• Zegarki marki MeisterSinger
 • Zegarki marki Xicorr
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Carl F. Bucherer
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Traser
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Glycine
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Longines
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Doxa
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Ball
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Czapek Geneve
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Steinhart
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Armin Strom
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Atlantic

VC Ref. 57260 – najbardziej skomplikowany zegarek na świecie


Powrót do kategorii

Tak, jak nie da się zatrzymać upływu czasu, tak samo nie można uznać, iż w świecie tradycyjnego zegarmistrzostwa osiągnięto już wszystko, zrealizowano najbardziej odważne projekty i stworzono dzieła ustanawiające granice, których nie da się już przekroczyć.

Dlatego właśnie najbardziej luksusowe i prestiżowe manufaktury świata stale prowadzą wyścig z czasem oraz konkurują ze sobą o miano tej „najlepszej”.

W wyścigu tym, przez długi czas prym wiodła manufaktura Patek Philippe, która stworzyła w 1989 roku zegarek kieszonkowy - model Patek Philippe Caliber 89, którego projektowanie oraz konstruowanie trwało niemalże 10 lat, a jego mechanizm składa się z 1 728 części i posiada aż 33 komplikacje konstrukcji mechanizmu. Także zegarek Patek Philippe, model Henry Graves Supercomplication, ustanowił w ubiegłym roku rekord ceny, jaka została za niego zapłacona podczas licytacji w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w Nowym Jorku – niemalże 24 miliony dolarów.

Jednakże kilka dni temu światło dzienne ujrzał zegarek kieszonkowy, który przekroczył dotychczas określone granice i ustanowił nowy rekord. Mowa o dziele zaprezentowanym przez manufakturę Vacheron Constantin, model Reference 57260, który powstał dla uczczenia 260-lecia istnienia tego prestiżowego i elitarnego producenta czasomierzy.

Dzieło szwajcarskiej manufaktury zaprezentowane 17 września to absolutny światowy rekord.

Dlaczego ?

Otóż ten zegarek kieszonkowy to absolutny przełom techniczny w świecie tradycyjnego, wysublimowanego zegarmistrzostwa. Model Reference 57260 został w całości zaprojektowany i wyprodukowany przez trzech zegarmistrzów marki Vacheron Constantin, którzy poświęcili na realizację tego ambitnego projektu aż osiem lat, podczas których wspomagani byli oczywiście przez specjalne zespoły zadaniowe. Ten wspaniały zegarek ustanowił nowy rekord świata, gdyż posiada aż 57 różnych funkcji, czyli komplikacji konstrukcji mechanizmu, co jest niewątpliwie świadectwem kunsztu i stałego dążenia do doskonałości, jaki przyświeca marce Vacheron Constantin od 260 lat.

Dlatego właśnie, od 17 września, czasomierz ten uznawany jest za najbardziej skomplikowany pod względem technicznym zegarek na świecie. Niesamowita kombinacja komplikacji konstrukcji mechanizmu oraz różnych funkcji pomiaru czasu spełnia ponadto surowe kryteria umożliwiające modelowi Reference 57260 uzyskanie prestiżowego certyfikatu o nazwie Pieczęć Genewska (Hallmark of Geneva). Oznaczane są nimi wyłącznie produkty stworzone przez szwajcarskich zegarmistrzów, które przeszły rygorystyczne testy związane z dokładnością pomiaru czasu oraz nieprzeciętną precyzją i jakością wykonania.

Bez wątpienia, do stworzenia prezentowanego dzieła, zegarmistrzowie musieli wykazać się oprócz bezprecedensowego opanowania wiedzy z dziedziny matematyki i zegarmistrzostwa, także ogromną wytrwałością, która była kluczowa dla dokończenia produkcji tak skomplikowanego technicznie zegarka.

Przechodząc już do aspektów techniczno-wizualnych Reference 57260, czasomierz posiada kopertę wykonaną z białego złota, która ma 98 mm średnicy oraz 50 mm grubości.

 

Wewnątrz masywnej koperty umieszczono ręcznie wykonany mechanizm VC kaliber 3750, który składa się z ponad 2 800 elementów oraz posiada 242 kamienie łożyskujące !

Mechanizm pracuje z częstotliwością balansu równą 18 000 wahnięć na godzinę, a przy pełnym naciągu sprężyny napędowej jest w stanie pracować nieprzerwanie przez 60 godzin.

Ważnym jego elementem jest niezwykle skomplikowany technicznie tourbillon, czyli obrotowa klatka zawierająca balans i mechanizm wychwytu, który został tak skonstruowany, aby niwelować wpływ grawitacji na precyzję chodu czasomierza.

Co składa się na 57 komplikacji konstrukcji mechanizmu ?

Otóż zegarek oferuje aż siedem odrębnych funkcji alarmu oraz dostęp do kilku kalendarzy. Oprócz kalendarza astronomicznego, zegarek wyposażono także w kalendarz gregoriański z siedmioma funkcjami takimi jak np. numery dni w roku, numery tygodni, czy też nazwy dni i miesięcy. Konstruktorzy umieścili w czasomierzu także kalendarz hebrajski, składający się z 8 funkcji, oraz zastosowany po raz pierwszy w zegarku - kalendarz zgodny dziewiętnastoletnim cyklem kalendarza żydowskiego.

Dzieło Vacheron Constantin oferuje także sześć różnych funkcji pomiaru czasu – wskazuje m.in. czas w 24 miastach, w różnych strefach czasowych, ponadto informuje czy w danym mieście jest aktualnie dzień czy noc. Reference 57260 pokazuje również informacje o położeniu oraz godzinie wschodu i zachodu słońca, udziela informacji o fazach księżyca, wskazuje pory roku, pokazuje znaki zodiaku, a także informacje o długości dnia i nocy, a specjalna, obrotowa tarcza pokazuje układ nocnego nieba dla danej szerokości geograficznej. Co więcej, zegarek jest nawet w stanie dokładnie wskazać, kiedy wypada święto Yom Kippur lub daty przesileń.

Nie zabrakło również rozbudowanych funkcji stopera, czyli komplikacji konstrukcji w postaci chronografu.

Czasomierz oferuje aż cztery różne funkcje pomiaru odcinków czasu, ponadto posiada 3 odrębne koła kolumnowe. Dodatkowo zegarek ten sam oblicza, kiedy wypada rok przestępny i odpowiednio modyfikuje swoje wskazania.

Producent zastrzega jednakże, że w przypadku kalendarza księżycowego należy oddać zegarek do kalibracji dokładnie co 1027 lat i 108 dni.

Model Reference 57260 jest tak skomplikowany pod względem technicznym, że na dokładny opis zasługuje w zasadzie każda z jego funkcji, niemniej ich powyższy, skrócony opis daje już pojęcie o złożoności i wyjątkowości tego czasomierza.

Pełen opis czasomierza oraz jego funkcji można znaleźć tu: Vacheron Constantin Ref. 57260

Prezentowany zegarek kieszonkowy to faktycznie przełom, marzenie, które stało się rzeczywistością. Manufaktura Vacheron Constantin poprzez stworzenie modelu Reference 57260 przedefiniowała granice możliwości tradycyjnego zegarmistrzostwa i określiła nową definicję słowa „niemożliwe”.

Pytanie, na jak długo ?

Autor: Maciej Kopyto

* artykuł ukazał się także w Magazynie Ambasador

 

Tissot - Premium

REKLAMA

Magazyn ZIP NR 13

MAGAZYN ZIP NR 13 - wydanie rocznicowe!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Matura z wiedzy o zegarkach - Edycja 2
Doxa 420

REKLAMA

GRAND SEIKO 420

REKLAMA

Aerowatch 420

REKLAMA

Qlock Two 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Alpina 420

REKLAMA

Glycine 420

REKLAMA

SIHH 2016: Piaget Emperador Coussin...
SIHH 2016: Piaget Emperador Coussin...
30.12.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Armin Strom
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Audemars Piguet
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Carl F. Bucherer
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Chopard
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Czapek Geneve
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Doxa
Zegarki marki Emile Chouriet
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Eterna
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Glycine
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Longines
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki MeisterSinger
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Schaumburg
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Steinhart
Zegarki marki Tag Hauer
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Traser
Zegarki marki Ulysse Nardin
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco