Tissot Vintage Powermatic 80 – ponadczasowa elegancja

POWRÓT 13.05.2015 Zegarki
Tissot Vintage Powermatic 80 – ponadczasowa elegancja

Marka Tissot bez wątpienia plasuje się pośród nadal dość wąskiej grupy przedsiębiorstw doskonale znanych i najlepiej rozpoznawalnych w naszym kraju. Między innymi dzięki temu, że oferuje czasomierze zarówno kwarcowe, jak i mechaniczne, które prezentują bardzo dobry stosunek jakości do ceny, jej produkty są chętnie i bardzo często wybierane przez wielbicieli zegarków, a także osoby dopiero co wkraczające w fascynujący świat zegarmistrzostwa.

Dziś chciałbym zaprezentować model nieskomplikowany z technicznego punktu widzenia, jednakże wart uwagi ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd oraz mechanizm oferujący wysoką precyzję wskazań i bardzo dużą rezerwę chodu wynoszącą aż 80 godzin.

Współczesne modele Tissot z kolekcji Vintage są mi o tyle bliskie, iż jestem wielkim miłośnikiem starych czasomierzy, które oczarowują swoim ponadczasowym wyglądem, elegancją, a często także jakością wykonania. Prezentowany Tissot Powermatic 80 to przykład zegarka łączącego najlepsze cechy czasomierzy produkowanych wiele lat temu oraz osiągnięcia współczesnej techniki. Wspomniany wcześniej mechanizm Powermatic 80 to wspólne dzieło zegarmistrzów marki Tissot oraz przedsiębiorstwa ETA, czyli światowego potentata w produkcji mechanizmów. Podczas gdy standardowe mechanizmy oferują rezerwę chodu na poziomie od 36 do 48 godzin, Powermatic 80 pozwala na nieprzerwaną pracę werku aż do 80 godzin.

Ponadto mechanizm ten wyposażony jest w wychwyt najnowszej technologii, który nie wymaga ręcznej regulacji podczas użytkowania zegarka, gdyż regulacja dokonywana jest jednorazowo za pomocą lasera jeszcze na etapie montażu w fabryce. Dzięki takiemu rozwiązaniu Powermatic 80 oferuje bardzo wysoką precyzję chodu, którą potwierdza chociażby fakt, iż mechanizm ten przechodzi bez najmniejszych problemów testy wymagane do otrzymania certyfikatu COSC, czyli niezbędne do tytułowania zegarka mianem chronometru.

Zamierzeniem Tissot było stworzenie czasomierzy, które będą jak dawniej przekazywane z pokolenia na pokolenie, ze względu na swój uniwersalny i wspomniany wcześniej, ponadczasowy wygląd. Sądzę, iż jest to idea warta uwagi – swoista próba powrotu do dawnej tradycji przekazywania czasomierza z ojca na syna - a z racji tego, że model Vintage Powermatic 80 posiada bardzo ładną, wykonaną z 18 karatowego żółtego lub różowego złota kopertę, zegarek będzie zawsze prezentował nie tylko walory estetyczne i sentymentalne, ale także wymierną wartość.

Wspomniana koperta ma klasyczny kształt oraz eleganckie, nienachalne uszy, dzięki czemu ładnie komponuje się z czarnym paskiem. Całość kreacji dopełnia ascetyczna tarcza chroniona przez szafirowe szkło, posiadająca ciekawe zdobienie w formie gilszowania oraz eleganckie, nakładane indeksy. Prócz wskazań aktualnego czasu zegarek dostarcza także informacji o bieżącej dacie.

Co ciekawe, modele z kolekcji Vintage dostępne są zarówno w wersjach wyposażonych w tradycyjne mechanizmy, których pracę można podziwiać przez transparentny dekiel, jak również w wersje z mechanizmami kwarcowymi.

Autor: Maciej Kopyto

Magazyn ZIP NR 6

MAGAZYN ZIP NR 6 - odbierz egzemplarz!

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

REKLAMA

ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU

Seiko2

REKLAMA

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Kalendarium ewolucji mechanizmów

Partner Czasocholicy

PARTNER

Oris

REKLAMA

Doxa

REKLAMA

Glycine

REKLAMA

Junghans

REKLAMA

Aerowatch

REKLAMA

Epos

REKLAMA

Instagram

Zegarki i pasja na Instagramie

Xicorr – FSO M20 oczami Jacka
Xicorr – FSO M20 oczami Jacka
12.05.2015
Vacheron Constantin - kolekcja Méti...
Vacheron Constantin - kolekcja Méti...
20.05.2015

Podstrony producentów

Brand - Aerowatch
Brand - Alpina
Brand - Atlantic
Brand - Audemars Piguet
Brand - Aviator Swiss Made
Brand - Bulova
Brand - Carl F. Bucherer
Brand - Certina
Brand - Chopard
Brand - Citizen
Brand - Czapek Geneve
Brand - Davosa
Brand - Doxa
Brand - Emile Chouriet
Brand - Epos
Brand - Eterna
Brand - Frederique Constant
Brand - Glycine
Brand - Junghans
Brand - Longines
Brand - Maurice Lacroix
Brand - MeisterSinger
Brand - Montblanc
Brand - Movado
Brand - Omega
Brand - Orient
Brand - Oris
Brand - Polpora
Brand - Rado
Brand - Roamer
Brand - Schaumburg
Brand - Seiko
Brand - Steinhart
Brand - Tag Hauer
Brand - Tissot
Brand - Ulysse Nardin
Brand - Victorinox
Brand - Vostok Europe
Brand - Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco