Christophe Claret to szwajcarski zegarmistrz i twórca zegarków. Jest specjalistą od tworzenia mechanizmów bardzo złożonych pod względem konstrukcji. Zanim założył własną firmę, pracował przez kilka miesięcy razem z Rogerem Dubuis. Od 1987 roku dostarcza ekskluzywne mechanizmy dla wielu firm, w tym Harry Winston, Guy Ellia, Ellicott i Delacour oraz wielu innych, które nie chcą tego faktu ujawniać.
W 2003 roku Christophe Claret, wraz z Thierrym Oulevayem, który wcześniej pracował w Piaget i Bovet, założyli firmę Jean Dunand. Christophe Claret oferuje także wspaniałe czasomierze sygnowane własnym nazwiskiem i tak po ponad 25 latach rozwoju oraz tworzenia bardzo złożonych mechanizmów oferowanych dla prestiżowych marek szwajcarskich zegarków, Christophe Claret stał się marką samą w sobie. Jest wśród ekskluzywnej grupy niezależnych zegarmistrzów ze zdolnością do wytworzenia zegarków Haute Horlogerie - całkowicie we własnym zakresie, począwszy od pierwszego pomysłu do finalnego produktu.
Wysoce ekskluzywne zegarki marki Christophe Claret są dostępne w czterech zbiorach. Zegarki z tradycyjnymi komplikacjami konstrukcji, zegarki z komplikacjami konstrukcji związanymi z grami (Gaming Watches), zegarki z ekstremalnymi komplikacjami konstrukcji oraz prestiżowe zegarki damskie.
Aby dać przykład niezwykłych umiejętności i kunsztu tej manufaktury, prezentujemy model X-trem 1, gdyż model z tej serii zostanie zaprezentowany w nowej odsłonie podczas zbliżającego się SIHH 2107.
Skąd pochodzi nazwa?
Otóż:
X - for Experimental - do celów doświadczalnych
T – for Time - dla czasu
R - for Research – do badań
E – for Engineering - dla inżynierii
M – for Mechznism - dla mechanizmu
X-TREM-1 to pierwszy z nowej generacji zegarków, stanowi bardzo znaczący techniczny i estetyczny sukces. Posiada komplikację konstrukcji w postaci latającego tourbillonu (Flying Tourbillon)., który jest nachylony pod kątem 30° i zamontowany w trójwymiarowej tytanowej klatce. Jednakże cechą najbardziej nietypową i rzucająca się w oczy jest sposób wskazywania czasu.
Od razu trzeba powiedzieć, że nie jest to sposób umożliwiający szybki czy precyzyjny odczyt – ale nie o to w nim chodzi. Sposób wskazań zastosowany w tym zegarku podobno zainspirowany był Mgławicą Motyla. Umierająca gwiazda w centrum Mgławicy Motyla wyrzuca strumień gorącego gazu, który tworzy postrzępiony, skrzydlaty obłok mierzący biliony kilometrów.
Na niektórych zdjęciach z teleskopu Hubblea przypomina tunel z kulą w środku. System wyświetlania czasu jest radykalnie inny niż standardowo stosowane.
Dwie malutkie, wydrążone kule stalowe umieszczone w szafirowych rurkach po obu stronach koperty wskazują czas na skalach umieszczonych na krawędzi koperty. Kule nie mają żadnego stałego połączenia z mechanizmem. Poruszają się w rurkach za pomocą pola magnetycznego. I już z tego powodu należą się brawa – wiemy doskonale jaki wpływ, i to niekorzystny, ma pole magnetyczne na pracę mechanizmu zegarka.
Trzeba było opracować magnesy o bardzo skupionym sposobie działania.
Magnesy te umieszczone są na bokach koperty. Pracują jak małe wagoniki przesuwające się po szynach. Napędzane są cieniutkimi nano przewodami, czymś w rodzaju nici chirurgicznych. Dzięki przesuwaniu tych „wagoników” kulka, która jest prowadzona niejako wiązką magnetyczną, pozwala na odczytanie czasu na umieszczonych po bokach kopert skalach.
Ta po stronie lewej odpowiada za odczyt godziny, a po prawej za minuty.
Ciekawie rozwiano możliwość odczytu w ciemności – ponieważ po bokach koperty są umieszczone paski z SuperLumiNovy, a cyfry na podziałkach są również wykonane z tej substancji.
Skoro wskazania przeniesiono na prawy i lewy bok – to co znajduje się w centralnej części czasomierza?
Tam poprzez szafirowe szkło możemy podziwiać mechanizm. W okrągłym okienku na dole zegarka znajduje się wspomniany wczesnej tourbillon, ustawiony pod kątem 30 stopni. Możemy obserwować jego hipnotyzującą pracę. Pełen obrót to 60 sekund. Ciekawym rozwiązaniem jest to, że tourbillon posiada swój własny bęben ze sprężyną dostarczającą energię.
Mechanizm wskazania czasu ma oddzielny, drugi, bęben. Oczywiści praca układu wskazań i tourbillona są ze sobą sprzężone, bo przecież tourbillon odpowiada za precyzję chodu i wskazań.
Po drugiej stronie koperty, na górze – przy tradycyjnym wskazaniu można byłoby napisać, na godzinie 12-tej - jest przycisk pozwalający na szybką zmianę czasu np. na inna strefę – przestawiamy wskazówkę… wróć – kulkę godzinową. ;)
Ale jak zegarek nastawić, nakręcić – nie widać koronki.
Jednak koronka jest. Są nawet dwie.
Może nie koronki – co pokrętła – ale są. Od strony dekla zegarka mamy dostęp do dwóch pokręteł z chowanymi uchwytami z których jedno służy do nakręcania, a drugie do ustawiania czasu.
Są odpowiednio opisane.
Dekiel jest wyprofilowany do kształtu nadgarstka, częściowo przeszklony i mocowany do koperty za pomocą 8 śrubek. Mechanizm ma wymiary 26.6 x 46.4 x 11.94 mm i składa się aż z 419 komponentów. Do łożyskowania jego ruchomych elementów użyto 64 kamieni oraz ceramicznych łożysk kulkowych.
Autonomia chodu wynosi 50 godzin. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3Hz (21 600 wahnięć na godzinę). Christophe Claret bardzo ceni tytan jako materiał do tworzenia czasomierzy, dlatego także w tym modelu X-trem płyty i mostki zostały wykonane z tytanu, tak jak i elementy koperty.
Specyfikacja techniczna Christophe Claret X-TREM-1:
Mechanizm: KALIBER FLY11:
Ilość części: 419
Ilość kamieni łożyskujących: 64
Rezerwa chodu: 50+ godzin
Naciąg: ręczny, dwa bębny -
- Jeden dla napędu torbillona
- jeden dla wskazań czasowych
Tourbillon:
- wychwyt: szwajcarski
- częstotliwość pracy: 3 Hz (21600 wahnięć na godzinę)
- pełny obrót- 60 sekund
- Flying Tourbillon nachylony pod kątem 30 ° łożyskowany przez podwójne łożyska ceramiczne
Koperta:
- prostokątne lekko zagięta
- Wymiary: 40,80 x 56,80 x 15 mm
- Wodoodporność: 3 ATM / 30 m / 100 ft
Materiał:
- polerowana białe złoto / piaskowane tytan klasy 5 z czarna powłoka PVD
Pasek: skóra aligatora podszyta gumą, ręcznie szyte.
Klamra: Tytan, zapięcie motylkowe
Zegarek, ze względu na spory rozmiar mechanizmu, także jako całość jest niemały.
Szerokość 40.80 mm, wysokość 56.80 mm i grubość 15 mm.
Koperta modelu przygotowanego na SIHH 2107 jest wykonana z tytanu z czarną powłoka oraz z białego złota. Zegarek jest wodoodporny do 3 ATM (30m). Oferowany jest na dedykowanym pasku ze skóry aligatora mocowanym do koperty za pomocą śrubek.
Cena wynosi w zależności od wersji od 264 000 – 288 000 franków szwajcarskich, czyli od około 1 100 000 do przeszło 1 200 000 zł.
Autor: Adrian Szewczyk
16:26 19.11.2016Zegarki
Christophe Claret X-TREM-1
REKLAMA
Serce zegarka – Ronda R150 Mecano
Każda ze szwajcarskich firm zegarkowych, tak z grona tych "budżetowych", jak i wielu bardziej prestiżowych producentów, starają się oferować nam zegarki charakterystyczne ...
Zegarki vintage: LONGINES Ultra-Chron – legendarny Hi-beat!
Wstęp – czyli początki legendy. Początki manufaktury LONGINES sięgają 1832 roku, jednakże oficjalnie - i pod taką nazwą - firma ta powstała w roku 1867 niedaleko miejscow ...
Franciszek Czapek – zegarmistrz urodzony w Czechach
Franciszek Czapek to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego zegarmistrzostwa, ale wielu osobom może się wydawać, że wiedza o jego istnieniu w zegarmistrzowskiej bran ...
Davosa Ternos Medium California Automatic. „Nurek” dostosowany do potrzeb kobiet
Jak każdy szanujący się producent, także i Davosa stara się pamiętać o kobietach, oferując zegarki ze swoich najważniejszych kolekcji, które przeznaczone są właśnie dla p ...
Mudita Element. Nowy zegarek polskiej marki na Kickstarterze!
Mudita to nowa marka na rynku. Oczywiście nie odkrywam Ameryki pisząc to, niemniej ta firma, która - co dla wielu osób będzie bardzo ważne - jest polską firmą, nie jest t ...
3 zegarki Citizen Promaster 35th Anniversary z okazji 35-lecia serii Promaster
W 1989 japońska marka Citizen wprowadziła na rynek linię zegarków Promaster, instrumentów dla profesjonalistów, zdolnych stawić czoła najwyższym wymaganiom w wodzie, na l ...
Szalone projekty zegarków: modele z motywem wprost ze świata kwiatów
Świat natury, a dokładniej kwiatów występujących na naszej planecie od zarania dziejów był inspiracją dla wielu artystów. Do tej grupy zaliczali się także złotnicy, wytwa ...
Raport: rośnie rynek dóbr luksusowych i zegarków w Polsce
Rynek dóbr luksusowych w Polsce na koniec 2024 r. osiągnie rekordową wartość 55,6 mld zł. Szacowana wartość rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce w 2024 roku to ...
Gala Mistrzów Sportu 2025 – nominacje, emocje i zegarki zwyciężczyń
W dniu 4 stycznia 2025 roku odbyła się jubileuszowa, 90. Gala Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Bal Mistrzów Sportu to tradycyjne wydarzenie, które jest niewątpliwie formą ...
TAG Heuer is back. Formuła 1 ma nowego (starego) chronometrażystę!
W 75-lecie Formuły 1 TAG Heuer powraca jako oficjalny chronometrażysta „Królowej Prędkości”. TAG Heuer był pierwszą luksusową marką zegarków, której logo pojawiło się na ...
Maurice Lacroix Aikon Automatic i Automatic Chronograph. Tytan i dwa nowe kolory
Jest takie powiedzenie: „nie wymienia się zwycięskiego składu.” To motto mocno musieli wziąć sobie do serca managerowie i projektanci ze szwajcarskiej firmy Maurcie Lacro ...
IWC Schaffhausen Ingenieur Automatic 40 z niebieską tarczą
Marka IWC poszerzyła pod koniec 2024 roku swoją kolekcję Ingenieur o nowy wariant (nr ref. W328907) z niebieskim cyferblatem i naniesionym nań wzorem szachownicy. Seria p ...