Szwajcarska marka Alpina po swoim, nazwijmy to, odrodzeniu w 2003 roku słynie z oferowania bardzo fajnych zegarków mechanicznych w sportowym stylu. Ale firma ta oferuje także zegarki zasilane „prądem” - mamy smartwatche od Alpiny i mamy po prostu zegarki kwarcowe. Także w kolekcji Alpina Alpiner Extreme pojawiły się pierwsze tego rodzaju modele.
Dziś prezentujemy właśnie jedną z tego typu z nowości w ramach serii Extreme.
Bardziej bezobsługowy mechanizm
Zegarki kwarcowe cieszę się być może nieco mniejszą estymą wśród miłośników zegarmistrzostwa, ale trzeba przypomnieć, że mają niezaprzeczalne atrybuty.
Jednym z ważniejszych jest to, że póki bateria zapewnia zasilanie zegarek kwarcowy praktycznie zawsze wskazuje właściwy czas, niezależnie od tego czy nosimy go czy jest odłożony nawet na długi czas. Jest to po prostu bardziej bezobsługowy mechanizm w stosunku do tradycyjnego mechanicznego zegarkowego serca.
Ważne jest również to, że kwarcowy mechanizm jest także bardziej odporny na wstrząsy i warunki bardziej ekstremalnego użytkowania zegarka tego typu.
Nie od parady zegarki o podwyższonej wytrzymałości to zazwyczaj są właśnie modele z kwarcowymi mechanizmami. A biorąc pod uwagę zegarki z kolekcji Extreme od Alpiny, to przecież właśnie tego oczekujemy, bo są one zbudowane właśnie, tak żeby wytrzymać wiele. Również tak wyglądają. W związku z tym, jeśli mamy bardzo szeroką ofertę modeli z mechanicznymi sercami, to na pewno oczekiwane są wersje także zasilane baterią.
Kompaktowe, kolorowe i kwarcowe
Zapewne prawdą jest także to, że zegarki kwarcowe są dość często wybierane przez kobiety, właśnie ze względu na zdecydowanie większą bezobsługowość, oraz ze względu na to, że zegarki te mniej absorbują niż te mechaniczne.
Przedstawione dziś modele marka Alpina określa jako kompaktowe zegarki unisex, choć kolorystyka jednej wersji jest typowo damska. Poza tym, że zegarki Alpina Alpiner Extreme Quartz mają kwarcowe mechanizmy, to jeszcze te nowości wpisują się w trwającą chyba ciągle modę na zegarki z kolorowymi tarczami.
I tak nowościami są zegarki z tarczami w kolorach oliwkowo zielonym, beżowym, różowym a także w kolorze ciemno morskim, takim jakby morskim błękicie. Oprócz tego, wszystkie tarcze - niezależnie od koloru - mają specyficzny wzór, o którym za chwilę napiszę.
Typowo sportowe zegarki
Zacznę jednak od koperty. Jej kształt i wygląd oraz wykończenie powierzchniowe od razu przynoszą nam skojarzenia z marką Alpina, a właśnie kolekcja Extreme to najbardziej charakterystyczna część oferty tej szwajcarskiej marki.
Znany już kształt, który charakteryzuje tę kolekcję, obrys koperty przypominający kształtem nieco poduszkę, do tego fazowania, polerowane krawędzie, szczotkowane powierzchnie i wypustka po lewej stronie oraz z drugiej strony symetrycznie taka sama, ale podzielona na dwie części, które jednocześnie służą jako elementy chroniące koronkę powodują, że ten zegarek rozpoznajemy, identyfikujemy od razu. Taki styl, taka budowa o technicznym, narzędziowym charakterze wzbudzają także poczucie solidności, wytrzymałości, co jest niejako immanentną cechą kolekcji. Na godzinie 3. mamy standardowo wkręcaną koronkę.
To typowo sportowe zegarki, których wytrzymałość podkreśla wodoszczelność do 100m.
Wskazania i funkcje to podstawowe zakresy, czyli datownik oraz wskazówka godzinowa, minutowa i sekundowa, które pokazują nam po prostu aktualny czas.
Stalowa koperta ma szerokość 34 mm i tylko 8,35 mm grubości, co przy takiej, wzrokowo odczuwalnej masywności zegarka jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem, bo w rzeczywistości daje nam zegarek, który będzie doskonale układał się na szczuplejszych męskich przegubach oraz delikatnych damskich nadgarstkach, i będzie się na pewno komfortowo nosił.
Zegarki tej kolekcji niezależnie od tego czy damskie czy męskie charakteryzują się także tym, iż mamy do czynienia z odczuciem zintegrowania koperty z bransoletą lub z paskiem. Wprawdzie ta poduszkowata koperta ma klasyczne uszy, jednak wszystko skomponowane jest w taki sposób, że mamy właśnie poczucie integralności ze stalową bransoletą lub gumowym paskiem.
Zewnętrzne krawędzie paska lub bransolety są zlicowane z zewnętrznymi krawędziami każdego ucha. Stalowa bransoleta to konstrukcja z nowocześnie ukształtowanych ogniw w kształcie spłaszczonych liter „H”, połączonych elementami, które tworzą niejako środkowy rząd. Jeśli chodzi o pasek to jest on wykonany z gumy z perforowaną powierzchnią i zapinany na składaną klamrę. Ta koperta wraz z bransoletkami lub paskami zależnie od tego, co wybierzemy, tworzy całość będącą sportowym zegarkiem.
Jak już wspominałem, stylistyka daje odczucie solidności, wytrzymałości, ale w rzeczywistości mamy do czynienie z niezbyt dużym i relatywnie płaskim zegarkiem, co pozwala na komfortowe użytkowanie, na dopasowanie go do każdego nadgarstka niemalże.
Letnie zegarki o radosnej stylistyce
Oczywiście elementem, który tworzy wizerunek w największym stopniu jest tarcza.
Tutaj niebagatelne znaczenie w kolekcji Extreme ma charakterystyczna koperta, ale tarcza ma znaczenie pierwszoplanowe. No i tutaj mamy jeszcze wspomniane na wstępie kolory, które tworzą to pierwsze wrażenie zegarków letnich, o radosnej stylistyce, ale które też pozwalają każdemu na wybranie takiej barwy, która będzie pasowała najlepiej.
Poza tym to tarcze, które są zbudowane zgodnie z filozofią całego zegarka, czyli są nie tylko atrakcyjne, ale i praktyczne, czytelne. Całą powierzchnię tarczy pokrywa trójwymiarowy wzór stworzony z naprzemiennie ułożonych trójkątów.
Jak wiemy, trójkąt jest to swego rodzaju logo marki Alpina, które odnosi się do zarysu górskiego szczytu i w wielu przypadkach, w różnych zegarkach marki, ten motyw powtarza się wielokrotnie, a w kolekcji Extreme chyba najczęściej. Tutaj - poza tarczą - także widzimy trójkątne otwory w śrubach, które są umieszczone w dość szerokim, szczotkowanym pierścieniu lunety. Tu warto wspomnieć, że te śruby poprowadzone są przez całą kopertę i spajają trzyczęściową obudowę zegarka. Oczywiście przeciwwaga sekundnika, jak zawsze, ma kształt trójkąta, a także czołową część koronki przyozdabia właśnie taki element.
Indeksy są nakładane i mają kształt mocno wydłużonych prostokątów, to wręcz takie pałeczki. Indeks godziny 12. jest podkreślony poprzez podwójne zestawienie takich elementów jak te, które oznaczają pozostałe godziny. Na godzinie 6. mamy datownik, więc tam indeksu brak.
Jeśli chodzi o wskazówki, to sekundnik jest prosty, z tą wspomnianą wcześniej przeciwwagą w kształcie trójkąta. Ramiona wskazówek mają kształt mieczy, które są tępo zakończone. Nałożone są na nich paski masy luminescencyjnej. Oczywiście także na każdym z indeksów mamy pasek masy świecącej. To wszystko podnosi uniwersalny charakter zegarka i pozwala na odczytanie godziny w kiepskich warunkach oświetlenia.
Za pracę zegarka odpowiada szwajcarski mechanizm oznaczony jako AL 220. To, jak już wspominałem na wstępie, kwarcowy mechanizm, czyli czerpiący energię z baterii, która pozwala na 45 miesięcy nieprzerwanej pracy, a więc niespełna 4 lata. To prosty techniczne mechanizm, łożyskowany na jednym kamieniu, ale zapewniający właściwe parametry pracy.
Alpina Alpiner Extreme Quartz – podsumowanie i cena
Podsumowując, proponowane zegarki to poszerzenie cieszącej się powodzeniem kolekcji. To pełnoprawne zegarki z rodziny Alpiner Extreme, wykonane i wyglądające tak samo, jak więksi bracia, ale dostosowane wielkością do szczuplejszych nadgarstków. Pomyślano także o zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezobsługowości stosując kwarcowy mechanizm.
Kolorystyka jest bardzo atrakcyjna radosna i modna. A cena, którą trzeba zapłacić została skalkulowana na poziomie 1195 euro za modele na bransolecie i 995 euro za wersje na pasku. To na dziś około 5 150 złotych i odpowiednio 4 300 złotych.
Szukasz informacji o nowościach marki Alpina i recenzji zegarków? Sprawdź nasze pozostałe publikacje - zegarki Alpina.
11:37 10.07.2024Zegarki
Alpina Alpiner Extreme Quartz. Kompaktowe, kwarcowe i kolorowe
Tagi:
zegarki kwarcowezegarek damski na paskuzegarki sportowezegarek do pływaniazegarek na prezentzegarki damskie na bransoleciezegarki młodzieżowezegarek do bieganiasrebrny zegarekzegarek wodoszczelnyzegarki damskiezegarek męski na paskuzegarek męski na bransoleciezegarki szwajcarskie

REKLAMA

Misja Apollo 13 i zegarki Omega - 14 sekund między sukcesem a porażką
Firma Omega tworząc model Speeedmaster chciała nawiązać do motoryzacji, a przede wszystkim do sportów motorowych. W tamtym czasie, 63 lata temu, wpisywało się to w rodząc ...

Zakazane i wątpliwe zwroty w nomenklaturze zegarkowej
W branżowych, zawodowych opracowaniach pojawiają się sformułowania, które z punktu widzenia, czy to logiki, czy też zawodowego profesjonalizmu są niepoprawne. Warto je po ...

Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 2
W poniższym artykule, który jest kontynuacją pierwszej części, opublikowanej we wrześniu: Atlantic – transformacja logotypu marki i inne inszości. Część 1, chciałbym przy ...

Fiyta Spaceman. Uniwersalny, ultra cienki zegarek ze zintegrowaną bransoletą
Wspominaliśmy już wielokrotnie, że traktowanie w taki sam (niezbyt przychylny) sposób całej zegarkowej produkcji pochodzącej z Chin nie jest słuszne. Oczywiście dla wielu ...

Video recenzja: Nomos Tangente 2date. Niemiecki Datomistrz
Zapraszamy do obejrzenia video recenzji zegarka Tangente 2date marki Nomos. Nasz redakcyjny kolega Marcin prezentował ten model niedawno w formie klasycznej recenzji. Wów ...

Omega X Paryż 2024. Najnowsze technologie w chronometrażu i olimpijskie zegarki
Dla miłośników sportu data 26 lipca bieżącego roku, to bardzo waży, wyczekiwany moment. Wtedy rozpoczynają się XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Paryż 2024. Zm ...

Ultralimitowana edycja zegarka G-SHOCK x Janusz Walczuk
Marka, która w ubiegłym roku świętowała swoje 40. urodziny, przedstawia wyjątkową odsłonę zegarka zaprojektowanego przez cenionego twórcę młodego pokolenia - Janusza Walc ...

„Olimpijskie Marzenie” – sportowy świat Omegi. Relacja ze spotkania w PKOl
Firma Omega to producent, który zaliczany jest bez wątpienia do najbardziej rozpoznawalnych firm zegarmistrzowskich na rynku, a nawet więcej - markę Omega kojarzą nie tyl ...

Premiera: Aviator Swiss Made Moonflight Diamond Edition. Nowa, spektakularna odsłona!
Aviator Swiss Made to szwajcarski producent zegarków, którego oferta w dużej mierze składa się z modeli w typie pilot. Dużych, solidnych i wytrzymałych, bardzo często ins ...

Słabszy rok dla grupy Swatch. Co dalej z akcjami spółki i jakie są perspektywy na 2025?
Rok 2024 był mało udany dla Grupy Swatch, która zanotowała zysk netto w wysokości 219 mln franków szwajcarskich, podczas gdy w 2023 r. zysk netto wyniósł 890 mln franków. ...

Zegarek Nomos Tangente 2date zdobywa nagrodę iF Design Award
Niemiecka marka Nomos Glashutte po raz dwunasty otrzymała międzynarodową nagrodę iF Design Award. Składające się ze 131 ekspertów jury zachwyciło się projektem zegarka Ta ...

G-SHOCK I XOHYPNOTIZE. Siła kobiet - prawdziwa moc tkwi w autentyczności
Chyba nie przesadzę, jeśli napiszę, że w kolekcji zegarków G-SHOCK modele z serii nazwanej przez fanów Octagon, lub też Casioak, to modele już niemal kultowe. A to dlateg ...