Christophe Claret X-TREM-1

POWRÓT 19.11.2016 Prestiżowe zegarmistrzostwo
Christophe Claret X-TREM-1

Christophe Claret to szwajcarski zegarmistrz i twórca zegarków. Jest specjalistą od tworzenia mechanizmów bardzo złożonych pod względem konstrukcji. Zanim założył własną firmę, pracował przez kilka miesięcy razem z Rogerem Dubuis. Od 1987 roku dostarcza ekskluzywne mechanizmy dla wielu firm, w tym Harry Winston, Guy Ellia, Ellicott i Delacour oraz wielu innych, które nie chcą tego faktu ujawniać.

W 2003 roku Christophe Claret, wraz z Thierrym Oulevayem, który wcześniej pracował w Piaget i Bovet, założyli firmę Jean Dunand. Christophe Claret oferuje także wspaniałe czasomierze sygnowane własnym nazwiskiem i tak po ponad 25 latach rozwoju oraz tworzenia bardzo złożonych mechanizmów oferowanych dla prestiżowych marek szwajcarskich zegarków, Christophe Claret stał się marką samą w sobie. Jest wśród ekskluzywnej grupy niezależnych zegarmistrzów ze zdolnością do wytworzenia zegarków Haute Horlogerie - całkowicie we własnym zakresie, począwszy od pierwszego pomysłu do finalnego produktu.

Wysoce ekskluzywne zegarki marki Christophe Claret są dostępne w czterech zbiorach.  Zegarki z tradycyjnymi komplikacjami konstrukcji, zegarki z komplikacjami konstrukcji związanymi z grami (Gaming Watches), zegarki z ekstremalnymi komplikacjami konstrukcji oraz prestiżowe zegarki damskie.

Aby dać przykład niezwykłych umiejętności i kunsztu tej manufaktury, prezentujemy model X-trem 1, gdyż model z tej serii zostanie zaprezentowany w nowej odsłonie podczas zbliżającego się SIHH 2107.

Christophe Claret X-TREM-1

Skąd pochodzi nazwa?

Otóż:

X - for Experimental - do celów doświadczalnych
T – for Time - dla czasu
R - for Research – do badań
E – for Engineering - dla inżynierii
M – for Mechznism - dla mechanizmu

X-TREM-1 to pierwszy z nowej generacji zegarków, stanowi bardzo znaczący techniczny i estetyczny sukces. Posiada komplikację konstrukcji w postaci latającego tourbillonu (Flying Tourbillon)., który jest nachylony pod kątem 30° i zamontowany w trójwymiarowej tytanowej klatce. Jednakże cechą najbardziej  nietypową i rzucająca się w oczy jest sposób wskazywania czasu.

Christophe Claret X-TREM-1

Od razu trzeba powiedzieć, że nie jest to sposób umożliwiający szybki czy precyzyjny odczyt – ale nie o to w nim chodzi. Sposób wskazań zastosowany w tym zegarku podobno zainspirowany był Mgławicą Motyla. Umierająca gwiazda w centrum Mgławicy Motyla wyrzuca strumień gorącego gazu, który tworzy postrzępiony, skrzydlaty obłok mierzący biliony kilometrów.

Na niektórych zdjęciach z teleskopu Hubblea przypomina tunel z kulą w środku. System wyświetlania czasu jest radykalnie inny niż standardowo stosowane.

Christophe Claret X-TREM-1

Christophe Claret X-TREM-1

Dwie malutkie, wydrążone kule stalowe umieszczone w szafirowych rurkach po obu stronach koperty wskazują czas na skalach umieszczonych na krawędzi koperty. Kule nie mają żadnego stałego połączenia z mechanizmem. Poruszają się w rurkach za pomocą pola magnetycznego. I już z tego powodu należą się brawa – wiemy doskonale jaki wpływ, i to niekorzystny, ma pole magnetyczne na pracę mechanizmu zegarka.

Trzeba było opracować magnesy o bardzo skupionym sposobie działania.

Magnesy te umieszczone są na bokach koperty. Pracują jak małe wagoniki przesuwające się po szynach. Napędzane są cieniutkimi nano przewodami, czymś w rodzaju nici chirurgicznych. Dzięki przesuwaniu tych „wagoników” kulka, która jest prowadzona niejako wiązką magnetyczną, pozwala na odczytanie czasu na umieszczonych po bokach kopert skalach.

Ta po stronie lewej odpowiada za odczyt godziny, a po prawej za minuty.

Christophe Claret X-TREM-1

Ciekawie rozwiano możliwość odczytu w ciemności – ponieważ po bokach koperty są umieszczone paski z SuperLumiNovy, a cyfry na podziałkach są również wykonane z tej substancji.

Skoro wskazania przeniesiono na prawy i lewy bok – to co znajduje się w centralnej części czasomierza?

Tam poprzez szafirowe szkło możemy podziwiać mechanizm. W okrągłym okienku na dole zegarka znajduje się wspomniany wczesnej tourbillon, ustawiony pod kątem 30 stopni. Możemy obserwować jego hipnotyzującą pracę. Pełen obrót to 60 sekund. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że tourbillon posiada swój własny bęben ze sprężyną dostarczającą energię.

Mechanizm wskazania czasu ma oddzielny, drugi, bęben. Oczywiści praca układu wskazań i tourbillona są ze sobą sprzężone, bo przecież tourbillon odpowiada za precyzję chodu i wskazań.

Christophe Claret X-TREM-1

Po drugiej stronie koperty, na górze – przy tradycyjnym wskazaniu można byłoby napisać, na godzinie 12-tej - jest przycisk pozwalający na szybką zmianę czasu np. na inna strefę – przestawiamy wskazówkę… wróć – kulkę godzinową. ;)

Ale jak zegarek nastawić, nakręcić – nie widać koronki.

Jednak koronka jest. Są nawet dwie.

Może nie koronki – co pokrętła – ale są. Od strony dekla zegarka mamy dostęp do dwóch pokręteł z chowanymi uchwytami z których jedno służy do nakręcania, a drugie do ustawiania czasu.

Są odpowiednio opisane.

Christophe Claret X-TREM-1

Dekiel jest wyprofilowany do kształtu nadgarstka, częściowo przeszklony i mocowany do koperty za pomocą 8 śrubek. Mechanizm ma wymiary 26.6 x 46.4 x 11.94 mm i składa się aż z 419 komponentów. Do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 64 kamieni oraz ceramicznych łożysk kulkowych.

Autonomia chodu wynosi 50 godzin. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3Hz (21 600 wahnięć na godzinę). Christophe Claret bardzo ceni tytan jako materiał do tworzenia czasomierzy, dlatego także w tym modelu X-trem płyty i mostki zostały wykonane z tytanu, tak jak i elementy koperty.

Specyfikacja techniczna Christophe Claret  X-TREM-1:

Mechanizm: KALIBER FLY11:

Ilość części: 419
Ilość kamieni łożyskujących: 64
Rezerwa chodu: 50+ godzin

Naciąg: ręczny, dwa bębny - 
- Jeden dla napędu torbillona
- jeden dla wskazań czasowych

Christophe Claret X-TREM-1

Christophe Claret X-TREM-1

Tourbillon:

- wychwyt: szwajcarski
- częstotliwość pracy: 3 Hz (21600 wahnięć na godzinę)
- pełny obrót- 60 sekund
- Flying Tourbillon nachylony pod kątem 30 ° łożyskowany przez podwójne łożyska ceramiczne

Christophe Claret X-TREM-1

Koperta:

- prostokątne lekko zagięta
- Wymiary: 40,80 x 56,80 x 15 mm
- Wodoodporność: 3 ATM / 30 m / 100 ft

Materiał:

- polerowana białe złoto / piaskowane tytan klasy 5 z czarna powłoka PVD

Pasek: skóra aligatora podszyta gumą, ręcznie szyte.
Klamra: Tytan, zapięcie motylkowe

Christophe Claret X-TREM-1

Zegarek, ze względu na spory rozmiar mechanizmu, także jako całość jest niemały.
Szerokość 40.80 mm, wysokość 56.80 mm i grubość 15 mm.

Koperta modelu przygotowanego na SIHH 2107 jest wykonana z tytanu z czarną powłoka oraz z białego złota. Zegarek jest wodoodporny do 3 ATM (30m). Oferowany jest na dedykowanym pasku ze skóry aligatora mocowanym do koperty za pomocą śrubek.

Cena wynosi w zależności od wersji od 264 000 – 288 000 franków szwajcarskich, czyli od około 1 100 000 do przeszło 1 200 000 zł.

Autor: Adrian Szewczyk

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Seiko2

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

ROGER DUBUIS Excalibur Quatuor Coba...
ROGER DUBUIS Excalibur Quatuor Coba...
15.11.2016
SIHH 2017: IWC Schaffhausen – nowe ...
SIHH 2017: IWC Schaffhausen – nowe ...
09.01.2017

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco