EDOX - Hydro-Sub 50th Anniversary Limited Edition

POWRÓT 26.07.2015 Zegarki
EDOX - Hydro-Sub 50th Anniversary Limited Edition

Wakacje w pełni, a co za tym idzie, rozpoczął się wyjątkowy okres, kiedy jedyne o czym marzy większość Polaków, to wyjazd w miejsca gdzie czas płynie jakby nieco wolniej, a spędza się go głównie na plaży, nad wodą, a także w wodzie. Bardzo często podczas wakacji spędzamy też sporo czasu pod wodą, i właśnie dla miłośników nurkowania oraz odkrywców podwodnych głębin ciekawą informację może stanowić fakt, iż marka EDOX zaprezentowała nową odsłonę modelu Hydro-Sub.

Czasomierz inspirowany modelem z połowy lat 60 ubiegłego wieku, oferuje tak samo, jak jego prekursor klasę wodoszczelności na imponującym poziomie 500 metrów.

Pierwszy Hydro-Sub został wypuszczony na rynek w 1965 roku i był to zegarek stanowiący niewątpliwie fantastyczne osiągnięcie ówczesnej techniki, który wyznaczył nowe standardy w tworzeniu czasomierzy przeznaczonych do nurkowania głębinowego. Zegarek zasłynął zadziwiającą, zarazem imponująco wysoką klasą wodoszczelności = 500 metrów.

Od prezentacji pierwszego H-S minęło już pięćdziesiąt lat, a każda rocznica – szczególnie tak doniosła, jak 50-ta - zawsze jest doskonałą okazja dla producenta, aby uczcić wybrany model poprzez wypuszczenie limitowanej edycji odświeżającej pamięć o dawnych osiągnięciach. Szczególnie jeśli jest to zegarek stanowiący kamień milowy dla przedsiębiorstwa, a dla marki Edox jest to niewątpliwie model Hydro-Sub, czyli jeden z najbardziej znanych na świecie zegarków dla nurków.

 

Szwajcarska marka oferuje miłośnikom swoich czasomierzy na całym świecie jedynie 515 egzemplarzy współczesnej wersji Hydro-Sub 50th Anniversary Limited Edition. Nie jest to oczywiście poziom produkcji, który można potraktować jako bardzo niski, niemniej prawdopodobieństwo spotkania osoby z tym samym modelem jest relatywnie niewielkie. Każdy zegarek z tej serii posiada na deklu wygrawerowany widok Ziemi widzianej z Bieguna Północnego, ponadto seria limitowana posiada oczywiście wygrawerowany indywidualny numer danego egzemplarza oraz informację o 50-tej rocznicy modelu Hydro-Sub.

Co ciekawe i warte podkreślenia, to fakt, iż model Hydro-Sub weźmie udział w wyjątkowej, trudnej wyprawie do zamarzniętych krańców Bieguna Północnego, gdzie mistrz świata w swobodnym nurkowaniu głębinowym - Christian Redl, wykona po raz pierwszy na świecie swobodne nurkowania pod pokrywą lodów Arktyki (bez aparatu tlenowego!).

Redl i australijski fotograf Marcus Fillinger odbędą wędrówkę z północnej Kanady, by dotrzeć do geograficznego Bieguna Północnego i zrealizować ten ekstremalny plan.

Zarówno podczas przemierzania najmroźniejszych i niebezpiecznych rejonów świata, jak również w trakcie ekstremalnego nurkowania pod pokrywą lodu niezbędny jest zegarek, który wytrzyma te niezwykle trudne i nieprzyjazne warunki. Temperatura podczas ich wędrówki będzie spadać do –40 stopni Celsiusza, co stanowi wyzwanie i test możliwości nie tylko dla człowieka, ale także każdego sprzętu stanowiącego ekwipunek dwóch śmiałków.

Dlatego też tak istotą rolę odgrywają bardzo wysokie parametry techniczne modelu H-S, który jak wspominałem już wcześniej, oferuje poziom wodoszczelności do 500 metrów. Ponadto czasomierz wyposażony jest w obrotowy pierścień wykonany ze stali i aluminium, który ukazuje czas przebywania pod wodą i stanowi obowiązkowy element każdego zegarka przeznaczonego dla nurków.

Dodatkowo zegarek wyposażony został w niezwykle praktyczny, a zarazem prosty w obsłudze mechanizm zabezpieczenia koronki w postaci MasterLock'a, znajdującego się po prawej stronie koperty. Po przesunięciu MasterLock'a, który w modelach z limitowanej edycji ma kolor niebieski, koronka jest dodatkowo zabezpieczona przed ewentualnym, niepowołanym odkręceniem lub uszkodzeniem podczas nurkowania. Koronka posiada ponadto podwójny system uszczelek, który także zapewnia wysoki poziom wodoszczelności.

Koperta czasomierza mierzy 46 mm średnicy i wykonana jest ze stali szlachetnej. Sercem zegarka jest mechanizm EDOX kaliber 80 z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej (wykonany na bazie mechanizmu SW 200). Hydro-Sub, prócz wskazań daty, nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, ale nie jest to zasadniczo niczym zaskakującym, gdyż model ten ma przede wszystkim spełniać swoją rolę, czyli być niezawodny i wytrzymały podczas użytkowania w ekstremalnych warunkach.

Edox Hydro-Sub Anniversary Limited Edition (ref. 80301) posiada piękną, błękitną tarczę na której wyraźnie odcina się zielona wskazówka sekundnika. Indeksy wypełnione są oczywiście białą masą fluorescencyjną, dzięki czemu są doskonale widoczne na tle tarczy.

Modele z limitowanej edycji sprzedawane są w specjalnym pudełku, które zawiera narzędzia dające właścicielowi możliwość samodzielnego zamieniania stalowej bransolety na czarny, wykonany z kauczuku, antyalergiczny pasek. Cena prezentowanego modelu to 2 395 $, czyli około 9 000 PLN.

Autor: Maciej Kopyto

Tagi:

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Doxa

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Partner Czasocholicy

PARTNER

Glycine

REKLAMA

Oris

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Aerowatch

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Eberhard & Co. - Tazio Nuvolari 336...
Eberhard & Co. - Tazio Nuvolari 336...
22.07.2015
Recenzja: DOXA Into The Ocean
Recenzja: DOXA Into The Ocean
30.07.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco