasomierzach mechanicznych. Pomimo tego, modele wyposażone w stoper zawsze wzbudzały i nadal wzbudzają duże emocje w miłośnikach tradycyjnego zegarmistrzostwa.

Co ciekawe, pierwsze zegarki kieszonkowe, a następnie także naręczne, wyposażone w funkcję stopera obsługiwane były za pomocą jednego przycisku, czyli start, stop oraz zerowanie odbywało się za pomocą pushera umieszczonego z reguły w koronce.

Dopiero na początku XX wieku powstał zegarek naręczny z niezależnym przyciskiem do obsługi funkcji stopera, a jedną z pierwszych firm zegarkowych, która stosowała to rozwiązanie także w swoich czasomierzach była marka Longines. Mowa oczywiście o legendarnym mechanizmie Longines kaliber 13ZN, który zaprezentowany został w 1936 roku i wyznaczał wówczas najwyższe standardy w aspekcie mechanizmów wyposażonych w komplikację konstrukcji w formie chronografu.

Powodem wyjątkowości kalibru 13ZN było zastosowane w nim rozwiązanie zwane "fly-back", co oznacza, że nie było konieczne zatrzymywanie stopera przed całkowitym jego wyzerowaniem, gdyż jednym przyciskiem powodowało się szybki powrót wskazówki sekundnika do pozycji "zero". Był to pierwszy mechanizm wykorzystujący tego typu rozwiązanie techniczne na świecie.

Na przestrzeni lat następowało dalsze rozdzielenie obsługi funkcji stopera, czego efektem są dwa przyciski powszechnie dziś stosowane, gdzie najczęściej jeden odpowiada za uruchomienie / zatrzymanie pomiaru odcinka czasu, a drugi za zerowanie stopera.

W modelu Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph marka Longines postanowiła jednak wrócić do korzeni tradycyjnego zegarmistrzostwa oraz sięgnąć do własnej bogatej historii.

LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

Efektem tego jest stworzenie modelu wyposażonego w mechanizm oferujący funkcję stopera, tyle, że stoper ten obsługiwany jest za pomocą wyłącznie jednego przycisku umieszczonego w koronce – czyli tak, jak miało to miejsce przeszło 100 lat temu.

Mechanizm o symbolu L788.2 (stworzony na bazie ETA A08.L11) posiada automatyczny naciąg sprężyny napędowej oraz wyposażony jest w koło kolumnowe, dzięki czemu możliwa jest obsługa stopera za pomocą tylko jednego przycisku.

Werk łożyskowany jest na 27 kamieniach, oferuje 54 godzinną rezerwę chodu i pracuje z częstotliwością oscylacji balansu wynoszącą 28 800 wahnięć na godzinę.

LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

Longines bardzo lubi czerpać inspirację do tworzenia nowych modeli poprzez sięganie do swoich kultowych zegarków vintage znajdujących się w muzeum tejże marki w Szwajcarii, dzięki czemu systematycznie poszerza się oferta czasomierzy w ramach kolekcji Heritage.

W ten sam sposób powstał właśnie model Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph.

Zegarek wyposażono w kopertę o średnicy 41 mm, wykonaną ze stali nierdzewnej, a dzięki transparentnemu deklowi właściciel ma stale możliwość podziwiania niecodziennego mechanizmu wyposażonego w koło kolumnowe podczas pracy.

LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

Jest to model, który nawiązuje do pierwszej połowy XX wieku nie tylko rozwiązaniami technicznymi, ale także swym wyglądem.

Wyraźnie widać styl charakterystyczny dla chronografów tworzonych dziesiątki lat temu.

Dostępne są dwie wersje tarczy: czarna matowa lub biała lakierowana. Obie wersje posiadają naniesioną wokół tarczy skalę tachometryczną, która w zależności od koloru tarczy może być biała lub czarna. W obu wersjach zastosowano dziewięć arabskich indeksów.

Tarcza posiada dwie subtarcze umieszczone przeciwlegle. Tarczka umieszczona po lewej stronie odpowiada za bieżące wskazanie upływu sekund, natomiast przeciwległy totalizator wskazuje pomiar upływu 30 minut podczas gdy uruchomiony jest stoper. Do odmierzania sekund po uruchomieniu stopera służy duża, centralnie umieszczona wskazówka.

Na godzinie 6.00 znajduje się dodatkowo okienko prezentujące bieżącą datę.

LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph


Ramiona wskazówek wykonane są ze stali, natomiast w zależności od koloru tarczy są one rodowane lub koloru niebieskiego, dzięki czemu odczyt bieżącej godziny w obu przypadkach jest bardzo łatwy. Tarczę oraz wskazówki chroni szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

Model ten oferuje dość symboliczną klasę wodoszczelności na poziomie 30 metrów, co jest zrozumiałe przy rozwiązaniu w postaci pojedynczego przycisku stopera.

Obie wersje harmonijnie dopełnia czarny lub brązowy skórzany pasek.

Cena za Longines Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph wynosi około 13 000 złotych.

LONGINES Column-Wheel Single Push-Piece Chronograph

Mono-pushery, czyli właśnie czasomierze wyposażone wyłącznie w jeden przycisk do obsługi stopera, to obecnie relatywnie rzadko spotykane modele wśród oferty znanych producentów zegarków. Ponadto są to modele nawiązujące do bogatej, niestety coraz częściej nieco zapomnianej, historii tradycyjnego zegarmistrzostwa, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Autor: Maciej Kopyto

 

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - wydanie wakacyjne!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Epos

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Pre-Basel 2016: Aerowatch 7 Time Zo...
Pre-Basel 2016: Aerowatch 7 Time Zo...
08.02.2016
TAG Heuer Carrera - rewolucja w zeg...
TAG Heuer Carrera - rewolucja w zeg...
11.02.2016

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco