Zegarek - jako przyrząd pomiarowy zawsze cieszył się szacunkiem i otaczany był szczególną troską. Jako element biżuterii, obok efektu dekoracyjnego, pełnił równocześnie rolę eksponowanego synonimu prestiżu. Wyższe uznanie dla zegarka zawsze było i jest, w największym stopniu zależne od pozycji rynkowej producenta. Z tego powodu warto jak najwięcej wiedzieć o konkretnych markach, ich historii i drogach rozwoju.
Zegarek - jako przyrząd pomiarowy zawsze cieszył się szacunkiem i otaczany był szczególną troską. Jako element biżuterii, obok efektu dekoracyjnego, pełnił równocześnie rolę eksponowanego synonimu prestiżu. Wyższe uznanie dla zegarka zawsze było i jest, w największym stopniu zależne od pozycji rynkowej producenta. Z tego powodu warto jak najwięcej wiedzieć o konkretnych markach, ich historii i drogach rozwoju.
Prestiż najznamienitszych producentów i ich szczególnych modeli zegarków, można rozpatrywać dla wielu różnych punktów widzenia. Na pewno trzeba tego typu rozważania prowadzić w odniesieniu do obecnych na naszym rynku i dobrze rozpoznawalnych marek. Koniecznie należy brać pod uwagę rożne aspekty pozycjonowania producenta i jego wyrobów w przekroju historycznym, by podkreślić dokonujące się w tym względzie zmiany. W zakresie takich rozważań należałoby oczywiście podkreślić wkład wniesiony w rozwój branży, czy ogólny rozwój nauki i techniki. Trzeba także porównywać i odpowiednio cenić te marki, które mają dłuższą czy bogatszą swoją historię. Nie można pominąć także wpływu polityki i ekonomi na historię i rozwój poszczególnych marek. Wszystkie te aspektu zdecydowanie musimy oceniać z perspektywy naszego, lokalnego rynku, który daje nam najlepszą możliwość potwierdzenia wskazywanych tez.
Najdostojniejszymi z czasomierzy, są te wieczorowe, ale potrzeba odpowiedniego czasomierza dotyczyła także stroju wizytowego. Co więcej, dzisiaj wymóg luksusu i ekskluzywności, dotyczy nawet stroju sportowego. Ku zaskoczeniu fanatyków postępu, w ostatnich dziesięcioleciach, swą pozycję odzyskał zegarek mechaniczny. W ten sposób, wracamy w jakimś sensie do początków zegarmistrzostwa. Jednak w rozważaniach obejmujących aspekt historyczny nie należy zapominać o czasach królowania zegarków elektronicznych.
Początki zegarkowych firm.
Najstarsze istniejące dzisiaj prestiżowe firmy zegarkowe, datują swoje początki w połowie osiemnastego wieku (Vacheron Constantin 1755, Blancpain 1735), ale prawdziwy wysyp, i to nie tylko tych uznanych dzisiaj za najprzedniejsze, nastąpił (wbrew pierwszym dwóm wylistowanym dalej markom) w drugiej połowie XIX wieku (H.Moser&Cie – 1828, Patek Phillipe – 1845, Chopard - 1860, IWC - 1868). Taka sytuacja była wynikiem światowych zmian w systemie produkcji nazywanych dzisiaj uprzemysłowieniem.
Z pozoru najbardziej typowy początek posiada firma Chopard którą to w roku 1860 zapoczątkował Louis Ulysse Chopard, produkując zegarki pod logiem wynikającym z inicjałów właściciela – L.U.C. Wyroby tego małego zakładu z Sonvilier pod Genewą, tak jemu współcześni, jak i obecni znawcy zegarków wysoko oceniali pod względem jakości i atrakcyjności wzorów. Jednak w tym przypadku, niezależnie od „nogi zegarmistrzowskiej”, koniecznie trzeba wskazać rodowód jubilerski. W Pforzheim od roku 1904 istniała firma jubilerska prowadzona przez rodzinę Scheufele, która zdobyła sobie uznanie jako wysokiej jakości producent zegarków i biżuterii. Dużo później, bo w roku 1963 połączenie tych dwóch firm i ich pokoleniowych tradycji, dało podwaliny tej tak prężnej i uniwersalnej dzisiaj firmy.
Marka H.Moser&Cie – założona przez Heinricha Mosera w roku 1928, jako swoje miejsce działalności przyjęła Petersburg w Rosji. To właśnie tam, zbierając doświadczenie zawodowe, Moser znalazł większą rzeszę klientów, wśród których znaleźli się członkowie dworu carskiego i oficerowie carskiej armii. Dopiero rok później Moser otworzył zakład w Le Locle w Szwajcarii, którego produkcja wspierała zakład w Petersburgu, oraz produkowała zegarki na inne rynki europejskie.
Stabilizacja finansowa pozwoliła Moserowi na powrót do rodzinnego Schaffhausen i podjęcia najróżniejszych działań na rzecz industrializacji regionu, jak choćby uruchomienie elektrowni wodnej. Ta właśnie inicjatywa, przekonała napotkanego, młodego Amerykanina – Florentine Ariosto Jones’a do uruchomienia fabryki w Schaffhausen. Firmę International Watch Company, bo o niej tutaj mowa, Florentine Ariosto Jones otwierał z myślą o produkcji tanich, dobrej jakości mechanizmów na potrzeby rynku amerykańskiego. Bieg historii wytyczył jednak zupełnie inną drogę dla tej doskonale znanej na naszym rynku marki. Wielokrotnie zmieniając właścicieli zawsze znajdowała się w gronie marek bardzo wysoko pozycjonowanych.
Nam Polakom szczególnie bliska, jest historia powstania marki Patek Philippe. Po Powstaniu Listopadowym część polskich politycznych emigrantów trafiła także do Szwajcarii, a poszukując zajęcia mieli szansę zainteresowania się branża zegarmistrzowską. Takie próby na pewno były naturalnymi dla Franciszka Czapka – warszawskiego zegarmistrza. Jednak skupienie się większej grupy osób (Antoni Norbert Patek, Franciszek Czapek, Wincenty Gostkowski, Władysław Bandurski) i uruchomienie w roku 1839, pierwszej firmy pod szyldem Patek & Czapek, było na pewno przemyślanym działaniem tychże osób.
Współczesną, ale swego rodzaju „ekonomicznie podręcznikową” historią powstania może poszczycić się marka Maurice Lacroix. Dla handlującej jedwabiem sprowadzanym z Dalekiego Wschodu, szwajcarskiej firmy Desco, naturalną potrzebą było znalezienie produktu europejskiego, poszukiwanego na tych dalekich rynkach. W pierwszym kroku było to przyjęcie przedstawicielstwa na tamte rejony, kilku prestiżowych szwajcarskich marek zegarkowych, drugim produkcja zegarków szwajcarskich na indywidualnie składane zamówienia, pod logiem zamawiającego, a kolejnym – w roku 1975 przyjęcie marki Maurice Lacroix, dla produkowanych przez siebie zegarków.
Kolejna część tego opracowania będzie dostępna na portalu pod tytułem: Kreacja firm i marek oraz ich rozwój.
{fcomment}
0 Komentarzy
Średnia 0.00