• Zegarki marki Omega
 • Zegarki marki Junghans
 • Zegarki marki Perrelet
 • Zegarki marki Błonie
 • Zegarki marki Michel Herbelin
 • Zegarki marki Montblanc
 • Zegarki marki Prim
 • Zegarki marki G-SHOCK
 • Zegarki marki Frederique Constant
 • Zegarki marki Luminox
 • Zegarki marki Rado
 • Zegarki marki Orient
 • Zegarki marki Roamer
 • Zegarki marki Alpina
 • Zegarki marki Bulova
 • Zegarki marki Oris
 • Zegarki marki Atlantic
 • Zegarki marki Certina
 • Zegarki marki Orient Star
 • Zegarki marki Fiyta
 • Zegarki marki Eberhard
 • Zegarki marki Victorinox
 • Zegarki marki Tissot
 • Zegarki marki Citizen
 • Zegarki marki Seiko
 • Zegarki marki Mudita
 • Zegarki marki Vostok Europe
 • Zegarki marki Aviator Swiss Made
 • Zegarki marki Grand Seiko
 • Zegarki marki Aerowatch
 • Zegarki marki Davosa
 • Zegarki marki Epos
 • Zegarki marki Ball

Alpina Alpiner Extreme Quartz. Kompaktowe, kwarcowe i kolorowe


Szwajcarska marka Alpina po swoim, nazwijmy to, odrodzeniu w 2003 roku słynie z oferowania bardzo fajnych zegarków mechanicznych w sportowym stylu. Ale firma ta oferuje także zegarki zasilane „prądem” - mamy smartwatche od Alpiny i mamy po prostu zegarki kwarcowe. Także w kolekcji Alpina Alpiner Extreme pojawiły się pierwsze tego rodzaju modele.  

Dziś prezentujemy właśnie jedną z tego typu z nowości w ramach serii Extreme.

Bardziej bezobsługowy mechanizm

Zegarki kwarcowe cieszę się być może nieco mniejszą estymą wśród miłośników zegarmistrzostwa, ale trzeba przypomnieć, że mają niezaprzeczalne atrybuty.

Jednym z ważniejszych jest to, że póki bateria zapewnia zasilanie zegarek kwarcowy praktycznie zawsze wskazuje właściwy czas, niezależnie od tego czy nosimy go czy jest odłożony nawet na długi czas. Jest to po prostu bardziej bezobsługowy mechanizm w stosunku do tradycyjnego mechanicznego zegarkowego serca.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Ważne jest również to, że kwarcowy mechanizm jest także bardziej odporny na wstrząsy i warunki bardziej ekstremalnego użytkowania zegarka tego typu.

Nie od parady zegarki o podwyższonej wytrzymałości to zazwyczaj są właśnie modele z kwarcowymi mechanizmami. A biorąc pod uwagę zegarki z kolekcji Extreme od Alpiny, to przecież właśnie tego oczekujemy, bo są one zbudowane właśnie, tak żeby wytrzymać wiele. Również tak wyglądają. W związku z tym, jeśli mamy bardzo szeroką ofertę modeli z mechanicznymi sercami, to na pewno oczekiwane są wersje także zasilane baterią.

Kompaktowe, kolorowe i kwarcowe

Zapewne prawdą jest także to, że zegarki kwarcowe są dość często wybierane przez kobiety, właśnie ze względu na zdecydowanie większą bezobsługowość, oraz ze względu na to, że zegarki te mniej absorbują niż te mechaniczne.

Przedstawione dziś modele marka Alpina określa jako kompaktowe zegarki unisex, choć kolorystyka jednej wersji jest typowo damska. Poza tym, że zegarki Alpina Alpiner Extreme Quartz mają kwarcowe mechanizmy, to jeszcze te nowości wpisują się w trwającą chyba ciągle modę na zegarki z kolorowymi tarczami.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Alpina Alpiner Extreme Quartz

I tak nowościami są zegarki z tarczami  w kolorach oliwkowo zielonym, beżowym, różowym a także w kolorze ciemno morskim, takim jakby morskim błękicie. Oprócz tego, wszystkie tarcze - niezależnie od koloru - mają specyficzny wzór, o którym za chwilę napiszę.

Typowo sportowe zegarki

Zacznę jednak od koperty. Jej kształt i wygląd oraz wykończenie powierzchniowe od razu przynoszą nam skojarzenia z marką Alpina, a właśnie kolekcja Extreme to najbardziej charakterystyczna część oferty tej szwajcarskiej marki.

Znany już kształt, który charakteryzuje tę kolekcję, obrys koperty przypominający kształtem nieco poduszkę, do tego fazowania, polerowane krawędzie, szczotkowane powierzchnie i wypustka po lewej stronie oraz z drugiej strony symetrycznie taka sama, ale podzielona na dwie części, które jednocześnie służą jako elementy chroniące koronkę powodują, że ten zegarek rozpoznajemy, identyfikujemy od razu. Taki styl, taka budowa o technicznym, narzędziowym charakterze wzbudzają także poczucie solidności, wytrzymałości, co jest niejako immanentną cechą kolekcji. Na godzinie 3. mamy standardowo wkręcaną koronkę.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Alpina Alpiner Extreme Quartz

To typowo sportowe zegarki, których wytrzymałość podkreśla wodoszczelność do 100m.

Wskazania i funkcje to podstawowe zakresy, czyli datownik oraz wskazówka godzinowa, minutowa i sekundowa, które pokazują nam po prostu aktualny czas.

Stalowa koperta ma szerokość 34 mm i tylko 8,35 mm grubości, co przy takiej, wzrokowo odczuwalnej masywności zegarka jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem, bo w rzeczywistości daje nam zegarek, który będzie doskonale układał się na szczuplejszych męskich przegubach oraz delikatnych damskich nadgarstkach, i będzie się na pewno komfortowo nosił.

Zegarki tej kolekcji niezależnie od tego czy damskie czy męskie charakteryzują się także tym, iż mamy do czynienia z odczuciem zintegrowania koperty z bransoletą lub z paskiem. Wprawdzie ta poduszkowata koperta ma klasyczne uszy, jednak wszystko skomponowane jest w taki sposób, że mamy właśnie poczucie integralności ze stalową bransoletą lub gumowym paskiem.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Zewnętrzne krawędzie paska lub bransolety są zlicowane z zewnętrznymi krawędziami każdego ucha. Stalowa bransoleta to konstrukcja z nowocześnie ukształtowanych ogniw w kształcie spłaszczonych liter „H”, połączonych elementami, które tworzą niejako środkowy rząd. Jeśli chodzi o pasek to jest on wykonany z gumy z perforowaną powierzchnią i zapinany na składaną klamrę. Ta koperta wraz z bransoletkami lub paskami zależnie od tego, co wybierzemy, tworzy całość będącą sportowym zegarkiem.  
Jak już wspominałem, stylistyka daje odczucie solidności, wytrzymałości, ale w rzeczywistości mamy do czynienie z niezbyt dużym i relatywnie płaskim zegarkiem, co pozwala na komfortowe użytkowanie, na dopasowanie go do każdego nadgarstka niemalże.

Letnie zegarki o radosnej stylistyce

Oczywiście elementem, który tworzy wizerunek w największym stopniu jest tarcza.

Tutaj niebagatelne znaczenie w kolekcji Extreme ma charakterystyczna koperta, ale tarcza ma znaczenie pierwszoplanowe. No i tutaj mamy jeszcze wspomniane na wstępie kolory, które tworzą to pierwsze wrażenie zegarków letnich, o radosnej stylistyce, ale które też pozwalają każdemu na wybranie takiej barwy, która będzie pasowała najlepiej.  

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Poza tym to tarcze, które są zbudowane zgodnie z filozofią całego zegarka, czyli są nie tylko atrakcyjne, ale i praktyczne, czytelne. Całą powierzchnię tarczy pokrywa trójwymiarowy wzór stworzony z naprzemiennie ułożonych trójkątów.

Jak wiemy, trójkąt jest to swego rodzaju logo marki Alpina, które odnosi się do zarysu górskiego szczytu i w wielu przypadkach, w różnych zegarkach marki, ten motyw powtarza się wielokrotnie, a w kolekcji Extreme chyba najczęściej. Tutaj - poza tarczą - także widzimy trójkątne otwory w śrubach, które są umieszczone w dość szerokim, szczotkowanym pierścieniu lunety. Tu warto wspomnieć, że te śruby poprowadzone są przez całą kopertę i spajają trzyczęściową obudowę zegarka. Oczywiście przeciwwaga sekundnika, jak zawsze, ma kształt trójkąta, a także czołową część koronki przyozdabia właśnie taki element.

Indeksy są nakładane i mają kształt mocno wydłużonych prostokątów, to wręcz takie pałeczki.  Indeks godziny 12. jest podkreślony poprzez podwójne zestawienie takich elementów jak te, które oznaczają pozostałe godziny. Na godzinie 6. mamy datownik, więc tam indeksu brak.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Jeśli chodzi o wskazówki, to sekundnik jest prosty, z tą wspomnianą wcześniej przeciwwagą w kształcie trójkąta. Ramiona wskazówek mają kształt mieczy, które są tępo zakończone. Nałożone są na nich paski masy luminescencyjnej. Oczywiście także na każdym z indeksów mamy pasek masy świecącej. To wszystko podnosi uniwersalny charakter zegarka i pozwala na odczytanie godziny w kiepskich warunkach oświetlenia.

Za pracę zegarka odpowiada szwajcarski mechanizm oznaczony jako AL 220. To, jak już wspominałem na wstępie, kwarcowy mechanizm, czyli czerpiący energię z baterii, która pozwala na 45 miesięcy nieprzerwanej pracy, a więc niespełna 4 lata. To prosty techniczne mechanizm, łożyskowany na jednym kamieniu, ale zapewniający właściwe parametry pracy.  

Alpina Alpiner Extreme Quartz – podsumowanie i cena

Podsumowując, proponowane zegarki to poszerzenie cieszącej się powodzeniem kolekcji. To pełnoprawne zegarki z rodziny Alpiner Extreme, wykonane i wyglądające tak samo, jak więksi bracia, ale dostosowane wielkością do szczuplejszych nadgarstków. Pomyślano także o zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezobsługowości stosując kwarcowy mechanizm.

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Alpina Alpiner Extreme Quartz

Kolorystyka jest bardzo atrakcyjna radosna i modna. A cena, którą trzeba zapłacić została skalkulowana na poziomie 1195 euro za modele na bransolecie i 995 euro za wersje na pasku. To na dziś około 5 150 złotych i odpowiednio 4 300 złotych.

Szukasz informacji o nowościach marki Alpina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Alpina.


Tagi:

Certina - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Sector 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

Atlantic 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Ball Engineer II Moon Phase Chronom...
Ball Engineer II Moon Phase Chronom...
10.07.2024
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80. ...
Tissot Seastar 1000 Powermatic 80. ...
11.07.2024

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Montblanc
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Zegarki marki Xicorr
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco