• Zegarki marki Prim
  • Zegarki marki Perrelet
  • Zegarki marki Aerowatch
  • Zegarki marki Alpina
  • Zegarki marki Aviator Swiss Made
  • Zegarki marki Oris
  • Zegarki marki G-SHOCK
  • Zegarki marki Certina
  • Zegarki marki Eberhard
  • Zegarki marki Grand Seiko
  • Zegarki marki Orient
  • Zegarki marki Bulova
  • Zegarki marki Mudita
  • Zegarki marki Luminox
  • Zegarki marki Omega
  • Zegarki marki Vostok Europe
  • Zegarki marki Davosa
  • Zegarki marki Michel Herbelin
  • Zegarki marki Ball
  • Zegarki marki Orient Star
  • Zegarki marki Citizen
  • Zegarki marki Fiyta
  • Zegarki marki Rado
  • Zegarki marki Frederique Constant
  • Zegarki marki Epos
  • Zegarki marki Roamer
  • Zegarki marki Błonie
  • Zegarki marki Seiko
  • Zegarki marki Tissot
  • Zegarki marki Junghans
  • Zegarki marki Victorinox
  • Zegarki marki Atlantic

Zegar i jego twórca


W trakcie Warsztatów Zegarmistrzowskich, które odbyły się w siedzibie Cechu w dniu 18 października, o zegarze z balansem wiszącym (wahadło torsyjne) opowiadał jego konstruktor - Karol Roman.
Zanim zrelacjonujemy przebieg warsztatów, do czego potrzeba zdjęć z ich przebiegu, pozwalamy sobie zamieścić szczegółową notkę o zegarze i o jego konstruktorze.

W trakcie Warsztatów Zegarmistrzowskich, które odbyły się w siedzibie Cechu w dniu 18 października, o zegarze z balansem wiszącym (wahadło torsyjne) opowiadał jego konstruktor - Karol Roman.
Zanim zrelacjonujemy przebieg warsztatów, do czego potrzeba zdjęć z ich przebiegu, pozwalamy sobie zamieścić szczegółową notkę o zegarze i o jego konstruktorze.

Zegar z wiszącym balansem  (wahadłem torsyjnym)

 

Zegar z wiszącym balansem  (wahadłem torsyjnym). Karol Roman

 

Projekt, opracowanie konstrukcji i wykonanie własne Karol Roman
 

Cechy szczególne:

Okres wahań balansu - 32 sekundy
Wychwyt wolny – wg własnego  pomysłu. Cecha szczególna – identyczny spoczynek jak i impuls pracy na obydwu paletach.
Współpraca przerzutnika balansu z kotwicą w granicach około +/- 65 stopni
Amplituda balansu - maksimum 680 stopni
Napęd od sprężyny w bębnie. Rezerwa chodu ~100 dni.
Nakręcanie sprężyny –zespół naciągowy wykorzystujący zmieniające się ciśnienie par nasyconych medium w funkcji temperatury, możliwość naciągu ręcznego
Zakres pracy zespołu naciągowego temperaturowego -  od 17 do 25 stopni Celsjusza.
Dwustopniowa regulacja okresu wahań balansu:
-  poprzez zmianę czynnej długości zawieszki
- poprzez zmianę momentu bezwładności - zmiana położenia dodatkowych mas względem osi balansu (mechanizm wykonawczy do zmiany momentu bezwładności wewnątrz krążka balansu)

 

Zegar z wiszącym balansem  (wahadłem torsyjnym). Karol Roman

 

Dodatkowe wskazania:

1. Kalendarz księżycowy – przełożenie zapewnia dokładność dla wybranej fazy Księżyca 1 doba na około 320 lat. Forma pokazania faz księżyca rzadziej spotykana.  
2. Nazwa miesiąca i dzień miesiąca do odczytania na obracającym się pierścieniu „rocznym” umieszczonym dookoła tarczy. System wiecznego kalendarza - uwzględnia zmienną liczbę dni lutego w zależności od zaistnienia lat przestępnych. Teoretycznie nie potrzebuje ustawiania do roku 2099. O tym czy dany rok jest przestępny decyduje przestawialne ustawienie tarczki umieszczonej na godzinie ~1130.
3. Dni tygodnia pokazuje wskazówka na tarczy powyżej wskazywania faz księżyca.
4. W pobliży środka tarczy jest umieszczona podziałka 24-o godzinna z której można określić (o ile ktoś ma wątpliwości) porę dnia.
5. Na godzinie 4-ej umieszczono wskaźnik rezerwy chodu. Jest on potrzebny ze względu na to że wydajność energetyczna zespołu naciągowego w klimatyzowanych  pomieszczeniach może być niewystarczająca dla podtrzymania chodu mechanizmu. Energia dostarczana mechanizmowi w znaczącej części jest zużywana do napędu dodatkowych wskazań - „komplikacji”.
6. Wskazówka godzinowa ma dwa stabilne, względem piasty położenia, odległe od siebie o 30 stopni. Umożliwia to bezproblemową zmianę ustawienia godziny przy zmianie czasu z zimowego na letni i odwrotnie.
 

Dodatkowe informacje dotyczące konstrukcji:

Energia naciągniętej sprężyny jest dostarczana zewnętrznym końcem (wieniec bębna) przekładni chodu. Wewnętrzny koniec sprężyny współpracuje z mechanizmem różnicowym który odbiera moment napędowy od zespołu naciągu oraz dostarcza energię mechanizmom wykonawczym „ komplikacji” w momencie zapotrzebowania na nią. Dzięki takiemu rozwiązaniu moment napędowy toru chodu jest w miarę płynny bez skokowych obciążeń.
Aretaż balansu, (unieruchomienie) na czas transportu; dokonuje się przez przesunięcie dźwigienki znajdującej się przy podstawie. Powoduje to podniesienie balansu tak że w górnej części jego oś oprze się o przeznaczone do tego siodełko, a dolną częścią    spoczywać będzie na mechanizmie aretującym.
Ustawienie odpowiedniej, w stosunku do pionu, pozycji zegara jest widoczne dzięki poziomnicy i jest możliwe do ustawienia przez przekręcanie dwu nóżek umieszczonych w podstawie.

Karol Roman

 

Informacja o konstruktorze zegara


Karol Roman

 

Urodzony 7-go marca 1942roku w Kłobucku. Zawód zegarmistrza zdobył ucząc się w szkole ZSZ Nr1 w Krakowie, którą ukończył w 1960 roku. Następnie w Spółdzielni ERM Częstochowa podjął pracę w wyuczonym zawodzie. Pracując rozpoczął zaocznie naukę w Liceum Ogólnokształcącym, gdzie po przerwie związanej z odbywaniem zasadniczej służby wojskowej (1962-64), w 1965 roku uzyskał świadectwo dojrzałości.
 

W tymże roku, po zdanym egzaminie został przyjęty w grono studentów wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej.  Po regulaminowych 11-tu semestrach w kwietniu 1971 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera o specjalności drobne mechanizmy i przyrządy precyzyjne.
 

W konsekwencji wygranego wcześniej konkursu o stypendium fundowane, w czerwcu tego samego roku podjął pracę na stanowisku konstruktora w Zakładzie Doświadczalnym Aparatury Unikalnej IBJ w Świerku. Tam w zespole tworzył konstrukcję i budował akceleratory ciężkich jonów tzw. Implantatory. W rezultacie powstało 5 w/w  urządzeń z czego 3 przeznaczono na eksport. W zakładzie tym pracował do 1988 roku, po czym przeniósł się do Warszawy, kontynuując aktywność zawodową w filii IBJ – Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej. Tam zajmuje się utrzymaniem w ruchu pracujących w instytucie akceleratorów elektronów i budowie nowych: nanosekundowego, LAE 10- przeznaczonego do eksperymentów naukowych oraz bardziej przystosowanego do komercyjnych zastosowań akceleratora Elektronika 15. Od czasu przejścia na emeryturę (w 2007r.) jest zatrudniony w w/w instytucji na część etatu.


Od momentu przerwania zawodowego praktykowania zegarmistrzostwa i podjęcia studiów, naprawy czasomierzy, a w szczególności przywracanie do życia i konserwacje  nietypowych zegarów, wykonywał regularnie, jednak była to raczej aktywność dodatkowa i hobbystyczna. W roku 2010 po raz pierwszy uczestniczył z dorocznym spotkaniu Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, co w konsekwencji skłoniło go do podjęcia próby samodzielnego zbudowania zegara z balansem wiszącym (wahadłem torsyjnym). W roku 2013 na dorocznym Spotkaniu Klubowym w gronie kilku klubowiczów przedstawił założenia i pierwsze elementy projektowanego zegara.


W czerwcu 2014 roku, na Jubileuszowym X Spotkaniu Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków Karol Roman zaprezentował wszystkim zebranym zbudowany przez siebie zegar, a w październiku 2014, prowadząc Warsztaty Zegarmistrzowskie przedstawił szczegółowo jego konstrukcję i drogę jaką przebył dla jego zbudowania.

 

publikację przygotował Władyslaw Meller
 

{loadposition social}

 


Tissot - Premium

REKLAMA

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

Zegarek dla nastolatka i… stulatka

ZEGARKI I PASJA NA YOUTUBE

Atlantic 420

REKLAMA

Bulova 420

REKLAMA

SEIKO 420

REKLAMA

Sector 420

REKLAMA

Janeba Oris 420

REKLAMA

Epos 420

REKLAMA

Greenlogic 420

REKLAMA

Frederique Constant 420

REKLAMA

Początki Klubu Miłośników Zegarów i...
Początki Klubu Miłośników Zegarów i...
01.01.2015
Biniowe Warsztaty - relacja filmowa
Biniowe Warsztaty - relacja filmowa
10.02.2015

Podstrony producentów

Zegarki marki Aerowatch
Zegarki marki Alpina
Zegarki marki Atlantic
Zegarki marki Aviator Swiss Made
Zegarki marki Ball
Zegarki marki Bulova
Zegarki marki Błonie
Zegarki marki Certina
Zegarki marki Citizen
Zegarki marki Davosa
Zegarki marki Eberhard
Zegarki marki Epos
Zegarki marki Fiyta
Zegarki marki Frederique Constant
Zegarki marki G-SHOCK
Zegarki marki Grand Seiko
Zegarki marki Junghans
Zegarki marki Luminox
Zegarki marki Maurice Lacroix
Zegarki marki Michel Herbelin
Zegarki marki Mudita
Zegarki marki Omega
Zegarki marki Orient
Zegarki marki Orient Star
Zegarki marki Oris
Zegarki marki Perrelet
Zegarki marki Polpora
Zegarki marki Prim
Zegarki marki Rado
Zegarki marki Roamer
Zegarki marki Seiko
Zegarki marki Tissot
Zegarki marki Victorinox
Zegarki marki Vostok Europe
Dołącz do naszego newslettera
i bądź zawsze na bieżąco